Konu: Türk Vatandaşlığı başvurusu

Türk Vatandaşlığı başvurusu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #3721
  Kayıt Tarihi
  Oct 2020
  Nerede
  Antakya
  İletiler
  23
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Alıntı Mine Al rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Herkese selam, farkettim ki burada evlenme yoluyla başvuranların sayısı pek çok değil, bu yüzden tecrübemi paylaşmak istedim belki birinin işine yarar )

  Başvuru ili: İstanbul

  12.12.2019: Başvuru İstanbul İl Nüfus Müdürlüğüne yapılmıştır. Aynı günde bizi Emniyet Müdürlüğüne yönlendirdiler, orada parmak izi için 29.01.2020 tarihine randevu verilmiştir
  29.01.2020: Parmak izlerim alındı
  01.06.2020: Polis eve geldi, biz evde değildik işteydik bu yüzden ayrı ayrı telefon üzerinden görüşmeyi yaptı.
  23.09.2020: Komisyon randevusu alabilmek için bana sms geldi, gittiğimizde 29.09.2020 tarihine komisyon randevusu verildi. O aradaki sistemde çıkan mesaj ''Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuz başvuru makamınca e-Vatandaşlık Sistemine kaydedilmiş kaydedilmiş olup, gerekli iş ve işlemlere başlanacaktır.''
  29.09.2020: Komisyona girdik, aynı gün akşamı sistemdeki mesajım ''Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin mülakat işlemleri tamamlanmış olup Genel Müdürlüğümüze gönderilmeden önce gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır.''
  09.10.2020: ''Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ait belgeler Genel Müdürlüğümüze gönderilmiş, ancak henüz Genel Müdürlüğümüze ulaşmamıştır.''
  12.11.2020: ''Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ait belgeler Genel Müdürlüğümüze ulaşmış olup ön inceleme yapılmaktadır.''
  19.11.2020: ''Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ait belgeler Genel Müdürlüğümüze ulaşmış olup başvuru belgeleriniz incelemektedir.''
  05.03.2021: ''Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin arşiv araştırması yapılmak üzere ilgili kurum(lar)a gönderilmiştir.''
  19.04.2021: ''Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin araştırma ve değerlendirme süresi devam etmektedir.''
  Temmüz başında bir ara Nüfus Müdürlüğüne sormaya gittim, arşiv soruşturmam bakanlık tarafından olumlu olarak değerlendirildi dediler ve şu an dosya Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirmede.
  28.07.2021: '' Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuz karar alınmak üzere Karar Makamına gönderilmiştir.'' aynı zamanda da sms geldi.
  29.07.2021: '' Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvuru sonucunun tarafınıza tebliği edilebilmesi için başvuru makamına müracaat etmeniz gerekmektedir.''


  Karar aşamasında belki 24 saatten az kaldım, hiç beklemiyordum ve çok şaşırdım, daha uzun sürdüğünü biliyorum ama inanın ben de anlayamadım ama iyiki de öyle olmuş. Kütüklere tescil edilmekte yazan aşamaya muhtemelen yetişemedim hiç görmedim çünkü belki dakikalar sürmüştür.

  Randevu alarak Nüfus Müdürlüğü'ne giderek tebliğimi aldım.

  Biraz olaylı bir haftadan sonra da dün kimliğim adresime geldi. Darısı tüm bekleyenlerin başına )
  Tebliğ için nereden randevu aldınız? Benim başvuru yerim İstanbul Fatih'teki vatandaşlık birimi. Bunun için hangi siteden veya nereden randevu almak gerekiyor?  Hukuki NET Güncel Haber

  Türk Vatandaşlığı başvurusu konulu yargıtay kararı ara
  Türk Vatandaşlığı başvurusu konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #3722
  Kayıt Tarihi
  Oct 2020
  Nerede
  Antakya
  İletiler
  23
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Merhaba Arkadaşlar,

  Bu sabah (1 yıl 11 aylık beklemeden sonra) "Vatandaşlığınızın tarafınıza tebliğ edilmesi için..." yazısını gördüm. Hemen Fatih'ten randevu aldım ve gittim tebliğimi aldım. Artık TC vatandaşıyım ) Çok şükür.

  Şimdi de T.C. kimlik kartı ve pasaport için başvuruda bulunacağım. Ama pasaport için sadece 180TL gözüküyor. 6 aylık galiba. Ben bunu daha uzun süreli almak istersem nereden ödeme yapabilirim?

 4. #3723
  Kayıt Tarihi
  Apr 2021
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  31
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Alıntı Ahmet Selim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Merhaba Arkadaşlar,

  Bu sabah (1 yıl 11 aylık beklemeden sonra) "Vatandaşlığınızın tarafınıza tebliğ edilmesi için..." yazısını gördüm. Hemen Fatih'ten randevu aldım ve gittim tebliğimi aldım. Artık TC vatandaşıyım ) Çok şükür.

  Şimdi de T.C. kimlik kartı ve pasaport için başvuruda bulunacağım. Ama pasaport için sadece 180TL gözüküyor. 6 aylık galiba. Ben bunu daha uzun süreli almak istersem nereden ödeme yapabilirim?
  Hayırlı olsun, kusura bakmayın yazdığınızı şimdi gördüm, tebliğinizi almışsınız, pasaport için güncel harçları paylaşıyorum ekte, Beşiktaş ilçe nüfus müdürlüğünden kendim çektim, ben 10 yıllık çıkarttırdım, mavi işaretli harçlar geçerli. PTT’den yatırın randevuya gitmeden. Kimlik için de 30 tl yatırın.IMG_3838.jpg


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

 5. #3724
  Kayıt Tarihi
  Oct 2020
  Nerede
  Antakya
  İletiler
  23
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Bu siteden çok yararlandığım için ben de faydalı olabilecek birkaç bilgi paylaşmak isterim. ÇOK ZORLU BİR SÜREÇ. HEYECANLI VE ENDİŞELİ BİR SÜREÇ. Ama "herkesinki onaylanıyor benimki olmayacak galiba" dediğim zamanlarda "sabret bakalım çıkar sonuçta" dedim ve çıktı )) 11 Ekim 2021 tarihinde T.C. Vatandaşı oldum. Çok şükür.

  SÜREÇ ŞÖYLE OLDU:


  Eşim ile 3 yıl evli kaldıktan sonra 21 Ekim 2019 tarihinde Fatih’teki vatandaşlık bürosuna gittik. Bilgi aldık ve belgeleri toplamaya başladık.
  -------------

  BAŞVURU: 15 Kasım 2019 tarihinde başvuru için gerekli tüm bilgiler ve belgeler ile başvurumuzu Fatih’teki vatandaşlık bürosuna yaptık. Aynı gün bize bir kağıt verdiler (başvurumuzu takip edebileceğimiz bir başvuru numarası ile. Yine aynı gün bizi yan binadaki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiler. Orada ikinci katta Yabancılar ofisinde bize 10 Şubat 2020 tarihi için randevu verdiler. İkimizin aynı anda o tarihte orada olmamızı istediler.

  -------------

  (başvurudan 85 gün sonra) 10 Şubat 2020 tarihinde oraya gittiğimizde parmak izlerimiz alındı. Sizi komisyon için arayacağız dediler.

  Bu süreçte İl tahkikatı başladı.

  Tam tarihini hatırlamıyorum ama bu sıralarda bir gün evimize 2 memur geldi.

  “Ne zaman tanıştınız, arabanız ne renk – ne marka – kaç model, kiranız ne kadar, eşinizin kaç kardeşi var – isimleri vs.” 10-12 tane soru sordular. Düğün fotolarını da istediler. Baktılar. Bu arada evi zaten gözleri ile inceliyorlardı. Yani sahte misiniz değli misiniz onu anlamak için. Sahteyseniz hiç bu işlere girmeyin derim sonradan sıkıntı yaşarsınız.

  -------------

  (başvurudan 214 gün sonra, önceki aşama 127 gün sürdü) 16 Haziran 2020 il tahkikatı bitti.

  Arada bir tarihte bize Komisyona çağırıldınız tarzında bir mesaj gelmişti. Komisyon tarihi 23 Eylül 2020. (bu kısmı tam hatırlamıyorum ama komisyon tarihi verildi).

  -------------

  (başvurudan 313 gün sonra, önceki aşama 99 gün sürdü) 23 Eylül 2020 Komisyona girdik. Komisyon için yine Fatih’teki vatandaşlık bürosuna gittik. 20-30 aile vardı. Sıra numaraları verildi hepimize ve sırayla bizi çağırdılar. İkinci katta bir odaya girdik ve odada 5-6 kişi U şeklindeki masada oturuyorlardı. Ayrı ayrı komisyona girdik. Toplam komisyon kişi başı süre 2dk falandı.

  “Ne zaman evlendiniz? Nasıl tanıştınız? Ne iş yapıyorsunuz? Vb.” birkaç soru sorup OK dediler çıkabilirsiniz dediler. Biz öncesinde İstiklal Marşını ezberledik  Gençlik Hitabesini tekrar inceledik ki hani sorarlarsa bilelim diye. Hiç öyle sorular gelmedi. Sonra da başvuru numaranızla aşağıdaki linkten sürekli takip edebilirsiniz “vatandaşlık başvurum ne durumda” diye.

  https://vatan.nvi.gov.tr/moduller/ba...urumbilgi.aspx

  O yüzden başvuru numaranızı (2 ayrı numaradan oluşuyor), doğum günü-ayı-yılını bilmeniz gerekiyor.

  -------------

  (başvurudan 334 gün sonra, önceki aşama 21 gün sürdü) 15 Ekim 2020 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin belgeler genel müdürlüğe gönderildi ama ulaşmadı” tarzında bir yazı çıkmaya başladı.

  -------------

  (başvurudan 359 gün sonra, önceki aşama 25 gün sürdü) 9 Kasım 2020 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin belgeler genel müdürlüğe ulaştı, başvuru belgeleriniz inceleniyor” tarzında bir yazı çıkmaya başladı.

  -------------

  (başvurudan 503 gün sonra, önceki aşama 144 gün sürdü) 2 Nisan 2021 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin arşiv araştırılması yapılmak üzere ilgili kurum(lar)a gönderilmiştir” yazısı çıktı.

  30 Mayıs 2021 civarında telefonla arayıp bir belgenin eksik olduğunu söylediler, gittik teslim ettik.

  -------------

  (başvurudan 678 gün sonra, önceki aşama 175 gün sürdü) 24 Eylül 2021 "Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılması başvurunuz karar alınmak üzere Karar Makamına gönderilmiştir."

  -------------

  (başvurudan 696 gün sonra, önceki aşama 18 gün sürdü) 11 Ekim 2021 “Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılması başvurunuzun sonucu tebliğ edilmesi için başvurduğunuz kuruma müracaat ediniz” tarzında bir yazı çıktı.

  Sisteme girip baktığımda yeni TC kimlik numaramı gösteren bir bilgi vardı.

  -------------

  YANİ TOPLAMDA 696 GÜN SÜRDÜ. 23 AY 6 GÜN (NBEREDEYSE 2 YIL).

  -------------


  11 Ekim 2021 Hemen şu aşağıdaki linke girdim ve Fatih vatandaşlık bürosu için randevu oluşturdum.

  UYARI 1: Yeni TC kimlik ile randevu oluşturmayın çünkü HES kodunuzda sıkıntı oluyor. Eski yabancı kimlik no ile oluşturun randevuyu.

  UYARI 2: Randevusuz gitmeyin çünkü oradayken masadaki kişi randevu mesajını görmek istiyor. Orada bir kod oluyor. Onu not ediyorlar.

  UYARI 3: HES kodunuz mutlaka olmalı. Onu da unutmayın.

  Randevu için: https://randevu.nvi.gov.tr (Vatandaşlık işlemlerine tıklayın sonrası kolay zaten. 199’u aramaktan daha kolay burası.)

  Aynı gün gittim ve başvuru için oradaki ONAY BELGESİ tarzında bir düğme vardı o düğmeden sıra aldım.

  - Çalışma izni / İkamet izni kartınızın fotokopisini yanınızda bulundurun
  - Asıllarını da alın yanınıza
  - Pasaportunuz yanınızda olsun (fotokopisi de olsun)
  - Fotokopiler yanınızda yoksa sizi kantine gönderiyorlar sayfası 2 TL fotokopi çekebilirsiniz. Oradaki teyze çok yardımcı oluyor.

  Sıram geldiğinde çalışma izni kartını verdim fotokopilerini istedi ve sonra bir kağıt verdi. Bu kağıtla Nüfus müdürlüğünde gidin ve kimlik kartı isteyin dedi.

  İstediğiniz nüfus müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ben hemen o anda Beşiktaş’tan aldım. Nasıl aldım?


  Başvuru ücretlerine bakın: https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices
  12 Ekim – TC kimlik kartı 30TL. Pasaport defter bedeli 180TL, harç 1085,4TL (3+ yıl için, az süre seçerseniz fiyat daha uygun olur).

  Ödemeleri şu linkten yapın: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main...7098396c74a6f7

  Linke girince ana sayfada (giriş yapmanıza gerek yok) Hızlı Ödeme kısmında Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’ye tıklayın. Çıkan ekrandan TC kimlik kartı bedeli ödeme’ye tıklayın bilgileri doldurun (neden kısmında DEĞİŞTİRME NEDENİYLE … kısmını seçin). 30TL.

  Sonra yukarıdaki linke tekrar girin ve yine hızlı ödeme kısmından önce pasaport değerli kağıt bedeli ödeyin. Sonra Umuma mahsus pasaport harcı ödeme’yi yapın (seçeceğiniz yıla göre değişir fiyat).

  Yani toplamda 3 ödeme. Tc kimlik, Pasaport harcı, pasaport kağıt bedeli.

  Sonra randevunuzu alın yine şu linkten: https://randevu.nvi.gov.tr

  Sonra da o gün gidip belgelerinizi teslim edin. Çalışma kartı ve yabancı kartınızı alıyorlar. İsterseniz öncesinde fotosunu vs çekin. Sonra da 2-3 gün içinde kimlik ve pasaportunuz gönderilecek diyorlar. Şu anda bu aşamada kaldım 

  T.C. vatandaşı olmak da ayrı bir duygu : ) İnşallah her biriniz bu zorlu süreci atlayıp bir an önce vatandaşlığa ulaşırsınız.

 6. #3725
  Kayıt Tarihi
  Mar 2019
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  20
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Thumbs up Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Vay be helal olsun, zahmet etmiş, detaylı yazmışsınız. Evlilikten TC başvurularında çoğu kişiye yardımcı olacaktır bu gönderiniz.
  Vatandaşlığınızı tebrik ederim.

  Alıntı Ahmet Selim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Bu siteden çok yararlandığım için ben de faydalı olabilecek birkaç bilgi paylaşmak isterim. ÇOK ZORLU BİR SÜREÇ. HEYECANLI VE ENDİŞELİ BİR SÜREÇ. Ama "herkesinki onaylanıyor benimki olmayacak galiba" dediğim zamanlarda "sabret bakalım çıkar sonuçta" dedim ve çıktı )) 11 Ekim 2021 tarihinde T.C. Vatandaşı oldum. Çok şükür.

  SÜREÇ ŞÖYLE OLDU:


  Eşim ile 3 yıl evli kaldıktan sonra 21 Ekim 2019 tarihinde Fatih’teki vatandaşlık bürosuna gittik. Bilgi aldık ve belgeleri toplamaya başladık.
  -------------

  BAŞVURU: 15 Kasım 2019 tarihinde başvuru için gerekli tüm bilgiler ve belgeler ile başvurumuzu Fatih’teki vatandaşlık bürosuna yaptık. Aynı gün bize bir kağıt verdiler (başvurumuzu takip edebileceğimiz bir başvuru numarası ile. Yine aynı gün bizi yan binadaki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiler. Orada ikinci katta Yabancılar ofisinde bize 10 Şubat 2020 tarihi için randevu verdiler. İkimizin aynı anda o tarihte orada olmamızı istediler.

  -------------

  (başvurudan 85 gün sonra) 10 Şubat 2020 tarihinde oraya gittiğimizde parmak izlerimiz alındı. Sizi komisyon için arayacağız dediler.

  Bu süreçte İl tahkikatı başladı.

  Tam tarihini hatırlamıyorum ama bu sıralarda bir gün evimize 2 memur geldi.

  “Ne zaman tanıştınız, arabanız ne renk – ne marka – kaç model, kiranız ne kadar, eşinizin kaç kardeşi var – isimleri vs.” 10-12 tane soru sordular. Düğün fotolarını da istediler. Baktılar. Bu arada evi zaten gözleri ile inceliyorlardı. Yani sahte misiniz değli misiniz onu anlamak için. Sahteyseniz hiç bu işlere girmeyin derim sonradan sıkıntı yaşarsınız.

  -------------

  (başvurudan 214 gün sonra, önceki aşama 127 gün sürdü) 16 Haziran 2020 il tahkikatı bitti.

  Arada bir tarihte bize Komisyona çağırıldınız tarzında bir mesaj gelmişti. Komisyon tarihi 23 Eylül 2020. (bu kısmı tam hatırlamıyorum ama komisyon tarihi verildi).

  -------------

  (başvurudan 313 gün sonra, önceki aşama 99 gün sürdü) 23 Eylül 2020 Komisyona girdik. Komisyon için yine Fatih’teki vatandaşlık bürosuna gittik. 20-30 aile vardı. Sıra numaraları verildi hepimize ve sırayla bizi çağırdılar. İkinci katta bir odaya girdik ve odada 5-6 kişi U şeklindeki masada oturuyorlardı. Ayrı ayrı komisyona girdik. Toplam komisyon kişi başı süre 2dk falandı.

  “Ne zaman evlendiniz? Nasıl tanıştınız? Ne iş yapıyorsunuz? Vb.” birkaç soru sorup OK dediler çıkabilirsiniz dediler. Biz öncesinde İstiklal Marşını ezberledik  Gençlik Hitabesini tekrar inceledik ki hani sorarlarsa bilelim diye. Hiç öyle sorular gelmedi. Sonra da başvuru numaranızla aşağıdaki linkten sürekli takip edebilirsiniz “vatandaşlık başvurum ne durumda” diye.

  https://vatan.nvi.gov.tr/moduller/ba...urumbilgi.aspx

  O yüzden başvuru numaranızı (2 ayrı numaradan oluşuyor), doğum günü-ayı-yılını bilmeniz gerekiyor.

  -------------

  (başvurudan 334 gün sonra, önceki aşama 21 gün sürdü) 15 Ekim 2020 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin belgeler genel müdürlüğe gönderildi ama ulaşmadı” tarzında bir yazı çıkmaya başladı.

  -------------

  (başvurudan 359 gün sonra, önceki aşama 25 gün sürdü) 9 Kasım 2020 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin belgeler genel müdürlüğe ulaştı, başvuru belgeleriniz inceleniyor” tarzında bir yazı çıkmaya başladı.

  -------------

  (başvurudan 503 gün sonra, önceki aşama 144 gün sürdü) 2 Nisan 2021 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin arşiv araştırılması yapılmak üzere ilgili kurum(lar)a gönderilmiştir” yazısı çıktı.

  30 Mayıs 2021 civarında telefonla arayıp bir belgenin eksik olduğunu söylediler, gittik teslim ettik.

  -------------

  (başvurudan 678 gün sonra, önceki aşama 175 gün sürdü) 24 Eylül 2021 "Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılması başvurunuz karar alınmak üzere Karar Makamına gönderilmiştir."

  -------------

  (başvurudan 696 gün sonra, önceki aşama 18 gün sürdü) 11 Ekim 2021 “Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılması başvurunuzun sonucu tebliğ edilmesi için başvurduğunuz kuruma müracaat ediniz” tarzında bir yazı çıktı.

  Sisteme girip baktığımda yeni TC kimlik numaramı gösteren bir bilgi vardı.

  -------------

  YANİ TOPLAMDA 696 GÜN SÜRDÜ. 23 AY 6 GÜN (NBEREDEYSE 2 YIL).

  -------------


  11 Ekim 2021 Hemen şu aşağıdaki linke girdim ve Fatih vatandaşlık bürosu için randevu oluşturdum.

  UYARI 1: Yeni TC kimlik ile randevu oluşturmayın çünkü HES kodunuzda sıkıntı oluyor. Eski yabancı kimlik no ile oluşturun randevuyu.

  UYARI 2: Randevusuz gitmeyin çünkü oradayken masadaki kişi randevu mesajını görmek istiyor. Orada bir kod oluyor. Onu not ediyorlar.

  UYARI 3: HES kodunuz mutlaka olmalı. Onu da unutmayın.

  Randevu için: https://randevu.nvi.gov.tr (Vatandaşlık işlemlerine tıklayın sonrası kolay zaten. 199’u aramaktan daha kolay burası.)

  Aynı gün gittim ve başvuru için oradaki ONAY BELGESİ tarzında bir düğme vardı o düğmeden sıra aldım.

  - Çalışma izni / İkamet izni kartınızın fotokopisini yanınızda bulundurun
  - Asıllarını da alın yanınıza
  - Pasaportunuz yanınızda olsun (fotokopisi de olsun)
  - Fotokopiler yanınızda yoksa sizi kantine gönderiyorlar sayfası 2 TL fotokopi çekebilirsiniz. Oradaki teyze çok yardımcı oluyor.

  Sıram geldiğinde çalışma izni kartını verdim fotokopilerini istedi ve sonra bir kağıt verdi. Bu kağıtla Nüfus müdürlüğünde gidin ve kimlik kartı isteyin dedi.

  İstediğiniz nüfus müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ben hemen o anda Beşiktaş’tan aldım. Nasıl aldım?


  Başvuru ücretlerine bakın: https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices
  12 Ekim – TC kimlik kartı 30TL. Pasaport defter bedeli 180TL, harç 1085,4TL (3+ yıl için, az süre seçerseniz fiyat daha uygun olur).

  Ödemeleri şu linkten yapın: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main...7098396c74a6f7

  Linke girince ana sayfada (giriş yapmanıza gerek yok) Hızlı Ödeme kısmında Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’ye tıklayın. Çıkan ekrandan TC kimlik kartı bedeli ödeme’ye tıklayın bilgileri doldurun (neden kısmında DEĞİŞTİRME NEDENİYLE … kısmını seçin). 30TL.

  Sonra yukarıdaki linke tekrar girin ve yine hızlı ödeme kısmından önce pasaport değerli kağıt bedeli ödeyin. Sonra Umuma mahsus pasaport harcı ödeme’yi yapın (seçeceğiniz yıla göre değişir fiyat).

  Yani toplamda 3 ödeme. Tc kimlik, Pasaport harcı, pasaport kağıt bedeli.

  Sonra randevunuzu alın yine şu linkten: https://randevu.nvi.gov.tr

  Sonra da o gün gidip belgelerinizi teslim edin. Çalışma kartı ve yabancı kartınızı alıyorlar. İsterseniz öncesinde fotosunu vs çekin. Sonra da 2-3 gün içinde kimlik ve pasaportunuz gönderilecek diyorlar. Şu anda bu aşamada kaldım 

  T.C. vatandaşı olmak da ayrı bir duygu : ) İnşallah her biriniz bu zorlu süreci atlayıp bir an önce vatandaşlığa ulaşırsınız.

 7. #3726
  Kayıt Tarihi
  Jul 2021
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Ahmet bey merhaba, valla kendim vatandaş olmuş kadar sevindim. Hayırlı uğurlu olsun. darısı bizim başımıza artık sizin süreçte uzun olmuş, neredeyse 24 ay.

  Alıntı Ahmet Selim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Bu siteden çok yararlandığım için ben de faydalı olabilecek birkaç bilgi paylaşmak isterim. ÇOK ZORLU BİR SÜREÇ. HEYECANLI VE ENDİŞELİ BİR SÜREÇ. Ama "herkesinki onaylanıyor benimki olmayacak galiba" dediğim zamanlarda "sabret bakalım çıkar sonuçta" dedim ve çıktı )) 11 Ekim 2021 tarihinde T.C. Vatandaşı oldum. Çok şükür.

  SÜREÇ ŞÖYLE OLDU:


  Eşim ile 3 yıl evli kaldıktan sonra 21 Ekim 2019 tarihinde Fatih’teki vatandaşlık bürosuna gittik. Bilgi aldık ve belgeleri toplamaya başladık.
  -------------

  BAŞVURU: 15 Kasım 2019 tarihinde başvuru için gerekli tüm bilgiler ve belgeler ile başvurumuzu Fatih’teki vatandaşlık bürosuna yaptık. Aynı gün bize bir kağıt verdiler (başvurumuzu takip edebileceğimiz bir başvuru numarası ile. Yine aynı gün bizi yan binadaki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiler. Orada ikinci katta Yabancılar ofisinde bize 10 Şubat 2020 tarihi için randevu verdiler. İkimizin aynı anda o tarihte orada olmamızı istediler.

  -------------

  (başvurudan 85 gün sonra) 10 Şubat 2020 tarihinde oraya gittiğimizde parmak izlerimiz alındı. Sizi komisyon için arayacağız dediler.

  Bu süreçte İl tahkikatı başladı.

  Tam tarihini hatırlamıyorum ama bu sıralarda bir gün evimize 2 memur geldi.

  “Ne zaman tanıştınız, arabanız ne renk – ne marka – kaç model, kiranız ne kadar, eşinizin kaç kardeşi var – isimleri vs.” 10-12 tane soru sordular. Düğün fotolarını da istediler. Baktılar. Bu arada evi zaten gözleri ile inceliyorlardı. Yani sahte misiniz değli misiniz onu anlamak için. Sahteyseniz hiç bu işlere girmeyin derim sonradan sıkıntı yaşarsınız.

  -------------

  (başvurudan 214 gün sonra, önceki aşama 127 gün sürdü) 16 Haziran 2020 il tahkikatı bitti.

  Arada bir tarihte bize Komisyona çağırıldınız tarzında bir mesaj gelmişti. Komisyon tarihi 23 Eylül 2020. (bu kısmı tam hatırlamıyorum ama komisyon tarihi verildi).

  -------------

  (başvurudan 313 gün sonra, önceki aşama 99 gün sürdü) 23 Eylül 2020 Komisyona girdik. Komisyon için yine Fatih’teki vatandaşlık bürosuna gittik. 20-30 aile vardı. Sıra numaraları verildi hepimize ve sırayla bizi çağırdılar. İkinci katta bir odaya girdik ve odada 5-6 kişi U şeklindeki masada oturuyorlardı. Ayrı ayrı komisyona girdik. Toplam komisyon kişi başı süre 2dk falandı.

  “Ne zaman evlendiniz? Nasıl tanıştınız? Ne iş yapıyorsunuz? Vb.” birkaç soru sorup OK dediler çıkabilirsiniz dediler. Biz öncesinde İstiklal Marşını ezberledik  Gençlik Hitabesini tekrar inceledik ki hani sorarlarsa bilelim diye. Hiç öyle sorular gelmedi. Sonra da başvuru numaranızla aşağıdaki linkten sürekli takip edebilirsiniz “vatandaşlık başvurum ne durumda” diye.

  https://vatan.nvi.gov.tr/moduller/ba...urumbilgi.aspx

  O yüzden başvuru numaranızı (2 ayrı numaradan oluşuyor), doğum günü-ayı-yılını bilmeniz gerekiyor.

  -------------

  (başvurudan 334 gün sonra, önceki aşama 21 gün sürdü) 15 Ekim 2020 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin belgeler genel müdürlüğe gönderildi ama ulaşmadı” tarzında bir yazı çıkmaya başladı.

  -------------

  (başvurudan 359 gün sonra, önceki aşama 25 gün sürdü) 9 Kasım 2020 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin belgeler genel müdürlüğe ulaştı, başvuru belgeleriniz inceleniyor” tarzında bir yazı çıkmaya başladı.

  -------------

  (başvurudan 503 gün sonra, önceki aşama 144 gün sürdü) 2 Nisan 2021 “Evlenme yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılması başvurunuza ilişkin arşiv araştırılması yapılmak üzere ilgili kurum(lar)a gönderilmiştir” yazısı çıktı.

  30 Mayıs 2021 civarında telefonla arayıp bir belgenin eksik olduğunu söylediler, gittik teslim ettik.

  -------------

  (başvurudan 678 gün sonra, önceki aşama 175 gün sürdü) 24 Eylül 2021 "Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılması başvurunuz karar alınmak üzere Karar Makamına gönderilmiştir."

  -------------

  (başvurudan 696 gün sonra, önceki aşama 18 gün sürdü) 11 Ekim 2021 “Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılması başvurunuzun sonucu tebliğ edilmesi için başvurduğunuz kuruma müracaat ediniz” tarzında bir yazı çıktı.

  Sisteme girip baktığımda yeni TC kimlik numaramı gösteren bir bilgi vardı.

  -------------

  YANİ TOPLAMDA 696 GÜN SÜRDÜ. 23 AY 6 GÜN (NBEREDEYSE 2 YIL).

  -------------


  11 Ekim 2021 Hemen şu aşağıdaki linke girdim ve Fatih vatandaşlık bürosu için randevu oluşturdum.

  UYARI 1: Yeni TC kimlik ile randevu oluşturmayın çünkü HES kodunuzda sıkıntı oluyor. Eski yabancı kimlik no ile oluşturun randevuyu.

  UYARI 2: Randevusuz gitmeyin çünkü oradayken masadaki kişi randevu mesajını görmek istiyor. Orada bir kod oluyor. Onu not ediyorlar.

  UYARI 3: HES kodunuz mutlaka olmalı. Onu da unutmayın.

  Randevu için: https://randevu.nvi.gov.tr (Vatandaşlık işlemlerine tıklayın sonrası kolay zaten. 199’u aramaktan daha kolay burası.)

  Aynı gün gittim ve başvuru için oradaki ONAY BELGESİ tarzında bir düğme vardı o düğmeden sıra aldım.

  - Çalışma izni / İkamet izni kartınızın fotokopisini yanınızda bulundurun
  - Asıllarını da alın yanınıza
  - Pasaportunuz yanınızda olsun (fotokopisi de olsun)
  - Fotokopiler yanınızda yoksa sizi kantine gönderiyorlar sayfası 2 TL fotokopi çekebilirsiniz. Oradaki teyze çok yardımcı oluyor.

  Sıram geldiğinde çalışma izni kartını verdim fotokopilerini istedi ve sonra bir kağıt verdi. Bu kağıtla Nüfus müdürlüğünde gidin ve kimlik kartı isteyin dedi.

  İstediğiniz nüfus müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ben hemen o anda Beşiktaş’tan aldım. Nasıl aldım?


  Başvuru ücretlerine bakın: https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices
  12 Ekim – TC kimlik kartı 30TL. Pasaport defter bedeli 180TL, harç 1085,4TL (3+ yıl için, az süre seçerseniz fiyat daha uygun olur).

  Ödemeleri şu linkten yapın: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main...7098396c74a6f7

  Linke girince ana sayfada (giriş yapmanıza gerek yok) Hızlı Ödeme kısmında Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’ye tıklayın. Çıkan ekrandan TC kimlik kartı bedeli ödeme’ye tıklayın bilgileri doldurun (neden kısmında DEĞİŞTİRME NEDENİYLE … kısmını seçin). 30TL.

  Sonra yukarıdaki linke tekrar girin ve yine hızlı ödeme kısmından önce pasaport değerli kağıt bedeli ödeyin. Sonra Umuma mahsus pasaport harcı ödeme’yi yapın (seçeceğiniz yıla göre değişir fiyat).

  Yani toplamda 3 ödeme. Tc kimlik, Pasaport harcı, pasaport kağıt bedeli.

  Sonra randevunuzu alın yine şu linkten: https://randevu.nvi.gov.tr

  Sonra da o gün gidip belgelerinizi teslim edin. Çalışma kartı ve yabancı kartınızı alıyorlar. İsterseniz öncesinde fotosunu vs çekin. Sonra da 2-3 gün içinde kimlik ve pasaportunuz gönderilecek diyorlar. Şu anda bu aşamada kaldım 

  T.C. vatandaşı olmak da ayrı bir duygu : ) İnşallah her biriniz bu zorlu süreci atlayıp bir an önce vatandaşlığa ulaşırsınız.

 8. #3727
  Kayıt Tarihi
  Aug 2021
  Nerede
  Istanbul
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Alıntı YigitK rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Merhabalar,

  Ben Türk vantandaşıyım ve eşim Italya vatandaşıyım, 2011 yılından beri beraber ve 2015 yılından beri evliyiz. Şu anda ki durumu kısaca özetlemek gerekirse;

  31/05/2019 Tarihinde Istanbul Nüfus Müdürlüğüne evraklarımızı verdik.

  31/01/2020 Tarihinde Polis eve geldi

  27/08/2020 Tarihinde Vatan.nvi.gov.tr üzerinde "Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ait belgeler Genel Müdürlüğümüze ulaşmış olup ön inceleme yapılmaktadır." notu çıktı.

  Bir sonraki güncelleme muhtemelen Şubat yada Mart ayında oldu ve "Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin araştırma ve değerlendirme süreci devam etmektedir." olarak değişti.

  Şu anda 11/08/2021 ve hala "Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin araştırma ve değerlendirme süreci devam etmektedir." notu görünüyor.

  Neden bu kadar uzun sürüyor bilmiyorum ama artık endişelenmeye başladık. Ay sonu eşimin ikamet teskeresi doluyor ve bir daha yeniletme süreci içinden de geçmek iztemiyoruz...

  Konu ile ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız çok müteşekkir oluruz, şimdiden çok teşekür ederiz.

  Iyi Akşamlar.
  Merhabalar,

  Yukarıda son yazdığım mesaj üzerinde bu gün itibari ile yeni bir güncelleme oldu.

  Şu anda ki son mesaj şöyle;

  "Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin işlemlere devam edilebilmesi için 12.01.2021 tarihinde başvuru makamından (İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü) talep edilen eksik evrak/bilginin Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir."

  Bu evrak/bilgilerin oraya gitmeden önce öğrenebileceğim bir yer var mı? 199'u aradım, biz de sizin baktığınız yerden bakabiliyoruz oraya gitmeniz lazım dedi ama merkezi yardım hatları hep öyle diyorlar ve oraya gidince, gelmeden de evrakları öğğrenebileceğim bir yer olduğu söyleniyor

  Konu ile ilgili bir bilgisi olan var ve paylaşabilirse çok müteşekkir olurum.

  Şimdiden çok teşekkür ederim!

 9. #3728
  Kayıt Tarihi
  Oct 2020
  Nerede
  Antakya
  İletiler
  23
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Vatandaş olduktan sonra Pasaport ve kimliğe aynı anda başvurdum. Kimlik geldi ama Pasaport hala gelmedi. Kaç günde çıkar?

 10. #3729
  Kayıt Tarihi
  Apr 2021
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  31
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

  Alıntı Ahmet Selim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Vatandaş olduktan sonra Pasaport ve kimliğe aynı anda başvurdum. Kimlik geldi ama Pasaport hala gelmedi. Kaç günde çıkar?
  Kimliğim 2 günde geldi, pasaport 24 saat, ama kimliğe önce başvurmuştum


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

+ Konuyu Yanıtla
373 / 373 Sayfa İlkİlk ... 23123173203223233243253263273283293303313323333343353363364365366367368369370371372373

Benzer Konular :

 1. Yatırım yolu ile Türk vatandaşlığı
  Bildiğiniz gibi 19.9.2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan değişiklikle Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'in 20....
  Yazan: Av.Yusuf Selçuk Ateşkan Forum: Vatandaşlık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 15-10-2018, 11:17:51
 2. Türk vatandaşlığı için
  Merhaba Ben bulgaristan doğumluyum Türkiye ye 2 ay önce yerleştim ve 18 yaşımı doldurdum Türk vatandaşı olmak istyorum... Annem yaşımı doldurdukdan...
  Yazan: xselcuk Forum: Vatandaşlık Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-11-2009, 17:05:58
 3. Soydan gelen Türk Vatandaşlığı
  Irakli bir arkadasim var. "Ürdun'de yasiyor" .Haniminin anneannesi Türk'mus. Soydan gelen bagla T.C. vatandasligina gecmek istiyorlar.Bu konuda yasla...
  Yazan: zed Forum: Vatandaşlık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-02-2008, 10:57:36
 4. Doğum ile Türk vatandaşlığı
  Herkese Merhaba, Forumdaki ilk mesajim. Bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum. Esim Bulgar vatandasi ve bir süre sonra evlilik yolu ile Türk...
  Yazan: barabanjio Forum: Vatandaşlık Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 28-01-2008, 15:26:10

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage321

https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusu

listeye dahil

http:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusu

RUYA01

devam etmektedir

apostil

listede bekliyorum

Vatandaslik whatsapp

vatandaslik komisyon sonucuvatandaslik basvurusu hukukiturk vatandasligi hukuki.netvatandaslik basurusonucuhttps:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage282basvurum tamamlanmis karar asamasindadir https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage2 Esinize ve kendinize ait (bekar iseniz sadece kendinize ait) vatandaslik karar asamasihttp:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage419&p=623891&highlight=&language=arturk vatandasligi basvuru kumkapimy Turkish citizenship application is in decision stage1985efsanehukuki ney turk vatandasligi basvuru formuehsanhttp:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage7
Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.