+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Arama izni sordum, suçlu oldum! Sinir bozan durum!

Arama izni sordum,  suçlu oldum! Sinir bozan durum! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Antep
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Arama izni sordum, suçlu oldum! Sinir bozan durum!

İyi günler forum sakinleri,

Bütün içtenliğimle başımdan geçen garip bir olayı anlatmak istiyorum sizlere,

Yaklaşık bir ay kadar önce nöbetteydim, durgun bir nöbetti. Online oyun oynuyordum. Oyundan tanıştığım, ben yaşlarda, benim gibi bir öğrenci arkadaşımla online sohbet ederken yemek ve tanışma amaçlı buluşalım dedik. Saat gece iki gibi nöbeti arkadaşıma devredip hastaneden çıktım, diğer arkadaşı aldım. İki sokak sonra üzerindeki kışlık resmi kazağının kendisine üç beden büyük olduğunu tahmin ettiğim, küçücük arması koltuk altına kayarak görünmez hale gelen ve resmi aracını görünmeyen bir yere park etmiş olan, polis memuru olduğunu sonradan anladığım bir arkadaş beni durdurdu. Ben de durup ''buyurun ne istyorsunuz'' dedim. ''Kimlik kontrolü'' yapıyorum dedi. Tek başınaydı ve hala polis olduğunu gösteren bir belirteç yoktu. ''Polis misiniz'' dedim. Kimliğini gösterdi ''gördün mü'' dedi. Ben de kimliğimi verdim. Sicilim temiz. ''in arabayı arayacağım'' dedi. Ben artık olayın ''iyi niyetli'' olduğundan şüphelenmeye başladım. Çünkü ben sokağa girerken içerisinde 7 kişi seyahat eden yabancı plakalı aracın yanından, beni görür görmez, onları yollayarak, benim yoluma çıkacak şekilde hızlı adımlar attığını görmüştüm. Velhasıl bu şüpheyle arama izni olup olmadığını sordum. Sormaz olaydım. ''Demek arama izni istiyorsun ha diyerek'' aracımın kapısını açtı, tavana tutunarak koltuğun yanındaki eşiğe çıktı. Bu hareketten sonra başıma bir iş geleceğini anladım. 155 i aradım ve dedim ki ''Memur Bey arama izni varsa da bana göstermiyor aracımı aramak istiyor ve gitmeme engel oluyor. Bir ekip yollayabilir misiniz'' dedim.''Polis yanında'' diye bağırarak telefonu kapattı 155. Bunun üzerine yanımdaki memur ekip çağırdı. Tabi bu sırada 2-3 dakikadır tanıştığım arkadaş arabadan indi, diğer ekip geldi, hafif tartaklamalı, biber gazı tehditli, itip-çekmeli ve sülalemi içinde bulunduracak bazda küfürlü (bana ne olduğu hiç sorulmadan) beni arabadan indirip kelepçelediler. Ekip otosunun arkasına tıktılar tabir-i caizse . Ben hiç ağzımı açmadım. Yani ne yapabilirsin ki çaresizliğin son demleri . Cüzdanımın en derindeki cebinden, arabadaki peluş ayı yırtılarak içine kadar, arabanın paspaslarının altına kadar arandım bu sırada. Telefonumu istedim vermediler. Trafik ekibi çağrıldı, alkol testi yapıldı, evraklara bakıldı her şeyim tam ve legal. Mukavemetten ceza yazıldı. İmzalamadım. Tıp fakültesi kimliğimi görmelerinden midir bilmiyorum, fakülte hastanesi karşımızda dururken şehrin öbür ucundaki bir hastaneye götürüldüm darp raporu verilmedi. Arada gördüğüm muamele, hakaretler ve ego tatminlerinden bahsetmiyorum bile. Sadece sustum. Karakola getirilip nezarete indirildim, saat 4 e kadar kelepçeli şekilde bekletildim. Sonra yanlış anlaşılma olduğunu uzlaşmak istediklerini belirttiler. Çaresiz, sinirli, yorgun peki dedim. İfadem alındı, ifadelerini vermişler. Yanımdaki arkadaşıma uzlaştığımızı, anons geçildiği için prosedür icabı şahit olması gerektiğini, karşılıklı şikateyçi olmayacağımızı söylemişler. Kızın canına minnet zaten kurtulmak istiyor bulunduğu durumdan, beni 2-3 dkdır tanıyor herhangi bir vicdan durumu da söz konusu olmayacak. Maruz kaldığım muameleye şahit olmasının, durumdan kurtulmak istemesinin, korkunun ve uzlaşmanın verdiği teşvikle ne yazıldığını okumadan imzalamış tanık kısmının altını. Bana da imza için getirildi, okumadan imza atmayacağımı söyledim, okutulmadı haliyle. Ben de ifademi verdim olduğu gibi ama 155 i aradığımı söylemeyi unuttum diye hatırlıyorum. Ertesi gün gidip ilerde faiziyle ödememek için trafik cezamı ödedim. Çok sonra öğrendiğim kadarıyla ifadelerinde ''patinaj çekti, hakaret etti, kimlik vermedi vs'' şeklinde şeyler yazıyormuş. İddianamenin incelenmesi sonucu, asliye ceza mahkemesi tarafından ''görevi yaptırmamak için direnme ve hakaretten'' dava açılmış. Benim kimliğimi anonsla ya da bir şeyle sorgulattı eminim bir yerlerde kaydı var mıdır? Şimdi ben buradan ceza alır mıyım, alırsam ne tür ve ne kadar bir ceza alırım, sicilime işlenir mi gibi sorular beynimi kemiriyor. Arama iznini sormak suç mu arkadaş anlamadım ki, ya da olmadan da arayabilirler mi aracımı. Bir daha böyle bir durumun içinde kalırsam ne yapacağım, kimden yardım isteyeceğim. Tanık arkadaşla konuştum, ceza alacağımı duyunca üzüldü, eğer çağrılırsa olayı olduğu gibi anlatabilirmiş. Bunun bana yararı olur mu bu saatten sonra bilmiyorum. Avukat tutarsam, mahkeme karşısında tevazumu kaybeder miyim ya da hakim bey acaba ''gerçekten yapmış ki avukat tutmuş demek ki suçlu hakikaten'' şeklinde bir düşünceye kapılır mı bilmiyorum. Tutarsam ya da tutmazsam başıma ne gelir, dava ne kadar sürer, şikayetçi olmam gerekiyor mu ya da nasıl olurum ya da olabilir miyim bu saatten sonra ya da ilerleyen aşamalarda bana sorulacak mı zaten 'şikayetçi misin'' diye hiç bir şey bilmiyorum ne yapmam gerektiğiyle ilgili. Bunlardan mütevellit bir daha kimlik gördüğüm sürece herkes ne derse onu yapma kararı aldım, bazı şeylere inancımı kaybettim. Tek bir şey istiyorum; olabilecek en az zaman ve kan kaybıyla bu işi bitirmek ve beraat etmek. Ne gördüğüm muameleyi, ne haksızlığı ispat edebileceğimi ne de bazı şeyleri değiştirebileceğimi zannetmiyorum. Anlattıklarım azdır belki ama asla fazla değildir emin olun lütfen. Benim söyleyeceklerim bu kadar, karar sizin arkadaşlar yüce foruma saygılarımı sunuyorum (Dip not: güldüğüme bakmayın, inanın sinir bozukluğu ve şaşkınlıktan gözüme uyku dahi girmiyor, yazım yanlışlarım ve yazımın uzunluğu için şimdiden özür dilerim ama bir yerini atlasam olay zinciri kopardı. Ondan çok kısaltamadım hakaret kısımları dışında)

Hukuki NET Güncel Haber

Arama izni sordum,  suçlu oldum! Sinir bozan durum! konulu yargıtay kararı ara
    Arama izni sordum,  suçlu oldum! Sinir bozan durum! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bolu
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Arama izni sordum, suçlu oldum! Sinir bozan durum!

polislerin araba içinde arama yetkisi olması mı gerekiyor ?

Benimde garibime giden şey ''Bazı şeylere inancımı kaybettim'' demişsiniz daha yeni mi kaybettiniz ? Türk halkı bu hukuk sistemine pardon hukuksuzluk sistemine inancını kaybedeli yıllaaar oldu.

Nerede
    Antep
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki şimdi ne yapmam gerekiyor ? Ne ceza alırım ne kadar alırım

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olay nasıl olduysa mahkemede aynen anlatırsınız. Arkadaşınızda şahit olarak bildiklerini anlatır. Karakolda Nasıl olsa uzlaşılacağından ve olayı tatlıya bağlandığını düşünüp ifadelerinizi verdiğinizi fakat iyi niyetinizden dolayı okumadığınızı söylersiniz. Mahkemede vermiş olduğunuz ifade geçerlidir. Taraflar polis olduğundan hakimde size polisin size ne garazi vardıda demiyecektir.

Ceza alırmısınız? Karşı tarafında şahitleri olacağından tahminim bu hukuk sistemi ile alırsınız. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması talebinde bulunursanız ceza alsanızda muhtemelen hüküm açıklanmaz. Ama HAGB talep ettiğinizde kesin ceza alırsınız diyebilirim. Talep etmezseniz de, belki ceza alırısnız ama bu seferde hüküm açıklanır. Avukat tutmak demek suçlu olduğunuzu kabüllenmek demek değildir.

İfadenizi verirken hastaneden nöbetten çıktığınızı, olayın fakültenin yakınlarında olduğunu, kimliğinizi gösterdiğiniz halde şüphelenecek bir durum olmadığı halde, arama yapacağını söylediğini, Resmi bir araç olmamasından Polisin görüntüsünden şüphelendiğinizi ve çok tedirgin olduğunuzu, Göreviniz gereği pek çok insanla muhatap olduğunuzu, bu nedenle şüphelerinizin arama emri istediğinizde verilen tepkiden dolayı dahada arttığını, Resmi bir aracın olmaması, Şahsın kimlik ve arama emrini göstermemesi, verilen tepki, hal ve haraketlerinden duyduğunuz şüphe yanınızda bayan bir arkadaşınız olduğundan dahada korktuğunuzu, Bu nedenle direndiğinizi,ettiyseniz hakaret ettiğinizi, Diğer polis ekipleri geldikten sonra sizi durduran kişilerin gerçekten polis olduklarını anladığınızı, Bundan sonra rahatladığınız ve hiçbir hakarette bulunmadığınızı, direnme göstermediğinizi, fakat karşı tarafın tavır ve davranışlarının çok sert olduğunu, Normal şartlar altında bu şekilde davranmayacağınızı fakat sahte polisler ile ilgili haberlerden etkilendiğinizi, yaptığınız görevden, ve gece nöbetleri tuttuğunuzdan, yanınızda bir bayan olduğundan dolayı bu tepkileri gösterdiğinizi, fakat karşı tarafın kimlik ve arama emri taleplerine karşı şüpheli davranışlarının bu olaya sebebiyet verdiğini vs gibi düzgün bir ifade verirseniz, arkadaşınızla birlikte belki ceza almadan yırtarsınız.

Nerede
    Antep
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üşenmeden Yazdığınız için çok teşekkür ederim. Cehaletime verin "hagb de ceza alırsınız ama hüküm açıklanmaz" ne demek bi de sicil durumum ne olur bu durumlarda? o konuyu pek anlayamadım. Şimdi benim leyhime olan, ceza falan umrumda değil neyse Ödenecek artık yapacak bişe yok; sadece sicilim temiz Kalsın bana yeter. Bu durumda hangisi leyhime olur sizce? Bi de karşı Tarafın şahidi görev arkadaşları çok dikkate alınır mı şahitlikleri?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Karşı tarafın şahitleri dikkate alınır. Sizin şahitlerinizde dikkate alınır. Hakim hangisini daha inandırıcı bulursa artık. Diğer tarafın şahitleri fazla ise ve aynı şeyi söylüyorlarsa bir tutarsızlık yok ise, bu sizin aleyhinize karar verme ihtimalini güçlendirir.
    Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması talep ederseniz ceza alsanızda hüküm açıklanmaz. sabıkanızda gözükmez. 5 yıl suç işlemezseniz buda silinir hiç suç işlememiş gibi olursunuz. Fakat hagb talep edipte hagb kararı verilirse artık bu kararı temyiz edemiyorsunuz.

Fakat uygulamada gördüğüm bir terslik var. Hagb kararları temyiz edilemiyor. Hakimlerde normalde beraat kararı verikebilecek davalarda hagb talebi var diye ceza verip hagb kararı verebiliyorlar. Böylelikle hakimin dava ile ilgili kararları denetlenemiyor. temyize gidip dönmediği içinde hakimin sicilide temiz gözüküyor.

Ben eğer diğer tarafın şahitleri fazla ise ve ifadeler sizin aleyhinize ise ve suçun bazılarını işlediyseniz HAGB kararı talep etmenizi öneririm.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: