+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Ortak kullanima kapali ortak alan

Ortak kullanima kapali ortak alan Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2014
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Ortak kullanima kapali ortak alan

  İstanbul Esenyurt'ta, toplamda 5 bloktan oluşan bir sitede; 29 katlı binanın 15. katında oturuyorum. Binanın daraldığı 15. katın köşelerinde teraslı daireler var, ben de onlardan birindeyim (her blokta ikişer katta, bina başına 8 adet teraslı daire mevcut). Teras alanı 20m2 ve üzerinde binanın son katına kadar hiç pencere yok.

  Konum itibariyle yazın hep sert rüzgarlı olduğundan terasta rahat oturamıyoruz ve kışın da eğer teras su giderini ara ara temizlemezsem yağmur suları terasta birikip teras kapısına kadar geliyor. Bu yüzden terasın üstünü ve yanlarını kapatmak istiyorum ancak bana site yönetimin söylediğine göre tapuda teras bana ait değilmiş ve projede ortak alan olarak geçiyormuş. Bu yüzden oraya herhangi bir kapatma sistemi yaptıramazmışım.

  Girişi benim dairemin dışında mümkün olmayan bir yer nasıl olur da ortak alan olarak geçer anlayamıyorum. Yani benim evimden geçmeden teras alanına erişmek mümkün değil! Belediye'den binanın mimari projesini istedim ama verecekler mi emin değilim.

  Ayrıca mimarileri neredeyse aynı olan komşu sitemizdeki benimle aynı konuma sahip teraslı daireler teraslarını kapatmışlar. Yani binayı tahrip edecek bir kapatma söz konusu değil.

  Şimdi kullanımı sadece bana ait olan terasımı, yasal olarak kapatabilmemin yolu nedir onu araştırıyorum. Kimileri site yönetiminden izin almamı (ki izin vermiyorlar), kimileri de belediyeden izin almamı veya binadakilerden imza toplamamı (250 daireli bina!) söylüyor. Eğer tapuda bana ait değilse ve kullanım alanı olarak projede yoksa tapusunu alabilmemin bir yolu var mıdır? bu konunun yetkili mercii neresidir?

  Haftasonu yönetim toplantısında da bu konuyu gündeme getireceğim ama buradan bir yol gösteren olursa sevinirim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Ortak kullanima kapali ortak alan konulu yargıtay kararı ara
  Ortak kullanima kapali ortak alan konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2013
  Nerede
  ........
  İletiler
  4.959
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ortak kullanima kapali ortak alan

  Ortak alandan kastı size ait olmadığından değil Binanın dış cephesi duvarları ortak alandır. Bina dış cephesinde yapılacak değişiklikler KMK 4/5 alacağı kararlar ile olur. Eğer verilen izinden sonra Belediyeden izin alınacak ise oradanda izin alınır. Kmk izin verdiği bir konuya belediye, Belediyenin izin verdiği bir konuyada Kmk izin vermeyebilir.

  Karşı sitenizdeki yapılan değişiklik sizin sitenizi bağlamaz. Her sitenin yönetim planı ve kararları ayrıdır.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2014
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ortak kullanima kapali ortak alan

  Cevabınız için teşekkür ederim. Hukuk uzmanlığım yok ama bu vesileyle KMK'yı okurken şu kısmın bana faydası var mıdır diye merak ettim;
  -----
  II - Bağımsız bölümlerle eklentiler ve ortak yerler arasındaki bağlantı:
  Madde 6 – Bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan kömürlük, su
  deposu, garaj, elektrik, havagazı veya su saati yuvaları, tuvalet gibi eklentiler, ait olduğu bağımsız bölümün bütünleyici
  parçası sayılır ve o bölümün maliki, eklentilerin de tek başına maliki olur.
  Eklentiler kat mülkiyeti kütüğünün (Beyanlar) hanesine kaydedilir ve bunlardan anayapının oturduğu zeminin
  dışında kalanlar kadastro planında veya tapu haritasında ayrıca gösterilir.
  Bağımsız bölüm üzerinde kat mülkiyetiyle ve diğer kat maliklerinin haklariyle bağdaşması mümkün olmayan
  irtifaklar kurulamaz.
  Bağımsız bölümlerin başkasına devri, kayıtlanması veya kiralanması halinde, eklentiler ve ortak yerler de
  kendiliğinden devredilmiş, kayıtlanmış vaya kiralanmış olur.
  -----

  "Bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan" kısım benimle ilgili midir acaba?

  Aklıma bir soru da geliyor: ben kimseye sormadan bu terası kapatsam ve birileri (neden yapılır bilmiyorum ama) şikayet etse ve yıkım kararı çıksa, ben evimden geçilmesine izin vermeden nasıl orayı yıkarlar?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2013
  Nerede
  ........
  İletiler
  4.959
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ortak kullanima kapali ortak alan

  1-Sizin olsun yada ortak alan olsun 4/5 oranında Kat malikleri kurulu kararı olmadan buralarda değişiklik yapamazsınız.

  2-Yaparsanız kat malikleri dava açıp eski haline getirilmesini isteyebilir. Eski hale getirmezseniz yıkım kararı aldırabilirler Sizimse zaten dairenize girerler. Ortak alan ise yine siz izin vermek zorundasınız.
  3- Eğer yapılan değişiklik İmar kanununada aykırı ise şikayet halinde Belediye size ceza kesip yıkım kararı alabilir. Genelde belediyeler yıkım kararını pek uygulamıyorlar. Belediye yıkım kararını uygulamasa bile, kat malikleri yıkım konusunda takipçi ve kararlı olursa ayrıca yıkım yaptırabilirler.

  Siz değişiklik yaptınız diye herkes değişiklik yapmak ister. Herkes kendi zevkine göre değişiklik yapar binanın görünümü bozulup çirkinleşir. Buda bina değerini düşürür. kimse bunu istemez. Bunun için şikayette bulunurlar.

  Bu sorunu sadece siz yaşıyor olamazsınız. Bunun yerine Yönetici ile görüşün. Terası olan diğer malikleri ve 4/5 oy verecek malikler i ikan edin. tüm terasların aynı tarzda, aynı mimaride, belediyeninde onayını alarak görünümü bozmayacak şekilde karar çıkartılmasını sağlayın. Konuyu bu şekilde halletmeniz daha iyi olur.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Mimari projede Ortak Alan olarak belirtilmemiş "ÇATI ARASI" ortak alan mıdır?
  Mimari projede Ortak Alan olarak belirtilmemiş "ÇATI ARASI" ortak alan mıdır? Müteahhite daire karşılığı arsamızı verdik. Arsa payı %50-%50 olacak...
  Yazan: erdogancevher Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 17-02-2020, 20:27:47
 2. Ortak Alan İhlali
  Selamlar. Apartmana ortak karar alınmadan apartmanın dış kapısına anahtar yerine kullanılan kablosuz mekanizmadan koymuşlar sizin elinizde akpil...
  Yazan: Leone510 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 10-12-2014, 01:30:36
 3. Ortak alan
  iyi günler kat mülkiyet kanununda degişik 2814/8 md tam manasıyla anlayamadım.yönetim tarafından binanın girişine kamelya yapılıyor.mal sahibi olarak...
  Yazan: AKKONYA Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 10-04-2011, 07:46:35
 4. Ortak alan
  İyi gunler,apartmanlarimiz 4bloktan olusmaktadir.Altlarinda toplam 12 adet dukkan var.mimari projede otopark alani olarak gozukmedigi halde...
  Yazan: serdu Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 26-03-2011, 11:22:25
 5. Apartman Ortak Alan
  Babam 7-8 sene kadar önce bir kooperatife üye olarak ev sahibi oldu. Çekilen kura sonucu kazan dairesinin üstü (giriş kat- sündürme altı) bize çıktı....
  Yazan: yasemin88 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 21-03-2008, 09:56:54

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ortakalan belediye

kmk ortak alan kiralanması

site ortak alan kapatılması

ortak alan kapatma

Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.