+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Meslek odaları aidat borçları

Meslek odaları aidat borçları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2014
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Meslek odaları aidat borçları

  Selam,
  1980 yılı üniversite mezunuyum. Mezun olduğum yıldan beri de üniversitede çalışıyor olmama ve de kamu kurumlarında çalışanların da meslek odalarına kayıt zorunluluğu olmamasına rağmen mesleğimizi sahiplenme adına TMMOB'a bağlı jeoloji Mühendisleri Odası üyesiyim. Bizlere hatırlatıldıkça da üyelik aidatlarımı ödedim. Ancak Temmuz 2014 ayı içinde odadan uzun süredir aidat borcumu ödemediğime ilişkin E-Posta aldım. E-Posta kapsamında 2014 yılı sonu itibarıyla 14yıl*12ay*9TL/Ay hesabıyla toplam 1512TL aidat borcum olduğu bildirilmektedir. Açıkcası bu süre zarfında herhangi bir tebligat veya hatırlatma olmadığı ve aidatlarımız da kurum maaşlarımızdan otomatik kesilmediği için bu borç birikmiş olmalı.
  Oda genel kurullarında alınan kararlar gereği geçmiş yıllara ait aidat borçları, içinde bulunan yılın aylık aidat miktarı üzerinden hesaplandığı için de borç sürekli artmaktadır. Odanın ifadesine göre, oda "Anayasa`nın 135. Maddesine göre bir kamu kurumu olup odanın her türlü alacakları kamu alacağı kapsamındadır." denilmektedir.
  Son olarak 11.11.2014 tarihinde yine odanın gönderdiği E-Postada "...6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yasası Madde 30`a göre, bu yazının elinize ulaşmasından sonra otuz (30) gün içinde aşağıda belirtilen aidat borcunuzu ödemediğiniz takdirde yasal yollara başvuracağımızı ve İcra İflas Kanunu Hükümlerine göre takibat yapacağımızı bildirir, bu yola gerek kalmadan borcunuzu ödemeniz dileği..." ifadesiyle icraya verileceğimiz bildirilmektedir.
  Bu kapsamda;
  -Bu güne kadar 14 yıl süresince yasal herhangi bir hatırlatma bilgilendirme yapılmadan ve ayrıca bir kamu kurumu olan odanın bir E-Posta tebligatı yaparak borç tahsiline işlerlik kazandırması mümkün müdür.
  -Açıkçası borçlu olmak kimsenin hoşuna gitmediği gibi ben de memnun değilim. Ancak bilebildiğim kadarıyla işlem yapılmamış kamu alacaklarının zaman aşımı 5 yıl olduğu için, borç görünen 14 yılın son 5 yılını ödemem yeterli olur mu? İlk E-Posta bildiriminin yapıldığı 2014 yılı 7. ayından itibaren geriye doğru 2009 yılı 7. ayına kadar, hadi diyelim 2009 yılı başından itibaren 2014 yılı sonuna kadar 6 yıl için 9TL/Ay*6Yıl*12Ay hesabıyla 648 TL ödemem yeterli olabilir mi? Bu meblağı tebligat gereği 11.12.2014 tarihinden önce ödeyeceğim.
  -Zaten mezuniyetimden itibaren halen üniversitede öğretim elemanı olarak çalıştığım ve mesleğimi fiili olarak icra etmediğim için yukarıda belirttiğim 648 TL ödeyerek oda kaydımın silinmesini talep edebilir miyim?
  saygılarımla  Hukuki NET Güncel Haber

  Meslek odaları aidat borçları konulu yargıtay kararı ara
  Meslek odaları aidat borçları konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Washington Amerika
  İletiler
  2.635
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Meslek odaları aidat borçları

  Buraya yazdığınız gibi bir dilekçe yazarak itiraz edin odaya. Tebligat yapılmadığından temerrüt hasıl olmadığından (yani borca karşı direngen olabilmeniz için tebligat yapılmalıdır. Zaten faiz de oradan hesaplanır.) borcu kabul etmediğinizi, son 5 yılın aidatını ödediğinizi ve mesleği icra etmediğinizden dolayı odadan kaydınızın silinmesini talep edin. Bu arada borcun yapılandırılması (faizlerin kaldırılması) talebinde de bulunmaya ne dersiniz?

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Nov 2014
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Meslek odaları aidat borçları

  Teşekkür ediyorum

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Dec 2014
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Meslek odaları aidat borçları

  Merhaba orhancerit; konuyla ilgili gelisme nedir. Beni de jeoloji muhendisleri odasindan aradilar. 120 aylik borcum oldugunu soylediler. Ben hic jeoloji muhendisi olarak calismadim. Tesekkurler.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.502
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Meslek odaları aidat borçları

  Odaların daha önce birçok gelirleri vardı. Bu yüzden üye aidatlarını önemsemiyordu. Şimdi o gelir kalemleri ortadan kalktı. Neredeyse tek gelir kaynakları aidatlar oldu. Bu yüzden aidatlara önem verilmeye başlandı ve ödememiş olanlarınki istendi.
  Bir odanın en azından bir binası, elektriği suyu temizliği, birkaç personeli vardır ve hiç bir etkinlik yapılmasa dahi 9 liralık aidatlarla yürütülmesi zor. Bu yüzden oda aidatlarının artması da söz konusu olabilir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Dec 2015
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Meslek odaları aidat borçları

  orhan bey sizin yazmış olduğunuz konu aynen benim başıma geldi. siz nasıl bir yol izlediniz yardıöcı olabilirmisiniz

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Jul 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Meslek odaları aidat borçları

  1987 yılı jeoloji müh. mezunuyum. 1992 yılı Ağustos ayına kadar özel bir firmada jeoloji müh.olarak çalıştım ve oda üyeliğim vardı ancak 1992 yılında oda üyeliğimi kapattırdım(ancak dosyamda evrakları bulamadılar) ve o tarihten bu yana da Jeoloji mühendisi olarak çalışmadım.Birkamu kurumunda memurum.bu güne değin hiç bir bildirim veya tebligat almadım şimdi yani
  12.07.2018 tarihinde tarafıma gönderilen mektup postasında 3.828 TL borcum olduğu ve ödemem gerektiğine ilişkin mektup aldım.İtiraz ettiğimde oda üyeliğimin aktif olduğu tüm borcu ödemem gerktiği tarafıma telefonla bildirildi.ne yapabilirim bilmiyorum .vergi borçları bile silinip yeniden yapılanırken .bu nedir anlamadım ve sormak istiyorum arkadaşlar sizler ne yaptınız.Ben ne yapabilirim.))

  Bu kapsamda; 26 yıl gibi uzun bir süreç zarfında odayla ilgili hiçbir faaliyette bulunmamam ve adıma hiç tebliğ yapılmaması nedeniyle 26 yıllık borcu kabul etmiyorum.Posta Telgraf Teşkilatı A.Ş ‘nde memur olarak çalışmaktayım. Kamu personeli olmam nedeniyle geriye dönük işletilen borcun silinerek işlem yapılmamış kamu alacaklarının zaman aşımı 5 yıl olduğundan son 5 yılın aidat borcunun yapılandırılması (faizlerin kaldırılması) ile ancak ödeyebileceğimi ve mesleği icra etmediğinizden dolayı odadan kaydımın derhal silinmesini talep ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Meslek odaları üyenin bilgilerini başkalarına verebilir mi?
  öncelikle iyi günler.bağlı bulunduğum meslek odası oda da bulunan sicilimi meslekten olmayan 3. şahıslarla üstelik yanlış ve yalan ifadelerle...
  Yazan: eczserkan Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 22-06-2014, 09:46:58
 2. Meslek odaları geçmiş aidatlara zam yapabilir mi?
  Merhaba, Bu soruyu çok araştırdım ancak net bir yanıt bulamıyorum. Bir odaya kayıtlı kişinin geçmiş aidatları son yılın aidat tarifesiyle...
  Yazan: elmyrdc Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 15-12-2013, 13:42:25
 3. Meslek Odaları Üyelik Koşullarındaki geçmişe dönük aidatları toplama şartı
  Merhaba, Bu konuyu buraya mı açmam gerekiyor emin olamadım. Eğer yanlış yere açtıysam özür dilerim, yöneticiler uygun buldukları başlık altına...
  Yazan: kalemlik Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 18-02-2011, 19:23:58
 4. Meslek Odaları üyelik aidatına ilişkin icra
  Eşim yaklaşık 16 sene önce (mezuniyet sonrası) meslek odasına üyeliğini yaparak mesleğinin 2 sene yaptı ve meslek odası ile işlemlerini aidatlarını...
  Yazan: baboano Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 18-02-2011, 08:23:32
 5. Meslek Odaları
  Sayin yetkili, Endustri Muhendisi olarak 2005 yili itibariyle Makina Muhendisleri Odasina uyelik talebim olmustur ve bundan sonraki donemde aidat...
  Yazan: asiyekole Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 12-01-2009, 18:15:48

Bu sayfada bulunan kavramlar:

oda aidat borcu icra takibi

tmmob aidat icra

baronun aidat alacaklarinda zaman asimi

meslek odalari ai

gida muh odasinda uyelik borc zaman asimi

30 yili gecen muhendisin odaya borcu

tmmob oda aidati icra

meslek oda aidatlari ne kadar

oda aidatlari zamanasimina ugrarmi

uyelik aidatina itiraz muhendislik

meslek odasi aidat

baro aidatlari zamanasmi

ankara ticatet odasi aidat borcuna itiraz

bir oda aidatinda zaman asimi

Aidat borclari zaman asimin ugrarmi

odalara aidat borcu

tuhafiyeciler odasina borc olur mu

mühendisler odası aidatlarına itiraz

meslek oda aidatları

meslek oda aidatları ve zamanaşımı

aidat baro borcu zamanaşımı

oda aidatları zaman aşımı

anayasa üye aidat

tmmob uyelik borcu 5 yil asimi

jeoloji muhendisleri odasi 2007 yili uyelik aidati

Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.