İyi günler,

ÖN BİLGİ
1989 Şubat doğumluyum, 2014 Şubat'ta 25 yaşımı doldurdum. Universitede normal sürenin(1 sene hazırlık + 4 yıl) üzerine 1 sene uzattım. Son sene(2013 Eylül - 2014 Haziran) sanırım sisitemde üniversiteyi bitirdim gözüktüğüm için ve bireysel olarak öğrenci belgesiyle başvuru yapmadığım için; 2013 yılının yaz aylarından birinden(hangi aydı tam emin değilim) bugüne kadar gss kapsamında borçlandırıldım. Bugüne kadar gelir testi de yaptırmadığım için en yüksek rakamdan borçlandım. Dolayısıyla öncelikle 2013 yazından 2014 Şubata kadar yaklaşık 5-6 ay silinmesi gerek. Şuana kadar resmi ikametgahım sürekli İzmir'de ailemin yanında idi; ancak üniversiteyi ankarada okudum ve 1 yıldır ankarada bir arkadaşımla kirada oturuyoruz. 2014 yaz ayında mezuniyetimden beri işsizim.

Bugün SGK ya üniversiteden aldığım geçmişe yönelik öğrenci belgesi ile başvurdum ve sistemde yapıtığı bir işlemle:
1- https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf sitesinden yapmış olduğum sorgulamada (eskiden 2-3 bin lira arası borç görünüyor idi iken) "Kayıtlı Borç Bulunamadı...",
2- https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ sitesinden yapmış olduğum sorgulamada (yine eskiden aynı miktarlarda borç gözükürken) GSS-> tescil kaydı ve borç dökümü sayfasında "GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır."; yapılandırma sayfasında da "Sigortalıya ait yapılandırma bilgisi bulunamamıştır!" yazıyor.

Bana yardımcı olan görevli, ikamet ettiğim yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gelir testi yaptırmamı ve bu gelir testi ile sosyal güvenlik merkezinden yapılandırma yapmamı söyledi.

SORULAR
1. Borcum şuan tamamen mi silindi yoksa ben gelir testi ve yapılandırma yaptıktan sonra sadece 25 yaşımı doldurduğum 2014 Şubata kadar olan borçlarım silinmiş olarak güncellenir mi?
2. Şuan Ankarada'yım ve zaten muhtemelen en geç 1 aya kadar Ankara'da işe gereceğimi tahmin ediyorum. Bu sebeple zaten ikametgahımı ankaraya aldırmam gerekecek. Bundan dolayı da ikametgahımı önce Ankara'ya alıp sonra gelir testi yaptırmayı düşünüyorum. Ankara'da bir arkadaşımla kirada oturuyoruz(arkadaşımın ikametgahı ankarada değil). Gelir testinde hane halkı ile ilgili gelir gider taşınmaz vs. bilgileri de yer alıyor diye biliyorum. İkametgahımı ankaraya alırsam artık ailemin gelir gider ve taşınmazlarını yazmayacağım değil mi? Artık hane halkım evdeki arkadaşım ve ben mi olacağız? Arkadaşımla evin giderleri ortak; ancak onun gelirlerinin tabiki bana hiçbir faydası yok. Bu durumda onun mal mülk gelirini yazmama gerek var mı? Gelir testi yapıldıktan sonra tüm borçlarım bu teste göre mi yapılandırılır yoksa ikametgahımı değiştirdiğim tarihten öncesi için izmirde ailemin yanında gelir testi yaptırmam gerekir mi?

Teşekkür ederim, iyi günler..