Herkese merhaba.

İlk kez kiracı olacağız, dolayısıyla bu konuda tecrübesizim. Birkaç hususta yardım talep ediyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Ev sahibi farklı bir şehirde ikamet ediyor. Bu nedenle bir emlakçı vasıtasıyla (markalı, kurumsal olarak bilinen emlak ofislerinden biri) tek taraflı olarak kontratı imzaladım. Emlakçı kargo ile kontratı ev sahibine gönderecek, imzalı olarak geri alacağız. Bu sırada telefonla ev sahibiyle görüşüp şartlar konusunda anlaştık, sözleşmeye bu şartları yazdık. Henüz herhangi bir ödeme yapmadım. Emlakçı der ki; siz kontratta yazdığı şekilde kira+depozitonuzu ev sahibine eft ile gönderin, ben de size anahtarları teslim edeyim. Makul görünüyor fakat endişem şu ki; ben eft'yi yaptıktan sonra ev sahibi kontratı imzalamaktan vazgeçerse ve fakat ben anahtarı teslim almış bulunursam, benim açımdan hukuksal bir sorun teşkil eder mi?

Araya bayram tatili girmeden anahtarları almak istiyorum, bu yüzden acele ediyorum fakat yanlış bir adım atmak da istemiyorum. Nasıl hareket etmemi tavsiye edersiniz? Kontrat imzalı olarak bana ulaştıktan sonra mı ödeme yapmalıyım?

Aklıma takılan bir diğer husus da şu; ev sahibi ile telefonda görüştüm fakat sonuçta elimde bir imza beyannamesi yok. İmzalar birlikte de atılmadığından imzayı o kişinin attığından nasıl emin olabilirim? (Kiralayacağımız meskenin tapu kayıtlarındaki mülk sahibi ile kontrattaki ev sahibi aynı kişiler, ancak haliyle telefondaki kişi/imzalayacak kişi aynı mı bilemiyorum)

Saygılar,