+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Ev sahibi boya yapmayı reddediyor!

Ev sahibi boya yapmayı reddediyor! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Ev sahibi boya yapmayı reddediyor!

Merhaba,

Dört seneyi aşkın bir zamandır aynı iş yerinde (apatman dairesi) ikamet etmekteyim.

Duvarlarda ilk günden beri çok ciddi anlamda çatlaklar (sıva çatlağı olduğu söyleniyor), rutubet ve deformasyon mevcut. Bunun dışında kapılar ve mineflo kaplama zeminin hali içler acısı.

Ev sahibine zemini onarmayı kabul ettirebildim. Ancak kapılar ve özellikle boya konusunda anlaşamıyoruz. Dört senedir gününde (hatta gününden daha önce) ödediğim kiraları (ki bu övünülecek değil, herkesin yapması gereken bir durumdur) düşündüğümde, ev sahibinin bu tavrı insanı olumsuz yönde etkiliyor.

Boya ve onarımı ev sahibinin mi, yoksa kiracının mı yaptırması gerekmektedir?

Bilgilerinize sunar,

Yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Ev sahibi boya yapmayı reddediyor! konulu yargıtay kararı ara
    Ev sahibi boya yapmayı reddediyor! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ev sahibi boya yapmayı reddediyor!

Kiracı evde normal kullanım sonucu ortaya çıkan bazı eskimeleri düzeltmekle yükümlüdür. Eğer kontratta aksine bir hüküm yoksa, boya badana kiracının yükümlülüğüdür. Üstelik, matbu kontrattaki "süre bitiminde kiracı kiraladığı yeri aldığı halde teslim eder" benzeri hükme istinaden eğer boyalı badanalı aldıysanız boyatıp badanalatıp evden çıkmanız da gerekir. Ben kirayı öderim gerisine karışmam görüşü yanlıştır.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Engin Bey,

İnternetten edindiğim 2014 Kat Mülkiyeti Kanunu'nun ilgili maddesini kopyalıyorum;

--------------

III - Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma :
    Madde 20 – (Değişik birinci fıkra: 13/4/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü
    anlaşma olmadıkça:
    a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
    b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile
    yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı
    oranında; (1)
    Katılmakla yükümlüdür.
    c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün
    durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını
    ödemekten kaçınamaz.
    (Değişik: 13/4/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden
    her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.
    Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme
    tazminatı ödemekle yükümlüdür. (1)
    Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan
    kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep
    olanlara rücu hakları vardır.

----------

Ben de eskiden boya gibi konuların kiracıya ait olduğunu sanıyordum. Lakin yukarıda paylaştığım, kanunun güncel hali olduğu için, ev sahibine ait olduğu izlenimine kapıldım. Yine de bu kanunun nasıl yorumlanacağına tam olarak emin olmadığım için sizlerle paylaşıyorum.

Yorumlarınıza gelince;

Daireyi boyasız devraldım ve bir kaç kez bu talebimi kendilerine ilettim (ev sahibi yaşlı bir kadın ve son zamanlarda daire ile damadı ve/veya çocukları ilgileniyor). Sonuç olarak boya yapılırsa, ben kendilerine yine boyasız teslim edebilirim, sorun değil

Dairede bulunan pek çok sıhhi tesisat, bakım gibi durumları kendi cebiden karşılayıp, ev sahibinden hiç bir maddi talebim olmadı.

Şahsımın ve ailemin de pek çok apartman ve dairesi mevcut. Ev sahipliği duygusunu bildiğimden, karşı tarafın yaklaşımını şık bulmuyorum.

Son olarak, kira kontratında "mal sahibinden habersiz tadilat yapılamaz" şartı olmakla birlikte, (kısaltarak yazıyorum) "kiralanan yerin tamiri lazım gelirse, mal sahibine haber vermeye mecbur olup,haber vermezse zarardan mesul olacaktır." "Kiralanan yerin tamiri mal sahibine, kullanılması için lazım gelen ıslah masrafları kiracıya aittir."

Uzun lafın kısası, anladığım kadarıyla boya ve kapı değişimi gibi masrafları ev sahibinin karşılaması gerekiyor.

Olası farklı görüş ve/veya yorumlarınızı bekler,

Kolaylıklar dilerim...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntıladığınız kanun maddesi, ortak alanların giderleri ile ilgilidir, kiracısı olduğunuz daire ortak alan değildir.
    Dolayısıyla kiracısı olduğunuz dairenin kombi-elektrik su tesisatı, kapı pencerelerin onarımı-değişiminden ev sahibi sorumlu olsa dahi, kullanım süresince yıpranma kirlenme nedeniyle ortaya çıkacak badana boya ihtiyaçlarından ev sahibi sorumlu olmaz. Boya badana masrafları size aittir.

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kat Mülkiyeti Kanunu, adı üstünde, kat mülkiyetini ilgilendiren bir kanundur, kiracı-ev sahibi ilişkilerini ilgilendirmez.

Esasen, bahsettiğiniz kanun maddesi bir ana taşınmazın ORTAK masraflarının ne şekilde ödeneceğini düzenliyor, yani sizin durumunuz ile ilgisi yok.

Normal kullanım sonucu damlatmaya başlayan bir musluğun contasının değiştirilmesini nasıl ev sahibinden beklemiyorsanız, boya badanasız aldığınız bir evi boyatmak isterseniz masrafını sizin vermeniz gerekir. Sonuçta evi eskimiş bir boya badana ile bırakıp gidersiniz.

Bahsettiğiniz kontrat hükmü sizin durumunuzu açıkça belirtiyor kanaatindeyim. Islah kelimesinin anlamı "düzeltme, iyileştirme"dir ve boya badana gibi konular da "düzeltme"den başka bir şey değildir.

Özellikle kapı değişiminin neden ev sahibine ait olduğunu anlayamadım. Eğer kapı durup dururken ortadan çatlarsa evet, ama başka hangi neden kapının kendiliğinden arızalanmasına neden olabilir?

Gördüğüm kadarıyla siz zaten kararınızı vermişsiniz, boya badananın ev sahibi tarafından karşılanmasını istiyorsunuz ve birisinin sizi onaylamasını bekliyorsunuz. Siz sahip olduğunuz apartman ve evlerde içinde kiracı olan dairelerden herhangi birine şimdiye kadar boya badana yaptırdınız mı, onu düşünün.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Erdoğan Bey,

Anlıyorum. Açıklama için teşekkür ederim.

Yukarıda açıkça belirtmişsiniz ancak boya konusunda bir kaç şey daha ilave etmek istiyorum;

1) Koridorda ve benim odamda bulunan (diğer bölgelerde de var ancak onlar çok büyük değil) devasa çatlaklar, boya-badana parasının ev sahibinin ödemesini ya da paylaşılmasını gerektirmez mi? Çatlaklar vb. durumların kullanıcı (kiracı) sorumluluğunda mıdır?

2) Kontratta yazan "tamir masrafları ev sahibine aittir" kısmının, boya-badanayı da kapsamıyor mu?

3) Ev sahibi (tabirimi mazur görün) tarihi eser şeklinde olan kapıları değiştirmeyi kabul etmeyip, harabe halindeki kapıları sadece marangoz vasıtasıyla onarmayı teklif etmesi durumunda, ben bu kapıların (en az maliyetli ancak kapı gibi birer kapı şeklinde) yenilenmesini (değiştirilmesini) talep edebilir miyim? Bu talebim onaylanmazsa, ne gibi haklarım vardır?

4) Yukarıda yazmış olduğum bu gibi bakım, tamir-onarım (eğer kapsıyorsa boya-badana) durumlarında, ev sahibi tarafından faturalanmış masrafın kiradan düşülmesi teklif edilirse, resmi olarak (şirket olduğumuz için, kira dekontumuzu her ay mali müşavirimize vermekle yükümlüyüz.) herhangi bir problem yaratır mı? Yaratırsa bu giderleri ve kira indirimini devlete nasıl gösterebilirim?

Oldukça uzun ve detaylı mesaj için başınızı ağrıttıysam özür diler,

İlginiz ve aydınlatıcı yorumlarınız için çok teşekkür ederim...

Saygılarımla...

- - - Updated - - -

Tekrar merhaba Engin Bey,

Kapıların durumunu detaya girmemek için yazmamıştım; dairemizi bir ay kadar evvel (yıllardır değiştirilmemiş lavabo borusunun bir gece vakti patlaması nedeniyle) su bastı ve bu durum, (yerin kabarmasından ötürü) kapıların kapanmamasına yol açtı. Dolayısıyla özel görüşmelerimizi gerçekleştiremem, kadınlar tuvaletinin kapısının kapanmaması gibi problemler yaşamaktayız.

Boya badananın ev sahibi tarafından karşılanmasını ve onaylanmak istemem konusunda haklısınız. Temennim elbette ki bu yönde. Lakin kanuna aykırı davranmak istemediğimden, sizlerin görüşlerini almak ve doğru yolu bulmaya çalışıyorum. İnanın belirtmiş olduğunuz görüşler bizlere katkı sağlıyor.

Son olarak, boya badana durumunu bugüne dek bir elin parmaklarına yakın sayıda yaşamış olup, her birisinde masrafı kendim verdim. Belki yanlış yapmışım, bilemiyorum.

Teşekkürler...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı oskitz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba Erdoğan Bey,

Anlıyorum. Açıklama için teşekkür ederim.

Yukarıda açıkça belirtmişsiniz ancak boya konusunda bir kaç şey daha ilave etmek istiyorum;

1) Koridorda ve benim odamda bulunan (diğer bölgelerde de var ancak onlar çok büyük değil) devasa çatlaklar, boya-badana parasının ev sahibinin ödemesini ya da paylaşılmasını gerektirmez mi?
    Hayır
    Çatlaklar vb. durumların kullanıcı (kiracı) sorumluluğunda mıdır?
    Elbette hayır ama çatlakları tamir ettirip boya badanasını yapmayabilir de sonuçta. .

2) Kontratta yazan "tamir masrafları ev sahibine aittir" kısmının, boya-badanayı da kapsamıyor mu?
    sözleşmede özel olarak belirtilmemişse,4 yıldır kullanmakta olduğunuz daire için ; Kesinlikle HAYIR

3) Ev sahibi (tabirimi mazur görün) tarihi eser şeklinde olan kapıları değiştirmeyi kabul etmeyip, harabe halindeki kapıları sadece marangoz vasıtasıyla onarmayı teklif etmesi durumunda, ben bu kapıların (en az maliyetli ancak kapı gibi birer kapı şeklinde) yenilenmesini (değiştirilmesini) talep edebilir miyim?
    Talep edebilirsiniz elbette ama onarımla sorun ortadan kalkıyorsa, yenileme talebinizin de karşılanma zorunluluğu yok.
    Bu talebim onaylanmazsa, ne gibi haklarım vardır?
    Sözleşme sürenizin dolmasına 1 ay kala yazılı olarak bildirimde bulunup, yeni kira dönemi için sözleşmeyi yenilemeyeceğinizi bildirip, tahliye edebilirsiniz.

Son olarak, boya badana durumunu bugüne dek bir elin parmaklarına yakın sayıda yaşamış olup, her birisinde masrafı kendim verdim. Belki yanlış yapmışım, bilemiyorum.
    Yapmanız gerekeni yapmışsınız, fazlasını değil.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yeniden selamlar Erdoğan Bey,

Üşenmeyip, cevapladığınız için teşekkürler.

Son iki cevabınıza okuyunca, ev sahibimin siz olduğunuzu sandım

Uzatmayıp, sadece açıklama olarak; yukarıda anlatmış olduğum, başımıza gelen dört boya masrafını söylerken masrafları kiracı olarak değil, ev sahibi olarak (kiracıların dairelerini) karşılamıştım. Sadece yanlış anlamayın diye yazıyorum.

Her neyse, cevaplar için teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ev sahibi boya

ev sahibinin boya sorumlulugu

istan badana ki dava

kiracilarim anlasamiyor

boya

https:www.hukuki.netshowthread.php114930-Ev-sahibi-boya-yapmayi-reddediyor!

Forum