İYİ AKŞAMLAR HAYIRLI RAMAZANLAR HUKUKİ.NET AİLESİ

Forumda aratmama rağmen net bir şey bulamadım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Sorum şu.Evimi satılığa çıkardım ama seçim sonrası,Seçim öncesi. vs. Türkiyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar.Patlamak üzere olan gayrimenkul sektörü vs. derken. 3 aydır evimi satamadım Evimin tüm belgeleri tamdır(İskan-tapu-dask vs) Tapuda ipotek yoktur.Hiç bir bankaya borcum yoktur(Kredi kartı hariç) Evim site içerisinde 2+1 ve yok fiyatına veriyorum 90 bin tl'ye ama dediğim gibi ekonomideki nakit sıkışıklığını her kes takip ediyordur.

Şimdi şöyle bir teklif geldi istanbul daki bir firmadan 30 bin nakit veriyorlar. Kalan 60 bin lira içinse Ayda 10 bin er lik çek olmak üzere altı adet çek verecekler.Ve çek koçanlaranı satışdan önce bankaya gidip sordurmamı istediler.Ama bu aradada üzerimden tapuyu almak istiyorlar. Şimdi zaten son yıllarda karşılıksız çek sayısı yüzde %300 artış göstermiş bir halde ve bu durumda çeklerin karşılıksız çıkması halinde ben ne yapabilirim? Tapu dairesinde şirket görevlilerine tapuyu versem Tapu dairesinde ev için ipotek koydurtabilirmiyim.İpoteğin içine 6 adet çekin ödenmesi halinde ipotek kalkacaktır vs. tarzında bir madde ekleyebilirmiyim.? cevaplarınız için teşekkür ederim