Merhaba Hukuki.net üyeleri,

Sizlere şuan çıkmazda olduğum bir konuyu aktaracağım. Umarım mahkemesiz bir çözüm yolu vardır ve bana yardımcı olabilirsiniz.
Bu sene Şubat ayında Türk vatandaşlığından çıkma talebim cevap buldu. Artık Mavi Kartlılar kütüğünde kayıtlıyım. Ne güzel istediğim oldu.
Mavi kartlı olduğum için artık TC kimliğim geçersiz , yeni bir kimlik almam gerekiyor. Nüfus dairesine gittim. Fotoğraflarım ve evraklarım ile beraber yeni kimliğimi alma heyecanıyla fakat çok enteresan bir cevap geldi. Siz yeni kimlik istiyorsunuzda bu yabancı pasaporttaki kişi ile eski TC kimliğindeki iki kişininde siz olduğunuz nasıl ispat ederseniz edin yoksa olmaz dediler. Buraya kadar kafanız karıştı biliyorum. Şimdi size en kısa olarak şöyle açıklayayım:

1.Ben babadan Ürdün vatandaşıyım, anneden Türk vatandaşıyım.
2.Türk Vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle ayrıldım. Tabi vatandaşlıktan çıkabilmek için , başka bir ülkenin vatandaşı olma yada başka bir ülke vatandaşlığını hakettiğine dair belge sahibi olma şartı var. Yani sizin yabancı pasaportunuz varsa ancak çıkabilirsiniz.
3. Ürdün pasaportumu tercüman-noter işleminden sonra nufüs dairesine verdim ve mavi kartlılar kütüğüne geçtim. Şuan ikametgahım mavi kartlılar kütüğünde.
4. Ee hadi kardeşim ver benim yeni kimliğimi eskisi zaten geçersiz şuanda dedim." Efendim siz TC kimliğinde Ahmet Hamurju olarak görünüyorsunuz. Ama Ürdün kimliğinde Ahmet Mohammad Mostafa Majed diye görünüyorsunuz. Arada soy isim çakışması var. Bu iki kişi siz değilsiniz mahkeme açmanız gerekiyor dediler.

Sevgili Üye Arkadaşlarım,
Şimdi tuhaf değil mi? Madem benim Ürdün pasaportumdaki ismim ile TC kimliğimdeki isim farklı, aynı kişi değilim diyelim; Peki beni neye göre Vatandaşlıktan çıkarttınız ? Mecbur başka ülkenin vatandaşı olmak zorundayım ki vatandaşlıktan izinle çıkayım değil mi ?

Arap ülkelerinin çoğunda zaten soyisim diye birşey yok. Aynı bizim Osmanlı dönemindeki gibi baba isimleri eklenir.Yani Ahmet benim ismim , Mohammad babamın ismi , Mostafa dedemin ismi , Majed ise dedemin babasının ismi vs.... diye gidiyor.

Şidm ibu konuyla ilgili mahkeme açmam gerekiyor. Fakat bu iki kişinin ben olduğunu kabul edip vatandaşlıktan çıkaran nüfus dairesi, şimdi bu iki kişinin ben olduğuna inanmıyor ve mahkeme açmam gerekiyormuş.
Bunun farklı bir yöntemi var mı arkadaşlar? Yardımlarınızı fikirlerinizi bekliyorum.