+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 47 ileti bulundu.

Konu: Balkonda içilen sigara ?

Balkonda içilen sigara ? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Adalet sahibi olabilmek için vicdanımızın ötesinde bir hukuk, sevmenin ötesinde bir yaptırım var mı?

Ben 30 sene içtim ve 10 senedir içmiyorum. Her iki tarafla da hemhal olabilirim. Sigara içtiğim sürede günde 3 paket sigara içmeme rağmen, örneğin otobüslerde, sinema ve tiyatrolarda (o zamanlar serbestti) içmezdim içmeyenleri rahatsız etmemek için. İçmeyenlerin yanında içmezdim. Evimin içinde içmezdim. Dolayısı ile şimdi de içenlerden benzer davranışlar bekliyorum. Üstelik ben 30 sene uyguladım ve sadece 10 senedir bekliyorum.
    "Önlemini alsın" demek, gürültü yapıp "kulaklarını tıkasın" demeye benziyor bana göre.

Hukuki NET Güncel Haber

Balkonda içilen sigara ? konulu yargıtay kararı ara
    Balkonda içilen sigara ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Adalet sahibi olabilmek için vicdanımızın ötesinde bir hukuk, sevmenin ötesinde bir yaptırım var mı?

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben 30 sene içtim ve 10 senedir içmiyorum. Her iki tarafla da hemhal olabilirim. Sigara içtiğim sürede günde 3 paket sigara içmeme rağmen, örneğin otobüslerde, sinema ve tiyatrolarda (o zamanlar serbestti) içmezdim içmeyenleri rahatsız etmemek için. İçmeyenlerin yanında içmezdim. Evimin içinde içmezdim. Dolayısı ile şimdi de içenlerden benzer davranışlar bekliyorum. Üstelik ben 30 sene uyguladım ve sadece 10 senedir bekliyorum.
    "Önlemini alsın" demek, gürültü yapıp "kulaklarını tıkasın" demeye benziyor bana göre.
    Üstat hayırlı olsun yeni pozisyonunuz.
    Gürültü yapmanın çeşitleri ve saatleri var. Gündüz belirli saatler arasında inşaat çalışması yapabilirsiniz, gece belli bir desibeli geçmemek kaydı ile gürültü yapabilirsiniz. Sifonun su sesinden rahatsız olanlar bile var. Çok düşük sesli bile olsa tv sesinden rahatsız olanlar var. Bu sesten rahatsız oluyorsa evet önlemini alsın. Yemek kokusundan rahatsız olmayacak, Hava kirliliğinden rahatsız olmayacak ama sigara kokusundan rahatsız olacak. Yok böyle kimsenin lüksü. Kendi yaşam alanları ve ortak yaşam alanlarındaki haklarına saygı duyuyorum. Benimkine de onlar duyacak. Ben üstümdeki komşumun yemek kokusuna saygı duymak zorundayım ama o benim sigara kokuma saygı duymayacak Neden? Sigara savaşçısı. Gitsin başka birine savaş açsın . Tiryakiye değil.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Umarım sizin posizyonunuz da benim gibi değişir ve siz de benim gibi "30 senelik tiryaki" pozisyonundan "teşekkür ederim, sigara kullanmıyorum" pozisyonuna geçersiniz. Bunu gerçekten tüm sigara tiryakileri için, eski "azılı" bir tiryaki olarak can-ı gönülden diliyorum. Oh be dünya varmış diyorum. Yazın serin serin klimalı odamda camı kapıyı açmadan, ortalık leş gibi sigara kokmadan, arabayla giderken yağmur çamur camı açmak zorunda kalmadan hayatımı sürdürüyorum. Çocuklarım bana "pis kokuyorsun" demiyor. Daha da önemlisi çocuklarımın bana Ama sen içiyorsun o halde neden benim içmeme karşı çıkıyorsun" demelerinin önüne geçiyorum. Darısı başta sizin tüm tiryakilerin başına.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Umarım sizin posizyonunuz da benim gibi değişir ve siz de benim gibi "30 senelik tiryaki" pozisyonundan "teşekkür ederim, sigara kullanmıyorum" pozisyonuna geçersiniz. Bunu gerçekten tüm sigara tiryakileri için, eski "azılı" bir tiryaki olarak can-ı gönülden diliyorum. Oh be dünya varmış diyorum. Yazın serin serin klimalı odamda camı kapıyı açmadan, ortalık leş gibi sigara kokmadan, arabayla giderken yağmur çamur camı açmak zorunda kalmadan hayatımı sürdürüyorum. Çocuklarım bana "pis kokuyorsun" demiyor. Daha da önemlisi çocuklarımın bana Ama sen içiyorsun o halde neden benim içmeme karşı çıkıyorsun" demelerinin önüne geçiyorum. Darısı başta sizin tüm tiryakilerin başına.
    Sizi tebrik ederim. Bende 15 yıl içtim ve 7 sene önce bıraktım. Hayatta kendime yaptığım en büyük iyilik sigarayı bırakmak oldu. Yediğim yemekten lezzet alıyorum. Uykum daha kaliteli. Parfümle pis sigara kokusunu maskelemek zorunda değilim. Üstelik unuttuğum güzel yemek ve tabiat kokularını yeniden almaya başladım.

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çok şey yazabiliriz buradan ama. Sigar tiryakisi ile, sigara kokusundan rahatsız olan biri arasında empati falan kurulmaz. Ben tiryakiyim. Diğer insanlara gösterebileceğim saygı onların yaşam alanlarında sigara içmemekle sınırlıdır. Kendi yaşam alanımda istediğim gibi sigara içerim ve içiyorum. Bundan rahatsız olan kendi önlemini kendi alır. Bacadan gelen sigara kokusundan rahatsız olan bacayı tıkar, aspiratörü çalıştırır, kombiyi son gaz açar. evini taşır beni ilgilendirmez. Bu kadarda değil.
    Demeniz o ki siz insanları pekte umursuyor gibi değilsiniz. Hayat size güzel yani. Verdiğiniz bacanı tıka, evi taşı, kombinle sokağı ısıt gibi tavsiyeleriniz pekte çözüm odaklı ve akıllıca bir öneri gibi gelmedi. Birde bunu deneyin: Uzaya çıkıp için en azından orda kirletebileceğiniz bir hava ve rahatsız edeceğiniz insan yok.

Daha önce sigara içen birisi olarak seni anlayabiliriz. Ama sigara içen birisi olarak sen bizi hiç bir zaman anlayamazsın. En azından bırakana dek. Bu yüzdende çok şey yazabiliriz demenize rağmen yazmak yerine düşünmeden yazmayı tercih etmişsiniz. Düşüncelerinizin merkezine insanı alıp, nezaketli iki satırda siz dökebilirdiniz. Sağlık olsun. Özelliklede sizin için. İlerideki yaşamınızda bir tiryaki olarak ihtiyacınız olacaktır.

Görmeden inanamıyorsanız, size "prizde elektrik var sakın dokunmayın" desemde siz ona dokunacak kadar cesursunuz. Ama aynı cesaretinizi hala toplayıp size söylemiş olduğum deneyi yapıp görebilirsiniz. Gülü seven dikenine katlanırmış ama sizin sevginiz bana sahte gibi geldi. Tiryakisi iseniz daha öncede söylediğim kül tablası ve su deneyini yaparda evinizde bu konuyu misafir edersiniz ve bizimle paylaşırsınız. Tiryakimi, yoksa bağımlı olduğunuzu ve sigaranın ne kadar kötü koktuğunu anlarsınız. Tabi şöyle bir düşünceyle bir çekinceniz de olabilir: "Eğer ben bu deneyi yaparsam, sigaradan tiksinme ihtimalim var, bırakamamaktan da korkuyorum" gibi..

Ayrıca kötü kokudan rahatsız oluyorsak bu savaş mıdır? Savaşsa bu sigaraya değil tüm kötü kokularadır. Siz nerde ve nasıl içerseniz için ama kimseyi rahatsız etmeyin. Emin olun ormanın ortasında bir sigara yakıp içtiğinizde size kimse bir şey demez. Tabi izmaritinizle ormanı yakmaz iseniz.

Tabi bunuda yapmayacaksınızdır ama yinede size empati kurabilmeniz için ikinci bir deney öneriyorum. Gece sigaranız bittiğinde lütfen gidip almayın. Görün bakalım sabaha kadar sizinle asıl kim savaşıyor?

Alıntı Fixit rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    @emustafacan Sizin olayın muhatabı komşu değil, müteahhit sanki. Bu arada ben sigara içmiyorum, Puro ve pipo içiyorum. Sigaradan oldukça farklı olsalarda (ciğere, içeri çekilmeden içilir), koku ve duman olarak çok daha ağır oluyorlar. Ve bir komşu bana gelip pipo içme puro içme koku geliyor dese, asla bu keyfimden vazgeçmem. Heleki probleme neden ben değilde başkası (müteahhit mesela) ise.
    Bana anlatmanıza gerek yok dediğim gibi eski içiciyim. Üstelik hepsinide içtim. Müteahhit hatası bir ev olduğu çok doğru. Ancak camı açıp havalandırmak yerine, aspiratörü açıp evi havalandırmakta insanlık hatası olurdu her halde. Umarım ne yaptığının farkında değildir. Kimseye içmeyin demiyoruz ama aspritör yerine camınızı açabilirsiniz.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bahsettiğiniz deneyi yapmadım çünkü o kokuyu bilecek kadar uzun ve iyi içiciyimdir. Çok iyi bilirim. Denememe gerek yok. Yeni verdiğiniz görevide yapamayacağım malesef. Çünkü sizde biliyor olmalısınızki tiryakinin sigarası bitmez. Benimde iyi stoğum vardır. Tütün ve mamüllerinden.

TECRÜBELERİMDEN
    Şimdi; aşağıdaki yada yukarıdakitTiryaki sigara içerken aspiratörü çalıştırınca size kokusu geliyorsa, muhtemelen sizin dairede yada onun dairede, Ana bacaya açılmış kaçak bir baca deliği var. Kontrol edin eğer bacaya kaçak müdahele sizde ise biraz empatiye ihtiyacınız olacak. Ayrıca siz aspiratörü çalıştırıyorsanız, sizden aşağıya daha iğrenç bir koku gidiyor bilesiniz.

Kaçak baca deliğide nedir demeyin. Benim üst komşunun mutfak dolabı dizayn edilirken aspiraör yerini ters tarafa koymuşlar. Bu nedenlede Ana bacaya delik açmışlar. Aspiratörü çalıştırsalarda çalıştırmasalarda nasıl bir koku geliyor anlatamam. Gelen koku sigara kokusu olsa neyse, Ama iğrenç yemek kokuları geliyor. Yemek onlara güzel kokabilir ama bacaya bulaşmış yemek kokuları ile karışıp bana gelinceye kadar iğrençleşiyor. Kısa bir kontrolden sonra benim sıramdaki iki komşunun bu şekilde delik açtırdığını tespit ettik. Bu delikleri kapatacaksınız dedik. Kapatırsak aspiratörü çalıştıramayız ve evimiz yemek kokar dediler. Bu şeklide bizim evimiz kokuyor cevabını vererek, mutfak dolaplarında tadilat yapın o zaman önerisini sunduk. Bu defada bu tadilatın masraflı olacağınız bahane ettiler. Kaçak baca delikleri yüzünden diğer dairelerdeki kokularda onlara gidiyordu. Şimdi sıkı durun bu kontrolü yaptıran sizde bir problem var deyip, bize aspiratörlerimizi çalıştırmayın rahatsız oluyoruz diye gelen bayanın yüzünden yaptık. Biz empati kurup çalıştırmadık ama o bayan 1 yıl kadar çalıştırıp, sonra evi satıp gitti. Yeni alana rica ettik o baca deliğini diğer komşu ile birlikte komple kapattılar.

https://www.google.com.tr/search?q=%...ed=0CAYQ_AUoAQ
    Konu ceceli341 tarafından (25-12-2014 Saat 00:10:40 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.emustafacan,
    gelen yanıtlardan da görüldüğü üzere bağımsız yaşama alanı olarak tanımlanan komşunuzun konutunda sigara içmesini engelleyebileceğiniz bir yasal yol (sizin adınıza ne yazık ki / benim adıma allaha şükür ki ) henuz mevcut değil.
    Sigara içmeyen / bırakmış birey olarak içenlere elbette pek çok tavsiyede bulunabilirsiniz, bu tür tavsiye ve bırakma konusunda iyi dilekleriniz için de kendi adıma teşekkür ederim, ancak bir gerçek var; sigara içmek benim tercihim ve ben sigara içmeyi seviyorum! Toplu olarak bulunulan ortamlarda sigara içmiyorum, zaten içmem de yasalarla engellenmiş durumda. Kendime ait yaşam alanında içiyorum, buna kim nasıl karışabilir ki?? Benim evimde veya bu konunun başındaki soruda olduğu gibi balkonumda yada gittiğim bir restoranın hala sigara içilebilmesine izin verilen açık alanında sigara içmemi ben istemediğim sürece hiç kimsenin müdahale edebilme hakkı yok .Hiç kimse de bu hakkı kendinde göremez. Empati dediğiniz için bunu diyebiliyorum, bir an kendimi o komşunuzun yerine koydum , öyle ya ben bir sigara içicisi olarak ancak komşunuzun yerine kendimi düşünebilir ve en iyi onun davranışlarını tahmin edebilirim.
    Bana alt kat veya üst kat komşun kardeş , nasıl söyleyeceğim bilmiyorum ama sen evinde veya balkonunda sigara içtiğinde tüm koku bizim eve geliyor, o koku nedeniyle evi havalandırmak için pencere kapı herşeyi açık tutmak zorunda kalıyoru, o zaman da ailecek soğuktan rahatsız oluyoruz dediğinde,
    üzgünüm, ama sizin evinizde değil, kendi evimde içiyorum, işyerinde içemiyorum, bindiğim takside içemiyorum, gittiğim tiyatro sinema salonunda veya yakınlarında içemiyorum, çıktığım kahvede içemiyorum, dostlarımla buluştuğum bir yerde içemiyorum, evimde de içemeyeceksem ben sigaramı nerede içeceğim, rahatsız olan '' insanlar''ın hakkı tamam, ya benim hakkım ne olacak , ben de insanım, derim yani. Adına bencillik diyebilirsiniz bunun belki, ama bence asıl bencillik şu anda sigara içenlere karşı yapılıyor.
    Bir önceki mesajınızı okursanız, sigara içenleri insanları umursamamakla itham etmiştiniz, izninizle bir ilave yapmak istyorum,
    olay tam olarak şu aslında; sigara içmeyen insanlar , sigara içen insanları umursamıyor, onları insan yerine koymuyor!

Bulduğunuz aparatın koku sorununuza çözüm getirmesini tüm kalbimle diliyorum, çözüm olmazsa, inşallah konuşacağınız komşunuz size anlayış gösterip artık evinde de sigara içmemeyi kabul eder, o da kurtulur sigaradan diyorum,
    ama insanların özel yaşam alanına bu kadar derinlemesine müdahale edebilme hakkınızı kendinizde görebilmenize de fazlasıyla şaşırıyorum.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O halde yüksek sesle müzik dinlemek de suç olmamalı. "Üzgünüm, ama sizin evinizde değil, kendi evimde dinliyorum, işyerinde dinlemiyorum, bindiğim takside dinlemiyorum, gittiğim tiyatro sinema salonunda veya yakınlarında dinlemiyorum, çıktığım kahvede dinlemiyorum, dostlarımla buluştuğum bir yerde dinlemiyorum, evimde de dinleyemeyeceksem ben müziğimi nerede dinleyeceğim, rahatsız olan '' insanlar''ın hakkı tamam, ya benim hakkım ne olacak , ben de insanım, derim yani. Adına bencillik diyebilirsiniz bunun belki, ama bence asıl bencillik şu anda müzik dinleyenlere karşı yapılıyor."

Bunu diyemiyoruz ama balkonda ya da bahçede mangal yapacağım diye bir başkasının evini duman altında bırakmaya hakkımız var. Ya da yaz günü "kapatsın penceresini, evini havalandırmasın" deme hakkımız var.
    Enteresan

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O halde yüksek sesle müzik dinlemek de suç olmamalı. "Üzgünüm, ama sizin evinizde değil, kendi evimde dinliyorum, işyerinde dinlemiyorum, bindiğim takside dinlemiyorum, gittiğim tiyatro sinema salonunda veya yakınlarında dinlemiyorum, çıktığım kahvede dinlemiyorum, dostlarımla buluştuğum bir yerde dinlemiyorum, evimde de dinleyemeyeceksem ben müziğimi nerede dinleyeceğim, rahatsız olan '' insanlar''ın hakkı tamam, ya benim hakkım ne olacak , ben de insanım, derim yani. Adına bencillik diyebilirsiniz bunun belki, ama bence asıl bencillik şu anda müzik dinleyenlere karşı yapılıyor."

Bunu diyemiyoruz ama balkonda ya da bahçede mangal yapacağım diye bir başkasının evini duman altında bırakmaya hakkımız var. Ya da yaz günü "kapatsın penceresini, evini havalandırmasın" deme hakkımız var.
    Enteresan
    Yüksek sesle müzik dinlemek istiyorsanız, bir kulaklıkla dilediğiniz kadar yüksek sese ulaşabilirsiniz, başkalarını rahatsız etmeden
    Mangalı salonunuzda yapıyorsanız, kimse karışamaz ev halkı dışında , komşunuz gelip kusura bakmayın ama ben sizin salonun bacasından çıkan mangal dumanı nedeniyle rahatsız oluyorum , mangal yapmayın diyemez, daha doğrusu diyebilir elbette de , engelleyebilecek bir yasal dayanak bulamaz.

Yüksek sesle müzik dinlemek suç değil zaten, kabahatler kanununa göre, eğer rahatsız edilen varsa bir cezası var.
    Gürültüyü çıkartan mutlaka bir müzik aleti olmak zorunda değil, yan inşaatta çalışan taşıyıcı sistemin motorundan gelen yüksek ses te aynı şekilde. Gürültünün yüksekliğinden bahsedebilmek için belirlenmiş standartlara göre ölçüm yapılmış olması gerekir. O ölçüm sonucuna göre belirlenmiş değerin üzerindeyse ancak bir işlem yapılabilir. ama bu işlem hiç bir zaman kullanılan müzik aletinin kişinin elinden alınması olamaz öyle değil mi?

Sigara kokusu için de aynı şekilde, koku gerçekten rahatsız ediyordur, kötü koktuğu , rahatsız edici olduğu bilirkişi tarafından tesbit edilmiş olsa bile ne sonuç çıkabilir? Kötü kokan yer dışındaki bir başka alana müdahale edilemese gerek, olabilecek en fazla, kokunun giderilmesi için , eğer bir hatalı inşaa varsa , düzeltilmesi yoluna gidilebilir.
    Sigara kokusundan rahatsız olan kişinin yolda yanından sigara içerek geçilse rahatsız olacaktır, çözüm ne? Sigara içenler sokakta sigara içmesin, sigara içenler içmeyenlerle aynı akldırımda yürümesin, sigara içenlerle içmeyenler aynı saatlerde dışarda bulunmasın mı olmalı? Elbette hayır,
    yolu anlayış , karşılıklı anlayış.
    Siz anlarsınız, ne güzel. Ben anlamak istemem, kime ne, kim zorlayabilir beni anlayış göstermem konusunda? Hiç kimse

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüm tiryakilerin sigarayı bırakıp "rahat bir nefes" almasını Can-ı gönülden diliyorum.
    Sigarayı bırakmak konusunda çeşitli "odakların" baskıları olmuştu tiryaklik dönemimde.
    Çok iyi biliyorum ki, bunların asla müspet bir etkisi olmuyor.
    Bu yüzden ilk cümlem bir tavsiye ya da nasihat değil. Sadece temenni.
    Bir gün gelecek ve sigarayı bırakmaya karar vereceksiniz.
    Ama öyle nefsinizi aklınızla çatıştırıp değil,
    Nefsiniz de aklınız da "bırak" diyecek.
    Ancak o zaman bırakacaksınız.
    Aklınız "bırak" dese de nefsiniz demedikçe bırakmak değil ancak "kısa bir süre ara vermek" söz konusu.
    Temennimi tekrar edeyim:
    Tüm tiryakilerin sigarayı bırakıp "rahat bir nefes" almasını Can-ı gönülden diliyorum.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sigarayı bırakmak konusunda çeşitli "odakların" baskıları olmuştu tiryaklik dönemimde.
    Çok iyi biliyorum ki, bunların asla müspet bir etkisi olmuyor.
    Bu yüzden ilk cümlem bir tavsiye ya da nasihat değil. Sadece temenni.
    Bir gün gelecek ve sigarayı bırakmaya karar vereceksiniz.
    Ama öyle nefsinizi aklınızla çatıştırıp değil,
    Nefsiniz de aklınız da "bırak" diyecek.
    Ancak o zaman bırakacaksınız.
    Aklınız "bırak" dese de nefsiniz demedikçe bırakmak değil ancak "kısa bir süre ara vermek" söz konusu.
    Temennimi tekrar edeyim:
    Güzel dileğiniz için teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

balkonda sigara içmek yasak mı

balkonda sigara içmek

apartmanda sigara içmek

https:www.hukuki.netshowthread.php113648-Balkonda-icilen-sigarapage5

apartmanda sigara kokusu

balkonda sigarakiraci balkonda sigara icmesi serbest mi emsal teskil eden dava varmievde sigara içmek yasak mıapartmanda sigara yasağısigara yasağı balkonortak balkonda sigara evde segara icilirsakiraci balkonda sigara icmesi serbest mibalkonda sigara icmek yasak mihttp:www.hukuki.netshowthread.php113648-Balkonda-icilen-sigaraevde sigara içmenin cezasıapartmanda çanak yasakmıapartmanda sigara içmek yasakmıbalkonda icilen sigara kokusuna cozumyanan sigarayi balkona atmanin cezasi nedirbalkonda sigara icmebalkonda banyo yapmak istiyorumbalkonda sigara icmenin cezasiEvin balkonunda sigara icmek yasakmiapartman dairesinde sigara icmek yasakmi
Forum