+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Şantaj suçlanmasına varan işçi-işveren arasındaki bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

merhabalar.

konuyu dün arkadaşlarımla da fikir alışverişi yapmak için onlara mail atmıştım. onlara yazdığım şeklini size gönderiyorum. bu yüzden yazı biraz günlük konuşma dilinde olabilir. bunun için şimdiden kusura bakmayınız.

içinde olduğum bir mevzu var. "şantajla suçlanma noktasına geldim." belki okurken biraz kopuk gelebilir size. yine de sabır gösterip, hepsini okuyup, soracağınız soruları sorup, ona göre en azından fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim. Ben muhasebe bürosunda ofisboy tadında çalışmaktayım. iş sözleşmem yoktur. her ay elden verilen maaşı (daha doğrusu 1-2 müşterinden alınan aylık ücreti bizzat kendim gidip alıyorum ve bu maaşıma sayılıyor) aldığıma dair imzaladığım bir bordro yoktur. ve inanılması güç ama asgari ücretin altında çalışmaktayım. neyse geri kalan herşeyin kronolojik sırasını aktarayım.

işyeriyle olan 2-3 senelik çürüme halini biliyorsunuz. dükkan sene başı yeni bir ofise taşındı. ama eskisi de geçici süre açık kaldı. hala da orada eşyalarımız, elektrik, bilgisayar vs var. ben, 15 yıllık çalışan başka bir eleman ile oraya gitmeye devam ettim hep. artık işyerine yaptığım kabaca 2 iş kaldı. şifrelerle aylık ssk'ları girmek. ve aylık muhasebe makbuzlarını kesmek. bunu da ufak ufak elimden alıyorlar. yıldırma politikası.

ofisin yalaka elemanı (yeni büroya gidip geliyor o) şifreleri istedi geçen ay. onlara "tamam yolladım" diyip şu adresteki resimi yolladım. bunu o elemanın kendi şahsi mailine attım. belli bir tarzım var ofiste. esprili ve sivri olarak bilinirim yer yer. neyse gördüğünüz resimin açıklaması şu şekildedir:

1) ar (ve namustan yoksun) muhasebe : bizim büronun adı ar muhasebedir. o yüzden öyle yazdım.

2) dacik birliği: işveren ve diğer elemanı falan ve müşterilerinin çoğu ermeni-hristiyan kökenlidir. bunlar bizim gibi müslümanlara kendi aralarında dacik diyorlar. bizim "gevur" diyişimiz gibi birşey.

........

bunun üzerine eleman bu resmi yazdırıp göstermiş yeni büroda herkese. hepsi görmüş. eleman bana "yetenekli adamsın, hepimiz güldük" diye sms attı. o kadar.

aradan 15-20 gün geçti. ben yüzlerini görmedim hiç. her gün işe de gitmiyordum zaten. işte uzaktan işleri hallediyordum falan. çünkü misal ayın son günü sigortalar mı ödenecek? bana veriyorlardı parayı. mesai sonrası ben eve gidip internet bankacılığı ile gece 12'ye kadar bilgisayar başında ödeme yapıyordum vs. neyse mart ayı bitti. diğer arkadaş artık bu dükkanda daha fazla çalışmayacam dedi. ihtarname çektirdi notere 2-3 nisan'da hatta. 15 yıllık eleman sonuçta. her türlü yasal hakkı var. ben de daha fazla tek kalmayayım ve aynı anda bastırayım diye 1 nisan'da koca bir mail yazdım 2 sayfalık. ne varsa kustum kendi tarzımda. onu da şöyle ekleyeyim:

------
    1 nisan'da yazdığım mail:

Başlama notu: Öncelikle elinizde kahve dünyasından alınmış karton kutuda kahve falan varsa onu güvenli bir kenara bırakın.

Şu ya da bu şekilde, etki-tepki, kelebek etkisi, domino taşı, neden-sonuç, kader vs gibi adına ne derseniz diyin, belli bir evrensel ve matematiksel işlemler sonucu tam da "şu noktaya" gelmiş bulunuyoruz. Bunların geriye yönelik muhabbetini, hesap kitap muhasebesini bu yazıda değinmeyeceğim ve lafı da fazla uzatmayacağım. Zaten o tarz bir "geriye yönelik tatava yapmak" ancak sizlerin ayarı-çoktan-kaçmış çenenize ve şişip şişip inmekten folloş olmuş ego'larınıza göre bir davranıştır. Bu şansı da vermeyeceğim size. Bunları ancak geriye yönelik imalat hesaplarken yaparsınız artık üstün muhasebeci meziyetlerinizce... Öte yandan zaten diğer dacik arkadaşım, tüm bunları, 1 seneden beri haddinden fazlasıyla konuştu, anlattı, yazdı, çizdi büyük bir sabırla. O da onun takdiridir. Yoksa benim için bırak yazıyla anlatmayı, yüzyüze dahi konuşmaya tahammül edilesi insanlar değilsiniz uzun süreden beri. Söyleyecekleriniz ego'nuzun en kokuşmuş çukurlarından çıkacağı için en fazla bir kulağımdan girip, diğerinden çıkacaktır. Yani size baktığımda sizi değil, aslında arkanızdaki boş duvarı görmekte olacağımdır.
    Bu yüzden bu yazının geriye doğru değil, ileriye doğru bir amacı vardır. Şu noktaya kadar, çifte standartın kol gezdiği bir ortamda, bana önerilmiş olan "ne kadar ekmek, o kadar köfte" fikrini uyguladım. Yoksa elime falçatayı alıp birilerinin gırtlağını kesmiş olmam gerekiyordu durumu dengelemek için. Onun yerine öfkemi kontrol ettim, egoma yenilmedim (tavsiye ederim sizlere de bunu, belki bir gün siz de becerirsiniz ölmeden, çok zevkli birşey) ve ekmek-köfte muhasebesi yapmayı sürdürdüm. Bu öneriyi de bana hepimizin rüyalarına (ya da kabuslarına) bir şekilde girmiş olan bastonlu bir aksakallı dede vermişti zaten.

Ama tam şu anda, mevcut ekmeği de elimden almaya kalktığınız için yeniden gözden geçirmek zorunda kaldım köfte-ekmek formülünü. Ve bu yazı da o yüzden ortaya çıktı işte. İleriye yönelik köfte-ekmek taslağını açıklıyorum huzurlarınızda;

BU İŞ YA ŞU ŞEKİLDE YÜRÜYECEK;
    -Bir çok sigorta şifresi ve smm makbuzları bende.
    -Makbuzları kesip, stopajları yapıp, sigortaları girip her ayın 15'ine kadar elinize göndereceğim. Giriş, çıkış, kira artışı, smm ücretleri gibi değişiklikler varsa bana mail ile bildireceksiniz.
    -Dışardan çalışacağım. Malumunuz 3 kişilik ofise 5-6 kişi doluşup, kucak kucağa oturmak, trencilik oynamak hoş olmaz.
    -Bunun karşılığında sigortam devam edecek ve garbis'e gidip o ayın hesabında ne yazıyorsa onu alacağım.

YA DA BU İŞ ŞU ŞEKİLDE SONLANACAK;
    -Sigorta çıkışım "İŞVEREN TARAFINDAN" şeklinde sonlanacak. İşkur'a başvurup işsizlik maaşı alacağım.
    -Hakettiğim tazminat hesaplanacak. Ve ben onun 3'de 1'ini size hibe edeceğim. 3'de 2'sini alacağım. Daha fazla ikram yapamayacağım. Malum 3 senedir de asgari geçim indirimini alamıyorum zaten. Peşin ikram gibi düşünürsünüz artık onu da.
    -Ben de elimde ne kadar evrak, şifre, makbuz varsa size teslim edeceğim.

Velhasıl-ı kelam gördüğünüz üzre 2 seçeneğiniz/miz var. Haaa ! olur ya hani, bunlar hoşunuza gitmez, şeytani doğanız anında işlem yapmaya başlar, ve hatta "ruhu gülyabani haline gelmiş olsa da, kendisini bilge sanan bastonlu bir aksakallı - aksaçlı dede" rüyanıza girip size çeşitli fikirler sunar ve 3. bir seçenek yaratmaya çalışırsınız diyelim. Bu da, tutanak tutturmak olur, "istifa" yazıp işten çıkarmak olur vs vs. Bunun için de tek bir şey söylüyorum:
    H O D R İ M E Y D A N !...
    elinizden geleni lütfen, bakın, rica ediyorum, ardınıza koymayın. Ben düşersem, sizi de düşürürüm. Alın size muhteşem bir paradoks işte. Beni her zaman gördüğünüz gibi, karton bir karakter olarak görürseniz, sözlerimi blöf olarak alıp, bildiğinizi okumanız gerekiyor. Yani hafife almanız lazım beni. Yok eğer şüpheler oluşmaya başladıysa da seçeneklerden bir tanesini seçeceksiniz. O zaman da beni hep gördüğünüz karton fikriniz ile çelişeceksiniz. Bu çelişik bilmece de size JOKER'in son hediyesi olsun...

DİPNOT 1: seçiminizi bildirmediğiniz takdir de 1. seçeneği seçtiğinizi varsayıp ona göre hareket edeceğimdir.

DİPNOT 2: eee ama ben size en başında dedim ya o kahveyi bir yere koyun diye. gördünüz mü noldu. sinirden yumruğunuzu sıktınız ve her yer kahve oldu.

NİSAAAAAAAAAAAAAAAN BİİİİİİİİR !...

------
    ------

yazıda geçen hodri meydan kısmını şöyle açıklayayım. işyerinin müşterilerini dolandırdığı durumlar var. hiç bir müşteri bilmiyor bunu. ofis çalışanı olarak ister istemez bunları gördük. işte hesap kabartma gibi diyeyim anlayın siz.

neyse işte ondan sonra, dün (3 nisan perşembe) bir firmanın ssk'sını yapmak için sisteme girince şifrelerin değiştiğini görmüşler. o işleri ben yapıyorum diye arada şifreleri değiştiriyorum güvenlik gereği. bana mail atmış yalaka. "şifreyi ver yoksa sigortaya gidecem yenisini alacam" demiş. "veremem, söyleyin ben yapar, size mail atarım, nasıl olsa bu benim işim" dedim. "iyi sen bilirsin" diyip bu sabah (4 nisan cuma) gitmişler. babayı almışlar. çünkü yeniden başvuru yapmaları gerekiyormuş. ben tüm şifreleri değiştirmedim bu arada. bazılarını değiştirdim. kalan tüm şifreleri de onlar değiştirmiş hemen. eleman bana "tebrikler sana muhtaç kaldık, o zaman şu x firmanın işini yap acilen mail at bana" demiş. ben de "bunu dün isteseniz yapardım, ama bu son hareketleriniz iyice kredinizi düşürdü. geçen ay alamadığım maaşı hesabıma yatırın istediğinizi yapayım" dedim. "sen önce işi yap, paraya sonra bakarız" demiş. yapmadım ben de. maaş konusu da şöyle. ben müşterilerden alıyorum maaşı. belli bir 2 yer var. oralara gidip benden önce almışlar hesabı geçen hafta. maaşı alamamış oldum yani. "para istiyorsan şifreleri yolla" demiş ayrıca. "şifreleri tazminatımın 3de2'si yatınca vereceğim nokta net" yazıp yolladım. gün işi değişik mesaj trafiği oldu. beni sürekli arıyorlar ama hiç açmadım. sonra eleman "5000 tazminat veririz. yoksa kendini paralar durursun" demiş. 8-9 yıldır sigortalıyım bu arada. ondan öncesi 5 yıl da sigortasız çalıştım. güniçi aradılar beni periyodik olarak. psikolojikman çökmüştüm. seslerini duymak istemedim. telefonlarına cevap vermedim. mesaj atın ya da mail yazın dedim. en son akşama doğru "lan iş boka sarıyor, avukat geldi, aç şu telefonunu" demiş yalaka eleman. bu avukat da bunların aile dostu gibi bişey. arada bazı işlerine bakıyordu bizimkilerin. adamla ofiste 3-4 kere görüşmüşlüğümüz, selamlaşmamız vs var.

hal böyleyken bu akşama doğru avukat bana bir mail atmış. onu da şimdi buraya ekliyorum kopyala-yapıştır olarak. size nasıl görünecek bir bakın bakalım. fikrinizi dinlemem lazım. haftasonuna girmemiz güzel oldu. pazartesiye kadar nasıl hareket edeceğim bir kafa mahkemesi yapalım.

avukatın maili:

Ben Avukat ahmet-mehmet ( Patronun hasan-hüseyin’in Avukatı)

Cemil; gönderdiğin 2 Sahifeden ibaret e-mailin bana ulaştı .Doğrusu ilk başta yazılanlara inanamadım. Bu kadar senelik hukukumuz var. hasan-hüseyin’ide en iyi tanıyanlardan birisi de benim. O kendine
    Zarar verir, çalışanlarına zarar vermez. Hal böyleyken yazdıkların akla hayale sığıcak şeyler diil.

İş-alacak verecek meselesi ise her zaman yanındayım. Ancak “elimde ne kadar evrak, şifre, makbuz varsa, dediğimi yaptığın takdirde teslim edeceğim demen TAMAMEN ŞANTAJ’dır. İşin hukuki boyutunu daha fazla yazmıyorum.

Seni tanımasam ve patronunla ilişkilerini bilmesem bir başkası olsa 1 saat içinde kendini emniyet müdürlüğü hırsızlık masasında bulurdun.

Yapılan tamamen emniyet suistimalidir. Sana hiç yakıştıramadım. Telefonunu aç bende geliyim oturalım bu işi bir hal çairesine bağlıyalım. Aksi halde herkes zarar görür. Bu e-maili bu işe bir çekidüzen vermen için bir ağabey olarak yazıyorum. Telefonum 0xxx.xxxxxx dir. Aç konuşalım.

Aksi takdirde işi mecburen hukuki mercilere taşımak zorunda kalacağımı üzülerek bildiririm.

-------
    _______

durum böyle. okuduğunuz için teşekkürler. konu içinde konu, dava yanı davalar var görünse de özellikle sorduğum merak ettiğim şey; bu şantaj iddiasının aslı var mı sizce? bir anda polisler gelip beni yaka paça karakola götürebilirler mi? hapis cezası çıkar mı bu yüzden? hareket şeklim ne olmalıdır? şahsen boyun eğmek istemiyorum. ama şantaj maddesinden emin olmam gerek. hani bu avukat aile dostları ya. belki bir araya gelip benim gözümü korkutmak için bu şekilde bir adım atmış olabilirler. yani bir nevi blöf yapıyor olabilirler mi? Şu an avukata ne demem gerek mesela? Lütfen yardımcı olun. Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Şantaj suçlanmasına varan işçi-işveren arasındaki bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var. konulu yargıtay kararı ara
    Şantaj suçlanmasına varan işçi-işveren arasındaki bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şantaj suçlanmasına varan işçi-işveren arasındaki bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

Şantaj başka nasıl olur ki?
    Siz bunları yazmak yerine yapabileceklerinizi araştırsaydınız, eliniz çok güçlü olacaktı. Ama şu anda, ispatlı bir şekilde şantaj yapmış gibi görünüyorsunuz.
    Avukatın söyledikleri oldukça mantıklı görünüyor. Bence gidip konuşun, belki istediklerinizin tamamını hatta fazlasını bile alabilirsiniz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şantaj suçlanmasına varan işçi-işveren arasındaki bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

Bu kıdar kısa bir sürede, inanılmaz bir saçmalama, hatalı davranış sergileme hızı göstermişsiniz, takdire değer gerçekten.
    Biraz kendinizi seviyorsanız , avukatla hemen görüşüp, olayı tatlıya bağlamak için çaba harcamak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Şifreyi vermiyorum, maaşımı verin" ifadesi bence şantaj olarak değerlendirilemez.işveren istediği zaman yeni şifre alabilir.
    "vermemiz gereken ama vermediğimiz geçen ayki maaşı şunları şunları yaparsan veririz" ifadesi de şantaj, hatta daha büyük şantaj olarak değerlendirilebilir.
    hukukçu olmadığımı söyleyeyim bu arada.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isci santaj

muhasebeci sigortamda oynama yapıyor cezası nedir

santaj yapmakla suclanmak

bir isqi ihtiyjacim

Forum