merhaba

6 ay önce bir reklam firmasında işe başladım, firmamanın maaşımı düzenli vermemesi, huzursuz ortam, aynı zamanda görevim olmayan işleri benden yapmamı istemesi (özel işleri ve özel şöförlüğü gibi...) ve yoğun tempoda mesai yapılan bir iş yerinde çalısıyordum.iki hafta önce kaynak ışığının gözümü rahatsız ettiği (gözümün kaynak alması durumu ) için sabah 08,30 da iş yerinde olmam gerekirken saat 10.oo da iş yerine gittim. O gün aramızda cıkan tartısmadan dolayı iş verenin " ya adam gibi çalış yada hafta sonu bırak git !" sözleri üzerine bende "hafta sonu bırakırım işi" diyip hafta sonu işten ayrıldım reklam sektörü seçim zamanı olağan üstü yoğun gecer. Benden işi bıraktıktan sonra tatlı dille gelip yardım etmemi istediler. Bende içeride maaşım ve mesailerimi alamadığım için gidip yardım ettim , bu arada yeni bir iş aradım ve buldum. Çalıştığım iş yeri sigortadan çıkışımı yapmıyor ve üstüne maaşımı almamış olmama rahmen benden istifa dilekçesi doldurmamı istediler bende bir an önce çıkışımı vermemeri için yazdım ama imzalamadım.. Öncelikle maaşımı istedim "2 gün sonra gel hesabını al ama önce şimdi imzala" şeklinde konuşmalar geçti aramızda yinede imzalamadım söylenen gün ve saatte iş yerine gidip yine maaşımı alamadım ve istifa dilekçemide imzalamadım. yeni başlayacagım iş yerine pazartesi günü başlayacağımı söyledim ama eski iş yerimin sigortadan çıkışımı haylen vermediler cünki maaşımı vermediler imzalamadım. Yeni işimede sigorta çıkışım olmadığı başlamıyorum ne yapmam gerek ?

-6 ay çalışmış olup iş veren tarafından sunulan işten çıkartılma durumunu kabul ettiğim için belirli bir süre çalışmam gerekiyormu? benden aniden çıktığımı istifa ettiğimi düşündükleri için rapor tutup şikayetçi olacaklarını söylediler.

-maaşımın tamamını elden veriyor olması benim için bir avantaj olabilirmi ? yada bu durumla ilgili ne yapa bilirim ?

-Aynı zamanda çalıştığım firmada çalışan 2 eleman sigortasız calışıyor 1.5 ay önce birini parmağı iş kazasında ciddi derecede yaralandı iş verenin kaza geciren kişiye "bizden şikayetçi olma estetisyene gidip eski şekliine gelmesi için ödeme bile yaparız" demesi üzerine çalışan eleman hastanede ev kazası gecirdiğini ifade etmiştir. Kazazede şimdi çalışıyor haylen sigortası olmadığı gibi esterisyenede götürülmedi ve çalışmadığı günler maaşından kesildi. Şimdi şikayetçi olmak istiyor yalan ifadeden başı ağrırmı ?

-Diğer çalışan ise işten 3 ay önce cıkartılmısdı parmagı kesilen arkadaşın yerine cağırıldı 1,5 aydır sigortasız çalısıyor. sesi cıkmıyor cünki 3 ay önce işten çıkartıldığında 4ooo tl civarında kıdem tazminatını alamıyor mecburen calışıyor kurtara bilmek için.

-iş yerimizde birçok yazılım kaçak (korsan) olarak kullanıyor.bununla ilgili ihbarlarımızı nerdeden yapabiliriz ?