Merhaba,

özel bir şirkete ait senet borcuna kefilliğimden sebep tarafım ziraat bankası döviz maaş hesabıma, almanya dan aldığım emekli maaşımın tümü kadar bloke uygulandığını öğrendim. Araştırmalarımda ilgıli kanunlar ile yurt dışı dahil emekli maaşlarına nafaka davaları yada sgk borçları hariç herhangi haciz, bloke yada kesinti uygulanamayacağını okudum.

Icra müdürlüğüne ilgili kanuunlar çerçevesinde blokenin " Yaşlılık aylıklarının haczedilemeyeceğine ilişkin hüküm 5510 sayılı Kanun’un 93’üncü madde ilgili fıkraları; İcra İflas Kanunu 83.madde ilgili fıkraları ile düzenlenmiştir. Ayrıca defaten Yargıtay Y.12HD 5.4.2010 E.2009/26582 – K.2010/8064 ve Yargıtay Y.2010/20145 E.2011/663 - K.15/02/2011 nihai İçtihat kararları gereğince; Yurt dışı emekli maaşlarının İİK.nun 83. maddesi kapsamında değerlendirilmiştir " şeklinde bir dilekçe ile başvurdum ve kaldırılmasını talep ettim.

Ayrıca banka nezdinde hem telefon hemdede yazılı şikayette bulundum, blokenin kaldırılmasını istedim.

Banka blokeyi mahkeme yada icra dairesi kararı olmadan kaldıramayacağını iletti ve icra müdürlüğü APS ile dilekçe kabul edilmeyebileceğini şahsen gelmem gerektiğini yada mudafi ile müracat etmem gerektiğini söyledi.

Ancak engelli olmama nedeniyle şahsen gidemedim, hanımın bu işle alakadar olamayacağından ve yakınlarım yanımda olmaması sebebi ile gidilemedi.Avukat için ise maddi gücüm yetersiz maalesef.

- Yukarıdaki bilgiler ışığında, net olan ilgili kanunlar sebebi ile bankaya ve icra müdürüğüne nasıl bir yol izleyerek blokeyi kaldırtabilirim?

- Kaldırıldığında yeniden koydurtabilirler mi?

- Seneti işleme koyan şirket ile alakalı özellikle hiç bir tebliğ almadığımdan, hatalı usulsüz tebliğ için yada bildiğimden fazla borç miktarı için menfi tespit davası açmak istiyorum. Bu anlada benim gibi maddi açıdan sıkıntısı olan vatandaşlar için ceza davalarında olduğu gibi baro dan ücretsiz yada cüzi ücret ile haricen Avukat bulmam mümkünmdür?

Saygılarım ilâ