Merhabalar;

Benim sorum başlıkta belirttiğim gibi Sözleşmesiz ve Kontratsız işletici firma hakları.

Öncelikle ben Ankarada yerel bir markette unlu mamüller reyonunun 4 yıldır işletmeciliğini yapıyorum fakat benim defalarca işleticisi olduğum yer için sözleşme istememe rağmen herhangi bir sözleşme yada kontrat yapmadılar son bir ay içerisinde markete yeni bir ortak aldılar ve ellerine biraz para geçince tavırları değişti filan beni çağırıp sözleşme yapalım diyorlar fakat sözleşmeyi okudum 2 sayfadan oluşmakta sözleşmede benim işe sabah açılışta geleceğime kadar yazmış :D ayrıca komisyon olarak cirodan %15 veriyordum şimdi bunu %20 ye çıkartmış işin garip tarafı birde kota koymuş o ciroya ulaşamazsam 15,000,00 TL kira bedeli yazmış sözleşmeyi imzaladıktan sonra 2 ay sonra ben çıkarsam 100,000,00 TL cezai işlem olacağını belirtmiş birkere komple marketin kirası 30,000,00 TL bunun yarı parasını benden almış oluyor ayrıca Ramazan ayında sattığım pideyede ayrı bi komisyon uygulanacağı yazıyor ben ilk defa böyle bir sözleşme gördüm bunların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek adamın benim yaptığım işte gözü varmış ben nekadar çok ciro yaparsam ona okadar fazla komisyon veriyorum adam bunu anlamıyor daha benim sattığım pidelerin hesabını yapıyor. Bu şekilde bu sözleşmeye tabiki imza atmayacağım mahkemeye kararıyla boşaltacağımı söyleyeceğim nede olsa 4 yıldan beri fatura kesiyorum bu firmaya ki işletici olduğuma dair şahitlerde var bunun için nasıl bir yol çizebilirim kendime ayrıca elektrik-su-doğalgaz için verdiğim paraların onlar tarafından kesilmiş hizmet bedeli faturalarıda bende mevcut aynı çatı altında süzme sayaç kullanmak yasak ama süzme sayaç var ona istinaden su parası vs ödüyorum yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.