+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Evden Yemek Satışı ve Vergi Muafiyeti

Evden Yemek Satışı ve Vergi Muafiyeti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Evden Yemek Satışı ve Vergi Muafiyeti

Merhabalar,

Eşim evde yemek yapıp oturduğumuz çevredeki evlere sipariş yoluyla satış yapmak istiyor. Bunun için de tanıtım amaçlı broşür bastırıp çevredeki evlerin kapılarına bu broşürleri bırakacağız. Ayriyeten bir de internet sitesi kurduk ve buradan da yaptığımız yemekler hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Merak ettiğim konu şu; bu yapacağımız işler için herhangi bir vergi mükellefiyetimiz olacak mı ya da herhangi bir yerden izin almamız gerekiyor mu?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Evden Yemek Satışı ve Vergi Muafiyeti konulu yargıtay kararı ara
    Evden Yemek Satışı ve Vergi Muafiyeti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Evden Yemek Satışı ve Vergi Muafiyeti

Evet almanız gerekiyor. Bir Mali müşavirle anlaşırsanız resmi işlerinizi sizin adınıza yaparlar.
    Normal ticari işletme gibi işlem göreceksiniz.

Yaptığınız iş GVK kanunundaki muafiyete girmez.

6. (Değişik fıkra: 28/03/2007-5615 S.K./1.mad) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet almanız gerekiyor. Bir Mali müşavirle anlaşırsanız resmi işlerinizi sizin adınıza yaparlar.
    Normal ticari işletme gibi işlem göreceksiniz.

Yaptığınız iş GVK kanunundaki muafiyete girmez.

6. (Değişik fıkra: 28/03/2007-5615 S.K./1.mad) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Aydınlatıcı oldu

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sizin durumunuza ceceli arkadaşımız nasıl direk mükellefiyet açmanız gerektiğinizi belirtmiş bilemiyorum. içeriğini belirtmemiş çünkü.ancak; muafiyetten yararlanmanız için bir kaç ana husus var. ev eşyaları ile bu yemekleri yapacaksanız. yani sanayi tipi mutfak malzemesi kullanamazsınız. dışarıdan işçi çalıştırmayacaksınız. bu ürünleri mükellef birilerine süreklılik arzedecek şekilde satmayacaksınız veya pazarlarda gidip satmayacaksınız. son husus ise burada gıdadan bahsedilmekte (mantı, erişte,tarhana vbg) ancak ürünler yapma malzeme olarak belirtilmekte gibi gözüksede bu konuda açıklık yok ve ürünlerin katımı yada pişirilmiş (yemek gibi) olacağı ile ilgili bir ayrım yok. bu nedenle yapacağınız iş için direk olarak muafiyete girmiyor diye belirtmek yanlış olur. tabiki direk olarak muafiyete giriyorda denemez. burada yasayı yorumlamak isteyen her iki yanada çekebilir. örnek verirsek kuru erişte satarsınız yada makarna halinde pişirilmiş yemek olarak satarsınız. aynı şey mantı içinde geçerli veya benzer diğer ürünler. kuru baklava var şerbeti dökülmüş var. siz bu işi yaparsanız maliye büyük ihtimalle muafiyeti kabul etmeyecektir fakat mahkemelerde büyük ihtimalle kabul edecektir. takdir sizin

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sizin durumunuza ceceli arkadaşımız nasıl direk mükellefiyet açmanız gerektiğinizi belirtmiş bilemiyorum. içeriğini belirtmemiş çünkü.ancak; muafiyetten yararlanmanız için bir kaç ana husus var. ev eşyaları ile bu yemekleri yapacaksanız. yani sanayi tipi mutfak malzemesi kullanamazsınız. dışarıdan işçi çalıştırmayacaksınız. bu ürünleri mükellef birilerine süreklılik arzedecek şekilde satmayacaksınız veya pazarlarda gidip satmayacaksınız. son husus ise burada gıdadan bahsedilmekte (mantı, erişte,tarhana vbg) ancak ürünler yapma malzeme olarak belirtilmekte gibi gözüksede bu konuda açıklık yok ve ürünlerin katımı yada pişirilmiş (yemek gibi) olacağı ile ilgili bir ayrım yok. bu nedenle yapacağınız iş için direk olarak muafiyete girmiyor diye belirtmek yanlış olur. tabiki direk olarak muafiyete giriyorda denemez. burada yasayı yorumlamak isteyen her iki yanada çekebilir. örnek verirsek kuru erişte satarsınız yada makarna halinde pişirilmiş yemek olarak satarsınız. aynı şey mantı içinde geçerli veya benzer diğer ürünler. kuru baklava var şerbeti dökülmüş var. siz bu işi yaparsanız maliye büyük ihtimalle muafiyeti kabul etmeyecektir fakat mahkemelerde büyük ihtimalle kabul edecektir. takdir sizin
    Üstat,
    Soruyu soranın aşağıda belirtilen yazısına göre muafiyet söz konusu değil, Kanun metninide yayınladım. Bu metni okuyan Soruyu soran anladığını belirtmiş zaten. siz neresini anlamadınız?
    "eşim evde yemek yapıp oturduğumuz çevredeki evlere sipariş yoluyla satış yapmak istiyor. Bunun için de tanıtım amaçlı broşür bastırıp çevredeki evlerin kapılarına bu broşürleri bırakacağız. Ayriyeten bir de internet sitesi kurduk ve buradan da yaptığımız yemekler hakkında bilgiler vermek istiyoruz."

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sizce burada muafiyete aykırı olan ne onu anlamadım.
    Konu molyer tarafından (26-01-2014 Saat 02:21:34 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sadece Tarhana erişte ve mantı yapıp direkt olarak satmayacak, Pişirip yemek olarak satacak. Daha başkaca yemeklerde yapacağı malum zaten. Ayrıca sipariş alıp dağıtılacak. İnternet sitesi kurulmuş. Bu kişi kuru fasülye pilav hoşaf gibi bir menüden bahsetmiyor. Broşür bastıracak ve internet sitesinde yemeklerin özelliklerinden bahsedecek çeşitten bahsediyoruz. Bu çeşitteki yemek yapımı ve servisinde, sanayi tipi ürün kullanılmaması mümkünmü? Yasada kastın geleneksel el yapımı ürünlerin olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca iş süreklilik arzediyor.

Bu iş ayrıca ruhsata tabi; çünkü hergün sağlığı tehlikeye düşürecek gıda işi yapılacak.

Mahkeme nereden çıktı onuda anlamadım.
    Konu ceceli341 tarafından (26-01-2014 Saat 02:18:23 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

internetten tanıtım yapılacağı belirtiiyorki yasada buna engel birşey yok. broşür içinde yok. yani reklam yasağı yok. sanayi tipi makine kullanır yada kullanmaz o kişiye kalmış. kullanırsa yasaya uymadığını belirttim. ayrıca pişirme ile ilgili tereddüt olduğunu söyledimki bununla ilgili yasada açıklık yok. erişteyide mantıyıda kurutmak için fırında kavurmak gerekli bu arada. pişirme işlemi buradada var. mahkeme belirtmemde şudur. mükerrer 355. madedeyi bilirsiniz vergi daireleri farklı uyguluyor mahkeme farklı karar veriyor. kısacası kişiyi detaylı bilgilendirmek istedim ve sonundada tercih sizin dedim. sizinle ilgilide dedimki muafiyete girmez demiş ancak açıklama olmadığı için neye göre dediğini bilmiyorum dedim. yeterli açıklık var sanırım belirttiklerimde

- - - Updated - - -

ruhsat işine gelincede o durum mükellefiyete etki eden bir durum olmayıp belediye ve sağlık müdürlüğü ile ilgili bir hususturki, mantı yapıp satmasıda aynı durum için geçerlidir (sağlık koşulları açısından)

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    internetten tanıtım yapılacağı belirtiiyorki yasada buna engel birşey yok. broşür içinde yok. yani reklam yasağı yok. sanayi tipi makine kullanır yada kullanmaz o kişiye kalmış. kullanırsa yasaya uymadığını belirttim. ayrıca pişirme ile ilgili tereddüt olduğunu söyledimki bununla ilgili yasada açıklık yok. erişteyide mantıyıda kurutmak için fırında kavurmak gerekli bu arada. pişirme işlemi buradada var. mahkeme belirtmemde şudur. mükerrer 355. madedeyi bilirsiniz vergi daireleri farklı uyguluyor mahkeme farklı karar veriyor. kısacası kişiyi detaylı bilgilendirmek istedim ve sonundada tercih sizin dedim. sizinle ilgilide dedimki muafiyete girmez demiş ancak açıklama olmadığı için neye göre dediğini bilmiyorum dedim. yeterli açıklık var sanırım belirttiklerimde
    Üstat zorlama yorumlara gerek olduğunu düşünmüyorum. Süreklilik arzeden ticari bir iş. Evde yapılması birşey değiştirmez.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

El mantısı siparişi vermek istiyorum nerde o soruyu soran?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

evde yemek yapıp satmak için gereken belgeler

evde yemek yapıp satmak

ev yemekleri satışı

evde yemek yapıp satmak vergi

ev yemekleri yapıp satmak istiyorum

internetten yemek satmak

https:www.hukuki.netshowthread.php109881-Evden-Yemek-Satisi-ve-Vergi-Muafiyeti

evden satışevden satış yapmakhttp:www.hukuki.netshowthread.php109881-Evden-Yemek-Satisi-ve-Vergi-Muafiyetievden satış nasıl yapılırinternetten yemek satışı nasıl yapılırinternetten yiyecek satmakevden satilacak yiyecekevde yapılan yemekleri satmaevden yemek satışıevde yemek yapip satmakevde yemek işievden satış yapmak istiyorumev yemeği satışıevden yemek yapıp satmakinternetten yemek satışıavusturyada ev yemekleri yapmak ve satmak kanunu nedirevden yemek işiEv yemekleri satis
Forum