+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Nafaka azaltması davası açmak istiyorum

Nafaka azaltması davası açmak istiyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    54
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Nafaka azaltması davası açmak istiyorum!!!!

Diyeceklerimin hukuki bir temeli elbette yok ancak hukuk denen şeyin ne denli garabet olduğunu ifade etmek istiyorum. Velevki 10000 TL maaş olsun. Çocuğun harcamalarının babanın aldığı maaşa göre belirlenmesi saçma değil mi? Düşünün ki; bu harcamaların çocuğa yapıldığını da tespit etmek mümkün değil zaten. Örneğin, 2 yaşındaki bir çocuğun ne gibi harcamaları olabilir? İştirak nafakasında zaten her iki taraf da mesuldür. 3500 lira nafaka eder 7.000 lira.. Allah aşkına böyle bir nafaka şekli olabilir mi? O kararı veren hakim o kadar maaş alabiliyor mu?

Hukuki NET Güncel Haber

Nafaka azaltması davası açmak istiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Nafaka azaltması davası açmak istiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sadece aldığı maaşa göre belirlenmez. Çocuğun ihtiyaçları ve babanın geliri dikkate alınır. Ancak sizin durumunuzdaki farklılık Anlaşmalı boşanmada bu rakam kabül edilmiş. Geliri düşenler için bu nafakayı ödemek çekilmez hale gelirse Mahkeme elbette bunu düşürecektir.
    Mahkeme dilekçesine çocuğun giderleri 1000 tl yazarsınız ama babanın maaşı 1000 tl dir. Nafaka buna göre belirlenir. Çocuğu özel okula göndereceğim deseniz bile mahkeme bunu dikkate almaz. Hay hay göndereceksen gönder ama babanın buna katkısı ancak bu kadar olur şeklinde karar verir. Örnekte belirttiğim maaşa göre ise nafaka 250-300 Tl arasında olur.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    83
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler.Bu cevap biraz olsun rahatlattı

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sadece aldığı maaşa göre belirlenmez. Çocuğun ihtiyaçları ve babanın geliri dikkate alınır. Ancak sizin durumunuzdaki farklılık Anlaşmalı boşanmada bu rakam kabül edilmiş. Geliri düşenler için bu nafakayı ödemek çekilmez hale gelirse Mahkeme elbette bunu düşürecektir.
    Mahkeme dilekçesine çocuğun giderleri 1000 tl yazarsınız ama babanın maaşı 1000 tl dir. Nafaka buna göre belirlenir. Çocuğu özel okula göndereceğim deseniz bile mahkeme bunu dikkate almaz. Hay hay göndereceksen gönder ama babanın buna katkısı ancak bu kadar olur şeklinde karar verir. Örnekte belirttiğim maaşa göre ise nafaka 250-300 Tl arasında olur.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    83
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ve sonunda geldiğimiz nokta baba ilk defa bu ay 3.500 tl nafakayı ödeyemedi.hatta şu an cebinde bile parası yok.onu da bırakalım bayan 333.9 tl zamla istiyor nafakayı virgül 9 u beni benden aldı doğrusu bu aç gözlülük değilde nedir acaba?ilk ödeyemediğimiz ayın 1. haftasında icra yazısını gönderdi.hanımın ödemeleri gecikmiş.biz kaç aydır ödeme yapamıyoruz.4.200 tl maaş 3.500 nafaka oldu bize 3833.9 tl.bizde ağzımızı açıp havayla karnımızı doyurcaz sanırım.bu durumda biz ne yapmalıyız.ödeme gücümüz yok.rakam diğerlerinin bahsettiği gibi 200-300 tl olsa konuşmaya bile değmiyecekte.biz gerçekten sıkıştık.bende yetişemiyorum artık.bu zamana kadar destek çıktım ama bende tükendim.şimdi bu gönderilen icra yazısına karşılık ne yapabiliriz?avukatımız sağolsun bir öyle diyor bir böyle zaten bildiğimiz konular değil iyi karıştı kafamız.herşey bir tarafa eşimin kariyerine zarar gelecek diye korkuyoruz yıllarını vermiş bir insan sonuçta.olsa ödemiyorum diyecek biri de değil.kaldı ki hiç aksamamıştı.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı battow rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ve sonunda geldiğimiz nokta baba ilk defa bu ay 3.500 tl nafakayı ödeyemedi.hatta şu an cebinde bile parası yok.onu da bırakalım bayan 333.9 tl zamla istiyor nafakayı virgül 9 u beni benden aldı doğrusu bu aç gözlülük değilde nedir acaba?ilk ödeyemediğimiz ayın 1. haftasında icra yazısını gönderdi.hanımın ödemeleri gecikmiş.biz kaç aydır ödeme yapamıyoruz.4.200 tl maaş 3.500 nafaka oldu bize 3833.9 tl.bizde ağzımızı açıp havayla karnımızı doyurcaz sanırım.bu durumda biz ne yapmalıyız.ödeme gücümüz yok.rakam diğerlerinin bahsettiği gibi 200-300 tl olsa konuşmaya bile değmiyecekte.biz gerçekten sıkıştık.bende yetişemiyorum artık.bu zamana kadar destek çıktım ama bende tükendim.şimdi bu gönderilen icra yazısına karşılık ne yapabiliriz?avukatımız sağolsun bir öyle diyor bir böyle zaten bildiğimiz konular değil iyi karıştı kafamız.herşey bir tarafa eşimin kariyerine zarar gelecek diye korkuyoruz yıllarını vermiş bir insan sonuçta.olsa ödemiyorum diyecek biri de değil.kaldı ki hiç aksamamıştı.
    18.08.2014 tarihinde ilk iletinizi yazmışsınız, akabinde de yanıtı almışsınız, nafakanın yeniden belirlenmesi hususunda dava açtınız mı ? Açmadıysanız açın..

Genel bilgi olması açısından şunu belirtmekte fayda var.

Boşanmakta olan (özellikle) babalar, annenin ve çevrenin etkisi ile hissi davranıp neyi var neyi yok çocuklarına dolayısı ile velayetle birlikte eski eşe bırakmaktalar. Sonuç böyle acınası durumlar ortaya çıkıyor.

Arkadaş siz saf mısınız. 100.00 TL parayı neden çocukların geleceği diyerek boşandığınız eşin avucuna sayıyorsunuz, evinizi arabanızı malınızı mülkünüzü neden veriyorsunuz ? Çocuğunuzdan mı vazgeçiyorsunuz, özgürlüğünüzü mü satın alıyorsunuz? Çocuğunuzun / çocuklarınızın geleceğini siz düşünemeyecek kadar akılsız mısınız?

Sizin neyiniz varsa zaten çocuklarınızın değil mi ? Onları özel okulda okutmak için parayı peşin peşin diğer eşin avucuna saymak en büyük hata değil midir?

Çocuğunuzu özel okulda mı okutacaksınız, buna kudretiniz gücünüz var mı? söylersiniz diğer eşe, yazdırırsınız okula her ay taksitini de siz verirsiniz.

Evinizi çocuğunuza mı bırakacaksınız, koyarsınız tapuya şerhi, öldüğümde evim çocuğumundur diye oldu bitti, ya da 18 yaşını doldurduğunda çağırırsınız çocuğunuzu devredersiniz tapuda çocuğunuzun üzerine.

3000 - 5000- TL nafaka verecek gücünüz bu gün olabilir ama yarın ne olacağını bilemezsiniz, harcayacaksanız yine harcayın 5000 lirayı çocuğunuza ama kağıt üzerinde olunca bu rakam karşı tarafın suistimal edebileceği böyle durumlarla karşılaşırsınız.

Bundan sonra herhangi bir şekilde bu forumda nafaka ile ilgili olarak bu yazıyı okuyacak olan bayan / erkek her üyeye tavsiyemdir. Arabesk edebiyatlarla, duygusal baskılarla, çocuğunuz nezdinde kötülenmekten kaçmak adına ya da özgürlüğünüz satın almak adına böyle taahhütlerde bulunmayın.

Sizin de bir yaşamınız var ve dahası da olacak. Çocuklarınızı, varınızı, yoğunuzu eski eşlere verip sonradan ağlamak istemiyorsanız baştan tavrınızı koyun. Açıkçası madem ben o kadar parayı vereceğim neden velayetini vereyim. Ben bakmaktan acizmiyim arkadaş. ver çocuğumun velayetini ben bakarım. üstelik senden nafaka da istemem.

Sözün özü; başkalarının hatalarını yaşayarak teyit etmekten daha büyük bir salaklık yoktur arkadaşlar. (sözüm meclisten dışarı)

Bu forum bu ve buna benzer olaylardan dolayı hayatı kararan yüzlerce insanın heyezan dolu yazıları ile dolu. Bu konudan müzdarip olanlara nafakanın yeniden belirlenmesi konulu dava açmalarını, velev ki boşanma aşamasında olan arkadaşlara da taviz verirken / anlaşırken daha dikkatli olmalarını öneririm.

Bayan üyeler özellikle bana çok kızacaklar ama kimse kusura bakmasın, başkasının ateşini bilmeyen kendi hararetini cehennem sanır... Bir kere de empati yapılsın derim.

Erkek üyelerden bazılarını özellikle hali vakti cidden çoook yerinde olan ya da çocuklarına sahip çıkmak istemeyen bazı babalar (!) da kızacaklar ama onlara da müstehak diyorum.

Saygılarımla..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    Ankara
    İletiler
    83
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.Evet bu konuya daha önce de yazmıştım fakat şu an icra durumunda olduğumuz için ve ödenmesi gerekeni de ödeme gücümüz olmadığı için sormak istemiştim.gücümüz olsa zaten karşı tarafın ağzını bile açtırmayız.paran kadar konuş der yatırırız kaldı ki bu zaman kadar kendimiz yemedik yedirdik tabiri caiz ise.dava zaten açılıyor.şu anki sorun icra kağıdının gelmiş olmasıydı.Hapis cezası falan oluyormuş.Bunları haketmediği için eşim araştırıyorum.Tekrar teşekkürler.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bakış açısıma göre değişiyor malesef;
    kararda yazan miktardaki nafakayı ödeyemeyen eşiniz , ne yazık ki nafakayı ödeyemediği için , eğer alacaklının bu yönde bir talebi olursa, disiplin hapsiyle cezalandırılmayı hak ediyor yasalar nezdinde.
    Davanızı acilen açın,
    eş-dost-akraba , bir yerlerden bulup , ödenmeyen nafakayı ödeyin. Açacak olduğunuz davanın sonucu da, ödemeniz gerektiği halde ödeyemediğiniz miktarda bir azalmaya sebep olmayacak, sadece ilerleyen dönemdeki yükümlülüğünüzü hafifletebilecektir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    83
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir hakim arkadaşım tedbiren ödenmemesi talep edilebilir dedi.bir de avukatımız karşı taraf icra davası açmış olsa da biz indirim davası açarsak icra davasının bizim dava sonrasına kalacağını söylüyor.inanın kafam çok karıştı.evet çok güzel söylemişsiniz eşten dostan bulun ödeyin.hadi bu ay öyle ödedik diğer ay ne olucak ya takip eden aylar.bu bir çözüm değil anlıyacağınız.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    internette nafaka düşürülmesi ile ilgili forumları araştırırken sizin sorularınıza rastladım. Ve sırf size yazabilmek için üye oldum. Sizinle nerdeyse aynı durumdayım... Nişanlım aylık 1700 yoksulluk nafakası,300 TL iştirak nafakası (çocuğa) vermektedir. Ayrıca boşanma anlaşmalı olmuş ve eski eşine ev bırakmış ve kredisi hala devam ediyor.
    Dolayısıyla çocuğun okul giderleri vs derken eski eş ve çocuğa giden toplam para aylık 5000i buluyor. Nişanlımın maaşı 6000 TL ve artık gerçekten çok zorlanıyoruz. Eski yazılarınızda sizin de destek olduğunuzu ama artık tükendiğinizi yazmışsınız. Tam olarak aynı durumdayım.. nerdeyse sadece benim maaşımla geçineceğiz..
    Siz daha önce bu yollardan geçtiğiniz için size danışmak sormak istedim.
    Şuanda güncel durumunuz nedir? Nafakayı düşürebildiniz mi? Evlenebildiniz mi?
    Yardımınıza ve tecrübenize çok ihtiyacım var.
    Şimdiden çok çok teşekkür ederim... Sevgiler...
    Konu özgür00 tarafından (28-11-2017 Saat 12:37:09 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Nafaka azaltması davası açmak istiyorum

Üyeliğimi silmek ve açtığım konunun kaldırılmasini rica ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nafaka dusurme davasi

nafaka azaltma davası

nafaka azaltma

nafaka indirim sebepleri

nafaka düşürme davası

nafakayı duşurmek için dava açmak ucreti nekadar

nafaka azaltma davasiicra kesintisi nafaka miktarını düşürür münafakka dusurebilirminafaka düşürme davası dilekçe örneğinafaka davası açma ücreti3500 maaş alan memur kaç lira nafaka verirnafaka indirimi davasinafaka dusrme davasinafaka dusurebilir minafakayi dusurme dawasi nafaka bedelinin indirilmesinafaka davasi sahitler dilekce orneginafaka azaltma dava tarihinafakayi azaltmanafakayi azaltmakyeniden evlenene istirak nafakasinafakanin azaltilmasinafaka da indirimnafaka dusurme
Forum