Merhaba,
Benim dedem Ağustos'2011 de vefat etti. Ölümünden 4 gün önce (bizin öncesinde de süregelen aynı gayrimenkul üzerinde tapu iptal davalarımız devam etmekteydi zaten) kendi üzerine tapulu gayrimenkulü sattığı ortaya çıktı 3.bir şahısa. Bizde muvazzaalı satış satış iptal davası açtık (çünkü 600.000tl değerli yerin tapudan satışı 70.000tl gözükmekte idi). Babamlar 3 kardeş. Amcam ve babam açtı bu davayı. Diğer 3.kardeş hiç ortaya çıkmadı bu süreçte (çünkü zaten kendisi sattırdı dedeme o gayrimenkulü ve büyük ihtimalle de kendisinde o para. Tabi biz bunun ispatına gidemedik. Çünkü herhangi bir banka kaydı yok bu para ile ilgili). Biz bu muvazzaa davasını kazandık. Karşı taraf (satış yapılan 3.şahıs) temyize de gitmedi. Mahkeme tapunun iptaline ve babam-amcam olak 2/3 hisseli tapunun düzenlenmesine karar verdi (1/3 yine o 3.şahısın üzerinde kaldı). Biz hisseli tapumuzu da aldık. Şimdi bizim avukatın bize dediğine göre bu 3.şahısın üzerindeki 1/3 hisseyi de bizim dava açıp alma hakkımız varmış tapuda gösterilen değer üzerinden kendisine düşen oran ödenerek (ecri misile gitmeden). Çünkü ölümünden çok kısa bir süre sonra vefat etmesi sebebiyle böyle bir hakkımız doğuyormuş (tam olarak anlayamadım ben orasını).Şimdi biz bu davayı açıp kazandığımızı düşünürsek (böyle bir ihtimal varmıdır?). Ve biz bu 3. şahısa hissesi oranında bedeli ödeyerek o hisseyi de alırsak, babamların 3.kardeş (adı senelerdir hiç geçmeyen bu hukuki süreçte) sonradan çıkıp bize dava açabilirmi ("ben de sonuçta mirasçıyım, bu 1/3 benim hakkım") diyebilir mi? Avukatın bize dediği "ne satış yapılan 3.şahısa, ne de size dava açamaz, zamanaşımına uğradı çünkü". Bu durum hakkında görüş alabilirmiyim. Ne derece doğrudur?