Merhaba,
Dun gece trafikte trafik ekipleri tarafindan cevirilip alkol kontrolu yapildim.
Arkasindan uyusturucu testi yapmak istediklerini istediler. Yarim saat kadar bekledim. "Nasil birseymis?" diye merak ederek teste girdim.

15 dk kadar test sonucunu bekledik. Sonucun pozitif ciktigini soylediler. Uyusturucu hic kullanmadigimi ve kan testi istedigimi soylememin uzerine karakolda islemlerimi halledip bana verecekleri yaziyla adli tip kurumundan kan testimi yaptirabilecegimi soylediler.
Karakola gittik ifade icin. (ehliyetime el koyulmasina ragmen aracimi kendim kullandim. Poliste bunda bir sakinca gormedi.)

Bu sirada cihazin sonuc kagidini inceleme firsatim oldu.
Cocaine ............... Required yaziyordu. Bende anladigim kadariyla bu testin kesin sonuc vermedigini. Cihazin verdigi sonucta kokainin pozitif olmadigini, aksine kokain testinin gerekli oldugunu ve hic bir sekilde hayatimda kokain gormedigimi anlatmaya calistim. Ama cihazi onlara tanitan alman muhendis %100 garanti vermis.

Tabii anlatamadim. Ifademi verirken "somut delillerin toplanmasi amaciyla kan testine gitmek istedigimi" soylememe ragmen yazilmadi.

Olayin sokunu atlatinca Saliva test ile yaptigim arastirmalarda %5 - %15 arasi yanilma payi oldugu bilgisine rastladim.

Polisler tarafindan manipule edilmek suretiyle kan testim yapilmadi. (cihazin ciktisi bile bu yonde olmasina ragmen)
Ifademe eklemek istedigim cumleler eklenmedi. Hic bir suretle kan testi istedigimi yazmadi. Zaten 5 saattir polisler tarafindan tutuluyor olmam bir yana "isimin daha da uzayacagi" ima edildi. Adli tipta kan testi yaptirmam amaciyla bana verilecegi vad edilen yazi "mahkeme gerekli gorurse verir zaten" denerek gecistirildi. Orada bulunan is ortagim ve yakinlarima "kokain kullandigim" bilgisi kesin olarak verildi. Itibarimi kaybettim. Ustelik hayatimda filmler disinda gormedigim bir maddeden suclaniyorum.

Sanirim ben kendi basima gidip adli tipta kan testi yaptirmam mumkun degil? Ehliyetime 5 yil sureyle el koyulacak sanirim?
Su asamada ne yapabilirim. Ozel hastanelerde vs. kan testi yaptirsam?

p.s. 5. Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkanı Doç. Dr. Faruk Aşıcıoğlu konuyla ilgili kesinlikle bu tip testlerin pozitif olmasi durumunda mutlaka teyid edilmesi gerektigi yonunde gazetede cikan bir aciklamasi mevcut.