Sayın Hukukçu arkadaşlar;

40 yıldan uzun bir süredir aileme ait olan bir arazimizi Yalvaç/Isparta ilçe belediyesi sessiz sedasız haberimiz olmadan encümen aracılığı ile park alanı yapmıştır. Bilgimiz olmadığı için askı süresince itirazlarımızı yapamadık.

İki yıl sonra bu arazinin karşılığında bize arazi verdiklerinde durumdan haberdar olduk. Yeni imara açılan yerden, eski arazinin değerinden düşük, kanuni kesintiler yapıldıktan sonra arazi toplam m2'si iki parçaya ayrılmış halde yeni bir yer verdiler. Askı süresinde itiraz ettik. Sonra imar planları yenilendi ve tekrar başka bir yerden tek parça yer verdiler.

Artık belediye ile uğraşmak, ilçeye gidip gelmekten sıkıldığımız için hayırlısı dedik ve itiraz etmedik.

Fakat imar çalışmaları sırasında yol çalışmalarında alan üzerinde çok önemli, çok değerli tarihi eserler bulununca imar çalışmaları durduruldu. Bir kaç ay önce bize verilen arazinin de müze müdürlüğünden öğrendiğimiz kadarı ile sit alanı içerisinde kaldığını, çok yakınında darphane bulunduğu, ayrıca tarihi lahit mezarlar çıktığı, bu bölgenin 3. derece sit alanı bile ilan edilse bu alana ev yapmanın çok çok zor olduğunu söylediler.

Sorum şu; Belediyece bana verilen yeni yer artık kullanım dışı olmuştur. Sit alanı olarak ilan edileceği için artık tasarruf imkanım kalmamıştır. Eski yerimin bedelini ödemek yerine (kamulaştırmasız el atma gibi) arazi yerine değersiz bir arazi vermiştir. Bu olaylar olalı 4-5 ay geçmiştir. Benim dava açarak arazimin şu anki durumunu göstererek itiraz ederek başka bir yerden arazi isteme veya bedelini isteme ve dava açmaya hakkım var mıdır.

İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Not: Bu belediyenin bana yaptığı ikinci olaydır. Daha öncede 2.5 kat karşılığında bir arazim için anlaşma yaparken bu alanı da toplu konut sahası olarak kamulaştırmış, karşılığında bize 1350 TL bedel ödemiştir. Bir evin merdivenlerini almaz. Ayrıca Isparta belediyesi'de evimin bahçesinin duvarının yanındaki satın aldığım ve bahçeme eklemek istediğim araziyi elimden almış yerine çok uzaklarda değersiz bir yer vermiş, itirazlarım kabul edilmemişti, bu araziyi de üç ortak 3500 liraya satmak zorunda kalmıştık. Şimdi bahçemin yanındaki bu arazimi yeni sahibinden almak istediğimde benden 85000 TL istemektedir. Yapılan 18 uygulamalarında hep mağduriyet yaşadığım için en azından bu arazimi kurtarmak istiyorum. Saygılarımla...