+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    Nerede
    konya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Yeni ev aldım kiradaki evimden çıkmak istiyorum...

iyi geceler, 01.09.2012 tarihinde kira sözleşmesi yaparak şuan oturduğum evi kiraladım. bir yıl geçti ve sanırım sözleşme kendiliğinden yenileniyor. ben bu hafta içinde bir ev aldım ve ocak sonunda yeni evime taşınmak istiyorum. şimdiki ev sahibim benden evi kiralarken 5000 liralık senet almıştı bir yıllık kira bedeli olarak kasımın başındayız ve ben yaklaşık 3 ay sonra evi boşaltmayı planlıyorum bu senedimi geri almak ve evi boşaltacağımı ev sahibine iletmek için ne yapmalıyım. bu süre yeterli bir süremidir... teşekkurler...

Hukuki NET Güncel Haber

Yeni ev aldım kiradaki evimden çıkmak istiyorum... konulu yargıtay kararı ara
    Yeni ev aldım kiradaki evimden çıkmak istiyorum... konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: yeni ev aldım kiradaki evimden çıkmak istiyorum...

Ev sahibinizin insafına kalmış bir durum var, isterse kontrat bitimine kadar kirayı alabilir.
    İyi niyetle yaklaşın veya yerinize kiracı bulun, aynı şartlarla belki kabul edebilir.
    geçmiş olsun.

Nerede
    konya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ama önümde 3 aylık bir süre var bu az bır zaman değil bu zaman zarfında noterden yada yazılı olarak evden cıkmak ıstedığımı belirtir bır yazıyla bildirsem yeterli olmuyor mu...

- - - Updated - - -

şimdi kira sözleşmeme bakıyordum da hususi şartlar 8. maddede söyle diyor...
    "Kiracı kiralananı boşaltmak istediği takdirde BİR AY evvelinden mal sahibine ulaşacak şekilde bildirmek zorundadır.."

bu yeterli olur mu acaba olursa bunun için noteremi muracat etmeliyim yoksa elden yazılı olarak versem olurmu..

- - - Updated - - -

ayrıca ev sahibim emekli öğretmen ve emlakçılık yapıyor evi bana emlakçı olarak kiraladı ve kira komisyonu aldı ben eve oturduktan sonra onun ev sahıbı olduğunu öğrendim.. artık karakter seviyesını sız buradan ölçün ve kirayıda benden herhangi bir hesaba yatırarak değil elden alıyor kira bedelim de 400 tl. kendimi koruyacak herhangi kanunu bir durumum söz konusu değilmi acaba...

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin için kira sözleşmesinin bitim tarihin 01.09.2014 tür. bu tarihten bir ay öncehaberi olacak şekilde ev sahibine bildirimde bulunmanız gerekli. Ondan öncesinde kira sözleşmesini sonlandırmak isterseniz kalan kira bedelini ödemek gibi hukuki sonuçları doğabilecektir. Kiracının hakları kadar ev sahibininde hakları vardır. Emlakçı komisyonunu sizden zorla almamıştır. İşi budur ve bu komisyonuda hak etmiştir.

Şİmdi önünüzde 3 ay var ve vakit geçirmeden ev sahibine durumu bildirin ve karşılıklı olarak sözleşmeyi fesh etmeye bakın ve bunu yazıya dökün. Bu süre yeni kiracı bulmak için makül bir süredir. Kiracı bulan birisi iyi niyetli ise problem çıkarmayacaktır. Yada siz kiracı bulun.

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Normal şartlarda, taraflar arasında yapılan kira sözleşmesinden ve bu sözleşmenin şartlarının yerine getirilmesinden iki taraf da eşit olarak sorumludur. Kiralayan nasıl ki kira sözleşmesindeki süreden önce ve belirli şartlar dahilinde kira sözleşmesini feshederek kiracıyı çıkaramayacağı gibi, kiracı da kira sözleşmesi boyunca kiralananı kullanacağını ve bu süre için kira bedelini ödeyeceğini taahhüt etmiştir. Dolayısıyla kiracı da istediği zaman kira sözleşmesini feshedemeyecek, feshetse dahi kira borcundan kurtulamayacaktır, zira kiracının sözleşmeyi feshetmesi kiralayanı zarara uğratacaktır. Kira ödeme borcunun devam etmesinin asıl mantığı budur.

Ancak;

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun konut kiralarına ilişkin bölümünde "haklı bir sebebin varlığı halinde kiracı tarafından kira sözleşmesinin süresinden önce feshi" düzenlenmemiş ise de, kira sözleşmelerine ilişkin genel hükümler arasında 325.maddede "Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer." demektedir. Bu hüküm kıyasen sizin için de uygulanabilecektir. Yani burada sözleşmeyi süresinden önce fesheden kiracının kira borcunun sebebi, kiralayanın kira bedelinden mahrum kalması ve zarara uğramasının önüne geçmek ise, kiralanan bir başkasına aynı şartlarla kiraya verilir ise, kiracı, kiraya verilene kadar ki kira borcundan sorumlu olmalıdır. Yargıtay da birçok eski kararında bu hususa değinmiştir. Yani burada önemli olan iki tarafın iyi niyetidir. Kiracı, kira sözleşmesini süresinden önce feshetmesi nedeniyle kiralayanı zarara uğratmamalı ancak kiralayan da bu zararı ortadan kaldırmak veya azaltmak anlamında elinden gelen çabayı göstermelidir. Siz de ev sahibi olmuş ve kiralık eve ihtiyacınız kalmamış olmanızdan dolayı Yargıtay'ın yukarıda belirttiğim görüşleri işinize yarayabilecektir.

Sizin de evi tahliye için 3 ayınız olduğundan, ev sahibi de emlakçı ise, 3 aylık süre içerisinde bu evi başkasına kiraya verebileceği kendisinden beklenmelidir. Bu doğrultuda bence yapılması gereken, yeni bir ev aldığınız, bu sebeple kiralamış olduğunuz eve ihtiyacınızın kalmadığı, 3 ay sonra evi tahliye etmek istediğiniz, her ne kadar kira sözleşmesinin süresi sona ermeyecek ise de evin başka birisine kiraya verilmesi halinde kira borcundan kurtulabileceğiniz, ev sahibinin emlak komisyonculuğu yaptığı da gözönünde bulundurulduğunda evin 3 aylık süre içerisinde kiraya verilebileceği, bu konuda kendinizin de evi kiralamak isteyenlere gösterme de dahil gereken yardımı gösterebileceğiniz vb ifadeleri içeren, durumu anlatan ve karşı tarafı uzlaşmaya davet eden bir yazıyı (Bu yazının kapsamı ve ifade şekli konusunda bir hukukçudan destek almanız faydanıza olabilecektir.) noter vasıtasıyla göndermektir. Bence bu yol bir denenmelidir, hem ev sahibinizin nabzını da ölçmüş olursunuz.

Nerede
    konya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Başak Şahin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Normal şartlarda, taraflar arasında yapılan kira sözleşmesinden ve bu sözleşmenin şartlarının yerine getirilmesinden iki taraf da eşit olarak sorumludur. Kiralayan nasıl ki kira sözleşmesindeki süreden önce ve belirli şartlar dahilinde kira sözleşmesini feshederek kiracıyı çıkaramayacağı gibi, kiracı da kira sözleşmesi boyunca kiralananı kullanacağını ve bu süre için kira bedelini ödeyeceğini taahhüt etmiştir. Dolayısıyla kiracı da istediği zaman kira sözleşmesini feshedemeyecek, feshetse dahi kira borcundan kurtulamayacaktır, zira kiracının sözleşmeyi feshetmesi kiralayanı zarara uğratacaktır. Kira ödeme borcunun devam etmesinin asıl mantığı budur.

Ancak;

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun konut kiralarına ilişkin bölümünde "haklı bir sebebin varlığı halinde kiracı tarafından kira sözleşmesinin süresinden önce feshi" düzenlenmemiş ise de, kira sözleşmelerine ilişkin genel hükümler arasında 325.maddede "Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer." demektedir. Bu hüküm kıyasen sizin için de uygulanabilecektir. Yani burada sözleşmeyi süresinden önce fesheden kiracının kira borcunun sebebi, kiralayanın kira bedelinden mahrum kalması ve zarara uğramasının önüne geçmek ise, kiralanan bir başkasına aynı şartlarla kiraya verilir ise, kiracı, kiraya verilene kadar ki kira borcundan sorumlu olmalıdır. Yargıtay da birçok eski kararında bu hususa değinmiştir. Yani burada önemli olan iki tarafın iyi niyetidir. Kiracı, kira sözleşmesini süresinden önce feshetmesi nedeniyle kiralayanı zarara uğratmamalı ancak kiralayan da bu zararı ortadan kaldırmak veya azaltmak anlamında elinden gelen çabayı göstermelidir. Siz de ev sahibi olmuş ve kiralık eve ihtiyacınız kalmamış olmanızdan dolayı Yargıtay'ın yukarıda belirttiğim görüşleri işinize yarayabilecektir.

Sizin de evi tahliye için 3 ayınız olduğundan, ev sahibi de emlakçı ise, 3 aylık süre içerisinde bu evi başkasına kiraya verebileceği kendisinden beklenmelidir. Bu doğrultuda bence yapılması gereken, yeni bir ev aldığınız, bu sebeple kiralamış olduğunuz eve ihtiyacınızın kalmadığı, 3 ay sonra evi tahliye etmek istediğiniz, her ne kadar kira sözleşmesinin süresi sona ermeyecek ise de evin başka birisine kiraya verilmesi halinde kira borcundan kurtulabileceğiniz, ev sahibinin emlak komisyonculuğu yaptığı da gözönünde bulundurulduğunda evin 3 aylık süre içerisinde kiraya verilebileceği, bu konuda kendinizin de evi kiralamak isteyenlere gösterme de dahil gereken yardımı gösterebileceğiniz vb ifadeleri içeren, durumu anlatan ve karşı tarafı uzlaşmaya davet eden bir yazıyı (Bu yazının kapsamı ve ifade şekli konusunda bir hukukçudan destek almanız faydanıza olabilecektir.) noter vasıtasıyla göndermektir. Bence bu yol bir denenmelidir, hem ev sahibinizin nabzını da ölçmüş olursunuz.
    çok teşekkur ederim avukat hanım sanırım ev sahıbıyle uzlasma yoluna gıtmem en mantıklısı olacak.. birşey daha öğrenmek istiyorum şimdi benim aldığım evdeki oturan arkadaş evi yılbasında bosaltacağını söyledi ama ben her ihtimale karşı aramızda bir sözleşme yapma niyetindeyim... şöyle birşeyler yazsak yeterli olurmu acaba
    .....adlı kişiye şu tarihte evimi sattım ve en geç 15 ocağa kadarda evi boşaltacağıma dair taahhutte bulunuyorum.. vs gibi
    yada kira fesih sözleşmesimi yapsak hangısı daha mantıklı ve geçerli olur sizce..
    yardımınız için çok tesekkurler...

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yeni ev aldım kiradaki evimden çıkmak istiyorum...

BK. MADDE 323
    III. Kira ilişkisinin devri
    Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemez. Kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamaz.

Kiraya verenin yazılı rızasıyla kira ilişkisi kendisine devredilen kişi, kira sözleşmesinde kiracının yerine geçer ve devreden kiracı, kiraya verene karşı borçlarından kurtulur.

İşyeri kiralarında devreden kiracı, kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla iki yıl süreyle devralanla birlikte müteselsilen sorumlu olur.
    IV. Kiralananın kullanılmaması
    Madde 324
    1. Genel olarak
    Kullanıma elverişli bulundurulduğu sürece kiralanan, kiracının kendisinden kaynaklanan bir sebeple kullanılmasa veya sınırlı olarak kullanılsa bile kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu durumda, kiraya verenin yapmaktan kurtulduğu giderler kira bedelinden indirilir.
    Madde 325
    2. Kiralananın sözleşmenin bitiminden önce geri verilmesi
    Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer.

Kiraya veren, yapmaktan kurtulduğu giderler ile kiralananı başka biçimde kullanmakla elde ettiği veya elde etmekten kasten kaçındığı yararları kira bedelinden indirmekle yükümlüdür.

* 04.07.2012 tarih ve 6353 S.K. m.53 ile değiştirilen 31.03.2011 tarih ve 6217 S.K. Geçici 2. maddesi gereğince, “Kiracının Türk Ticaret Kanununda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında, 11.01.2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 323, 325, 331, 340, 342, 343, 344, 346 ve 354 üncü maddeleri 01.07.2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmaz. Bu halde, kira sözleşmelerinde bu maddelerde belirtilmiş olan konulara ilişkin olarak sözleşme serbestisi gereği kira sözleşmesi hükümleri tatbik olunur. Kira sözleşmelerinde hüküm olmayan hallerde mülga Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

Nerede
    konya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    BK. MADDE 323
    Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemez. Kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamaz.

Kiraya verenin yazılı rızasıyla kira ilişkisi kendisine devredilen kişi, kira sözleşmesinde kiracının yerine geçer ve devreden kiracı, kiraya verene karşı borçlarından kurtulur.

İşyeri kiralarında devreden kiracı, kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla iki yıl süreyle devralanla birlikte müteselsilen sorumlu olur.
    Madde 324
    1. Genel olarak
    Kullanıma elverişli bulundurulduğu sürece kiralanan, kiracının kendisinden kaynaklanan bir sebeple kullanılmasa veya sınırlı olarak kullanılsa bile kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu durumda, kiraya verenin yapmaktan kurtulduğu giderler kira bedelinden indirilir.
    Madde 325
    Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer.

Kiraya veren, yapmaktan kurtulduğu giderler ile kiralananı başka biçimde kullanmakla elde ettiği veya elde etmekten kasten kaçındığı yararları kira bedelinden indirmekle yükümlüdür.

* 04.07.2012 tarih ve 6353 S.K. m.53 ile değiştirilen 31.03.2011 tarih ve 6217 S.K. Geçici 2. maddesi gereğince, “Kiracının Türk Ticaret Kanununda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında, 11.01.2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 323, 325, 331, 340, 342, 343, 344, 346 ve 354 üncü maddeleri 01.07.2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmaz. Bu halde, kira sözleşmelerinde bu maddelerde belirtilmiş olan konulara ilişkin olarak sözleşme serbestisi gereği kira sözleşmesi hükümleri tatbik olunur. Kira sözleşmelerinde hüküm olmayan hallerde mülga Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.
    tesekkur ederim ilginiz ve cevabınız için fakat biraz daha açabilirmisiniz..benim evi satın alıdığım arkadaş oturuyor evde herhangi bir kiracı bulunmamakta onunla bir sözleşme yapmalımıyım yoksa kira fesih tahatnamesi gibi birşey geçerli olurmu onunla aramızda ben ise kendi ev sahibimle anlaşma yoluna gıtmelıyım onu anladım yalnız elimdeki bana ait kira sözleşmesınde söyle bir madde hususi şartlar 8. maddede "Kiracı kiralananı boşaltmak istediği takdirde BİR AY evvelinden mal sahibine ulaşacak şekilde bildirmek zorundadır.."
    bu benım için yeterli bir dayanak olmuyormu acaba..tesekkurler

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    BK. MADDE 323

Madde 324
    1. Genel olarak
    Madde 325

Sayın ceceli341,

İletinizde belirttiğiniz gibi (Bkz. son paragraf) belirtilen maddelerin "Kiracının Türk Ticaret Kanununda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında" uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Soru soran kişi tacir değil, tüzel kişi değil, söze konu kira işyeri kirası değil. Neden kafa karıştırıyorsunuz? Lütfen forumlarda bilgi ve fikirlerinizi paylaşırken biraz dikkatli olun, kimseyi yanlış yönlendirmeye ve bilgilendirmeye hakkımız yoktur.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Başak Şahin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın ceceli341,

İletinizde belirttiğiniz gibi (Bkz. son paragraf) belirtilen maddelerin "Kiracının Türk Ticaret Kanununda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında" uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Soru soran kişi tacir değil, tüzel kişi değil, söze konu kira işyeri kirası değil. Neden kafa karıştırıyorsunuz? Lütfen forumlarda bilgi ve fikirlerinizi paylaşırken biraz dikkatli olun, kimseyi yanlış yönlendirmeye ve bilgilendirmeye hakkımız yoktur.
    Sayın avukat 325. maddeden bahseden sizsizinz.

Ben kanun maddelerini yayınladım. İsteyen istediğini alsın.
    Lütfen ikide bir bana ayar verme işini bırakın.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ev aldım kiradan çıkmak istiyorum

kiradan cayma hakkı

kiracinin ew satin aldigi icin sozlesmeden once kira feshi yapmasi

ev aldımkiralik evden cayma bedeliKiracim ev aldi ciktiev almaktan caymaEv aldım kiralık evimden çıkmak için ne yapmalıyımkira sözleşmesinden caymaevden çıkmadan kira verilir misözleşmeyi bozarak kiradan çikmaev aldım kira sözleşmesiemlakçı kiracıdan ne kadar komisyon alır www.hukuki.netkiradan yeni eve
Forum