Merhaba,

Boşandığım eşime ve oğluma nafaka ödüyorum, ancak Kasım ayında zorunluk askerlik görevim nedeni ile çalışmış olduğum işimden istifa etmek durumundayım dolayısı ile asker olduğum süre zarfında elimde olmayan nedenlerden dolayı hiç bir gelirim olmayacak. Yaptığım araştırmalara göre "12.12.1966 gün ve 5/11 Sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı" mecburi askerlik görevini yapan ve başka hiçbir geliri ve serveti olmayan kocanın nafaka ile sorumlu tutulamayacağını açıkça belirtmekte ve Yargıtay 2. Hukuk dairesinin bu konuda bir çok emsal kararı bulunmakta. Askerde olan eşin nafaka yükümlülüğü hakkında bu kadar net bir kanun olmasına rağmen bazı form sitelerinde askerde olan nafaka yükümlüsünün nafaka yükümlülüğünün devam edip etmeyeceği konusundaki son kararın icra mahkemesi hakiminin inisiyatifinde olduğu yazılmış. Benim hiçbir gelirim ve servetim (taşınır, taşınmaz gayrimenkul, vs) bulunmuyor, Öğrenmek istediğim;

1. İcra Mahkemesi hakimi karar verirken mal varlığı ve gelir araştırması yapıyor mu? yapılan araştırma sonrası hiçbir geliri ve serveti olmadığı tespit edilen kocanın nafaka ile sorumluğunun askerlik süresi zarfında devamına karar verir mi? Şayet böyle bir karar verirse bu kararın kanuni dayanağı ne olur?

2. Yapılan araştırma sonrası hiçbir geliri ve serveti olmadığı tespit edildiği halde nafaka ile sorumluğunun askerlik süresi zarfında devamına karar verilir ise Yargıtaya itirazda bulunulabiliyor mu? İtiraz için karar sonrası süre kaç gün(Mahkeme kararlarında itiraz süresi tebliğ tarihinden itibaren 15 gün) süre tanınıyor? Çünkü talebimi ilettikten sonra askerde olacağım için yasal itiraz süresi aşılırsa Askerlik görevi sonrası yargıtaya itiraz edilebiliyor mu?

3. Askerlik görevi süresince nafaka yükümlülüğünün kaldırılması için İcra Mahkemesine talebi belirten dilekçe ile başvuru yapmak yeterli mi? ayrıca izlenmesi gereken bir yol var mıdır?

Bu konuda hiç bir platformda net bilgiler bulunmuyor, yapacağınız bilgilendirmelerin bir çok arkadaşıma ışık tutacağı kanaatindeyim. Konu hakkında yapacağınız bilgilendirmelerden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim....