Öncelikle merhabalar arkadaşlar.
Ben atanamamış bir zihin engelliler öğretmeniyim ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışmak istiyorum. Bilindiği üzere iş sözleşmesi imzalamak zorundayım fakat Şubat döneminde devletin öğretmen ataması yapma ihtimal yüksek görünüyor. Diğer yandan sözleşmenin en az 1 yıl yapılabileceği yönünde duyumlarım var.
Sözleşmeye atanma durumunda sözleşme süresi dolmasa dahi fesh etmeye ilişkin bir madde ekleyebilir miyiz acaba?

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA GÖREV ALAN EĞİTİM
PERSONELİNE AİT İŞ SÖZLEŞMESİ FORMU

1-İş Veren Kurumun
a) Adı veya unvanı :
b) Adresi :
c) Kurucu veya kurucu
temsilcisinin adı ve soyadı :

2- Görev Alan Eğitim Personelinin
a) Adı ve soyadı :
b) T.C. Kimlik No :
c) Ev adresi :
ç) Görev unvanı :
(Bu kısma öğretmenin asıl görevli aylık ücretli veya
ders ücretli eğitim personeli olduğu yazılır.)
d) Varsa yöneticilik görevinin adı :
(Müdür, müdür yardımcısı)
(Ders ücretli eğitim personeline yöneticilik görevi verilmez.)
e) Okutacağı derslerin adı :
f) Haftalık ders saati sayısı :
(Kurum türüne göre Yönetmelikte belirtilen aylık ve ders saati ücreti karşılığı okutmakla yükümlü olduğu ders saati sayısını geçemez)
g) Asıl görevli aylık ücretli ise :
Aylık ücret miktarı : (. . . . . . . . . . . . . . . . TL)
Bir ders saati ücreti : (. . . . . . . . . . . . . . . . TL)
Yöneticilik aylık ücreti : (. . . . . . . . . . . . . . . . TL)
ğ) Ders saat ücretli ise;
Bir ders saati ücreti : (. . . . . . . . . . . . . . . . TL)
h) İş güçlüğü zammı : (. . . . . . . . . . . . . . . . TL)
ı) Sosyal yardım kapsamındaki
ek ödemeler : (. . . . . . . . . . . . . . . . TL)

Yabancı uyruklu eğitim personeline ödenecek ücret tek kalem ile gösterilebilir.

3-Süre:
a) Sözleşmenin (görevin) başlama tarihi : (Çalışma izni veya geçici olurun düzenlendiği tarih)
b) Sözleşmenin bitim tarihi :
c) Sözleşmenin tanzim tarihi :

4- Fesih Şartları :
Kurucu veya kurucu temsilcisi veya görev alan eğitim personeli sözleşmeleri, 4857 sayılı İş Kanununun ilgili hükümlerine göre feshedilir.
5- Genel Şartlar:
a) Görev alan eğitim personeli, Özel Öğretim Kurumları Kanunu, ilgili yönetmelikler, Bakanlık emirleri ile benzeri dengi öğretim kurumları için yürürlükteki mevzuat hükümleri dâhilinde görev yapmayı taahhüt eder.
b) Asıl görevli aylık ücretli eğitim personeli aylığı karşılığı haftada okutmakla yükümlü olduğu derslerin dışında ücretli ders okutuyorsa, okutulan bu dersler için ödenecek aylık ücret de aynı yoldan hesaplanır.
c) Asıl görevli aylık ücretli eğitim personeli aylık ücreti, yönetmeliklere göre yükümlü bulundukları görevleri yapmaları şartı ile yılda 12 ay resmî okullardaki gibi ödenir.
ç) Ders saati ücretli olarak görev alan eğitim personelinin aylık ders saati ücreti; bir ay zarfında okuttuğu ders saati sayısının, bu sözleşmede bir ders saati karşılığı gösterilen ders saati ücreti ile çarpımından elde edilen miktardır.
d) Eğitim personelinin aylık ücreti, bordro ile her ay sonunda ödenir.
e) Görev alan eğitim personelinin ilgili resmî makam tarafından çalışma izni geri alınırsa, işbu sözleşme feshedilmiş sayılır.
f) Bu sözleşmede aksine hüküm bulunmayan hâllerde veya eksik kalan hususlarda 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu, yönetmelikler, Bakanlık emirleri ve ilgili diğer kanunların hükümleri uygulanır.
g) Bu sözleşmenin uygulanmasından doğacak anlaşmazlıklar için, ………….............. mahkemelerinin yetkisi taraflarca kabul edilmiştir.

6- Özel Şartlar:
(Kanunlarla verilen hakları düşürecek hükümler konulamaz.)
.................................................. .................................................. ..............................
.................................................. .................................................. ..............................

Bu sözleşme 3 nüsha düzenlenerek bir nüshası çalışma izni düzenlenmek üzere ilgili makama, bir nüshası sözleşmeye taraf olan personele verilir. Diğer nüshası ise kurucu veya kurucu temsilcisinde kalır.

İşveren (Kurucu) veya Temsilcisi
Adı-Soyadı ve İmzası Görev Alan Eğitim Personeli
Adı-Soyadı ve İmzası
Yukarıdaki imzaların kurucu ile görev alan eğitim personeline ait olduğu tasdik olunur.