+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Alkol Sebebi ile Ehliyete El Konulmasına İtiraz

Alkol Sebebi ile Ehliyete El Konulmasına İtiraz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Alkol Sebebi ile Ehliyete El Konulmasına İtiraz

Merhabalar arkadaşlar ve saygıdeğer hukukçu büyüklerim,

Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim, aranıza yeni katılmış bulunuyorum. Maalesef bu katılışımın sebebi üzücü bir olay.

08.07.2013 günü, gece saatlerinde yapılan bir trafik çevirmesinde alkol sebebi ile ehliyetimi kaybetmiş bulunuyorum. Kafamı kurcalayan sorulara geçmeden önce dilerseniz olayı kısaca bir özetleyeyim ;

Belirttiğim gün, bir kız arkadaşımla beraber İnciraltı/İzmir'de bir cafede birer bira içtikten sonra dönüş yolunda çevirmeye denk geldik. Klasik işlemlerden (ehliyet/ruhsat kontrolü) sonra görevli polis memuru alkol alıp almadığımızı sordu. Ben de "2 dakika önce bir bira içtim" şeklinde cevap verdim. Bu sırada cebinden kullanılmamış (pakedinden gözümün önünde açtı) bir pipet çıkartarak alkolmetreye taktı ve üflememi istedi. Henüz daha yeni biramı içtiğim ve cafeden çıktıktan 100 metre sonra çevrilmiş olmam sebebi ile biraz beklememiz gerekmez mi diye sordum kendisine. Zira ağızda kalan alkol birikintilerinin (rezüdü) bu aletin çok yanlış ölçümler yapmasına sebep olduğunu daha önce internette defalarca okumuştum. Görevli memur bey "bir biradan birşey çıkmaz, üfle sen." şeklinde cevap verdi. Ben üflememekte ısrar edip, "sağa çekeyim, biraz bekleyelim, ehliyet ve ruhsatım nasılolsa elinizde, bir yere kaçacağım yok" şeklinde cevap verince beyefendi sinirlendi. "Eğer üflemezsen, üflemeyi reddettiğin şeklinde işlem yapacağım. Yeni yasaya göre 2 sene ehliyetine el konulacak ve 2 bin lira ceza ödeyeceksin." cevabını verdi. Rutin trafik kontrolü sırasında "şahsın henüz 30 dakika içinde alkol aldığı belirtilirse, 15-20 dakika gibi bir süre beklenip ardından alkolmetre ölçümü yapılır" tarzında bir maddeyi daha önce okumuştum. Karayolları ile ilgili bir yasada olması lazım. Bunu belirttim ve memur yine de bildiğini okuyarak beni alete üflemek zorunda bıraktı. Üfledim ve bip bip bip sesi duyuldu, ardından "sağa çek ve bekle" dedi bana memur. Ben, alkolmetrede kaç çıktığını sordum ve aleti göstermesini istedim ama kendisi benden uzaklaşarak polis aracına yöneldi. 3-5 dakika sonra da yanıma gelerek 158 promil alkollü çıktığımı, hakkımda işlem yapacağını ve ehliyetime el konulduğunu söyledi. Ayrıca yeni yasa ile birlikte TCK 179/3 ile yargılanacağımı, bu sebeple karakola götürüp ifademi alacaklarını söyledi. Ben, bu işlemlerden önce kan testi istediğimi belirttim. Bunun hakkım olduğunu bildiğimi, hukuk öğrencisi olduğumu söyledim. Zira 158 promil alkollü çıkmamın mümkünatı yoktu. Daha önce bir arkadaşımın başına da aynısı gelmiş, kendisi 95 promil alkollü çıkmış ve kan testinde 5 promil alkollü olduğu belirlenmişti. Hamile olan ve içki içmeyen bayanlarda dahi 95-100 promil çıktığını gördüm daha önce, tabi sonradan itirazlar üzerine ehliyetleri geri verildi bu kişilerin. Kısacası, bu aletin yanlış ölçüm yaptığı durumlar saymakla bitmez. Ben 50 promil bile çıkacağını sanmıyordum.

Velhasıl kelam, görevli memur önce karakola gitmemiz gerektiğini, daha sonra kan testine beni kendilerinin götüreceğini söyledi. Ben, kan testine gidene kadar önüme koydukları belgeleri imzalamayacağımı söyledim. Zira, trafik ceza tutanaklarını imzalamamı istemişlerdi. "Peki, o zaman imzadan imtina ediyorum" yaz dediler ve öyle yaptım. Karakol süreci ise tam bir işkenceydi. Yaklaşık 2.5 saat bekletti beni bu beyefendiler, karakol bomboş olmasına ve hiçbir işleri olmamasına rağmen. Tabi bu sırada yanımda kız arkadaşım ve sonradan çağırdığım (arabayı alacak alkolsüz sürücü) arkadaşım da benimle beraber bekliyorlardı. Karakolda, hiçbir polisin ne yaptığını bilmediğini farkettim. Sürekli birbirleriyle tartışarak benimle ilgili ne yapacaklarını konuşuyorlardı. Beni kan testine götürmek üzere bir ekip çağırdılar, ekip "yemek yiyoruz" dedi ve saatlerce gelmedi. "Geldikleri zaman da, biz niye götürüyoruz ?" demeye başladılar. Ardından komiserlerini aradılar ve "kesinlikle götürmeyin" talimatını aldıklarını söylediler. Kendiniz isterseniz Yeşilyurt Devlet Hastanesi'ne gidip kan testi yaptırabilirsiniz dediler ve ben oradaki ifademe bunların hepsini yazıp, bir nüshasını da alarak karakoldan ayrıldım.

Çağırdığım arkadaşımın kullandığı araba ile önce Yeşilyurt (Atatürk Eğitim ve Araştırma) Devlet Hastanesine, ardından Karabağlar Polis Karakolu'na ve son olarak da Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne gittik. Yeşilyurt'ta, yetkili doktor bey "polis sizi getirmediği veya polisten üst yazı almadığınız sürece kan testinizi yapamam" dedi ve Karabağlar Polis Karakolu'na gitmemizi tavsiye etti. Orada ise ayrı bir fiyasko yaşadık, polislerin ne böyle bir yazıdan ne de böyle bir işlemden haberleri vardı. "Ben bilmem, ben anlamam" diyerek bizi kovdular kelimenin tam anlamı ile. Ardından Dokuz Eylül'e geçtik, ve parasını vererek kendi kişisel kan testimin yapılmasını istedim. Orada görevli şahıslar ise "bizde böyle bir rutin yok, yapamayız". diyerek yine bizi defettiler.

Sonuç olarak, gece 01.50'de alınan ehliyet için sabah 06.40'a kadar uğraştık ve bir kan testi dahi yaptıramadık. En sonunda bu işin olmayacağını ve eve dönmemiz gerektiğine karar verdik.

Şu sıralar, Sulh Ceza Mahkemesi'ne itiraz için başvurmayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir ?

Ayrıca TCK 179/3'ten aleyhime kamu davası açılacak sanırım, bu davadan nasıl bir sonuç çıkacağını tahmin ediyorsunuz ? (Para cezası, HABK vs.)

Okuldan bu yaz mezun olma ihtimalim var, bu olay avukatlığımı etkiler mi ? Herhangi bir engel oluşturur mu ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, "sen nasıl hukukçusun, alkollü trafiğe çıkmaman gerektiğini bilmiyor musun?" türevinde yazılar yazacak arkadaşların gözlerinden öpüyorum.

Saygılar,
    kloraq

Hukuki NET Güncel Haber

Alkol Sebebi ile Ehliyete El Konulmasına İtiraz konulu yargıtay kararı ara
    Alkol Sebebi ile Ehliyete El Konulmasına İtiraz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Alkol Sebebi ile Ehliyete El Konulmasına İtiraz

Kan testi yaptırmak içim mücadele ettiğinize dair belgeniz olmadığına göre alkollü olduğunuz varsayımından yola çıkarak
    Ortada kamuya yada kişilere verilmiş bir zarar olmadığını gözeterek HAGB istemelisiniz diye düşünüyorum.
    Av. olmanıza bir etkisi olamaz

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir kere biri çıkıp "sen nasıl hukukçusun, alkollü trafiğe çıkmaman gerektiğini bilmiyor musun?" demesi abes olur çünkü bahsi geçen 1 bira ve böyle bir promil çıkması söz konusu değil.Tek üzüldüğüm nokta senin gibi hukuk okuyan bir arkadaşın böyle bir duruma düşmüş olması.Boş yere geceni mahvetmiş ve şimdi canını sıkar haldesin.

Son yapılan değişiklikler o kadar keskin ve şöförlerin aleyhine hazırlanmış ki ben yasa metnini okur okumaz dedim tamam bundan sonra araba sürmeden önce yarım bardak portakal suyu bile içilmez.Çünkü olayı öyle bir hale getirdiler ki;

önceden üflemem diyerek kan testi talep ediyordun ve elleri mahkum seni götürüyorlardı(isterlerse götürmesinler ceza kesemezler)

ama şimdi üflemek zorunlu ve üflemem kan testi isterim dediğin an ellerinde hiç bir veri olmamasına rağmen 100 promil alkollüymüşsün gibi tutanak tutup işi o an orada bitirebiliyorlar.Aletlerin kalibrasyonu ve hata payları hakkında zaten çok şeyler duyuyoruz.Ondan sonrada beni hastaneye götürün diye ortada gezmen ve ordan oraya paslanıp hiç bir şey elde edemeden sabahı görmen kaçınılmaz oluyor(hukukçu değilim lakin bir hukuk sever olarak bunların yaşanacağını yasa metnini görünce kendimce öngörmüştüm, zira bu durumda olanları(sosyal içicileri) doğrudan ilgilendiren bir şey, sizde bir avukat adayı olarak eminim ki inceleseydiniz sizde benim gördüğümü rahatlıkla görürdünüz)

Sorulara gelirsek;

Elde hiç bir şey olmadığı için itirazdan bir şey çıkacağını pek beklemiyorum.

Muhtemelen hagb olur.

Elbette böyle bir durumun avukatlığınızı etkilemesi düşünülemez.

Geçmiş olsun.

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle yaşadığınız olaylara üzüldüm. Bende nisan ayı içerisinde çevirmeye girdim 1 bira içmiştim ve saatlerce beklememe rağmen 52 promilden alındı ehliyetim. Polis ceza yazıp ehliyetimi verdi, yanımda 3 kişi vardı şahit olarak. Daha sonra kazaya karıştım ve gelen ekip ehliyetim olmadığını söyledi ama elimde ehliyetim vardı. Neyse birde ehliyetsizlikten ceza için sevk etmişler beni mahkemeye. Nereyle kiminle görüştüysem olumlu elle tutulur bir sonuç alamadım. Polisler bile kanunlarda açık olduğunu hiç birşey yapamayacağımı söyledi.

Daha sonra geçen hafta ailemden biri rahatsızlanıyor gece 4 gibi, 2 saat öncesinde 2 kadeh vodka içmiştim. Gideceğim yer 500 metre idi, hiç çevirme olmayan yerde çevirmeye yakalandım. Polise durumu anlattım arabadan inip oda üflemen gerekiyor dedi. Bir dakika müsade edermisiniz dedim arabadan telefonumu alıp telefon görüşmesi yapmak istiyorum dedim. Avukat bir arkadaşımı aracaktım.Yanındaki diğer genç polis elini uzatarak kontağı kapadı ve ittirdi beni hakaretler etmeye başladı. Bende sadece avukatımla görüşeceğim dedim. 1 dakika müsade edin dedim. Arkadan kelepçe takarak beni karşıdaki karakola götürdüler iterek kakarak, hakaretler ederekden. Benden kimlik istediler arabamda olduğunu söyledim, isim soyisim istediler.Bende yaptıklarınız insan haklarına aykırı bir suçum bile yok iterek kararak iş yapıyorsunuz dedim. Kimliğimi vermedim. Eşyalarımda arabada kendi kafalarına göre tutanak tuttular sanıyorum, bana imzalattıkları birşeyde yok bu arada. Daha sonra karakoldaki amir eşyalarımı almamı söyledi diğer trafik memurlarının beklediğini söyledi. Eşyalarımı aldım arabadan, bana bir tanıdığın var mı aracı götürecek bile denmeden arabayı çekiciye yükleyip götürdüler.

Daha sonra bu ekipler gitti, ben karakola gittim alkol testine götürmelerini istedim götürmediler. Taksi çağırdım hastaneye gittim gene vermediler orada da.

Sonuç olarak 2 sene ehliyetim gitti. Diğer cezamda tam bitmediği için, 2 sene 2 ay tam olarak. 2000 lira ceza + 1400 lira ehliyetsiz araç kullanmak. Bir çok avukatla, bir çok milletvekiliyle görüştüm hepsi bir şey çıkmaz dedi. Yeni çıkan kanuna göre kan testi isteyemiyormuşuz. Polis hileyle hurdayla ehliyetleri toplamakta şuanda. Sonumuz hayır olsun.

İstanbul'da bir ilçe emniyet müdürüyle konuşmuştum geçenlerde de, polis olmasına rağmen sert bir dille trafikte kontrol yapan polisleri eleştirdi. O gözümüzün önünde paketlerinden açtıkları pipetlere, bazı polisler şırıngayla içine alkol enjekte ediyormuş.

Kısaca yapacak bir şeyimiz yok sanırım. Haklı olsakta

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cep telefonunun ses kayıt özelliğini açarsın durumu ilgili memura yani kayıt yaptığını bildirip kan testi talep ettiğini söylersin hatta birde saat yazan bir dilekçe onlar testi ister yaptırsın ister yaptırmasın sonuç berat

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aracınıza araç kamerası takın, haksız uygulamaları da kaydetmiş olursunuz.

Nerede
    konya
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neredeyse aynı durum dün arkadaşımın başına geldi. 20 dakika boyunca üflememe gibi bir hakkımız olduğu yönünde, daha önceki araştırmalarımdan dolayı bilgim vardı. (bkz: TRAFİK KONTROLLERİ VE ŞERİT DARALTMA YÖNTEMLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE madde:17/3) Polisler böyle bir hakkımız olmadığını, eğer üflenmezse 2 yıl ehliyetin alıkonulacağını ve 2000 TL ceza yazılacağını söylediler. Biz de tutanağa 20 dakikalık bekleme süresi tanınmamıştır diye şerh düşmek istediğimizi söyledik, ama buna da müsaade etmediler. Tutanakta imzadan imtina yazıyor. Ama bu süreçte ben video kaydı yaptım, gece olduğu için görüntüler pek net değil, ama sesler gayet açık ve anlaşılır. Şimdi ne yapabiliriz?

Nerede
    izmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaslar pekı trafık guvenlıgını tehlıkeye sokmak sucundan yargılanıyonuz hagb alıyosun veya ertelenıyo bu sıcıle ıslıyomu

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba arkadaşlar neredeyse ikimizde aynı durumla karşı karşıya kalmışız ve benim itirazım sonucu mahkemenin verdiği karar ortada yorumlarınızı başlığımın altına bekliyorum... teşekkürler
    https://www.hukuki.net/showthread.php...tiraz-ve-Sonuc

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ehliyete el koyma itiraz

ehliyete el koyma nedenleri

alkol testine itiraz

ehliyete el koyma itiraz dilekçesi

ehliyet el koyma itiraz

alkollü araç kullanma cezası itiraz

https:www.hukuki.netshowthread.php106226-Alkol-Sebebi-ile-Ehliyete-El-Konulmasina-itiraz

http:www.hukuki.netshowthread.php106226-Alkol-Sebebi-ile-Ehliyete-El-Konulmasina-itiraz

alkolmetreye uflememe

ehliyete 6 ay el koyma nedenleri

ehliyet kan testialkolmetreye üflememe cezasıalkol testi itirazalkol ehliyet geri alma davaehliyete el koymaya itirazalkol ehliyet itirazehliyete el koyma sebeplerialkollü araç kullanma itiraz dilekçesialkolmetreye üflememe cezasına itirazehliyeti geri almanın yollarıehliyete el konulmasına itirazalkolden alinan ehliyetimi nasil alinirehliyet geri alma dilekçesialkolden alınan ehliyete itiraz6 ay el konulan ehliyet nasıl alınır
Forum