+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Özel Okulda ücret iadesi

Özel Okulda ücret iadesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Özel Okulda ücret iadesi

Öncelikle Merhaba;

3. sınıfa geçen oğlumu devlet okulundan özel okula yazdırmak istedim, okulla sözleşme yaptım parayıda nakit olarak ödedim. Ödemeyi yaptıktan 1 ay kadar sonra iptal ettirmek için okula başvurdum, dilekçe yaz dediler yazdım (örneği bende yok, yazmadın diyebilirler) %10 oranında kesinti yapılacağı söylendi zaten sözleşmede de yazıyordu, peki ödediğim parayı ne zaman alacağım diye sorduğumda biz size döneriz dediler. birkaç gün sonra aradım parayı hemen iade edemeyeceklerini 3 hafta falan beklemem gerektiğini 3 hafta sonra belki ödeyebileceklerini, yetkililerin yurt dışında tatilde olduğunu belirttiler.

sözleşme iptalini noterden mi yaptırmalıyım? parayı 3 hafta kullanıp birde %10 kesinti yapma hakları var mı?

Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Özel Okulda ücret iadesi konulu yargıtay kararı ara
    Özel Okulda ücret iadesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    antalya
    İletiler
    93
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Özel Okulda ücret iadesi

Öncelikle sözleşmede bu hususa ilişkin bir hüküm var mı ona bakın. Duruma göre karşı tarafa ihtarname çekerek temerrüde düşürebilir ve bu tarihten itibaren temerrüt faizi talep edebilirsiniz. Diğer bir husus ise söz konusu sözleşmenin ilgili maddesinin(%10'luk kesintiye ilişkin madde) 4077 sayılı Tüketicinin korunmasına dair Kanunun değişik 6. maddesi gereği haksız şart veya 6098 sayılı TBK m.20 ve devamında düzenlenen genel işlem şartı kapsamında olup olmadığıdır. Şöyle ki, söz konusu sözleşme hükümleri müteşebbis tarafından tek taraflı olarak ileride benzer sözleşmelerde kullanmak üzere hazırlanarak sunulmuşsa sizin içeriğine etki edemediğiniz, dürüstlük kuralına aykırı aleyhinize olan sözleşme hükümleri yazılmamış sayılır. Dolayısıyla yukarıdaki şartlar varsa %10'luk kesinti söz konusu olmayacaktır.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sözleşmede; Ücret iadeleri özel öğretim kurumları yönetmeliği 56. maddesi gereği hukuk ilkelerince yapılacaktır.(Madde 56) 1 aşağıda belirtilen sebeplerden bir yada birkaçının oluşması halinde kurumdan ayrılanların ayrılış tarihinden sonraki günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir.2 ücretlerin iade edilebilmesi için a)okullarda, öğrencinin başka bir okula nakli b)sağlık raporu alarak öğrenci ve kursiyerlerin sağlık sebebi ile kurumdan ayrılması c)kurumun kapanması d)kurumun eğitim ve öğretim ortamının olumsuz yönde değiştiğinin milli eğitim denetmenleri tarafından tespit edilmesi. 3 Yukarıda belirtilen şartların dışında kurumlara yeni kaydolan öğrenci ve kursiyerlerden öğretim ücretini yıllık olarak belirleyen okul öncesi eğitim okulu, ilköğretim okulu, özel eğitim okulu, ortaöğretim okullarında ve öğrenci etüt merkezlerinde öğretim yılı başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu dışında kalan kısmı iade edilir.öğretim başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile ögrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

Sözleşmede aynen böyle yazıyor. sözleşmede tarih yok parayı 10.06.2013 tarihinde yatırdım. sözleşme noterden yapılmadı. 06.07.2013 tarihinde okula iptal edilmesi için dilekçe yazdım ama bende de dilekçenin örneği yok. ihtarname çekmem daha iyi olur sanıyorum. 3 hafta sonra bize iptal için başvurulmadı da denebilir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vakit kaybetmeden noterden ihtarname çekmenizi tavsiye ederim. Ancak prosedürler nedeniyle hak kaybına uğramamanız için bir Avukat yardımı almanızda fayda var.
    Saygılar...

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,benim oğlum özel sağlık 1.sınıfı A okulunda okurken 1.sınıf bitmeden 2.sınıf erken ödeme indiriminden yararlanmak için nisan ayında tam ödeme yaptım.1.sınıf bitti haziran ayında naklini başka bir özel sağlık mes.lisesine aldım.sözleşmede herhangi bir kesinti yapılacağı yazmıyor.fakat okul %10 kesinti yaptı(750 tl).Durumu Milli eğitim bakanlığına,ilçe milli eğitime ve tüketici hakem heyetine bildirdim.147 MİLLİ EĞİTİM İLETİŞİM MERKEZİ yönetmelik uzmanlarıyla yaptığım görüşmelerde özel öğretim kurumları yönetmeliğinin 56. maddesi 2.fıkra a bendinde yazan -okullarda öğrencinin başka bir okula nakli- durumunda ödeme yapılması gerektiği tarafıma söylendi.bu bilgileri il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriylede paylaştım onlar:ödeme konusunda birşey yapamayız diyor.tük.hak.heyetinden durumumla alakası olmayan aynı maddenin 3.fıkrasına göre işlem yapılması görüşünü vermiştir.BİMER e de başvurdum,7 aydır bekliyorum.İl milli eğitimde özel okullara bakan müdür yardımcısı ücretin iade edilmesi yönünde mail atmış ama okula bunu yazıp ödemeyi sağlaması gerekmez mi?daha ne şekilde bir yol izlemem gerekir?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

-Bilindiği üzere bu yıl liselere geçiş sınav sistemi değiştirildi.
    -Halen bir özel okulun orta bölümünde okuyan öğrenciler, istedikleri bir okula kayıt yaptırmak için sınavlar sonucu kendisi adına ortaya çıkacak değerlendirmeyi beklemekteler.
    -Ancak halen devam etmekte olduğu okulda hakkını devam ettirmesini isteyen öğrencilerden TEOG neticesi çıkmadan kayıt yaptırmalarını istemekte, aksi kontenjanlarının dolması halinde ve daha fazla istediği okula girememe durumunda açıkta kalabileceklerini ima etmektedirler.
    -Dolayısı ile kayıt yaptırıp, daha sonra istediği özel okulu kazanan öğrencilere, kayıtlarını çekmek istediklerinde özel okul ücretlerinin %10'nu kadar bir parayı eksik ödemektedirler.
    -Bunun da Özel Okullar Yönetmeliğinde ifade edildiği söylenmektedir.
    -Ancak burada yapılan kurnazlık değil midir?
    -Bu şekilde hiçbir katkıda bulunmadan yüzlerce öğrenciden karşılıksız bir para alınmasının ne kadar haklı bir yanı vardır?
    -Oysa bir mal alındığı zaman, belli bir süre içerisinde iadesi söz konusu değil mi?
    -Okula daha başlamadan, sırf kayıt yenilenmesi yapıldığı için bugün 30-40 hatta 70 binlere TL' ere varan okul ücretlerinin %10'nun gasp edilmesi nasıl engellenecek.
    -Biz hukuk devleti miyiz? Yoksa parayı ver işine gelirse gelirsin, gelmezse keyfin bilir. Tarzı bir anlayışta mı olmalıyız?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selamlar,

Yazılanları okudum ama hukuk adına sahip bir forumda ne kadar alakasız tavsiyeler olduğunu görüyorum.

Öncelikle özel okuller MEB e ve onun yönetmeliklerine bağlı çalışırlar.

Meb Özel Öğretimler Kanuna Göre hangi şartlarda üçret iadesi olacağı açık ve nettir.

56. Madde.

Buna göre kayıt yapılan öğrenci akademik takvim başlamadan ayrıldığı taktirde sadece %10 öder. Akademik takvim başladıktan sonra derse girmiş yada girmemişe bakılmaksızın devamsız kabul edilir ve ders üçretleri tahakkuk eder.

Burada ne tüketici heyeti en de mahkemesi aksine bir karar veremez zira kanunen budur.. Hiç bir kurum kanunların izin vermediği bir duruma hükemedemez...

Konun birde diğer yönüne bakalım..

Özel kolejlerin bir kontejanı var yani devlet okulları gibi 70-80 kişilik sınıflar oluşturamazlar, kayıt yaptıranlar o kontejandan bir yer alır, okul o yer dolu olduğu sürece bir kişi daha alamaz. Kayıt süresi bitmiş akademik takvim başlamış ben iptal ettiriyorum dediğiniz de o öğrencinin yer %90 boş kalacaktır. Her öğrenci maliyettir. O nedenle kurum zarara uğrayacaktır. Bunun önlenebilmesi için MEB kanun çıkartmış hangi durumlarda ücret iadesi olabileceği konusunu hiç bir tartışmaya gerek kalmaksızın net yazmıştır.

O nedenle lütfen kanunlar bir nedenden dolayı konulur, insanların değişen taraftaki değişen çıkarlarına göre şekillenmemlidir.

Saygılarımla

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Özel okullardan ayrılma şartlarını inceleyelim.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

Ücretlerin iadesi
    MADDE 56 – (1) (Değişik:RG-5/7/2014-29051) Aşağıda belirtilen sebeplerden bir veya
    birkaçının oluşması hâlinde kurumdan ayrılanlara düzenlenen faturada belirtilen tutar üzerinden
    ayrılış tarihinden sonraki günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir.
    (2) Ücretlerin iade edilebilmesi için;
    a) (Mülga:RG-5/7/2014-29051)
    b) Sağlık raporu alarak öğrenci ve kursiyerin sağlık sebebiyle kurumdan ayrılması,
    c) Kurumun kapanması,
    ç) Dönemin açılamaması,
    d) Kurumun eğitim ve öğretim ortamının olumsuz yönde değiştiğinin (Değişik ibare:RG-
    5/7/2014-29051) maarif müfettişleri tarafından tespit edilmesi,
    e) Kursiyer veya öğrenci velisinin, öğrenci veya kursiyeri kurumda okutamayacak duruma
    düştüğünün resmî kurumlarca belgelendirilmesi
    gerekir.
    (3) Yukarıda belirtilen şartların dışında kurumlara yeni kaydolan öğrenci ve kursiyerlerden;
    a) (Değişik:RG-21/7/2012-28360) Öğrenim ücretini yıllık olarak belirleyen okul öncesi eğitim
    kurumu, ilkokul, ortaokul, özel eğitim okulu, ortaöğretim okullarında ve öğrenci etüt eğitim
    merkezlerinde öğretim yılı başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir.
    Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrenim gördüğü günlere göre
    hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.
    b) Öğrenim ücretini ders saati ücreti olarak belirleyen kurumlarda dönem başlamadan
    ayrılanlara öğrenim ücretinin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir. Dönem başladıktan sonra
    ayrılanlara
    öğrenim ücretinin yüzde onu ile öğrenim gördüğü ders saati sayısına göre hesaplanan
    miktarın dışındaki kısmı iade edilir.
    c) Öğretime başladıktan sonra ayrılan öğrenci veya kursiyerlerden alınacak ücret kurumun
    öğrenim ücretinden fazla olamaz.

Yukarıdaki açıklamalara dikkat edilirse,

eğitim öğrenim ücretini, yıllık olarak belirleyen kurumlar ile
    eğitim öğretim ücretini, ders saati olarak belirleyen kurumlar, olarak ayrılıyor.

Bu belirlemeye göre de, ayrılma sonrası yapılan ödemenin geri ödeme şekli anlatılıyor.

Okula yaptığınız kayıt işlerinde, özel okulun öğrenci kayıt sözleşmesini yılık eğitime göre mi, ders saati eğitimine göre mi düzenlemiş buna dikkat edilsin. Ayrılma talebinizi de bu şartlara göre şekillendirin.
    Konu şahin41 tarafından (13-01-2015 Saat 13:53:51 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba.. bende aynı durumu yaşadım. bir ay kadar sonra kaydını almak istedim, sözleşme gereği %10 kesinti yaptılar ama benim sözleşmemde böyle bir madde yok. bana bu şekilde bir bilgilendirme yapılmadı. ben şimdi tüketici haklarına başvursam kesilen ücreti geri alabilirmiyim?

Nerede
    kahramanmaraş
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Özel Okulda ücret iadesi

merhabalar çocuğumun okulu kapandığı için başka bir özel okula ön kayıt yaptırdım. ve okul ücreti için senet imzaladım. ancak çocuğum meb tarafından kurulacak komisyon nezdinde nakli yapılacağı için beklerken meb çocuklarımızı aynı türde devlet okuluna naklini yaptı. ve çocuğum ön kayıt yaptırdığım okula kayıt olmadı şimdi okul benden seneti geri almak istediğimde %10 istiyor. bende okula çocuğum kayıt olmadığı için böyle hakkınızın olmadığını söyledim yardımcı olurmusunuz. kim haklı?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php106167-ozel-Okulda-ucret-iadesi

özel okuldan devlet okuluna geçiş tazminat

özel okuldan ayrılma şartları

özel okuldan kayıt sildirme

https:www.hukuki.netshowthread.php106167-ozel-Okulda-ucret-iadesi

özel okul kayıt iptali

özel okullarda para iadesi

özel okul ücret iadesi

özel okullarda kayıt iptali

özel okullar kayıt iptali

özel okullar para iadesiözel okulda sözleşme iptaliözel okuldan para iadesiozel liseden parayi geri almam icin gerekli sartlarözel okul kesintisiozel okul sozlesme cayma yaptirimiözel okullar yönetmeliği 56.maddeözel okullarda sözleşme feshiözel okul para iadesiözel eğitim kurumları yönetmeliği 56. maddeözel okulda para iadesiozel okul kayıtları odeme yapıldığında okul kayit ucretinin geri iadekolejlere verilen kaporakapanan okul para iadesi
Forum