Ben makina imalat sektöründe makina operatörü olarak görev yapmaktayım. İşveren veya işveren vekili benden 1 den fazla makinada aynı anda çalışmamı isteme hakkına sahip mi? Daha açık anlatayım Benim şu an çalışmakta olduğum makinada üretilen ürünün imalat aşamasında geçen süre 2. bir makinada çalışabilirmiş gibi bir zamanda gerçekleşiyor. Bu sürede işveren hemen yanımdaki 2. bir makinada da çalışmamı isterse itiraz hakkım var mı ?
Bu isteğin benim tarafımdan sakıncaları şunlardır;
İşveren vekiline göre; 2. makinada çalıştırıp her iki makinadan da tam kapasiteli verim alıp, 1 işçi daha az olsun şirket kara geçsin mantığı ile görev veriyorlar. Ancak 2 makinada aynı anda çalışmak bir işçi için hem daha fazla yorulmak, dikkati dağılıp işin bozulması veya iş kazasına sebebiyet verebilir.
Ben işverenin karşısına olur olmaz zamanlarda çıkıp zam istemiyorum. Ancak işveren işçiden maaşı az alıyormuş çok alıyormuş bakmadan her yerde istediği gibi çalıştırmak istiyor. Maaşı bana göre yüksek olan işçilerde yapamam diyorlar zaten. İşverenin işçisinden bunun gibi isteklerde bulunması doğru mu?