+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.
    Nerede
    Sakarya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Lisanssız program (Netcad) yükleme hakkında açılan dava sonucu ne olur?

Merhaba;

Ben Sakarya-Sapanca'da emlak danışmanlığı yapıyorum. bundan 15 gün önce ofisimin yanındaki harita bürosunun kullandığı Netcad programını deneme amaçlı kendi bilgisayarımıza indirdik. Netcad bir çizim programıdır ve bir emlakçının %80 işine yaramaz. Bizim indirme sebebimiz belediyedeki planları netcad üzerinden açıp görebilmekti. Programı almayıda düşünüyordum açıkçası ama program kurulduktan 3 gün sonra Ankaradaki netcad firmasından 2 bilirkişi 1 avukat Sapancada bulunan 2 polisle birlikte Ankara da mahkemeden cıkardıkları mahkeme karar ile ofisteki bilgisayarları aradılar. ofiste iki adet bilgisayar vardı arkadaki yüklediğimiz bilgisayarda netcad i yüklemiş olduğunu görüp tutanak tuttular. Bilirkişiler netcad firmasının kendi bilirkişileri bize ekran görüntülerini ve tutanağı imzalattılar ve sonrasında gittiler. İşin ilginç tarafı 3 gün önce kurduğum bir programı 3 gün sonra nasıl hemen mahkeme kararı cıkartarak arayabildiler. Sonrasında bir kart vererek avukat ile görüşmemizi istediler. Bizde avukatla görüştük. Olay henüz mahkemeye intikal etmedi. Bizden program almamızı istediler kabul ettik. Ama en düşük programın fiyatı kdv dahil 4100TL iken bana aynı özelliklerdeki programı ceza olarak 7.000TL bir rakama satacaklarını + olarak keşif masrafı avukatlık ücreti ve bir kısım tazminat ile birlikte tam 11.000 TL ücret cıkardılar. Ben en düşük programı almaya razı iken bu şekilde faydalanmaya çalışmaları açıkçası beni düşündürdü. Suçumuzu kabul ediyoruz fakat bu durum mahkemeye intital etmeden hem program satmak hem tazmnat almak hemde masrafları almak bana çok saçma geldi. Sonuçta programı kullanma sürem 3 günden az. Dava açılırsa benim haklı sebeplerim göz önünde bulundurularak bir sonuç elde edilebilir mi? Biz programı satın almaya da razıyız sonuçta suçumuzu kabul ediyoruz. Ama ekstradan dalga gecer gibi 2 katından fazla talep edilmezi gerçekten zoruma gitti. İstenilen 11.000 Tl üzerinden herhangibir indirim yapamayacaklarını belirttiler. Yine fiyatta esneklik yapsalardı yine tamam diyecektim ama hiç indirim yapmadılar. Bu tavırlarından dolayı kendilerine birşey ödemeyi düşünmüyorum ve dava açmalırını bekleyeceğim. Lütfen bu konu hakkında dava açılırsa durum ne olur bilgilendirebilecek hocalarım varsa sevinirim. Teşekkür ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Lisanssız program (Netcad) yükleme hakkında açılan dava sonucu ne olur? konulu yargıtay kararı ara
    Lisanssız program (Netcad) yükleme hakkında açılan dava sonucu ne olur? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lisanssız program (Netcad) yükleme hakkında açılan dava sonucu ne olur?

yazıdan tek birşey söyleyeceğim ya netcad programı programın yüklendiği yerin ip bilgilerini merkez sistemlerine alıyorlar yada bu programı yüklediğinizi bilen biri size pislik yapmak istiyor.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lisanssız program (Netcad) yükleme hakkında açılan dava sonucu ne olur?

Merhabalar,
    Benim sizin gibi bir emlakçı arkadaşım vardı. O da sizin gibi Ned Cad yazılımını lisansız olarak kullandı ve üstelik o bir tane bilgisayarda kullandı. Yine arkadaşım da sizin gibi anlaşma yoluna gitmedi ve hakkında hukuki süreç başladı. Hakkında açılan tazminat davasını kaybetti ve ceza davasından da aleyhinde karar çıktı. Ben de bunun üzerine kendim de emlakçı olduğum için avukatıma bu konuda hukuki yardımı için danıştım ve avukatım aynen bunları söyledi:" 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun
    68. maddesine göre bir eseri (burada bilgisayar yazılımı) sözleşme dışı veya sözleşmeye aykırı olacak şekilde kullanan, bulunduran, depolayan vs. kişiler eser sahibine karşı tazminat sorumluluğu altındadır ve eser sahibi eserin 3 katına kadar maddi tazminat isteyebilir. Bu nedenle bahsi geçen kanunun ilgili maddesi gereği lisanssız bilgisayar programının illaki kullanılmasına veya çok uzun süreli kullanılmasına gerek yoktur. Lisanssız programı bulundurmak da tazminat sorumluluğunu doğurmaktadır. Bunun yanında yine 5846 sayılı kanununun 71 ve devamı maddeleri gereğince bir eseri bu kanuna aykırı olacak şekilde kullanan, bulunduran, çoğaltan, basan vs. kişilerin 2 yıldan 4 yıla kadar hapis veya 50.000 TL'den 150.000 TL'ye kadar adli para cezasına çarptırılacağı söylenmektedir. Bu sebeple özellikle hakkında hem tazminat davası hem de ceza muhakemesi bulunan bir kişinin eğer 5846 sayılı kanuna aykırı fiillerinin varlığı büyük ölçüde sabitse ya da kişinin bu doğrultuda kabul veya ikrarı varsa hukuki ve cezai sorumluluktan kurtulması için en iyi yol eser (burada lisans) sahibiyle uzlaşmasıdır."
    bu yüzden size tavsiyem bence program sahibiyle anlaşmanızdır. Çünkü programı lisansız bir şekilde bulundurduğunuz veya kullandığınız söylediğinize göre hem arama neticesinde tespit edilmiş hem de sizin de bu yönde kabulünüz mevcuttur.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Netcad sitesinde programın demo sürümünün olmadığı, kullanıcı pin numarası ve şifreyle çalıştığından bahsediyor. Peki netcad programını nereden indirdiniz? Crack mıydı? Yoksa yandaki harita firmasının bilgileri ile mi kurdunuz? İnternette netcad demo diye bir çok indirme linki buldum ama genelde çalışmadığı yönünde.

Netcadportal.com sitesinde ise şu açıklama var; "Netcad'in demo versiyonu bulunmamakta; Netcad Portal'dan indirdiğiniz versiyonu çalıştırabilmeniz için lisanslı kullanıcımız olmanız gerekmektedir".

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Net cad programını lisanssız kullanım sonucu Ceza ve Hukuk davası açılmakta . Hukuk davasında tam modül hesaplanarak 3 katı ile çarpılması sonucu elde edilen rakam sizden maddi tazminat olarak istenmektedir.

Farz edelim bir ara modül kullandınız fiyatı 1.000 TL . Tam modül (ana modül) de 10.000 TL .
    Dava açılması halinde tam modül ün Fikir ve Sanat Eserleri kanunu 68/1. maddesine göre 3 katı ile çarpımı yani 10.000*3 : 30.000 TL sizden talep edilmektedir.
    Şayet 2 bilgisayarda tespit edilmiş ise bu rakam yani 30.000 TL de 2 ile çarpılmakta ve 60.000 TL gibi bir rakam çıkmaktadır. Aynı zamanda 10.000 TL ye kadar manevi tazminata da hükmedilebilmektedir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Özge hanımın dediği gibi bir maliyet çıkar ise bu durumu iyi bir yazılımcı bulup halledebilirsiniz.Nasıl olacak bu derseniz; açık kaynak kodlu 1 program bulup bu programın setup(kurulum) sürecin de otomatik olarak net cad adlı programın(crack) sürümünün herhangibi bir yerden otomatik olarak çekim yapılmasını kodlayabilir.Zaten crack olarak bir çok yer de programı bulmak mümkün.60 70 bin lira gibi bir ücret ödemeniz yerine yazılım işini iyi bilen birine vereceğiniz 5 6 bin lira sizi bu durumdan kurtarabilir.Peki ya bunun peşine düşülmez mi ? sorusu aklınıza gelecektir eminim."Nereden indirdiniz ? o günün hareketlerini işletim sistemi içinde ki bazı sistem dosyalarından takip edip çıkaracağız." gibi sorgular meydana gelecektir.Bu işi de yazılımı iyi bilen biri pürüssüz bir şekil de halledebilir.Basit bir şey sadece gidilmesi gereken yolu iyi bilmek gerekli.Tekrardan geçmiş olsun "C" dilini iyi bilen bir yazılımcı bulmanız sizi neredeyse hiç kullanmadığınız programdan yiyeceğiniz cezadan kurtaracaktır.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı judgement34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Özge hanımın dediği gibi bir maliyet çıkar ise bu durumu iyi bir yazılımcı bulup halledebilirsiniz.Nasıl olacak bu derseniz; açık kaynak kodlu 1 program bulup bu programın setup(kurulum) sürecin de otomatik olarak net cad adlı programın(crack) sürümünün herhangibi bir yerden otomatik olarak çekim yapılmasını kodlayabilir.Zaten crack olarak bir çok yer de programı bulmak mümkün.60 70 bin lira gibi bir ücret ödemeniz yerine yazılım işini iyi bilen birine vereceğiniz 5 6 bin lira sizi bu durumdan kurtarabilir.Peki ya bunun peşine düşülmez mi ? sorusu aklınıza gelecektir eminim."Nereden indirdiniz ? o günün hareketlerini işletim sistemi içinde ki bazı sistem dosyalarından takip edip çıkaracağız." gibi sorgular meydana gelecektir.Bu işi de yazılımı iyi bilen biri pürüssüz bir şekil de halledebilir.Basit bir şey sadece gidilmesi gereken yolu iyi bilmek gerekli.Tekrardan geçmiş olsun "C" dilini iyi bilen bir yazılımcı bulmanız sizi neredeyse hiç kullanmadığınız programdan yiyeceğiniz cezadan kurtaracaktır.
    Hmmm...
    C dili demek ki...
    Siz yazabilir misiniz böyle bir program?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hmmm...
    C dili demek ki...
    Siz yazabilir misiniz böyle bir program?
    Hayır.Bu sorunuzun sebebi nedir ?

Nerede
    izmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Öncelikle para cezasına çarptırılan arkadaşlara çok geçmiş olsun,

Nacizane birkaç fikrimi bildiğim bilgiler ışığında paylaşmak isterim.

Sizin de belirttiğiniz gibi lisanssız yazılım kullanımı bir suçtur. Devletimiz yazılım firmalarına BSA işbirliği vs her türlü desteği normal olarak vermekte çünkü ortada bir emek var, insanlar çalışıyor, dolayısıyla bilgisayarınızda böyle bir crackli yazılım varken bunun tespiti sonrası karşı dava açmanız ve bunu kazanmanız bir mühendis ve sektörü bilen biri olarak bana göre imkansız.

Bunun dışında programı (netcad) açtığınızda eğer internet bağlantınız varsa,ip'niz ve bilgisayar bilgileriniz (kullanıcı adı vs) belki de bazı donanım kodları (ekran kartı no, ağ kartı nı vs) genel merkeze bu bilgileri program açılır açılmaz aktarıyor. Dolayısıyla firma yetkilileri (bu yetki en tepedekinde) kim lisanslı kim kaçak görebiliyor. )
    Çünkü netcad'in lisanslama işlemi kullanıcı-kilit kodu numarası eşleşmesi ve hasp ile sağlanıyor. Zaten kırık versiyonların piyasadaki numaraları da belli. Bunları piyasaya kim sürmüş zamanında esas buna bakmak lazım. Bir diğer incelenebilir olay ise bu baskınlardan elde edilen gelirin satış rakamlarından fazla olabileceğidir, yani kaçak kullanım şirketin baskın yapabildiği sürece gayet işine geliyor. Bu da tabi kullanıcı hiç ilgilendirmez.

Ama şöyle düşünün; Devlet size destek vermiş, para cezası ile anlaşma yolu sağlamış, siz yazılımı satamıyorsunuz. Ya da satıyorsunuz daha çok para kazanmak istiyorsunuz. Adam ne yapıyor, gidiyor üniversiteye ücretsiz yazılım sağlıyor, ancak sağladığı yazılım sadece ilgili üniversitenin laboratuvarında çalışıyor. E öğrenci ödev yapacak evde, yetmiyor öğrenciye kırık versiyon yaygınlaştırıyor, üniversitedeki hocaları bağlıyor, bu öğrenciler de mezun olunca netcad bildiklerinden bir şekilde bunu çalıştıkları yere öneriyor veya cracklı yazılım kullanıyorlar. Yani alttan gelen bir kırık kullanma akımı var. Bu da böyle sürer gider, ama öğrenci milletini düşünen bir firma olsa gider adam gibi yazılımın demosunu yapar, öğrenci versiyonunu yapar bu da yok.

Toplum olarak kolayı seven bir milletiz, tam da bu program pratikliği, kolaylığı, türkçe menüleri ve mevzuata uygunluğu ile öne çıkınca haritacılar için vazgeçilmez bir yazılım oluyor. haritaya bağlı her sektörde karşınıza çıkması kesindir. Buna emlak sektörü, fotokopiciler de dahil .

Ancak bunun yanında dünyadaki muadillerine baktığınızda Arcgis, mapinfo, İntergraph, Microstation hadi ücretlileri geçtim QGIS, Mapwindow GIS, Saga, Grass vb. bunlarla yarışacak bir durumda hiç değildir. Çünkü yazılım CAD olarak ortaya çıkmış, GIS yapısı entegre edilmeye çalışılan ilginç bir yazılımdır, Bir layout'u yoktur, ona buna hata verir. Mesela netcad 5-4 vs versiyonunuz lisanslı dahi olsa windows 8 için destek vermezler. Hatta bir ara PLT olan uzantıları NCZ olarak yenilenmiş, devletin ilgili kurumlarının elindeki terrabaytlarca veri yeni versiyonsa PLT açmıyoruz diyerek ellerinde patlatılmıştır resmen.

Velhasıl kelam bu yazılım çok harika yönleri olduğu kadar, haritacılık alanında dışa bağımlı olmamızı azalttığının kat be kat fazlası ülkenin e-dönüşüm sürecine vurulmuş en büyük darbedir. Allah vere de tez zamanda daha babayiğit yazılımcılarımız daha verimli yazılımlarla ortaya çıksınlar. Siz kurumunuzu ticarethane olarak görürseniz bu yolda herşey mübah der kırtasiye de bastırırsınız emlakçı da, amacım yapılanın suç olmadıgı algısı yaratmak hiç değil. Ancak bu yazılımın müşteri ayagını da devlet ayagını da firma ayağını da bildiğimi düşünüyorum. Parasız kalacağımıza yüzümüz kızarsın mantığı ile yürüyen bir sistemin oyuncağı.

Tanıdığınız eşiniz dostunuz varsa uyarın kaçak yazılım kullanmasınlar, bu netcadse önce cezasına baksınlar sonra kullansınlar

Sevgiler&Saygılar

Nerede
    rize
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benİm bİlg. Lİsanssiz yazilim dolu. Bu kefen soyguncularina para verİp bİde lİsanslimi alacam. 2 tane kod yazacan ahan sana 4 mİlyar.hadİ ordan. YaŞasin korsan

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

netcad fiyat

netcad 6 crack

netcad programı fiyatları

netcad lisans fiyatınetcad 7 fullnetcad fiyat listesinetcad 6 fullhttp:www.hukuki.netshowthread.php106103-Lisanssiz-program-Netcad-yukleme-hakkinda-acilan-dava-sonucu-ne-olurnetcad 7 cracknetcad fiyatınetcad 6 crack indirnetcad lisans ücretiemlakçıların kullandığı harita programıemlakçılar için netcadNetcad 6Netcad ne kadarnetcad 7.0 cracknetcadnetcat indirmek yasalmınetcad kitap satın alnetcad programı usulsuz indirmenetcad demonetcad 5 gis program fiyatinetcad kac paraemlakcilarin kullandigi program
Forum