İyi günler meslektaşlarım,
Mesleğe 8 ay önce başlamış bir avukat olarak bir meselemde kendime bir yol haritası çizdim ancak siz meslektaşlarımın da değerli tecrübelerinden faydalanmak isterim.
Müvekkilim bir icra ihalesinden ihaleyle bir depo satın alıyor.Amacı depoyu işi amacıyla kullanmak.İhale kesinleşiyor,müvekkil ödemesi gereken meblağları ödüyor.İş depoyu kullanmaya geldiğinde deponun boş olmadığını,içerisinde bir yeddieminin faaliyet gösterdiğini öğreniyor.Bu depo iki kere satışa çıkarılmış,satılamamış.Satılamadığı bu süreler içerisinde ve toplamda 7 yıldır yeddiemin tarafından kullanılmakta.Yeddieminin deponun önceki malikiyle yaptığı bir kira sözleşmesi yok.Yeddiemin orda kiracı olduğunu iddia ediyor ama depoyu eski malikten değil kardeşinden kiralamış yani geçerli bir kira sözleşmesi yok aslında.Müvekkil icra müdürüyle defalarca görüştüğünü,müdürün tahliye için önce depo bulmalısın yeddieminin eşyaları sokakta mı kalsın dediğini belirtiyor.Ben de icra müdürüyle görüştüm bana da aynısını söyledi hatta müvekkiliniz almadan önce gidip depoyu görseymiş dedi.Ben açık artırma ilanını okudum,dosyayı inceledim.Hiçbir şekilde taşınmazın dolu olduğu bilgisi geçmiyor.Kanuni olarak zorunlu olmadığımız hususları icra müdürüne ilettim.Yeddiemine ihtar gönderilmiş tahliye için süre 15 mayısta dolmuş hala tahliye yapılmamış müvekkilin talebine rağmen.Tahliye istiyoruz,eşyaların akibeti bizi ilgilendirmez,bu yeddieminin sorunu,orayı haksız yere işgal ediyor dedim.Tahliyeye yanaşmazsa hakkında görevi kötüye kullanmadan(ihmal yoluyla) savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı da ekledim.Yeddieminle görüştüm kendisi umursamaz davranıyor,ben iki aydan önce boşaltamam burayı boşaltmak 6-7 bine mal olur,eşyalarıma zarar gelirse kim sorumlu olacak vs. diyor.Kısacası ben yeddieminin orayı haksız yere işgal ettiğini düşünüyorum.Nasıl ki kiracıyı tahliye ettiğimizde eşyaların ne olacagı bizi ilgilendirmiyorsa,ona yeni ev bulmak zorunda kalmıyorsak aynı durum yeddieminin deposu icin de geçerlidir diyorum.Tahliye isteyeceğim.Bu konuda atladığım ya da yanlış düşündüğüm bir nokta varsa lütfen beni bilgilendirin.Şimdiden çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar..