Taksirli suçlardan yargılamada Alkollü veya uyuşturucu madde kullanan kişi bilinçli taksirle suçlanarak cezası arttırılırken, neden hiç Ehliyeti olmayan kişi bilinçli taksirle suçlanamıyor. Yada 179/2 maddesinden de suçlu bulunursa bilinçli taksire girer mi. Şöyle bir haber var;
Davaya konu olay, şöyledir. Alkollü halde trafiğe çıkan bir kişi, şerit ihlali yaparak bir motosiklete çarptı ve olayda iki kişi yaralandı. Ancak yaralılar şikâyetçi olmadıkları için, 1.24 promil alkollü olduğu belirlenen sanık hakkında açılan davanın düşmesine karar verildi.
Temyiz edilen kararı görüşen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, olayın "bilinçli taksir" olarak nitelendirilmesi gerektiğine hükmetti. Alkollü sürücünün trafiğe çıkması halinde kaza yapabileceğini bilmesi gerektiğini vurgulayan Yargıtay, bu tip olaylarda şikâyet olmaksızın kamu davası açılması gerektiğini kaydetti.
Karara göre sanık hakkında, "bilinçli taksirle kazaya neden olduğu" gerekçesiyle dava açılacak. Sanığa normal koşullarda verilmesi gereken ceza da yarı oranında artırılarak uygulanacak.
Yani bir müvekkil kaza sonucunda yanındakilerle birlikte ağır ayaralansa ve çarpan araçtaki kişi ehliyetsiz olarak ve asli kusur olan şerit ihlali yaparak kazaya sebebiyet verse. Kazaya sebep olanın yanında oturan kişi de ifadesinde zigzaglı, tehlike arzedecek şekilde araç kullanıyordu diye ifade verse;
Bu durumlar ve tutanak tüm kusurları kazaya sebep olana verse bile bilinçli taksirle kazaya sebep olma ve yaralamadan yargılanmasına neden olmaz mı? Veya en iyi ceza avukatı bu durumda hangi yollarla davayı alabilir.
Saygılarımla.