Merhabalar;

Sayın hukuki.net üyeleri mağdur olduğum ve canımı çok sıkan bir konuyu sizinle paylaşmak ve lütfen bilginiz ışığında bana yardımcı olmanız umuduyla yazıyorum.
Ben 2010 yılından bu yana Türkiye merkezli inşaat şirketleriyle yurtdışında işçi statüsünde çalışıyordum. Son olarak Polimeks İnş.Tah.San. ve Tic.A.Ş şirketiyle Türkmenistan - Aşkabat şehrinde şu devam etmekte olan projede görev almak üzere, İstanbul merkez ofisinde görüşme sonucunda işe alınmamı onaylayarak bana pasaportumu yenilememi ve diğer özlük evrakları tamamlayarak verilen şirket merkezine göndermemi istediler. Ben de en kısa sürede tamamlayarak evraklarımı adresini verdikleri şirket merkezine evraklarımı bir kargo firması aracılığıyla gönderdim. Ancak görüşme sonrası bir sözleşme imzalanmadı.Bana işlemlerin hepsi tamamlandıktan sonra yurtdışına çıkacağım gün iş kurumunda imzalanacağını söylediler.(Genellikle bütün şirketler aynı şekilde sözleşme yapar) 25 Ocak 2013 tarihinde şirketten teslim alındığına dair teyit mesajını aldım. Bu tarihten itibaren vizenin alınması için 20-25 günlük süre içinde vizenin alınacağını söylediler. Belirtilen süresinin dolmasına rağmen şirketten bir bilgi verilmedi. O süreçten sonra her hafta arayıp vizenin çıkıp çıkmadığını sordum. Her hafta aradığımda bana ya bu hafta içinde ya da önümüzdeki çıkacak dediler. 1 ay sonra benden vize mevzuatının değiştiğini ve eliza testinin istendiğini söylediler. 2 gün içerisinde aynı şekilde şirkete evrağı ulaştırdım ve tekrar vize için başvuru yapılacağını söylediler. 2 ay boyunca sürekli aradım ve hep aynı oyalamayı devam ettirdiler. En son 2 gün önce şirketi aradığımda vizeniz reddedildi tekrar vize başvurusu yaparsak 1.5 - 2 ay bulur alınması dediler. Bende mağdur edildiğimi, bu mağduriyetimin karşılanmasını talep ettim ve pasaportumu geri göndermelerini istedim. Ancak bana herhangi bir maddi alacağım olmadığını söylediler.

Bu durumda benim yasal haklarım nedir? Görüşmeden bu yana yaptığım masraf ve 4 aylık mağduriyetimi yasal yollardan nasıl talep edebilirim?

Lütfen bana yardımcı olun. Gerçekten mağdur oldum, işsiz kaldım, borç altına girdim. Bütün düzenim dağıldı.