+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 22 ileti bulundu.

Konu: Sahte Diploma

Sahte Diploma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sahte Diploma

Merhaba,

Bir şirkete sahte AÖF işletme diploması fotokopisi ile iş başı yaptım. Firmaya verdiğim evrak onaylı imzalı bir evrak değildir sadece fotokopiden ibarettir. Evrakın üzerinde hiç bir mühür ve imza bulunmamaktadır. Üç ay çalıştım bu süre zarfında firma diplomayı AÖF den soruşturmuş ve evrakın asılsız olduğunu tespit etmiş. Bunu bana bildirdi ve kendileri için bir sorun olmadığını çalışmaya istersem devam edebileceğimi söyledi. Ancak ben kendi isteğimle istifa ederek işten ayrıldım. İlgili firma çalıştığım süre içinde beni sigortasız çalıştırmıştır.

Karakolda verdiğim ifadede evrakı kullandığımı kabul etmedim.
    İlgili eğitim kurum bana dava açmıştır iddianame aşağıdaki gibidir,

Suç: Sahtecilik
    Sevk Maddesi: TCK 204/1,53 Maddeleri

Suç tarihinde yukarıdaki açık kimliği yazılı şüphelinin, yetkilisinin tanık olarak da dinlendiği xxx isimli iş yerine iş başvurusu yaparken sahte olarak oluşturduğu adı geçen müşteki üniversiteye ait, üniversite mezunuymuş gibi düzenlediği diploma örneğini diğer evrakları ile birlikte verdiği, ancak süphelinin üniversite mezunu olmadığına dair ihbar sonrası yapılan incelemede süphelinin söz konusu üniversiteden mezun olmadığının ve ibraz ettiği sahte diploma örneğinin aldatıcılık özelliğinin bulunduğunun üniversite cevabı yazısı ve ekspertiz raporuyla belirlendiği,
    Bu şekilde şüphelinin atılı suçu işlediği sayılan delillerden ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığından,
    Şüpheli atılı suçtan, mahkemenizde yargılanmasının yapılarak yukarıda belirtilen sevk maddeleri uyarında ve hakkında güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına,
    Delil poşeti içinde sahte diploma örneğinin dosyasında delil olarak saklanmasına karar verilmesine kamu adına talep ve iddia olunur.

Bu davadan hapis cezası ya da para cezası alır mıyım?

Hukuki NET Güncel Haber

Sahte Diploma konulu yargıtay kararı ara
    Sahte Diploma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Gaziantep
    İletiler
    288
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sahte Diploma

Suçunuz sabit olduğuna göre elbette alırsınız. En iyi ihtimalle sabıkasızlıktan ve iyi halden hakimin takdiri ile HAGB kararı çıkabilir, tabii bu kararın çıkması için cezanın 2 yıldan az olması gerekir. Cezanın 2-5 yıl arası olacağını unutmayın, bu yüzden hapis cezası çıkma ihtimali de var.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Yaren_34

Suçunuz sabit demişsiniz sabit olan suç nedir acaba evrakı benim verdiğime dair herhangi bir delil bulunmuyor ayrıca söz konusu olan evrak sadece bir fotokopiden ibaret.

Ceza alırsınız hatta hapis cezası çıkar demişsiniz ancak resmi evrakta sahtecilik suçunun oluşması iğfal kabiliyeti(aldatıcılık yeteneği)nin bulunmasına bağlı olup iğfal kabiliyetinin olaysal ve eylemsel olarak bulunmaması halinde sahtecilik suçu oluşmayacağı hakkında çok sayıda görüş vardır.

Bu itibarla onaysız fotokopiden ibaret belgelerin söz konusu olduğu davalarda, belge aslının temin edilip üzerinde iğfal kabiliyeti yönünden bilirkişi incelemesi veya mahkemece gözlem yapılarak iğfal kabiliyetinin belirlenme imkanı bulunmayacağından delil yetersizliğinden ve onaysız fotokopi üzerinden inceleme yapılmasının mümkün olmamasından hareketle, sahtecilik suçunun unsurları itibariyle oluşmayacağı ve sonuçta beraat hükmü tesis edileceğine dair yerleşik Yargıtay görüş ve uygulamaları vardır.

Yapmış olduğunuz yorumun isabetli olduğundan emin misiniz?

Nerede
    ŞANLIURFA
    İletiler
    150
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

http://haber.mynet.com/belediyede-sa...Mynet_HomePage

Bu haber açıklayıcı olabilir...

- - - Updated - - -

http://haber.mynet.com/belediyede-sahte-diploma-skandali-694417-politika/?utm_source=Mynet_HomePage

Bu haber açıklayıcı olabilir...

Nerede
    Gaziantep
    İletiler
    288
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Siz sahte evrak düzenlediniz mi önce bu sorunun cevabını alalım ?

İddianamede;

üniversite mezunuymuş gibi düzenlediği diploma örneğini diğer evrakları ile birlikte verdiği, ancak süphelinin üniversite mezunu olmadığına dair ihbar sonrası yapılan incelemede süphelinin söz konusu üniversiteden mezun olmadığının ve ibraz ettiği sahte diploma örneğinin aldatıcılık özelliğinin bulunduğunun üniversite cevabı yazısı ve ekspertiz raporuyla belirlendiği,

yazıyor, siz de ilk mesajınızda bunu kabul etmişsiniz, evrak kendi kendine hazırlandıktan sonra yürüyüp iş yerine gitmediğine göre?

soruyu soran sizsiniz cevabı veren de. tabii aklınıza yatan şekilde veriyorsunuz.

sonuç olarak bu davadan ceza alırsınız.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

''Ceza davalarının kronik sıkıntısıdır ki sanık, olayı kendince yorumlar ve verilen hüküm onu şaşırtır'' Bu sözü hatırlatalım ve şunlarıda ekleyelim;

Olay birbir sahte bir belge yapmakla eşdeğer olmamakla beraber ortada sizin yaptığınız bir yanıltma olduğu da açıktır.Birden fazla sonuç doğurabilecek bir dava olmakla beraber cezaevi yolunun gözükmediği, erteli bir ceza ihtimalinin olduğu düşüncesindeyim.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 204

Resmi belgede sahtecilik
    (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.

Sahtecilik nedir ?

Olmayan bir belgeyi düzenlemek veya mevcut gerçek bir doküman üzerinde tahrifat yapmak suretiyle değişiklikler yapmak ve bu dokümanı çıkar sağlamak için kullanmaktır.

Özetle; haksız menfaat temin etmek amacıyla kanuna aykırı olarak hazırlanmış her türlü evrak ile var olan bir belge üzerinde değişiklik yapılmak suretiyle aldatma ve menfaat kastı, sahteciliğin konu ve kapsamı içine girer.

Hukukta; kanıt olarak kullanılan bir belgenin düzmece olması şeklinde ifade edilir.

Sahtecilik suçunun oluşması için dokümanın kasıtlı olarak sahte tanzim edilmiş ve ikinci şahıslara ya da kurumlara zarar verici nitelikte olması ve haksız kazanç sağlamış olması gerekmektedir.

Şimdi bu açıklamalardan sonra;
    Evrakı (her neredense) temin eden sizsiniz, bu evrakı size ait evrakmış gibi iş yerine veren sizsiniz, bu evrak üzerine isminizi yazan yada yazdıran yine siz olmalısınız, sayın üyenin de dediği gibi evrak gökten zembille inmedi, kendi kendine düzenlenmedi, birisi size hayır yada şer olsun diye düzenleyip dosyanıza da koymadı.. Siz doğru evrakı verdiniz de başkası mı değiştirdi.

İş vereni kandırmayı amaçlamışsınız, bu amaçla önceden hazırlık yapmışsınız yani tasarlamışsınız, tasarladığınızı hayata geçirmişsiniz.. Yani yukarıda yazılı olan Kanun maddesinde belirtilen SAHTECİLİK işlemini yapmışsınız...

İnkar edebilirsiniz, bu evrakı ben hazırlamadım da diyebilirsiniz, bu durumda savcılık hazırlayanın yada hazırlattığınız kişilerin ismini isteyecek sizden, siz + aracı + evrakı hazırlayan ettiniz mi üç kişi, işte size çete sorgulaması için yeterli sayı..

Manşetten haber ama 3 ncü sayfada; Sahte diploma çetesi çökertildi....

İşin hukuki boyutu böyle.

Diğer yandan bu ülkede binlerce genç insan emeği ile çabası ile alın teri ile uykusuz geceler, stresli sınavlar, kavgalar gürültüler içerisinde okullar bitirecek gerçek ve geçerli diplomalar alacak siz ve sizin gibiler ise sahtecilikle, kandırmacalarla, sahte evraklarla liyakat sahibi kişilerin haklarını gasp edeceksiniz, sonra da hem suçlu hem güçlü gelip hukukun, adaletin konuşulduğu bir forumda yaptığınız hukuksuzluğa kılıf arayacaksınız.
    Size bu cesareti bu hakkı bu fütursuzluğu ne veriyor merak ediyorum..

(son paragraf şahsi düşüncemdir, her harfinin de arkasındayım)
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın, Abdullah Yaman

Olayın hukuki boyutu için yapmış olduğunuz kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim.

Şahsi yorumunuza gelince, emekten çabadan alın terinden bahsetmişsiniz, bu ülkede her iş liyakat sahibi insanlara teslim ediliyor da benim mi haberim yok? Niteliksiz üniversite mezunlarını piyasaya süren eğitim politikaları yüzünden, şirketler bahçıvan, şoför, tezgâhtar, alımı yapılırken bile üniversite mezunu şartı arar olmuşlar. Siz hangi liyakatten adaletten haktan bahsediyorsunuz ?
    Konu st_tastekin tarafından (08-05-2013 Saat 20:32:38 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı st_tastekin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ...... Siz hangi liyakatten adaletten haktan bahsediyorsunuz ?
    Siz ve sizin gibilerin haberinin olmadığı liyakattan adalatten haktan bahsediyorum..
    Yukarıda sitem ettiğiniz o laçka sistemin mimarları siz ve sizin gibilerdir.
    Yarattığınız ve yaşatmaya devam etmek için çaba sarfettiğiniz sistemin eseri bunlar..
    Yavuz hırsız misali sıkıştığınız yerde kendi yarattığınız sistemi eleştirmeyi huy edinmişsiniz..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın, yaren_34

Benim durumumla benzerlik gösteren örnek bir olayın mahkeme kararını aşağıda sizinle paylaşıyorum. Konu hakkında yorumunuz nedir acaba?

Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 'sahtecilik ve dolandırıcılık' suçundan tutuksuz yargılanan E.A. ve CMK tarafından atanan avukatı Cihangir Dalkıran katıldı. Mahkeme Başkanı E.A.'ya, Büyükşehir Belediyesi'nde 3 Nisan 2012'de temizlik ve danışma hizmetlerinde çalışmaya başladığını, 1 Eylül 2012'de ise Eğitim Faaliyetleri bölümünde eğitmen olmak istemesi üzerine üniversite diplomasının istendiğini anımsatarak şöyle dedi:

"Sen, 'diplomam var üniversite mezunuyum', demişsin. Sonra da bilgisayarda Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi adına hazırladığın diplomanın fotokopisini yetkililere sunmuşun. Diplomayı teyit için araştırıldığında senin oradan mezun olmadığın, diplomanın üzerinde soğuk damga bulunmadığı ve sahte olduğu belirlenmiş. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri seni işten çıkartırken, üniversite de sahte belge düzenlediğin için suç duyurusunda bulunmuş ve kamu davası açıldı. Ancak belediye, çalıştığın pozisyon gereği belediyenin zarara uğramadığını, bu nedenle şikâyetçi olmadıklarını söylemiş. Ne diyeceksin?" diye sordu.

Eşinden boşandığı için ekonomik sıkıntı çektiğini ve statü atlamak ve yüksek maaş almak amacıyla sahte diploma düzenlediğini öne süren E.A. ise "Pişmanım. Amacım kimseye zarar vermek değildi" diye kendini savundu.

Mahkeme heyeti, diplomanın fotokopi olması nedeniyle yasal unsurlar oluşmadığı gerekçesiyle E.A.'nın oy birliği ile beraatına karar verdi. Mahkeme Başkanı, E.A.'yı "Bak kızım bu kez kıl payı kurtardın. Bu ders olsun. Bir daha böyle şeyler yapma" diyerek uyardı.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sahte diploma

sahte diploma cezası

sahte diploma yapma

sahte üniversite diploması

sahte diploma almak istiyorumuniversite diploma ornekleridiploma örnekleri sahte diploma sucu http:www.hukuki.netshowthread.php105064-Sahte-Diplomasahte diploma kullanmasahte diploma nasıl yapılırsahte diploma nasıl alınırdiploma örneğisahte diploma programıhttps:www.hukuki.netshowthread.php105064-Sahte-Diplomapage2üniversite diploma sorgulamasahte diploma cezaaöf diploma sorgulamasahte diploma cezasisahte diploma nasıl hazırlanırsahte diplomanın cezasıanadolu üniversitesi diploma sorgulamasahte diplomanin cezasi nediraöf diploma örneğisahte universite diplomasi
Forum