+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Hesaba Konulan Bloke

Hesaba Konulan Bloke Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    bursa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hesaba Konulan Bloke

Herkese Merhabalar,
    Benim bir sorum olacak ama yardımcı olan olursa sevinirim,
    yeni bir işe girdim.13 nisanda garanti bankasından hesap açılışı yaptım. kredi kartına borcum vardı ve dosya avukata gitmişti.hesap açılışında gördümki hesap eksi 8728 tl ile açılmıştır.yani maaşım hesaba yattığı gibi hepsini alacaklar.tamam borcum var ama bu hiç hoş değil ve yasal değildir. resim http://k1305.hizliresim.com/19/4/mrdt0.jpg avukata gideceğim bakalım ne olacak...böyle bir bloke koymaya hakları yok bildiğim kadarıyla...
    herkese iyigünler,iyiçalışmalar...

Hukuki NET Güncel Haber

Hesaba Konulan Bloke konulu yargıtay kararı ara
    Hesaba Konulan Bloke konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hesaba Konulan Bloke

Maaş hesabına bloke konamıyor. Açılışta, hesabın maaş hesabı olduğunu bildirmeniz gerekiyor ama kaale alan olur mu bilmiyorum.
    Hesabı işyeri açıyor maaş hesaplarında aslında. Neden sizden açmanızı istediler ki?

Nerede
    bursa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet onlar açmadılar,benden açmamı istediler normal vadesiz hesap açılışı yapıldı.ama normal vadesiz hesap olsada bu yasal bir işlem mi acaba! yanıt için teşekkür ederim şenol bey.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bu blokeyi kredi kartı sözleşmesindeki takas mahsup maddesine göre yapıyorlar, ancak tüketici mahkemeleri bu maddeyi kabul etmiyor. benimde başıma geldi ve kaldırttım

Nerede
    bursa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

nasıl kaldırttınız biraz bilgi verirseniz sevinirim bende kaldırtayım.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benim açtığım dava dilekçesi aşağıda var. bende garanti bankasına açmıştım. ben içindeki bir kısım şeyi size göre uyarladım ama siz yinede bakın. Bu dilekçe yeterli normalde.

İSTANBUL TÜKETİCİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA
    Gönderilmek Üzere
    BURSA NÖBETÇİ TÜKETİCİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

İhtiyati Tedbir Taleplidir.

DAVACI :

DAVALI : Garanti Bankası A.Ş.
    Levent Nispetiye Mah. Aytar Cad. No: 2
    34340 Beşiktaş/ İSTANBUL

T.C. KİMLİK NO :
    DAVA KONUSU : 15.01.2012 tarihinde yatan maaşıma konan
    blokenin öncelikle ihtiyati tedbir kararı ile yürütmenin
    durdurulması ve kaldırılması talebimden ibarettir.

OLAY : Garanti Bankasının ….. müşteri nolu müşterisiyim. İlgili bankanın …………. şubesinde maaş hesabım bulunmaktadır. ……… tarihinde yatan maaşının ………. TL’ sine davalı banka tarafından bloke konmuş ve hesap ….. tl kadar eksi bakiyeye düşürülmüştür. İtirazımızda belirteceğimiz nedenlerden dolayı bloke işleminin kaldırılması gerekmektedir.

İTİRAZIMIZ VE HUKUKİ NEDENLERİ :

…… firmasında ……………… olarak çalışmaktayım.
    Bilindiği üzere maaşlara haciz uygulaması yapılması usulleri bellidir. İcra daireleri kanalıyla yapılacak işlemde haciz yazısı çalışılan kuruma gönderilmekte ve icra kesintisi, maaş banka hesabına yatmadan önce yapılmaktadır. Kesinti yapıldıktan sonraki kalan tutar bankadaki maaş hesabına yatırılmaktadır. Yapılan kesintide çalışılan kurum aracılığıyla ilgili icra müdürlüğüne gönderilmektedir. Yargıtayın yerleşmiş içtihatlarında maaştan yapılabilecek icra kesintisinin üst limiti, maaşın 1/4’ üdür. (Yargıtay 11. HD 21.03.2002 tarih ve 2001/10143 E., 2002/2566 K. Sayılı karar) Bu nedenle maaşımdan 1/4 den fazla yapılacak kesinti hukuka aykırıdır. Aynı şekilde İcra ve İflas Kanunun 83. ve 83/a maddelerine göre de bankanın yaptığı bloke hukuka aykırıdır.
    Banka tarafından düzenlenen sözleşmedeki takas-mahsup ilkesine itirazımız:
    1- 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Yasası’ nın 24’ üncü maddesinde “…Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” Denilmektedir.
    2- 4822 sayılı Yasa ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa’ nın 6. maddesinde “ Satıcı ve sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden , tek taraflı olarak sözleşmeye konulan , tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birinin tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. “Denilmektedir.
    3- Yargıtay 13. HD 23.11.2005 tarih ve 2005/11428 E., 2005/17306 K. sayılı kararında “ Satıcı, sağlayıcı ve kredi veren tarafından tüketiciye akdedilen sözleşmede kullanılan haksız sözleşme şartları geçersizdir.” Denilmektedir.
    Çalıştığım …….. firması maaş hesabıyla ilgili ….. bankasıyla anlaşma yapmış. Bende verilen boş sözleşmeyi imzaladım. Tarafımın sözleşmeyi imzalamama gibi bir iradesi yoktur. Çünkü imzalamadığım takdirde maaşımı alamayacaktım.
    Bu nedenlerle davacı bankanın hesabıma bloke koyması hukuka aykırı olup kaldırılması gerekir.
    SONUÇ : Yapılan işlemin hukuka açıkça aykırı olması nedeniyle öncelikle ihtiyati tedbir kararı ile yürütmenin durdurulmasını, blokenin kaldırılmasını ve tüm yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesi yönünde bir karar verilmesini arz ve talep ederim.

Ek:
    İnternet Hesabı Sayfasından Bloke Bilgisi

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    751
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benim açtığım dava dilekçesi aşağıda var. bende garanti bankasına açmıştım. ben içindeki bir kısım şeyi size göre uyarladım ama siz yinede bakın. Bu dilekçe yeterli normalde.

İSTANBUL TÜKETİCİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA
    Gönderilmek Üzere
    BURSA NÖBETÇİ TÜKETİCİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

İhtiyati Tedbir Taleplidir.

DAVACI :

DAVALI : Garanti Bankası A.Ş.
    Levent Nispetiye Mah. Aytar Cad. No: 2
    34340 Beşiktaş/ İSTANBUL

T.C. KİMLİK NO :
    DAVA KONUSU : 15.01.2012 tarihinde yatan maaşıma konan
    blokenin öncelikle ihtiyati tedbir kararı ile yürütmenin
    durdurulması ve kaldırılması talebimden ibarettir.

OLAY : Garanti Bankasının ….. müşteri nolu müşterisiyim. İlgili bankanın …………. şubesinde maaş hesabım bulunmaktadır. ……… tarihinde yatan maaşının ………. TL’ sine davalı banka tarafından bloke konmuş ve hesap ….. tl kadar eksi bakiyeye düşürülmüştür. İtirazımızda belirteceğimiz nedenlerden dolayı bloke işleminin kaldırılması gerekmektedir.

İTİRAZIMIZ VE HUKUKİ NEDENLERİ :

…… firmasında ……………… olarak çalışmaktayım.
    Bilindiği üzere maaşlara haciz uygulaması yapılması usulleri bellidir. İcra daireleri kanalıyla yapılacak işlemde haciz yazısı çalışılan kuruma gönderilmekte ve icra kesintisi, maaş banka hesabına yatmadan önce yapılmaktadır. Kesinti yapıldıktan sonraki kalan tutar bankadaki maaş hesabına yatırılmaktadır. Yapılan kesintide çalışılan kurum aracılığıyla ilgili icra müdürlüğüne gönderilmektedir. Yargıtayın yerleşmiş içtihatlarında maaştan yapılabilecek icra kesintisinin üst limiti, maaşın 1/4’ üdür. (Yargıtay 11. HD 21.03.2002 tarih ve 2001/10143 E., 2002/2566 K. Sayılı karar) Bu nedenle maaşımdan 1/4 den fazla yapılacak kesinti hukuka aykırıdır. Aynı şekilde İcra ve İflas Kanunun 83. ve 83/a maddelerine göre de bankanın yaptığı bloke hukuka aykırıdır.
    Banka tarafından düzenlenen sözleşmedeki takas-mahsup ilkesine itirazımız:
    1- 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Yasası’ nın 24’ üncü maddesinde “…Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” Denilmektedir.
    2- 4822 sayılı Yasa ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa’ nın 6. maddesinde “ Satıcı ve sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden , tek taraflı olarak sözleşmeye konulan , tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birinin tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. “Denilmektedir.
    3- Yargıtay 13. HD 23.11.2005 tarih ve 2005/11428 E., 2005/17306 K. sayılı kararında “ Satıcı, sağlayıcı ve kredi veren tarafından tüketiciye akdedilen sözleşmede kullanılan haksız sözleşme şartları geçersizdir.” Denilmektedir.
    Çalıştığım …….. firması maaş hesabıyla ilgili ….. bankasıyla anlaşma yapmış. Bende verilen boş sözleşmeyi imzaladım. Tarafımın sözleşmeyi imzalamama gibi bir iradesi yoktur. Çünkü imzalamadığım takdirde maaşımı alamayacaktım.
    Bu nedenlerle davacı bankanın hesabıma bloke koyması hukuka aykırı olup kaldırılması gerekir.
    SONUÇ : Yapılan işlemin hukuka açıkça aykırı olması nedeniyle öncelikle ihtiyati tedbir kararı ile yürütmenin durdurulmasını, blokenin kaldırılmasını ve tüm yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesi yönünde bir karar verilmesini arz ve talep ederim.

Ek:
    İnternet Hesabı Sayfasından Bloke Bilgisi

Dava dilekçesinde çalışılan firma tarafından 1/4 oranında kesinti yapıldığı anlaşılıyor. Maaş hesabına "İcradan dolayı" bloke konulduğunda İcra Hukuk Mahkemesi'nde dava açılması gerekmez mi? En azından 2009 yılında ben öyle yapmıştım. İcra dairesinin yazısı üzerine firma tarafından maaştan kesinti yapılma aşamasına gelinmeden banka kendisi böyle bir uygulama yaptığında Tüketici Mahkemesi'ne gidilmeli diye düşünüyorum.
    Konu tolg tarafından (05-05-2013 Saat 13:27:27 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    bursa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

molyer,tolg cevaplar için teşekkür ederim. molyerin gönderdiği dilekçe örneği ile bir dilekçe hazırlayıp vereyim.sonuçlarını bildiririm. çok teşekkürler. tolg bu arada garanti bankası kendi kafasına göre bu olayı yaptı. hesap eksi yapılmış. maaş yattığı gibi gidecek,maaşıma kesinti yapılmaya başlanmadı.
    Konu kemal1983 tarafından (05-05-2013 Saat 14:33:55 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Orada maaş haczinin çalışılan firmadan ve maaşın dörtte biri oranda olması gerektiği ve icra dairesi aracılığıyla olması gerektiği belirtilmektedir. bankadaki hesapta maaş hesabı olduğu için maaş haczi yapılacaksa uygulanacak yol belirtiliyor. Peşinde buranın maaş hesabı olmasına rağmen bankanın haciz yolunu izlemediği, takas-mahsup ilkesini kullanarak hesaba bloke koyduğu belirtiliyor. Takas-mahsup ilkeside mahkemelerce kabul edilmiyor. Kredi kartı borcu ve sözleşmesi tüketici hizmeti olduğu için davada tüketici mahkemesinde açılıyor. Sonuç olarak ben bu davanın bankaca yapılan temyiz aşamasınıda (yargıtay)kazandım. Sizede yardımcı olur inşalllah.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Molyer,
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,
    Emsal teşkil etmesi için karar yazısını da paylaşabilirmisiniz?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hesaba bloke neden konur

hesaba bloke

blokeli hesap

hesaba neden bloke konur

Hesaba bloke koyma

bloke hesap nedir

Hesap neden bloke olur

hesap bloke ne demek

hesap blokesi nedir

hesap blokesi ne demek

http:www.hukuki.netshowthread.php105021-Hesaba-Konulan-Bloke

banka hesabıma bloke konmasi

hesapta bloke ne demek

banka hangi durumlarda hesaba bloke koyar

hesap bloke nedenleri

banka bloke

bankadaki hesaba bloke

banka hesabi neden bloke edilir

banka neden bloke koyar

hesaba bloke konulmasıbloke nedirhesabıma bloke konulmuşhesap kartı neden bloke olurbanka hesabina bloke konmasibanka hesabına bloke konulması
Forum