Sizlerden bir konuda tek bir cümle ile dahi olsa bilgi almak isterim. Eğer vakit ayırabilirseniz müteşekkir kalırım.

Şahsen bir mağduriyete uğradığımı düşünüyorum ve hakkımı aramak istiyorum. Gittigidiyor adlı internet sitesi üzerinden, kullanmış olduğum ve 18 ay garantisi devam eden tablet bilgisayarımı X şahsın Hemen Al yöntemi ile alması sonucu sattım. Ve alımın hemen ardından aynı gün içinde kargoladım. Ürün, ikinci el elektronik bir ürün olmakla birlikte, ayıplı ve kusurlu mal kapsamında sayılabilecek hiçbir özellik ihtiva etmemektedir. Ve ben de yanıltıcı hiç bir söz ve ilanda bulunmadım.

Beyefendi ile defalarca iletişim kurma çabasına girsem de, hiçbirinde sonuç alamadım. 3 gün sonunda, hafta sonu öncesinde de, almak istediği ürünün bu olmadığını söyleyerek ve bana hakaret ederek Cayma Hakkını kullanmak istediğini belirtti. Gittigidiyor da kabul etti.

Tüketiciler Birliginin aciklamasi asagidaki gibi görülmektedir;

İkinci el ürünler TKHK kapsamına girmemektedir. Bu nedenle, İkinci el ürünlere ilişkin uyuşmazlıklar genel hükümler çerçevesinde sulh hukuk mahkemelerince çözüme kavuşturulur (20.HD.25.04.2005, E.4338, K.5259).

Ayrica, mesafeli satis sozlesmesine göre;

1. Müşteri 7 gün içinde iade yapabilir. Ancak ürünü kullanmamış olmalıdır. Mutat kullanım da olsa, herhangi bir kullanımda ürün zarar görecek ise değişme ve bozulma olacak ise, müşteri bunu kullanmadan iade etmelidir.

demektedir. Burada, ikinci el bir urunun kullanilmamisliginin ispati mumkun degildir.

Gittigidiyor, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna dayanarak bu süreci cayma hakkı olarak kabul etmektedir.
1.Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, ikinci el ürünlerde sebepsiz cayma hakkını kabul etmemektedir.
2.İkinci el olarak verilen ürün, sitenin bu tutumu sebebiyle, ücret ödemeden 10 gün boyunca dilediğiniz gibi kullanıma,şahsi bilgileri ele geçirme, zararlı yazılım atma, seri numarası kopyalama gibi işlemlere zemin hazırlayarak satıcıları mağdur etmektedir.

Bir kere sebepsiz cayma hakkı bile, kullanılmamış ürünlerde, ambalajın açılmamış olmasını şart koyar. Bu, alıcının kötü niyetli girişimini ve yaratacağı maddi tazminatı engellemek içindir.
Hijyen malzemeleri iade kapsamı dışındadır çünkü kullanılıp iadesi mümkün değildir.
Tüm banka işlemlerimizi yaptığımız, özel yazışmalarımızı yaptığımız, seri numarası kopyalanabilir ve içerisine zararlı yazılım atılabilir bir ürün, kanuni sürelerin toplamı dahilinde, hiçbir ücret ödemeden 10 gün boyunca tanımadığınız şahıslar tarafından kullanılıp, size iadesini cayma hakkı olarak kabul eden bir anlayış mümkün olamaz.
Burada iyi niyetin suistimali mevcuttur.

Bu süreçte, hem listeleme ücreti ödemiş, hem şahsi bilgisayarım günlerce tanımadığım insanlarca kullanılmış, hem kargo ücreti ödemiş hem de alım sırasında ayrıca kargo ücreti ödemem beklenmiştir.

Cayma hakkı burada bana mağduriyet yaratmaktadır ve kullanılamaması gerektiği inancındayım. Hem site yönetimi hem de beyefendi tarafından üzerime baskı uygulanmaktadır.

Kanunda açıkça, ikinci el bir ürünün, günlerce kullanıldıktan sonra Cayma Hakkından yararlanılabileceğine dair bir hüküm göremedim. Var mıdır, bu işlem hukuki midir?

Kanuni kabul edilse bile uygulamada vicdani değildir ve yasal işlemler başlatmadan önce iade almam bu süreci olumsuz etkiler mi?

Eğer Tüketici Hakem Heyeti muhatabım değilse Asliye Hukuk Mahkemesine mi başvurmalıyım? Süreçte hangi adımlar izlenmelidir?

Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Alacağım yardımlar doğrultusunda Pazartesi günü işlem başlatmak istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.