+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 56 ileti bulundu.

Konu: Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır?

Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2002
  Nerede
  Malatya, Türkiye.
  İletiler
  134
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır?

  Geçen şahit olduğum bir davada akrabalarının düğününda kurusıkı tabancası ile havaya ateş eden şahıs hakkında TCK 264/7 gereğince korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde silahla ateş etmek isnadıyla kamu davası açıldığını gördam. Maddede 2 seneden aşağı olmamak üzere hapis cezası öngörülüyor. Yargılama halen devam ediyor. Bu durum bana çok tuhaf geldi.Ancak söz konusu maddenin uygulanabilmesi için öncelikle ortada bir silah bulunmalıdır. Kurusıkı tabanca bu anlamda silah mıdır? (Bence değildir ve bu şahıs hakkında TCK 264/7 uygulanamaz) sanık hakkında TCK 264/7 uygulanabilir mi? Görüş ve değerlendirmelerinizi bekliyorum.
  Hukuki NET Güncel Haber

  Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır? konulu yargıtay kararı ara
  Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Av.Fatih Karaca Misafir

  Tanımlı

  Konu ile alakalı Yargıtay Kararı var. Benzer bir davada, bidayet mahkemesinin mahkumiyet kararı, C.Savcısının temyizi üzerine, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nce verilen 20.3.2002 tarih ve E.2001/10823-K.2002/3462 sayılı kararda, Sanığın, silah niteliğinde olmayan kuru sıkı tabanca ile meskun yerde havaya ateş etmekten ibaret eyleminin, TCK.nun 264/7. madde ve fıkrasında tanımı yapılan ve silah öğesi içeren suç tipine uygun bulunmadığı gözetilmeden mahkumiyetine karar verilmesi hatalı görülerek mahkumiyet kararı bozulmuşdur.

  DeFacto

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Mar 2003
  İletiler
  1.053
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  TCK m. 264/7:
  Her kim korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde her ne amaç ve nedenle olursa olsun, meskün bir yerde veya çevresinde veya özel veya resmi veya genel yapılara ya da her türlü taşıt araçlarına ya da halkın toplu olarak bulundukları diğer yerlere silahla ateş ederse, eylem başka bir suçu oluştursa bile ayrıca iki yıldan aşağı olmamak üzere hapis ve beşbin liradan az olmamak üzere ağır para cezasıyla cezalandırılır.

  Fıkradan her nekadar kuru sıkı tabancayla ilgili açık bir düzenleme yoksada, bence "silah" tabirini genişletici yoruma tabi tuttuğumuzda ve de fıkranın ratio legisine yani kanun koyucunun amacına baktığımızda kuru sıkı tabancayıda bu fıkra kapsamda değerlendirmemiz gerekir.Burda fıkranın konulmasındaki asıl amaç -"...korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde her ne amaç ve nedenle olursa olsun, meskün bir yerde veya çevresinde veya özel veya resmi veya genel yapılara ya da her türlü taşıt araçlarına ya da halkın toplu olarak bulundukları diğer yerlere..." denilmek suretiyle- halkın toplu olarak bulunduğu yerde korku,kaygı ve panik yaratılmasının önlenmesi ve buna aykırı davrananların cezalandırılması, öyleyse bu korku kaygı ve paniki yaratabilecek silahlar (ateş edebilme özelliğine sahip olmalı) ve bu halde kuru sıkı tabancada bu kapsamda değerlendirilmelidir.

  Yargıtayın bu konudaki kararını pekte yerinde bulamadığımı belirtmek isterim. Bu hususta kamu davası açılması gayet yerindedir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.698
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı

  Olayı 264/7 maddesine sokmak neredeyse silahla adam yaralamanın cezası ile aynı cezanın tayin edilmesi anlamına gelecektir ki bu durumdaki dengesizliğin farkına varabiliyorsunuzdur.
  264 maddede bence suçtan korunan yarar kamu güvenliğidir.
  Suçun maddi unsuru : Silah ..
  Manevi unsuru: Korkutma ... dır.

  Khan bey konuyu kuru sıkı tabancanın silah olup olmadığı yönünde derinleştirmiştir. Kanımca kuru sıkı tabanca TCK 264/7 kapsamında silah değildir.

  Konuya ışık tutabilmesi için ve 264 md.nin amacı için
  https://www.hukuki.net/ictihat/901-70_cgk.asp linkini okuyabilirsiniz.


  https://www.hukuki.net

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Ben sayın khan ın yorumuna aynen katılıyorum. Fiilen Moda /ist ter şahit olduğum bir olay var. İki arkadaş oldukça alkol almış ve giriş katında oturuyorlar yani pencereleri caddeye bakıyor gelip geçenin kafasını okşayabilirsiniz yani. Arkadaşlardan biri saat 2300 sıralarında alkolun etkisiyle olsa gerek pencereyi açıyor ve kurusıkı tabanca ile (bilmeyenler için not bu kurusıkıların sesi gerçek tabanca sesinden beter ) ateş açıyor. Dikkat etmediği husus ise tam o ara penceresinin altından yaşlı bir teyze biri hamile olmak üzere iki bayan geçiyor. Gürültüye bende koştum geldim .(bende hemen orada bir arkadaştaydım.) Kurusıkı tabancanın gecenin o saatinde çıkardığı gürültü hemde tam başları üzerinde olunca üç kadınıda yere mafetmiş. Biz aşağı indiğimiz de yaşlı teyze yerde hareketsiz yatıyor , hamile kadın karnını tutarak çığlık atıyor obur kadın da çökmüş ağlıyordu. Neticede ambulans polis o bu derken yaşlı teyze kalp krizi geçirip vefat etti, öbür hamile kadın allahtan çocuk 7 ayında imiş erken doğum yaptı sanırım öbürüde olayın şokunu üzerinden atamadı.
  Şimdi bu serseri içip içip sapıtmasa ve kurusıkı ateş etmese bunların olması sözkonusu olamazdı hukukçu değilim ama bence kurusıkı silahlar meskun mahalde uygunsuz bir biçimde kullanıldığında normal silah muamelesi görmelidir. 267/7 kesinlikle uygulanmalıdır. Yargıtay bu kararları bozmadan önce bu olaylardan zarar görenlerin zararını telafi edecek kararlar alsaydı daha iyi olurdu. Ölenleri geri getiremez ama böyle dangalakça ölümlerin önüne geçecek yıldırıcı cezaları verebilir.

  bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Mar 2003
  İletiler
  1.053
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın commodore1tr'nin yazmış olduğu olay durumu çok iyi izah ediyor sanırım.
  Sayın avukat62'nin bahsetmiş olduğu kararı (Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nce verilen 20.3.2002 tarih ve E.2001/10823-K.2002/3462 sayılı karar) inceledim.Gerçekten Daire kurusıkı tabancayı silahtan kabul etmemiş bu kararında.Velakin bu kararı mantıklı bir şekilde gerekçelendirememiş ve uygun bir zemine oturtamamış.
  Yinelemek gerekirse burada herşeyden önce tartışılması gereken ve tartıştığımız kurusıkı tabancanın silahtan sayılıp sayılmaması hususu.Ki burada fıkraya baktığımızda fıkranın asıl amacı "korku, kaygı veya panik yaratılmasının" önlenmesi."Korku, kaygı veya panik" nasıl yaratılacak?SİLAHLA ATEŞ etmek suretiyle.Hiçbir şekilde kurusıkı tabancanın silahtan sayılamayacağı sonucunu [u]çıkaramadığımız</u> bu fıkrada aksine "silah" kavramını "ateş etme" özelliğine sahip her türlü nesneyi de silah kapsamında yorumlamalıyız.


 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Nov 2002
  Nerede
  Türkiye.
  İletiler
  25
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Kullanılan araç gerçek bir silah değil, olsa olsa bir kopyasıdır. Bu nedenle bizim kendimize göre yorum yapıp sahte bir tabancayı silah olarak yorumlamamız doğru olmaz kanaatindeyim.
  Yasalarda kurusıkı tabanca ile ilgili bir düzenleme olmadığına göre -her ne kadar sakıncalı durumlar oluşturabilse dahi- doğru kararın bu konuda bir ceza uygulanmaması olduğunu savunuyorum.


 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  ist, Türkiye.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  sımdı bır sey sormak ıstıyorum sızlere.Sımdı ben savunma nıyetıyle bır kuru sıkı tabanca almayı dusunuyorum,bu konu hakkında cok arastırma yaptım sanırım bellı bır kanun hukmune baglı degıller ancak gercek sılah nıyetıyle kullanılırsa ornegın korkutma tehdıt meskun mahallde havaya ates etmek gıbı ateslı sılahlar kanuna tabi oluyormus ancak tasınması sadece alınan fatura tabii imiş simdi beni size sorularım var:

  1-sımdı bu faturayı aldıgım zaman sadece faturadakı ıl adresındemı bulundurabılecegım yoksa devamlı yanımdamı olacak
  2-okudugum forumlarda gennellikle teshır edılmesının suc oldugu yanı belınıze takmanızın suc oldugu soylenmıs bu ne kadar dogru,cunku ben bunu caydırıcı olsun dıye almak ıstıyorum belımde tasıyamıyacaksam nasıl bır caydırıcı savunma aracı olabılır?
  3-bu konu hakkında kaynak edınebılecegım kesın bır mahkeme kararı,ıctıhat kararı varmı
  4-ayrıca illerin valilerine gerekli gorduklerı hallerde bu sılahları yasaklama yetkısı verılmıs sanırım bu dogrumu.mesela soyle bır olay oldu bu sılahı serbest olan bır sehırde mesela ıstanbul da aldınız ve bursaya gıdeceksınız ve ızmıtte bır cevırmeye gırdınız ve bu kuru sıkı tabancaların bu ıl dahılınde yasak oldugu soylendı ne yapacagım

  ayrıca bırde onerınıze ıhtıyacım var,devamlı bir potansıyel hedefseniz sizce en kolay savunma aracı nedır,ben bu elektro şok makınalarının,spraylerın etkılı olacagını sanmıyorum cunku bunlar dısarıdan bır caydırıcı etkısı yok ancak saldırıya ugradıktan sonra becerebilirseniz kendınızı savunmak ıcın olabilicegını dusunuyorum.Devamlı bır korumayla gezecek kadar bır butcenız yoksa bu kuru sıkı tabancalar ıyı bır savunma mıdır yoksa daha etkılı bır onerınız varmı?
  tesekkurler


 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  zonguldak, Turks and Caicos Islnd.
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  kuru-sıkı tabancanın silah sayılması yada sayılmaması bence örf ve adete geleneklere göre belirlenmelidir. Doğu da özellikle düğün ve kutlamalarda bu tür tabancaların kullanımı çok yaygın dolayısıyla burda bu çeşit bir tabanca korkuya sebep olmayacaktır,zira bu bölgelerde çocuklar bile bu tabancaları çok sık kullanırlar.Ancak aynı tabanca hiç tabanca görmemiş kullanmamış insanların arasında sıkılırsa çok doğaldır ki bir korkuya sebep olacaktır.Burada önemli olan maddenin korumaya çalıştığı menfaattir,bu menfaatte herkesin güven içinde olmasıdır.Bu da ortamdan ortama değişir.Kişinin bir an için bile olsa güvenliğinden şüphe etmesi bence bu maddenin uygulanması için yeterlidir.Kuru sıkı dahi olsa tabanca niteliği itibariyle tehlikelidir ve kişiler içinde korkuya sebep olması kaçınılmazdır.


 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jun 2004
  Nerede
  Bursa, Türkiye.
  İletiler
  2.735
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  burada yasada bir eksikliğin olduğu kanısındayım. Kuru sıkı tabancanın 6136 sayılı yasaya göre silah olaja kabul edilemeyeceği bir gerçek. Normal slahlar bile, atışa salih olup olmadığı konusunda inceleniyor. Ama bu aletle bir eylem yapıldığında ne olur. Bence ateş edilirse, meskun mahalde ateş etme suçu oluşur. Zira aynı sesi çıkaran ve aynı tepkiyi doğuracak bir eylem gerçekleşmiştir. Keza kurusıkı sıkı tabanca tehdidi ile adam kaçırılırsa,(179 Şartları uygulanacak diyelim) 179/1 mi yoksa 2 mi uygulanacak. Kaçırılan adamın, silahın cinsini araştırma şansı yok ki!. Ama bulundurmada, 6136 nın uygulanması da huku mantığına pek uymuyor


+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Benzer Konular :

 1. Kurusıkı tabanca yakalatma
  07.09.2009 tarihinde üzerimde bulunan kurusıkı tabanca polisler tarafından farkedilip gözaltına alındım.Karakolda gerekli işlemler yapıldıktan sonra...
  Yazan: borankaya34 Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 16
  Son İleti: 09-03-2016, 01:14:12
 2. Kurusıkı Tabanca Suçsa Peki Bu Nedir?
  AYNEN AKTARIYORUM. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kurusıkı tabanca ile ateş etmeye ceza tartışmasını noktaladı. Kurul, kurusıkı tabanca ile ateş...
  Yazan: hukukhususu Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 13-02-2014, 23:25:12
 3. Kurusıkı Tabanca Yakalatma
  Arkadaşalr çok zor bir durumdayım akıl danışmak için kayıt oldum sayfanıza . Kısa kesip olayı anlatıyorum... 2 gün önce ruhsatlı kurusıkı...
  Yazan: ender38 Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 26-06-2013, 17:54:53
 4. Kurusıkı Tabanca Sorunu
  Merhaba degerli arkadaşlar. Kurusıkı tabanca almak istiyorum fakat aklıma takılan birşey var 18 yaşıma 2 hafta önce girdim alabilirmiyim yoksa 18...
  Yazan: bay baron Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 08-09-2012, 10:13:19
 5. Kurusıkı Tabanca
  iyi gunler dilerim ben sizden bir akıl istiyorum ben bir olaydan dolayı kurusıkı tabancayla sahısa doğru 1 el yaklaşık 50 metre mesafeden ateş ettim...
  Yazan: xalperenx Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 16-12-2005, 18:24:11

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kurusıkı ne kadar etkili

kayıp kurusıkı işlem

kurusıkı ne işe yarar

kuru sıkı tabanca ne işe yarar

zorlu kurusiki tabanca fiyatlari

yiv ve set 6136

kurusıkı tabanca fiyatları malatya

kurusikida yiv-set bulunmaz

kurusıkı tabanca 6136

kuru siki ne ise yarar

malatya kuru sıkı tabanca

kurusıkı tabanca ne kadar etkili

savciliğa sunulan kurusiki bi

kurusiki tabanca 6136 skm

kurusıkı silahla tehdit

meskun mahalde ateş etmek tck

Kuru siki etkisi yokmu

yiv set kuru sikitabanca

kurusiki silah fiyatlari

malatyada kuru siki fiyatlari

kuru siki resmiyeti

kuru siki mileri

kurusiki tapanca ne ya

turhalda kuru siki fiati

kurusiki ne ise yarar

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.