Merhabalar,
Forumunuzda yaptığım araştırma sonucunda bir çok şey öğrendim öncelikle teşekkürler. Durumum biraz daha farklı olduğu için konu açma gereği duydum, eğer sakıncası varsa şimdiden kusura bakmayın.

0.8gr esrar maddesi bulundurmaktan dolayı benim ile birlikte 78 kişinin olduğu bir davada sanık olarak mahkemeye çağırıldım(Mahkeme Nisan ayında). Polis tarafından yakalanmamın üzerinden(25.07.2011) bir hayli zaman geçti. Zaten çok nadir kullandığım esrar maddesini o zamandan beri kullanmıyorum. Evime yollanan dosyada belirtildiği üzere "Şüpheliler hakkında kabul etmeleri halinde önce, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunun 191/2. maddesince tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirinin UYGULANMASINA" gibi bir madde eklenmiş. Görüştüğüm fakat konu ile ilgili net bir bilgisi olmadığına inandığım Avukatlar bana Tedavi kabul etmeme halinde "Ceza erteleme" gibi bir olasılıktan daha bahsettiler. Sizlere sorum şu;

Yurtdışında Yüksek lisans kabulum gerçekleşti ve Haziran ayında Ülkeden çıkış yapmam gerekiyor, Fakat Mahkeme heyeti Tedavi olmam yönünde(ki ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum) bir karar verirse bu eğitim fırsatım maalesef yanacak çünkü öğrendiğim kadarıyla bu tedavi ve denetimli serbest kalma durumu uzun bir süre. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir? Ve eğer mahkeme heyeti tedavi olmama gerek duymayıp diğer avukatların bahsettiği "ceza erteleme" gibi bir durum söz konusu olursa, bu adli sicil kayıdında gözükür mü? vize almamı engeller mi?

Buranın bir hukuki danışmanlık sitesi olmadığını kurallar gereği öğrendim fakat bu tarz bir çok konu olduğundan ve yardımcı olduğunuzu gördüğümden bende açmak istedim. İlgililere şimdiden Teşekkürler.

İyi çalışmalar.