+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 61 ileti bulundu.
    Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma

Sayın kullanıcılar; kamera ve ses aygıtlarının ilkokul çağındaki çocukların bile elinde gezdiği günümüzde, kamusal yaşam alanı ve özel yaşam alanı ayrımının iyi bilinmediğini tesbit ettim..Çünkü ben de bu ayrımı yapamıyorum...
    Örn; dr muayenehaneleri, avukat büroları, mühendislik büroları toluma hizmet veren yerler..Yani kamu hizmeti yapıyorlar...Şimdi bu yerler kamu alanı mı özel alan mı.? Ben bir türlü çıkamadım işin içinden...Aç yasaya bak diyebilirsiniz....Haklısınız...Bana ters geliyorsa yine de tartışmakta yarar var diye düşündüm...
    Zamanında tartışılan ve değişen maddeler olduğuna göre...Bu kamu hizmeti veren fakat resmi daire sınıfında olmayan yerler sizce hangi alanlara girerler??
    Katılımcılara şimdiden teşekkür ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma konulu yargıtay kararı ara
    Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma

Kamusal alanda ses ve görüntü kaydı yapılabilir.
    Süresiz kullanım hakki olan yerler kamusal alan gibi değerlendirilmelidir.
    Süreli kullanım hakki olan yerler süresi dahilinde kamusal alan gibi değerlendirilmelidir.

Bir apartman toplantısında Malikler veya vekaletli temsilcileri için toplantı yapılan yer kamusal açık alan gibidir.
    Kat maliki olmayan veya vekaletli temsilcisi olmayanlar için ise özel alandır.

Bir doktor muayenehanesi dr için gelen hastalar için kamusal alan, dr için gelmeyenler için ise özel alandır.

Bir ticarethane müşteri için kamusal alan, müşteri olmayan için ise özel alandır.

Bir ev veya daire davetli misafirler için kamusal alan gibidir. Ev sahibi evimden git dediği andan itibaren özel alandır.
    Hemen terk etmek gerekir, yoksa konut ihlali olarak değerlendirilir.
    Davetli olmayan yabancılar için konut ihlali binanın ana giriş kapısından baslar.

Evli eslerin aile konutları içinde birbirlerinin sadakazsizligini KUSURunu ispat icin ses ve görüntü kaydıni yapabilirler delil olarak kullanabilirler.

1-Kamusal alan herkese açık olan alandaki kamera kayıtları yasak değil.
    Delil olarak kullanılır.
    2-Özel alan kişiye ait bireysel alan kamera kayıtları yasak.
    Delil olarak kullanılmaz.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (02-03-2013 Saat 13:27:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma

Sayın Hakkaniyetli; Benim her sorunuma yetişen çok değerli bir iki arkadaştan birisiniz...
    Yani bu durumda hakkının ihlal edildiğini düşünen bir kişi dr muayenehanesine, avukatlık bürosunda, mühendislik bürosunda kayıt yapabilir öyle mi???...Doğru mu anladım acaba ???
    Yazınızdan böyle anladım...Bunu neye dayandırarak yazdınız acaba.???( Kişisel görüşünüz mü...yasa mı...)
    Değerli katkınız için çok teşekkür ederim.

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Hakkaniyetli; bu bürolar duruma göre kamusal alan, duruma göre de özel alan oluyor ...Böyle anladım..Bürolar sözünü ettiğiniz ticarethane sınıfına giriyor mu???..Giriyor ise iş görüştüğünüz anda kamusal alan mı oluyor ( tabi ki,mühendislik büroları ve avukatlık büroları için vekalet olduğunu düşünerek yazıyorum bunu )..
    Bazı yeler de iş hanında ise kamu , apartman dairesi ise özel gibi bilgiler var...Çözülmesi zor ve karmaşık bir konu....

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet karmaşık bir konu muayene hane özel mülktür kamuya açık alan girip çıkmak için randevu almadığınız alandır, yolda kayıt yapabilirsiniz ancak bunu kişinin özel hayatını ihlal etme amaçlı kayıt yapamazsınız
    gittiğiniz resmi bir kurumda kamera var içeri girerken size bu bilgi en azından uyarıcı levha yolu ile verilmez ise alehte delildeğildir

Benim merak ettiğim uyarıcı ibare olmadan iş yerinde kamera kurulu adam dükkanı soydu bu delil oluyor buyursun hukukçular bunun içinden çıksın ceza davasında ayrı hukuk davasında aykırı uygulamamı var hukuk kendi içinde çelişmiyor mu? hukuk devletinde bu durumun izahı nasıl yapılır?
    Konu ismail32 tarafından (04-03-2013 Saat 17:11:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    348
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Cevap: Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma

Alıntı ismail32 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet karmaşık bir konu muayene hane özel mülktür kamuya açık alan girip çıkmak için randevu almadığınız alandır, yolda kayıt yapabilirsiniz ancak bunu kişinin özel hayatını ihlal etme amaçlı kayıt yapamazsınız
    gittiğiniz resmi bir kurumda kamera var içeri girerken size bu bilgi en azından uyarıcı levha yolu ile verilmez ise alehte delildeğildir

Benim merak ettiğim uyarıcı ibare olmadan iş yerinde kamera kurulu adam dükkanı soydu bu delil oluyor buyursun hukukçular bunun içinden çıksın ceza davasında ayrı hukuk davasında aykırı uygulamamı var hukuk kendi içinde çelişmiyor mu? hukuk devletinde bu durumun izahı nasıl yapılır?
    Çelişen HUKUK değildir. Değişen şartlarda değişen kararlar vermek zorunda kalan yargıçlarımızdır. İfade ettiğiniz PARADOKS Adalet anlayışımızın likit yapısının gereğidir.

Adalet Hukuktan önce gelir. Hukuk Adaletin kurallara bağlanmış halidir. Dolayısıyla kurallar değişen adalet anlayışı ile değişecektir.

Üç bilinmeyenli denklemin çözümü gibi oldu.

Umarım anlatabilmişimdir....

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın İsmail32; İşte harika bir konuya değindiniz......Hırsıza karşı işlenen suçu yakalamışsınız....Öyle ya, izinsiz çekim yapılıyor , o zaman hukuk sistemi yargılamada niçin kullanıyor görüntüyü...Hergün televizyonda veriliyor görüntüler...Dadı kayıtları falan çok izledik...Çocuğunun dadısını evde çeken ebeveyn yargalanmalı o zaman değil mi???
    Ben şunu çıkarıyorum bu konuyu araştırdıkça....Yoruma göre değişiyor, bu görüntülerin suç olup olmadığı aslında biraz da insiyatife kalıyor gibi geliyor bana....Öyle mi acaba?? ..
    Peki düşünelim şimdi..( tamamen kurgu yapıyorum şimdi ).Bir dr muayenehanesi var..Fakat dr tacizci..Soyunuyor kişi ve dr işini yapması gerekirken tacizde bulunuyor.. Adı da çıkmış belli ki hep yapıyor...Şimdi bu dr a yasaları ihlal etmemek için '' biz şimdi sizi kameraya alacağız, haber verelim de suç olmasın' mı diyeceğiz....O da iyi vatandaş olduğumuz için bize teşekkür edecek '' hay hay , kamera kayıtta iken dr luğumu yapayım, çekim bitince de sevişiriz'' mi diyecek....Bunu belgelemek yasak delinmeden nasıl olur.....Ayrıca televizyonda defalarca tacizci dr görüntüleri izledik...Bu suçsa niçin yayınlanır....
    Bir doktor vardı, organ ticareti diye ün salmıştı..Cerrahtı..Onu da çekmişlerdi muayenehanesinde yayınlandı...Hastanede çektiler , özel görüşmeyi ses kaydı da vardı, yayınlandı....Bu nasıl bir karmaşa şimdi...

- - - Updated - - -

Sayın İsmail32 ;'' Muayenehane kamuya açıktır, girilip çıkılan yerdir '' demişsiniz...Peki o zaman size göre kamusal alan mıdır burası...Çünkü dr, mühendis, avukat ve benzeri meslek grupları kamu hizmeti veriyorlar bürolarında...Haydi şimdi çıkalım işin içinden...
    Hiç sadece avukatlık hizmetinin , sadece mühendislik hizmetinin verildiği resmi devlet kurumları olmadığına göre....Devlet böyle bir adres göstermiyor ki....Böylece, vatandaş zaten zorunlu olarak hizmeti buralardan alıyor....Mecbursunuz yani...O zaman, kamu kurumlarından ayrı bir statü ile ayrılıyorsa, burada bizim de halk ihlalşmşz çıkıyor ortaya.....Çok abartmadım umarım...

- - - Updated - - -

Sayın Atilda;; haklısınız olan yargıda karar verenlere oluyor...İnsiyatif kullanıyorlardır sanırım...

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Atilda09 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çelişen HUKUK değildir. Değişen şartlarda değişen kararlar vermek zorunda kalan yargıçlarımızdır. İfade ettiğiniz PARADOKS Adalet anlayışımızın likit yapısının gereğidir.

Adalet Hukuktan önce gelir. Hukuk Adaletin kurallara bağlanmış halidir. Dolayısıyla kurallar değişen adalet anlayışı ile değişecektir.

Üç bilinmeyenli denklemin çözümü gibi oldu.

Umarım anlatabilmişimdir....
    Alakası yok yok sayın ATİLDA (3 DENKLEM) yazdıklarımın referans alınmamasını belirtirim yada düşüncedir derim ancak yazdıklarım öğretiye doktrine içtahata ve hukuka dayanır duygusallaşmadı isem

- - - Updated - - -

Sahibinin rızasına aykırı imzalı boş bir kağıdı senet olarak doldurursanız yasal olarak suçtur yasada yeri var ancak hukuk hakimi ve ceza hakimi arasında da ayrımlar vardır biri iddia ve talep ile bağlı iken diğeri araştırmaya girebilir bu bağlamda ceza hakimi takdir konusunda daha geniş yetkiye sahiptir ve tanık beyanı ile sizi cinayetten mahkum edebilir yine hukukta bilirsiniz belli bir bedelin üzerinde alacağınız varsa yazılı belge şarttır yani bin tanede tanık olsa geçmez borç yoktur
    ceza davasındada yasa açıktır hakim delilleri serbestçe takdir eder
    şimdi hizmetçinize aceleniz vardı ne zaman döneceğiniz belli değilimzalı boş kağıt bıraktınız resmi bir iş için (eşiniz hastaneye kaldırılmış kaza yapmış fırladınız )
    hizmetçi bu imzasız boş kağıdı 5 milyonluk senet olarak doldurdu (hizmetçinin sülalesini satsan 5 milyon etmez nasıl böyle bir alacağı olabilir) böyle bir borcun olması hayatın olağan akışına aykırı olmakla böyle bir borcun olmadığına 50 tanede tanık vardır
    Sonuçta 5milyonu paşa paşa ödersiniz
    yasada bu durum suç savcılığa gittiğinizde hizmetçi size ''yazısız boş kağıdı işverenin rızasına aykırı doldurdum'' diye yazılı imzalı kağıt verdimi diye sorarlar
    diye tahmin ediyor ve düşünüyorum
    yazmayı da sevmem lütfen anlamadım demeyiniz
    Konu ismail32 tarafından (04-03-2013 Saat 20:03:04 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın İsmail32 çok güzel açıklamışsınız...Ben bu anlattığınızı aynen yaşıyorum ve büyük ihtimalle hakkımda dava açılacak...Ya da açarız diye tehdit ediyorlar...Açın dedim..Süreci bildiririm merak ederseniz sonra....Yani gördüğünüz gibi, birden kendimi hukuk kazanının içinde buldum....Senaryo yazılacak bir yaşama yelken açtım....
    .Ayrıca, sayın Atilda değil anlamayan, hep ben anlamam ve teyit ederim yazarken, doğru mu anladım diye.. Peki şimdi şu bürolar kamusal alan mı, özel alan mı...
    Ayrıca hırsız örneğiniz cidden tam bir zeka örneği oldu..Tebrikler...Teşekkür ederim..

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kayıt mı yaptınız?
    ayrıca bu sorunuzun cevabını vermiştim kişinin bilgisi yoksa delil olmaz
    avukatlık bürosu özel alandır
    diye düşünüyorum

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php103653-Kamera-ve-ses-kaydi-almanin-sinirlari-ozel-alan-kamusal-alan-ayrimi-ve-delil-olarak-kullanma

işyerinde ses kaydı yasal mı

gizli kamera kaydı delil olur mu

https:www.hukuki.netshowthread.php103653-Kamera-ve-ses-kaydi-almanin-sinirlari-ozel-alan-kamusal-alan-ayrimi-ve-delil-olarak-kullanma

ses kaydı yapmak yasal mı

ses kaydetmek yasal mı

ses alan kameralar

izinsiz kamera kaydı

ses kaydi yasalmi

sesli kamera sistemi yasal mı

kamuya acik alanda kamera cekimi

gizli kayıt suçmu

kamu dairelerinde ses kaydı almak suç mudurgüvenlik kamerası guvenligin oldugu yere ses kaydi yapabilirmikomsunun evimden habersiz ses ksyf cekmesi delil.olurmugizli ses kaydı suç muiş mahkemesi izinsiz ses kaydı apartman veya site guvenlik kamera kayitlarini incelemek icin savci talep yazisimi yazmalikamera görüntüleri delil sayılır mısuç video kaydıkameralarda ses kaydi suc muduryargıtay görüntülü kayıt delil olurmuses kaydi kimler yaparis mahkemesinde is verenin kamerea kayitlari delilkamera kayitlarini kim ister
Forum