Sayın Hakkaniyetli,

Bir sitenin -1. katında, 2 nolu dairede oturuyorum ve kat malikiyim. Evimin giriş kapısının üzerine denk gelen tavanına, darbe dayanıklı ses alma özelliği olmayan güvenlik kamerası kurdum. Bulunduğum dairenin aynı hizasında 1 numara var. Her iki dairenin karşısında ise eşya deposu ve sığınak var. Benim kameram ise 1 numaranın karşısındaki eşya deposunun giriş kapısını ve hemen yanındaki yangından kaçış kapısını görüyor. Asla 1 numaranın giriş kapısından içerisini görmüyor. Bu arada aynı kamera katta bulunan asansör kapılarını görüyor.

Bu kamerayı kurmamın sebebi, kapıcının katta kutu parçaları vb. malzemeler bulundurması, Yangından kaçış kapısını açık bırakarak içeriye soğuk girmesine neden olması ve ikaz ettiğim halde, bana karşı kaygısız hareket etmesi ve tabi ki diğer güvenlik nedenleri içindir.

Burada Kat Mülkiyeti Kanununa göre usulsüz bir durum ve/veya Özel hayatın İhlali durumu söz konusu mu?

Kat Malikleri Kurulu bu kamerayı sökmemi haklı sebeplerle isteyebilir mi ve bu durum, Sulh Hukuk Mahkemesinde kaybedeceğim bir dava konusu olur mu?

Bu konuda (Yargıtay Kararları gibi) geniş literatür kaynak verebilirseniz çok iyi olur.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Başarılar dilerim.