+ Konuyu Yanıtla
1 / 29 Sayfa 123456789101121 ... SonSon
1 den 10´e kadar toplam 288 ileti bulundu.
    Nerede
    eskişehir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post İhtiyaç kredisi Dosya masrafı Banka karşı dava açtı

Merhaba;
    Siteye yeni katıldım öncelikle selamlar. Bir sorunum var ve bilgilendirme yapabilecek bir kardeşim büyüğüm varsa çok memnun olacağım garanti bankasından 3 adet ihtiyaç kredisi kullandım.kullanmış olduğum bütün kredilerde dosya masrafı alındığı için bende iade için tüketici hakem heyetine başvurmaya karar verdim.Heyetten almış olduğum dilekçeyi doldurup Garanti bankasına iadeli taahhütlü olarak kesilen masrafların iadesini istedim ama tenezzül edip bir cevap bile vermediler.Sonrasında bende müşteri hizmetlerini arayarak hesap özetlerimi aldım hesap özetlerinde konu olan dosya masrafının geçtiği kısımları çıktısını alıp thh ne başvurdum bir kaç ay sonrasında thh den lehime karar çıktı.Dosyayı alıp bankaya gittiğimde uzunca bir süre beklettiler thh kararınını fotokopisini alarak bankanın karşı dava açtığınıu beklemem gerektiğini belirttiler.Edevletten baktığımda ise gerçekten garanti bankası bana dava açmış olarak gözüküyor.KOnuyla ilgili ne yapmam gerekiyor meblağ zaten çok büyük birşey değil ama haksız alınan bu ücretleri onlara bırakarak yada susarak devamlı olarak dahada tüzel kişiler tarafından ezilmiş gibi hissediyoruz.>Dosyayı ekliyorum. bankadan çekilen sözleşmenin örnmeklerini vs herşeyi ekleyebilrim.
    Şİmdiden yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkürler.

x.jpg

Hukuki NET Güncel Haber

İhtiyaç kredisi Dosya masrafı Banka karşı dava açtı konulu yargıtay kararı ara
    İhtiyaç kredisi Dosya masrafı Banka karşı dava açtı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İhtiyaç kredisi Dosya masrafı Banka karşı dava açtı

Hakem heyetinin kararını dava açma dilekçesinin ekine iliştirerek tüketici mahkemesine dava açın.Onlar davayı önce açtıkları için ilk duruşmada kendinizinde bu konuyla ilgili dava açtığınızı dosya esas numarasının (2013/......) olduğunu Hukuki benzerlikden dolayı birleştirilmesini talep edersiniz.
    Hakem heyetinin raporu lehinize olduğu için korkulacak bir şey yok.

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba kardeşim bilgilendirme yaptıgın için teşekkür ederim.Ben ilk defa hayatımda bir davaya konu oluyorum bilmediğimden soruyorum 300 tl lik bir mebla için benden daha fazla ücret talep etmelerinden korkuyorum şuanda ödemem gereken başka ücretler olduğu için üzerime avukatlık ücretlerini vs. atmalarından korkuyorum detaylı olarak önce ne yapmam gerekiyor ne zaman yapmam gerekiyor ? bana anlatabilirmisin? rica etsem.

- - - Updated - - -

dava hala açık olarak gözüküyor. Edevletteen baktığımda ekteki gibi.

Ekran Alıntısı.jpg

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    348
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tracker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba kardeşim bilgilendirme yaptıgın için teşekkür ederim.Ben ilk defa hayatımda bir davaya konu oluyorum bilmediğimden soruyorum 300 tl lik bir mebla için benden daha fazla ücret talep etmelerinden korkuyorum şuanda ödemem gereken başka ücretler olduğu için üzerime avukatlık ücretlerini vs. atmalarından korkuyorum detaylı olarak önce ne yapmam gerekiyor ne zaman yapmam gerekiyor ? bana anlatabilirmisin? rica etsem.

- - - Updated - - -

dava hala açık olarak gözüküyor. Edevletteen baktığımda ekteki gibi.

Ekran Alıntısı.jpg
    Bence açılmış bir davaya sizde masraf ederek sıkıntıya girmeyin. Sonuçta bir dava açılmış. Sizin yapacağınız tüketici hakem heyetinin kararı ile gidip davayı takip etmeniz. Davayı kaybetseniz de öyle ahım şahım avukatlık masrafı olmayacaktır.
    Birde tüketici hakem heyeti kararını yayımlarsanız bizlerde emsal dava açmada yararlanabiliriz.
    Kolay gelsin.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın tracker,tekrar yazıyorum korkulacak bir durum yok, rahat olun.
    Şöylede yapabilirsiniz.Thh raporu taraflara bildirildikten sonra tarafların itirazı için 15 günlük süreleri vardır.Banka bu itiraz süresini kullanmış.Karşı dava açmış.Siz dava açmayın beklemede kalın.
    Açsın önemli değil ,davası red edilecektir.thh karar vermeden önce Bankadan savunma ister, bu savunma ve inceleme sonrası karar verir.Kredi alım sözleşmesinde açıkca ,aleyhinize bir madde görememiş demekki, okuyamadım için öyle olduğunu sanıyorum. Bazen banka sözleşme üzerine tüketicinin kendi el yazısıyla okudum anladım müzakere ettim yazdırıyor, böyle bir yazı yazdınızmı bilemiyorum.Bu durumda da korkulacak bir şey yok ,yeni düzenlenen ,BK 20 ve 25.maddelerindeki değişmeler büyük oranda tüketici lehine.
    Aleyhinize olan bir şey olsaydı thh bunu size bildirirdi.
    Dava ile ilgili tebligat gelecek.Duruşma gün ve saati yazar,duruşma saatinde bulunun haksız açılmış bir dava olduğunu,banka tarafından mağdur edildim,haksız yere dosya masrafı adı altında benden para alınmıştır ,davanın reddini talep ederim de yeter.Ben bunları ezbere söyleyemem unuturum dersen küçük bir kağıda yaz ordan oku.Mahkeme Bankaya müzekkere yazılıp gönderilmesini kullandırılan kredi ile ilgili sözleşme şartlarını isteyebilir,duruşma ikinci celseye uzayabilir ,nifus cüzdanını unutma,ilk duruşmada karar verilmiyor genelde.Hakimi iyi dinle ,heyecan yapma ilk duruşmaya çık bakalım gelişmeleri yazarsan yardımcı olmaya çalışırız.
    Konu şahin41 tarafından (23-02-2013 Saat 18:40:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı şahin41 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın tracker,tekrar yazıyorum korkulacak bir durum yok, rahat olun.
    Şöylede yapabilirsiniz.Thh raporu taraflara bildirildikten sonra tarafların itirazı için 15 günlük süreleri vardır.Banka bu itiraz süresini kullanmış.Karşı dava açmış.Siz dava açmayın beklemede kalın.
    Açsın önemli değil ,davası red edilecektir.thh karar vermeden önce Bankadan savunma ister, bu savunma ve inceleme sonrası karar verir.Kredi alım sözleşmesinde açıkca ,aleyhinize bir madde görememiş demekki, okuyamadım için öyle olduğunu sanıyorum. Bazen banka sözleşme üzerine tüketicinin kendi el yazısıyla okudum anladım müzakere ettim yazdırıyor, böyle bir yazı yazdınızmı bilemiyorum.Bu durumda da korkulacak bir şey yok ,yeni düzenlenen ,BK 20 ve 25.maddelerindeki değişmeler büyük oranda tüketici lehine.
    Aleyhinize olan bir şey olsaydı thh bunu size bildirirdi.
    Dava ile ilgili tebligat gelecek.Duruşma gün ve saati yazar,duruşma saatinde bulunun haksız açılmış bir dava olduğunu,banka tarafından mağdur edildim,haksız yere dosya masrafı adı altında benden para alınmıştır ,davanın reddini talep ederim de yeter.Ben bunları ezbere söyleyemem unuturum dersen küçük bir kağıda yaz ordan oku.Mahkeme Bankaya müzekkere yazılıp gönderilmesini kullandırılan kredi ile ilgili sözleşme şartlarını isteyebilir,duruşma ikinci celseye uzayabilir ,nifus cüzdanını unutma,ilk duruşmada karar verilmiyor genelde.Hakimi iyi dinle ,heyecan yapma ilk duruşmaya çık bakalım gelişmeleri yazarsan yardımcı olmaya çalışırız.

merhaba;
    ilginiz için teşekkür ederim öncelikle bana yardım ettiğiniz için karara 15 günlük itiraz süremin olduğunu söylemişssiniz ve bankanında 15 gün içinde itiraz süresi var demişsiniz 21 ocakta karar çıkmış benim elime 28 ocakta ulaştı karar ancak banka davayı 14 şubatta açmış yani 15 günlük sürenin sonunda dava açabilmeleri nasıl oluyor bunu anlamadım.Ayrıca çekmiş oldugum kredideki evraklar hala duruyordu onlarıda ekledim vaktiniz varsa okuma imkanınız okuyup yardımda bulunur yada fikir sunarsanız şimdiden çok teşekkür ederim internette vs okudugum kadarıyla herkes bu konu hakkında farklı bir beyanda bulunuyor lütfen yanlış anlamayın ben konuyu bilmediğimde soruyor sizlerden yardım istiyorum artık bankadan alacağım parayı önemsemiyorum sadece haklı oldugumu hakkımı almak istediğimi bilmenizi isterim yoksa ben bu parayı ödemişim. Sadece hakkımı bankada yada başka bir kişide bırakmak istemiyorum.
    saygılar selamlar şimdiden teşekkürler.

sözleşme linki indirip bakabilirsiniz.

speedyshare :
    Kod:
    http://speedy.sh/nymKr/sozlesme.docx
    hotfile : https://hotfile.com/dl/195882812/005...esme.docx.html

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba sayın tracker, ayrıntılara fazla boğulmayın, ne yapmanız gerekeni size yazdım ,yine de telaşlanıyorsunuz.Kendinizi fazla üzmeyin.15 günlük sürelere kafayı takmış gözüküyorsunuz.Bunları düşünmeyin bu süre itiraz süresidir,dava açma süresi değildir. İtiraz ettiği aynı gün , dava açacak diye birşey yok sonrasında da açabilir.
    Sayın tacker,sizin durumunuzda olan o kadar çok kişi varki inanamazsınız.Bu durum birazda gazetelerden ,televizyonların eksik habelerinden yanlış yönlendirmelerinden kaynaklanıyor.
    Krediler için Banka tarafından alınan masraflar geri alınıyor diye haber yapılıyor,herkezi yanıltıyorlar.Oysaki faizli verilen krediler farklı oluyor hepsi aynı şartlarda verilmiyor.Bu krediler ev almak için emlak kredisi,araç kredisi ,bireysel krediler diye ayrılıyor,tabiki ödeme şartlarıda değişiyor.
    örneğin ev kredisi aldınız,Banka bunun için eksperdis görevlendiriyor,istihbarat yapıyor,bu masraflar makul bir miktar olursa mahkeme bankanın bu talebini zorunlu gider olarak görüp davasını kabul edebiliyor.
    Sizin banka ile aranızdaki sözleşmeyi okudum. İstediği zorunlu gideri dosya masrafı olarak göstermiş,fakat bu masrafın nelerden kaynaklandığını açıkca belirtmemiş.Sözleşmenin 18.mad,1.fıkrasında masraf olarak alınacakları yazmış ama kredilerin vadesinde taksitlerin zamanında ödenmediği takdirde alınır ibaresi var ,bu sizin durumunuzu bağlamaz.Ödemelerde bir eksiklik yok sanırım.18. mad,2ve 3. fıkraları tamamen hukuk dışı,haksız haller.

4077 Sayılı Tüketici hakları kanunun 6. fıkrası bunu düzenliyor zaten.

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 4822 Sayılı Kanunla değişik 6. maddesi ile sözleşmelerdeki haksız şart düzenlenmiştir ve "Satıcı ve sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı, değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez. Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir. 6/A, 6/B, 6/C, 7, 9, 9/A, 10, 10/A ve 11/A maddelerinde yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen tüketici sözleşmeleri en az oniki punto ve koyu siyah harflerle düzenlenir hükmü, yine 4077 Sayılı Kanunun değişik 6 ve 31 maddelerine dayanılarak hazırlanan Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesinde "satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız şartlar batıldır" hükmü getirilmiştir.
    Sayın tracker , banka alacaklı olduğunu iddia ediyorsa Hakem heyetinin raporuna itiraz ediyorsa bunu ispatıda ona aittir. Bırakın o uğraşsın ,dosya masrafı adı altında ,hiç bir ayrıntıya ,açıklamaya girmeden para talep edemez.Duruşma günü bulunun ,bu sözleşme tek taraflı banka tarafından hazırlanmış maktu anlaşmadır,tam olarak irademi yansıtmamaktadır,davanın reddini talep ederim dosya masrafı olarak kesilen ücretleride tarafıma ödenmesini talep ederim de yeterli olur sanırım.

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba sayın tracker, ayrıntılara fazla boğulmayın, ne yapmanız gerekeni size yazdım ,yine de telaşlanıyorsunuz.Kendinizi fazla üzmeyin.15 günlük sürelere kafayı takmış gözüküyorsunuz.Bunları düşünmeyin bu süre itiraz süresidir,dava açma süresi değildir. İtiraz ettiği aynı gün , dava açacak diye birşey yok sonrasında da açabilir.
    Sayın tacker,sizin durumunuzda olan o kadar çok kişi varki inanamazsınız.Bu durum birazda gazetelerden ,televizyonların eksik habelerinden yanlış yönlendirmelerinden kaynaklanıyor.
    Krediler için Banka tarafından alınan masraflar geri alınıyor diye haber yapılıyor,herkezi yanıltıyorlar.Oysaki faizli verilen krediler farklı oluyor hepsi aynı şartlarda verilmiyor.Bu krediler ev almak için emlak kredisi,araç kredisi ,bireysel krediler diye ayrılıyor,tabiki ödeme şartlarıda değişiyor.
    örneğin ev kredisi aldınız,Banka bunun için eksperdis görevlendiriyor,istihbarat yapıyor,bu masraflar makul bir miktar olursa mahkeme bankanın bu talebini zorunlu gider olarak görüp davasını kabul edebiliyor.
    Sizin banka ile aranızdaki sözleşmeyi okudum. İstediği zorunlu gideri dosya masrafı olarak göstermiş,fakat bu masrafın nelerden kaynaklandığını açıkca belirtmemiş.Sözleşmenin 18.mad,1.fıkrasında masraf olarak alınacakları yazmış ama kredilerin vadesinde taksitlerin zamanında ödenmediği takdirde alınır ibaresi var ,bu sizin durumunuzu bağlamaz.Ödemelerde bir eksiklik yok sanırım.18. mad,2ve 3. fıkraları tamamen hukuk dışı,haksız haller.

4077 Sayılı Tüketici hakları kanunun 6. fıkrası bunu düzenliyor zaten.

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 4822 Sayılı Kanunla değişik 6. maddesi ile sözleşmelerdeki haksız şart düzenlenmiştir ve "Satıcı ve sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı, değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez. Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir. 6/A, 6/B, 6/C, 7, 9, 9/A, 10, 10/A ve 11/A maddelerinde yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen tüketici sözleşmeleri en az oniki punto ve koyu siyah harflerle düzenlenir hükmü, yine 4077 Sayılı Kanunun değişik 6 ve 31 maddelerine dayanılarak hazırlanan Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesinde "satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız şartlar batıldır" hükmü getirilmiştir.
    Sayın tracker , banka alacaklı olduğunu iddia ediyorsa Hakem heyetinin raporuna itiraz ediyorsa bunu ispatıda ona aittir. Bırakın o uğraşsın ,dosya masrafı adı altında ,hiç bir ayrıntıya ,açıklamaya girmeden para talep edemez.Duruşma günü bulunun ,bu sözleşme tek taraflı banka tarafından hazırlanmış maktu anlaşmadır,tam olarak irademi yansıtmamaktadır,davanın reddini talep ederim dosya masrafı olarak kesilen ücretleride tarafıma ödenmesini talep ederim de yeterli olur sanırım.

çok teşekkürler yardımın ve desteğin için çok saolasın allah razı olsun.

Nerede
    KOCAELİ
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin banka ile aranızdaki sözleşmeyi okudum. İstediği zorunlu gideri dosya masrafı olarak göstermiş,fakat bu masrafın nelerden kaynaklandığını açıkca belirtmemiş.Sözleşmenin 18.mad,1.fıkrasında masraf olarak alınacakları yazmış ama kredilerin vadesinde taksitlerin zamanında ödenmediği takdirde alınır ibaresi var ,bu sizin durumunuzu bağlamaz.Ödemelerde bir eksiklik yok sanırım.18. mad,2ve 3. fıkraları tamamen hukuk dışı,haksız haller..
    Kişisel yorumum;Sanırım bankalar bu davaları kaybetmeye göze alarak yine de dosya masrafı veya kredi tesbit ücreti adı altında değişik miktarlarda ki paramızı ''gasp'' etmeye devam edeceklerdir.Sonuçta bir otomobil kredisi veya ihtiyaç kredisi için bankanın dosya kağıt kalem vb. giderleri kaç lira olabilir ki?Ama haksız olarak 300-500 tl gibi rakamları işte bunun için alıyorlar bizden.Veya bir konut kredisi için bankanın ekspertiz masrafıyla beraber evrak masrafı kaç lira olabilir ki?Ama gelin görün ki haksız olarak 1200 tl gibi uçuk rakamları bizden talep edebiliyorlar.Peki kazanılmış onlarca tüketici hakları davalarına rağmen bankalar kredi sözleşmelerinde yinede dosya masrafını neden ayrıntılı yazamıyor?Çünkü böyle bir şey yok,hiç bir kalem bu fahiş rakamları tutturamaz ?Ama yine de alıyorlar çünkü ne de olsa bizden ''gasp'' ettikleri bu parayı bize geri verene kadar işletip bankaya ne kadar kazandıracağını düşünebiliyormusunuz?
    Bu arada sayın tracker davanızla ilgili gelişmelerden haberdar ederseniz çok sevinirim.
    Konu doktor2005 tarafından (06-06-2013 Saat 19:49:26 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dava sonucu belli oldu mu acaba?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 29 Sayfa 123456789101121 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

dosya masrafı banka karşı dava açtı

banka karşı dava açtı

ihtiyaç kredisi dosya masrafı banka karşı dava açtı

dosya masrafına bankanın itirazı

dosya masrafı banka dava açtı

http:www.hukuki.netshowthread.php103461-ihtiyac-kredisi-Dosya-masrafi-Banka-karsi-dava-acti

dosya masrafı iadesine bankanın itirazı

mersin yenişehir tüketici hakem heyeti kararları 2014

dosya masrafı için banka karşı dava açtı

dosya masrafını banka vermiyor

dosya masrafi karsi dava

avukat mine dutluca

avukat alican bayazıt

dosya masrafı karşı dava

banka dosya masrafı için dava açtı

banka dava açmış

dosya masrafı davasını kaybettim

mersin yenişehir tüketici hakem heyeti kararları