+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question İşe geri alım davası sonucunda farklı senaryolarda ne olabilir, dava açmak için çıkarılma gerekçem uygun mu?

Merhaba,

19 Şubat'ta işten çıkarılmak üzere şirketten bana ihbar kağıdı verdiler. İhbar kağıdında işten çıkarmaya gerekçe olarak şu yazılmış:
    "Şirketimizin içinde bulunduğu piyasa şartları işletmesel süreçte yapısal bir değişimi zorunlu kılmakta, işletme dışı sebeplere bağlı olarak şirketimiz işgücü fazlalığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Çalışmakta olduğunuz projede iş azalması sebebiyle şirket iş gücünde de azalma yapılmasını gerekli kılmaktadır. Şirketin içinde bulunduğu mali durumdaki zorluk ve benzer hizmetleri üreten departmanların birleştirilmesi ve reorganizasyonu şirketimiz nezdinde çalışmakta olan işçi sayısında azaltma yapmamızı zorunlu kılmaktadır. İş bu nedenler ile, iş akdiniz, 4857 sayılı İş Kanununun 17. Maddesinde ki bildirim önellerine uymak ve tüm yasal haklarınız ödenmek suretiyle 02.04.2013 tarihinde fesih edilecektir. İhbar süreniz boyunca günlük 2 saat iş arama izniniz bulunmakta olup nasıl kullanacağınız hakkında bilgi vermenizi rica ederiz. Bilgilerinize rica ederiz."
    Açıkçası benim şu anda işten çıkarılırsam mağdur olmam söz konusu. Öncelikle bankaya olan kredi borcum yüzünden ne yapacağımı bilemiyorum. İşe geri alma davası açınca dava 2 sene sonunda sonuçlanıyormuş. Eğer kazanırsan ve işe geri alınırsan azami olarak 4 aylık işsiz kalma döneminin ücretini, kazanıp geri alınmazsanda 8 aylık maaşını alıyormuşsun. İnternetten araştırdığım kadarıyla bu konuda bilgilerim bu şekilde.
    Şirketimde 100 kişiden fazla kişi çalışıyor. 2 senedir bu şirkette çalışıyorum. Şu ana kadar bir sorunum olmadı ama ne yapacağımı bilemiyorum. İşe geri alım davası açsam mı açmasam mı karar veremiyorum.

Sizin de bir fikrinizi sormak istedim mümkünse. Sorularım şu şekilde:

1. Yukarıdaki çıkarma gerekçesi geçerli mi? Bu gerekçe ile çıkarıldıysam işe geri alım davasını kazanma şansım ne kadardır?
    2. İşe geri alım davası açarsam kıdem tazminatımı almamda bir sorun olur mu? Vermemezlik yapabilirler mi?
    3. İşe geri alım davası ortalama ne kadar zaman alır? benim bulabildiğim 2 sene sürüyormuş.
    4. İşe geri alım davası süresince başka işe girmemem gerekmiyor değil mi? Yani işe girersem dava iptal olur mu?
    5. İşe geri alım davasını kazanırsam ve başka bir işe girmişsem o işi bırakıp davada kazandığım eski işime geri dönmem gerekli mi? Yani o işi bırakıp eskisine mi girmek gerekiyor illaha tazminat almak için?
    6. Eski işe geri dönmezsem hiçbirşey alamaz mıyım?
    7. İşe geri alım davasını kazanırsam ama şirket iflas ederse dava bitene kadar o zaman para alabiliyor muyum? Bana şirkette para yok deniyor ne kadar doğru bilmiyorum bu konuyu. İflas ederse para alma şansım var mı?
    8. Kazandım ve işe geri alındım diyelim. İşe geri alındıktan sonra tekrar istifa edebilir miyim? Yani işe geri girdim diye belirli bir çalışma zamanı zorunlu mu çalışmam için? Geri alınırsam muhtemelen sorun olacaktır diye sordum.
    9. İşe geri alınırsam kıdemim baştan mı başlıyor, yoksa mesela 2 senelik kıdemim var şu anda ondan devam mı ediyor?
    10. İşe geri alınana kadar direk iş buldum mesela hemen işe girdim 1 ay bile beklemeden, o zaman şirket sadece beni işe geri alıyor değil mi? üstüne tazminat vermiyor. İş bulamazsam 4 aylığına kadar parasını veriyor ama iş bulursam hiçbirşey vermiyor değil mi?

Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

İşe geri alım davası sonucunda farklı senaryolarda ne olabilir, dava açmak için çıkarılma gerekçem uygun mu? konulu yargıtay kararı ara
    İşe geri alım davası sonucunda farklı senaryolarda ne olabilir, dava açmak için çıkarılma gerekçem uygun mu? konulu hukuk haber
    Konu cansaner tarafından (22-02-2013 Saat 19:42:34 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşe geri alım davası sonucunda farklı senaryolarda ne olabilir, dava açmak için çıkarılma gerekçem uygun mu?

Alıntı cansaner rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    [*]İşe geri alım davası ortalama ne kadar zaman alır? benim bulabildiğim 2 sene sürüyormuş.
    Bulunduğunuz ildeki mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak değişecektir süre, temyiz süresini de dahil ettiğinizde ortalama 3 yılı bulduğu görülmekte mevcut örneklerde.

[*]İşe geri alım davası süresince başka işe girmemem gerekmiyor değil mi? Yani işe girersem dava iptal olur mu?
    İşe iade davası açmış olmanız, dava sürecinde başka bir işte çalışmanıza engel değil.

[*]İşe geri alım davasını kazanırsam ve başka bir işe girmişsem o işi bırakıp davada kazandığım eski işime geri dönmem gerekli mi? Yani o işi bırakıp eskisine mi girmek gerekiyor illaha tazminat almak için?
    Evet, işe iade davası ile, o işinize geri dönmek talebinizi dile getiriyorsunuz sonuçta. İşe iade davasını kazandığınızda alabileceğiniz bir tazminat ta yok, kazandığınızda elde edeceğiniz hak, boşta geçen sürenin 4 aya kada olan kısmı için, sanki çalışmaya devam etmişsiniz gibi ücretlerinizin ödenmesi sgk primlerinizin ödenmesi olabilecektir. İşinize döndüğünüzde başka bir ücret-tazminat vs. almazsınız.
    [*]Eski işe geri dönmezsem hiçbirşey alamaz mıyım?
    Eski işinize dönmezseniz, hiç bir şey alamazsınız.

[*]İşe geri alım davasını kazanırsam ama şirket iflas ederse dava bitene kadar o zaman para alabiliyor muyum? Bana şirkette para yok deniyor ne kadar doğru bilmiyorum bu konuyu. İflas ederse para alma şansım var mı?
    Davayı kazandığınızda, işe iadeniz için başvurabileceğiniz bir şirket olursa, elbette işe başlatmaları için başvurduğunuzda , 4 aylık süre için olan ücreti almaya hak kazanmış olursunuz. Başlatılmazsanız, en çok 8 aylık ücretiniz kadar miktarda işe başlatmama tazminatı almaya ve kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.
    Kazandığınız bu hakları ödeyebilecek herhangi bir varlığı yoksa şirketin, korkarım onları da alamazsınız.

[*]Kazandım ve işe geri alındım diyelim. İşe geri alındıktan sonra tekrar istifa edebilir miyim? Yani işe geri girdim diye belirli bir çalışma zamanı zorunlu mu çalışmam için? Geri alınırsam muhtemelen sorun olacaktır diye sordum.
    Muhtemelen beklediğiniz sorunları yaşarsınız işe geri alınmanız durumunda. ama istifa edecekseniz neden işe iade davası açacaksınız?
    [*]İşe geri alınırsam kıdemim baştan mı başlıyor, yoksa mesela 2 senelik kıdemim var şu anda ondan devam mı ediyor?
    İşe iadeniz gerçekleşir ve çalışmaya başlarsanız, mevcut kıdeminizin üzerine, o 4 aylık süre için çalışmış gibi kabul edilen süre de kıdeminize eklenecektir.

[*]İşe geri alınana kadar direk iş buldum mesela hemen işe girdim 1 ay bile beklemeden, o zaman şirket sadece beni işe geri alıyor değil mi? üstüne tazminat vermiyor. İş bulamazsam 4 aylığına kadar parasını veriyor ama iş bulursam hiçbirşey vermiyor değil mi?
    Başka bir işe başlamış olmanızın yukarıda belirttiğim haklarınızı kaybetmenize etkisi yoktur. Tek şart, davayı kazandıktan sonra işveren işe başlatılmanız için başvuruda bulunmuş olmanız ve başvurunuzun işveren tarafından kabul edilmiş olmasıdır. İşe başlatılmazsanız, işe başlatmama tazminatı ve kıdem -ihbar tazminatlarınız için dava açabilirsiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: İşe geri alım davası sonucunda farklı senaryolarda ne olabilir, dava açmak için çıkarılma gerekçem uygun mu?

Erdoğan Bey,
    Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.
    Şu iki soruyu atlamışsınız onlar hakkındada bir yorum yapabilir mi kimse acaba?:
    1. Yukarıdaki çıkarma gerekçesi geçerli mi? Bu gerekçe ile çıkarıldıysam işe geri alım davasını kazanma şansım ne kadardır?
    2. İşe geri alım davası açarsam kıdem tazminatımı almamda bir sorun olur mu? Vermemezlik yapabilirler mi?

Şu sorunuzun cevabı:
    Soru:
    Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Muhtemelen beklediğiniz sorunları yaşarsınız işe geri alınmanız durumunda. ama istifa edecekseniz neden işe iade davası açacaksınız?
    Cevap: İstifa edeceksem zaten işe başlamam fakat şu anda geçersiz olarak işten çıkarılmam beni zor durumda bıraktığı için açıkçası ne yapmam gerektiğini bilemedim. Sonuçta 1 ay sonra hiç dava açmazsam öyle bir hakkım bile kalmıyormuş o yüzden karar vermeye çalışıyorum. Sonuçta iş bulamazsam istifa etmeden mecburen o şekilde çalışmam gerekecek. Sadece zorunlu olarak kanunen çalışmam gereken bir limit var mıdır diye merak ettim.

Tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşe geri alım davası sonucunda farklı senaryolarda ne olabilir, dava açmak için çıkarılma gerekçem uygun mu?

İşe iade davasını kazanmış biri olarak fikirlerimi paylaşmam gerekirse; artık işe iade davaları yargıtayın ek daire açması sebebiyle özellikle 2012 yılı itibariyle dosyalar hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaya başlamıştır. Örnek olarak benim davam yerel mahkeme ve yargıtay süreci toplam 11 ay sürdü. Bu bir rekor olabilir fakat her zaman bu şekilde seyredeceğini söylemek mümkün değil ama kendi dava sürecimde takip ettiğim 2-3 dosya da en fazla 16-17 ayda sonuca bağlanmıştı. Bu rakamlar 22.daire için olup, 9.daireye düşen dosyalarda 8-9 ay geç bitebilir.

İşverenin zora düştüm, batıyorum, kapatıyorum tarzındaki yaygaraları yüksek mahkeme tarafından mazeret sayılmıyor. Eğer gerçekten böyle bir zora düşme durumu var ise işverenin sizinle bu durumu müzakere ederek örneğin maaşınızı veya diğer ikramiye, yol vb masrafları kısmayı size teklif edip etmediği üzerinde durulur. Ayrıca işveren şirketin finansal durumu da incelenir. Gerçekten eleman kısıtlamasına gidecek kadar sıkıntıda mı yoksa sadece bahane mi uyduruyor diye bilirkişi incelemesi yapılır. Ben davayı süresini geçirmeden açmanızı öneririm.

Dava açmanız kıdem tazminatı almanıza engel değil ama sırf gıcıklık olsun diye vermezlerse işe iade davası bittikten sonra alacak davası açmanız gerekir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşe iade ve kıdem tazminatı alma, birbirine çok zıt noktalarda farkındamısınız?
    Sözleşmeniz sona erdiğinde kıdem tazminatınızın da ödeneceği söylenmiş, iade davasını kazanırsanız, ödenmiş olan tazminat ta aslında ödenmemesi gereken tazminat olacak, çünkü kazandığınız iade davası, feshi geçersiz kılacak, hiç olmamış gibi yapacak.
    Davayı kazanıp işe iade edilip başladığınızda, size ödenen kıdem tazminatını da geri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
    Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla çıkarılma gerekçem geçersiz bir gerekçe sayılıyor. Ne kadar geçerli veya geçersiz bir gerekçe olduğunu belirledikten sonra ona göre işe geri alım davası açmam lazım diye anladım. Zaten davayı kazanırsam eğer başka iş bulmuşsam ve mağdur değilsem zaten eski işe dönmeyerek kendimi koruyabiliyorum. İş bulamazsamda eski işe dönerek kendimi koruyorum. Zaten davayı kazanamazsamda birşey olmuyor zaten, değişen birşey yok çıkarıldığımla kalıyorum.
    Sonuçta her ihtimalde bana bir çıkış yolu var.
    Tek sorun dava açmanın masrafları ama o da sigorta parası gibi düşünülebilir.
    Davayı kazanma şansımın ne kadar olduğuna bakıp ona göre karar vereceğim. Her türlü yardımınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İşe iade ve kıdem tazminatı alma, birbirine çok zıt noktalarda farkındamısınız?
    Sözleşmeniz sona erdiğinde kıdem tazminatınızın da ödeneceği söylenmiş, iade davasını kazanırsanız, ödenmiş olan tazminat ta aslında ödenmemesi gereken tazminat olacak, çünkü kazandığınız iade davası, feshi geçersiz kılacak, hiç olmamış gibi yapacak.
    Davayı kazanıp işe iade edilip başladığınızda, size ödenen kıdem tazminatını da geri ödemek zorunda kalabilirsiniz.
    Davayı kazanırsam kıdem tazminatını geri öderim yapacak bir şey yok.

- - - Updated - - -

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İşe iade davasını kazanmış biri olarak fikirlerimi paylaşmam gerekirse; artık işe iade davaları yargıtayın ek daire açması sebebiyle özellikle 2012 yılı itibariyle dosyalar hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaya başlamıştır. Örnek olarak benim davam yerel mahkeme ve yargıtay süreci toplam 11 ay sürdü. Bu bir rekor olabilir fakat her zaman bu şekilde seyredeceğini söylemek mümkün değil ama kendi dava sürecimde takip ettiğim 2-3 dosya da en fazla 16-17 ayda sonuca bağlanmıştı. Bu rakamlar 22.daire için olup, 9.daireye düşen dosyalarda 8-9 ay geç bitebilir.

İşverenin zora düştüm, batıyorum, kapatıyorum tarzındaki yaygaraları yüksek mahkeme tarafından mazeret sayılmıyor. Eğer gerçekten böyle bir zora düşme durumu var ise işverenin sizinle bu durumu müzakere ederek örneğin maaşınızı veya diğer ikramiye, yol vb masrafları kısmayı size teklif edip etmediği üzerinde durulur. Ayrıca işveren şirketin finansal durumu da incelenir. Gerçekten eleman kısıtlamasına gidecek kadar sıkıntıda mı yoksa sadece bahane mi uyduruyor diye bilirkişi incelemesi yapılır. Ben davayı süresini geçirmeden açmanızı öneririm.

Dava açmanız kıdem tazminatı almanıza engel değil ama sırf gıcıklık olsun diye vermezlerse işe iade davası bittikten sonra alacak davası açmanız gerekir.

teşekkür ederim öneriniz ve tecrübelerinizi aktardığınız için.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Ise geri cagirma

işe geri alım davası

http:www.hukuki.netshowthread.php103453-ise-geri-alim-davasi-sonucunda-farkli-senaryolarda-ne-olabilir-dava-acmak-icin-cikarilma-gerekcem-uygun-mu

isten cikarildim geri donus mahkemesi aca

İŞE İADE DAVALARI BANKA

işe geri alma davası

eski isime geri donebilirmiyim www.hukuki.net

işe iade davası forumise alim davalari tazminatdavayi kazanirsam ise geri donus davasiise geri alim dava tazminatişe geri dönüş dava soücretsiz izinden sonra ise donmezsem ne olurise geri donus dava sartlari4 den isten cikarma sonra geri cagirmaise geri alim davalarinda durecise geri alim.davalqrindq tazminatise iyade davam uzatildi neden acabaise iade davasinda tanik yoksa site:www.hukuki.netbanka ise iade geri aliyorlar miIse geri cagirmakişe geri iade davasını kazandım hangi haklari kazanmis oluyorumproje bitti işe geri alınma davasıişten çıkarılma ve geri alınmaise alim davalari
Forum