+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Burası hukuk devleti mi?

Burası hukuk devleti mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Burası hukuk devleti mi?

  Mehmet Altan

  İsmet Tuncer, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi nden mezun olmuş. Avukatlık yerine çocukluğundan beri ideali olan savcılığı seçmiş. 1998 yılının Ağustos ayında, Kayseri nin Yeşilhisar ilçesine savcı olarak atanmış. İlçenin iki savcısından biri olmuş.

  Mutluluk uzun sürmemiş. İlçenin diğer savcı meslektaşı tarafından 111 davadan dava başı 80 milyon almakla suçlanmış. İddia ciddiye alınmış, hakkında Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava açılmış. Ayrıca Hakimler ve Savcılar Meslek Kurulu da kendisini meslekten men etmiş.

  İsmet Tuncer in yedi yıldır süren yaşamındaki belirsizlikte bu tarihten sonra başlamış. Çünkü, İsmet Tuncer, dava altı yıl altı aydır bitmediği için suçlu mu, suçsuz mu belli değil.

  Türkiye nin ne kadar hukuk devleti olup olmadığı da bu noktadan sonra başlamakta

  Hakimler ve Savcılar Yasası nın 95. maddesi, suçlanan meslek üyelerinin mahkemelerinin üç ay içerisinde karara bağlanmasını zorunlu kılarken, savcı İsmet Tuncer in davası, altı yıl altı aydır devam etmekte.

  Ayrıca yargı süreci tamamlanmadan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, kendisini en ağır cezaya çarptırarak meslekten men etmiş bulunuyor. Kurul, Van Savcısı Ferhat Sarıkaya için ihraç gerekçesini açıklamasına rağmen, İsmet Tuncer için açıklamamış. Gerekçeyi öğrenmek istediği dilekçeyi reddetmiş. Bu da garip bir başka çelişki.

  Ayrıca, bir hukuk devletinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu nun aldığı kararların yargıya götürülmemesi de zaten anlaşılacak ve kabul edilebilecek bir durum değil. Ne var ki, 1980 darbesinden bu yana hem Yüksek Askeri Şura Kararları için, hem de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararları için yargı yolu kapalı ve bir hukuk devletinde olmaması gereken bu durumu hiçbir siyasal iktidar düzeltmiyor.

  Bu davanın sabık savcının tüm yaşamanı alt üst edecek bir biçimde muallâkta kalıp uzaması konusunda yapılan çeşitli eleştiriler, davanın gıyabi tutukluları olan Muharrem ve Hüseyin Kılıç ın yakalanamamış olmasına bağlanıyordu. Ne var ki bu iki gıyabi tutuklu bugün de yakalanamamış bulunuyor. Ancak Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi İsmet Tuncer için 7 Haziran 2006 da sonuç açıklayacak. Resmi yetkililerin davanın uzamasına gösterdikleri gerekçe sürmesine rağmen, böyle bir noktaya gelinmiş olması da bir başka garip hukuksal çelişki.

  Geç gelen adalet adalet değildir derler. Normalde gerçek bir hukuk devleti olsaydık, Hakimler ve Savcılar Yasası nın 95. maddesi uygulanır, İsmet Tuıncer in suçlu olup olmadığı saptanırdı. Halbuki aradaki onca zamana kadar hem meslekten men edilmek gibi çok ağır bir cezaya çarptırılmış, hem de yargı sonuçlanmamış. Bu bir yasanın koca bölümünün belirsizlik içinde heba edilmesinden başka bir şey değil. Tabi, bir başka soru da savcı şayet aklanırsa men kararı ne anlama gelecek?

  Hukuksal ilkeler açısından bakılınca, Türkiye de yargının ve hukukun tutarlılığı, denetiminden uzak, ürkütücü görüntüsü devam etmekte.

  gazetem.net sayfasından alıntıdır.  Hukuki NET Güncel Haber

  Burası hukuk devleti mi? konulu yargıtay kararı ara
  Burası hukuk devleti mi? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Burası bir hukuk devleti ama yargı ne kadar bağımsız sorunu var.
  Aşağıdaki linki incelerseniz sevinirim. Görüşlerinizi de bekliyorum. Günümüzde yargının bağımsızlığı ve adilliğinin sorgulanmaya başladığını görmek üzücü ama bugün sorgulanmazsa yarın neler olacak merak ediyorum.
  https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=12060

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Adana, Seyhan, Turkey.
  İletiler
  2.930
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Van Savcısı Sarıkaya ile ilgili forumda; sarıkaya'nın meslekten ihracını eleştirirken; en önemli eleştiri nedenim HSYK'nun kararlarının yargı denetimi dışında tutulmasına dayanmakta idi. İdarenin her türlü eylem ve işlemlerinin yargı denetimine tabi olduğu ilkesinin geçerli olmadığı bu konuda ne yazık ki bu insanların mağduriyetinin olup olmadığı, varsa nasıl telafi edileceği bizleri düşünüdürmelidir.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Eğer Burası Hukuk Devleti İse Superonline'a Karşı Tek Başına Ben ve Hukuki Haklarım Galip Gelecektir
  Şubat 2011'de LİMİTSİZ Fiber İnternet servisi diye benden 2 yıllık taahhüt alan ve sözleşme imzalatan Superonline, Nisan 2011'de sözleşmemizde buna...
  Yazan: memmetyasar Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 35
  Son İleti: 22-02-2012, 23:19:48
 2. Hukuk Devleti [Kitap Fiyat bilgisi]
  http://images.hepsiburada.com/assets/Kitap/200/kkdadres01367.jpg ...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-10-2010, 12:50:36
 3. Anayasa Hukuku- Hukuk Devleti
  Hukuk Devleti: 1-Kavram:Anayasamızın 2.maddesinde Cumhuriyetin nitelikleri arasında sayılan Hukuk Devleti ilkesi en kısa tanımıyla...
  Yazan: VD Forum: Hukuk Fakültesi Ders Notları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-04-2010, 21:04:28
 4. Hukuk Devleti için kamuoyuna duyuru
  Barolar ve Akademisyenler "Hukuk devletinin yaşama geçirildiği, hukuk güvencesinin sağlandığı bir Türkiye için" kamuoyuna yönelik 50 maddelik bir...
  Yazan: Av.Selin Çam Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-04-2009, 22:43:07
 5. Hukuk devleti ilkesi
  Hukuk devleti ilkesi nedir ayrıntılı açıklamasını arıyorum
  Yazan: maliman Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 2
  Son İleti: 28-12-2008, 00:28:13

Bu sayfada bulunan kavramlar:

savcı ismet tuncer

ismet tuncer savcı

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.