+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Kimseden izin alınmadan kurulan baz istasyonu

Kimseden izin alınmadan kurulan baz istasyonu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2003
  Nerede
  İSTANBUL, Türkiye.
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kimseden izin alınmadan kurulan baz istasyonu

  Merhabalar,

  Beşiktaş Nüzhetiye caddesi üzerinde Dizi sokak da BLOO MOON İnternet cafe'nin bulunduğu birkaç katlı binanın çatısına 2 adet değişik tarzda kalın kalın anten tazrı direkler dikildi. Ve bu baz istasyonunu andıran antenlere bağlanan çok kalın şekilde bir sürü kablolarla bağlantı yapılmakta. Ve tabii kimseden izin de alınmadı konu direkler dikilirken.

  Bizler çevre sakinleri olarak, buna karşıyız. Direkleri diken görevlilere, direklerin dikildiği gün ne olduğunu sorduğumuzda konuyu hahife alarak " sizin kullandığınız cep telefonu kadar bile radyasyon yaymaz " gibilerinden sözler söylediler. Bu yapılan baz istasyonu tarzındaki antenlerin konu internet cafeye ait olduğu kesin. Konu İnternet cafe sahibinin belediye ile de alakası olduğunu duyduk. Belki buna güveniyor olabilir.
  Fakat biz çevre sakinleri kesinlikle buna karşıyız. Hatta yakın apartmanda oturan bir komşumuzun kalbine pil takıldı ve bu nedenle onlarda endişeliler.

  Lütfen bu konuda bir vatandaş olarak bizim hakkımız nelerdir. Bunu derhal kaldırttırmak için nereyle irtibata geçmeliyiz. Çevredeki hiç bir sakin bunu istemiyor.

  Bizi bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  Saygılarımla,
  Merve Şahin  Hukuki NET Güncel Haber

  Kimseden izin alınmadan kurulan baz istasyonu konulu yargıtay kararı ara
  Kimseden izin alınmadan kurulan baz istasyonu konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  Samsun
  İletiler
  5.783
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  EM ALANLAR VE SAĞLIK ETKİLERİ : ÇEVRE İÇİN HEKİMLER DERNEĞİ VE İSTANBUL TABİB ODASI ORTAK BİLDİRGESİ

  Çevre İçin Hekimler Derneği ve İstanbul Tabip Odası#8217;nın çağrısıyla Prof. Dr. Nesrin SEYHAN#8217;ın başkanlığında 17 Temmuz 2000 tarihinde elektromanyetik alanların ve özellikle cep telefonları ve baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri ve alınması gerekli önlemler konusunda, İstanbul Tabip Odası#8217;nda bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir.

  Toplantıya katılan tıp çevrelerinden bilim insanları ve adı geçen kurumlar bir ortak bildirge hazırlamışlardır.

  Bu ortak bildirgeyi aşağıdaki bilim insanları kaleme almış ve imzalamışlardır:

  * Prof. Dr. Nesrin Seyhan - Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı

  * Prof. Dr. Tunaya Kalkan - İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

  * Prof. Dr. Hilmi Sabuncu - İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

  * Uz. Dr. Günay Can - Halk Sağlığı Uzmanı, Çevre İçin Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

  * Uz. Dr. Ümit Şahin - Halk Sağlığı Doktoru, Çevre İçin Hekimler Derneği Genel Sekreteri

  * Uz. Dr. Rıfat Yücel - Fizyoloji Uzmanı, İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü

  Elektromanyetik Alanlar ; Cep Telefonları ve Baz İstasyonlarının İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri ve Alınması Gerekli Önlemler:

  Sağlık Etkileri

  1.Birçok laboratuvar çalışması ve epidemiyolojik araştırma elektromanyetik alanlara maruziyet ile ciddi sağlık problemleri arasındaki ilişkiyi rapor etmektedir. Bağışıklık , sinir, nöroendokrin, kalp ve damar sistemi ve kan parametreleri elektromanyetik alanlardan etkilenmektedirler.

  Cep telefonları ve baz istasyonları ile ilgili toplum bazlı çalışmaların yapılması için, yeterli maruziyet süresi geçmediğinden, maruziyetin insan toplulukları üzerinde objektif olarak belirlenmesi epidemiyolojik güçlükler taşımaktadır.

  Cep telefonları ve baz istasyonlarının bireysel olarak ölçülebilir düzeyde olmasa da, toplum düzeyinde çok ciddi sağlık riskleri oluşturabileceği; önemli sağlık sorunlarının uzun yıllar sonra ortaya çıkabileceği göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle toplumun taşıyacağı bu risk düzeyinin halk sağlığı değerlendirmelerinde kural olarak benimsenen #8220;önlem ilkesi#8221; temel alınarak en aza indirilmesi gereği ortaya çıkmaktadır.

  Ayrıca bu tür çevresel kirlilik durumlarında gözlenen ve maruziyetin hissedilmemesi, belirsizlik, kişi ve kurumlara karşı güvensizlik sonucu ortaya çıkan ve kendisini subjektif yakınmalar, kaygı, korku gibi bulgularla gösteren psikolojik etkilenmeler de hafife alınmamalıdır.

  Diğer bir nokta risk gruplarıdır. Çocukların, hamilelerin ve yaşlıların elektromanyetik alanların sağlık etkilerinden en çok zarar görecek risk grupları oldukları konusunda aydınlatılmaları ve medyanın çocukların cep telefonu kullanımını özendirecek yayın ve reklamlar konusunda duyarlı olması sağlanmalıdır.

  Baz istasyonlarının kurulması

  2. Cep telefonu baz istasyonlarının okul bahçeleri, kreşler, hastaneler, parklar gibi toplu yaşama ve kullanım alanlarına kurulması kesinlikle önlenmelidir. Binaların çatılarına ve dış cephelerine baz istasyonlarının kurulmasını önermiyoruz. Binalara baz istasyonu kurulabilmesi ancak tüm kat maliklerinin, bina sakinlerinin ve komşu binalar yada işyeri sakinlerinin ortak rızası ve oybirliği ile gerçekleşebilmelidir. Baz istasyonlarının kurulduğu yerlere, oluşturduğu elektromanyetik alan şiddetine göre değişik uyarı işaretleri konmalı ve açık alanlardaki istasyonların çevresi uyarı işaretleri ile sınırlandırılmalıdır.

  Cep telefonlarının SAR değerleri

  3. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1996 yılından beri yürütülen Elektromanyetik Alan Projesinde (WHO-EMF Project) cep telefonu SAR değerleri için üst sınıra (0.08 W/kg) yakın olan 0,1 W/kg SAR değeri önerilmektedir. Cep telefonlarının SAR değerleri, firmalar tarafından kullanım klavuzlarında belirtilmeli, cep telefonlarının menülerinde bir seçenek olarak yer almalı ve alıcıya bu bilgi satış noktalarında sunulmalıdır. Yukarıda belirtilen limitin üzerinde SAR değerine sahip cep telefonlarının kullanılmamasını öneriyoruz.

  Ulusal Noniyonizan Radyasyon Kurumu#8217;nun kurulması

  4. Ülkemizde Ulusal Noniyonizan Radyasyon Kurumu (UNRK) bağımsız bir bilimsel kuruluş olarak en kısa sürede kurulmalıdır. Bu kuruluş Türkiye#8217;nin noniyonizan (iyonlaştırmayan) radyasyondan korunma politikasının oluşturulmasında hükümete ve yerel yönetimlere önerilerde bulunmalıdır.

  UNRK bünyesinde noniyonizan radyasyon ölçüm laboratuvarları oluşturulmalıdır.

  Ulusal noniyonizan radyasyon standartları Uluslararası Noniyonizan Radyasyon Koruma Komitesi (ICNIRP) limitleri ile uyumlu olarak oluşturulmalıdır.

  UNRK, baz istasyonlarının maruziyet şartlarının uluslararası güvenlik sınırlarını aşıp aşmadığını denetleyen kurum olmalıdır.

  UNRK, elektromanyetik alanların sağlığa etkileriyle ilgili güncelleştirilmiş bilgileri halka ulaştırmalıdır.

  UNRK, Ulaştırma, Enerji, Çevre, Sağlık ve Çalışma Bakanlıklarıyla noniyonizan radyasyondan korunmaya ilişkin gerekli protokolleri oluşturmalıdır.

  UNRK, cep telefonu üreticisi ve işletici (operatör) firmaların noniyonizan radyasyon AR-GE birimlerinin kurulması ve denetlenmesinden sorumlu olmalıdır.

  Hükümet elektromanyetik alanların sağlık etkilerini araştıracak bağımsız bilimsel araştırmalar için bütçe ayırmalıdır.

  Yerel yönetimlerin görevleri ve halkın bilgilenme hakkı

  5. Tüm baz istasyonlarının inşa edilmesinde GSM operatörlerinin yerel yönetimlere ve yerel çevre ve sağlık otoritelerine rapor vermesi zorunlu hale getirilmelidir.

  Yerel yönetimler baz istasyonları raporlarının güncelleştirilmiş listelerini tutmak, baz istasyonu envanterini çıkartmak, haritalandırmasını yapmak ve gerektiğinde bu bilgileri halka vermekle yükümlü olmalıdır.

  GSM operatörleri kurdukları antenin yükseklik, frekans, çıkış gücü, modülasyon karakteristiği gibi teknik detaylarını yerel yönetimlere vermek zorunda olmalıdır. Bu özelliklerle ilgili herhangi bir teknik değişiklik yapıldığında bu bilgi yerel yönetimler aracılığıyla halka duyurulmalıdır.

  Her vatandaş yaşadığı şehir ve mahalle ile ilgili söz konusu bilgileri yalnız yerel yönetimlerden değil, Ulaştırma Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklardan ücretsiz telefon hattı aracılığı ile kolaylıkla alabilmelidir. Bu konuda her türlü bilgiye ilgili bakanlıkların web sitelerinde de yer verilmelidir.

  İlgili bakanlıkların tutumu

  6. Çevre ve Sağlık Bakanlıklarının konuya hassasiyetle yaklaşmış olmalarını geleceğe dönük olarak olumlu karşılıyoruz. Konuyla ilgili diğer bakanlıklar olan Ulaştırma, Enerji ve Çalışma Bakanlıklarının da aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

  İşyeri maruziyeti ve korunma

  7. Elektromanyetik radyasyona ve elektromanyetik alana maruz kalan çalışanların, işyeri hekimleri tarafından takibe alınması ve periyodik muayenelerinde konuya uygun muayene yöntemlerinin kullanılması gereklidir. Ayrıca işyeri hekimleri bu tür risklerin çevrede saptanabilmesi için ilgili yerlere gerekli başvuruyu yapmalıdır.

  Tıbbi cihazlarla etkileşim

  8. Hastanelerde, ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri gibi hayati önem taşıyan elektronik cihazların bulunduğu yerlerde cep telefonlarının kullanılması, yaratabileceği etkileşim nedeniyle kesinlikle yasaklanmalıdır. Yasağa uyulmasının sağlanması amacıyla hastane yönetimlerine ortak protokol oluşturulması önerilmektedir.

  Sağlık personelinin korunması

  9. Tıbbi alanda elektromanyetik alan oluşturan cihazların yoğun olarak kullanıldığı ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, fizik tedavi merkezleri, görüntüleme üniteleri gibi bölümlerde çalışan sağlık personelinin (cerrahlar, anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanları, anestezi teknisyenleri, fizyoterapistler, hemşireler başta olmak üzere) korunması için gerekli önlemler alınmalıdır. Sağlık personelinin konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

  Ulaşım güvenliği

  10. Kaza riskini arttırdığından sürücülerin seyir sırasında cep telefonlarını kapalı tutmaları için gerekli önlemler alınmalıdır. Cep telefonlarının elektronik sistemlerle etkileşiminin önlenmesi için toplu taşıma araçlarında kapalı tutulmasına dair cezai yaptırımlar getirilmelidir.

  Kamuoyunu ve yetkilileri yukarıdaki hususlar konusunda duyarlı olmaya; gerekli önlemleri çok geç olmadan almaya ve alınmasını zorlamaya; hükümeti bilimsel bir bakışla ulusal noniyonizan radyasyon politikası oluşturmaya çağırıyoruz.

  şeklinde bir yazıyla karşılaştım. Açıkçası bu yazıyı okumadan önce görüşlerim farklıydı.

  Baz istasyonlarına ilişkin şikayet ve ölçüm istekleri için Telekomünikasyon Kurumu#8217;nun bölge müdürlüklerine başvurmak gerekiyor.

  Ölçüm ya bölge müdürlükleri ya da bu konuyla görevlendirilmiş şirketler aracılığıyla yapılıyor.

  ŞİKAYET İÇİN:
  Telekomünikasyon Kurumu Ankara: (312) 550 52 42,
  İstanbul (212) 465 62 72-465 62 73
  E-posta ile başvuru için: info@tk.gov.tr

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Ruhsatsız baz istasyonları için belediyeye başvuru yaptığınız takdirde zabıta ekipleri baz istasyonunun inşaatını durdurtacaktır.

  Daha önceki benzer olaylarda halk imza toplayarak niğde valiliğine başvurmuştur. Niğde valiliği Çevre ve orman bakanlığından izin alınmadığını gördükten sonra durumu belediyeye iletmiş ve belediye çalışmaları durdurmuştur.

  Ayrıca Bursa'da yapılan bir çalışma sırasında bir apartmanın üstündeki kaçak baz istasyonunu fark eden belediye zabıta ekipleri bu inşaatı durdurmuştur. Bu şekilde durdurulmasını sağladıktan sonra karşı taraf idare mahkemesine gidebilir. Sizin yapmanız gereken olayı yerel yönetimlere haber vermek.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2003
  Nerede
  İSTANBUL, Türkiye.
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  Sn. Alisinkay yazdığım yazımda da belirttiğim gibi konu internet cafe sahibinin belediye ile bir alakası olduğu konusunda duyum aldık.

  Tabii ki yine sizin de belirttiğiniz gibi belediyeye de bildireceğiz fakat, yerel yönetimlere haber vermek deyince buraların hangi makamlar olması gerektiğini daha açık bildirirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla,
  Merve

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Yerel yönetimler Belediyelerdir. Ancak ilçeler de kaymakamlar illerde ise valiler genel idre tarafından yerel idareleri denetlemek ve işleyişte birlik sağlamak amacı ile düzenlenmiştir. İşin mahkeme boyutu gibi uzun ve zorlu bir yoldan önce belediyeye, belediye üzerine düşeni yapmadığı takdirde kaymakam veya valiliğe gidebilirsiniz. Onlardan da sonuç alınmazsa cumhuriyet savcılığına yapması gerekeni yapmayan idare çalışanları aleyhine suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Bitti dedikleri denetimli serbestlik tekrar geldi, kimseden düzgün bilgi elde edemiyorum
  Merhaba yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Benim 6000 tl (300 gün) olan cezamda, 26.03.2014 tarihinde başlayan denetimli serbestlik tedbirine...
  Yazan: SSeker Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 16-05-2015, 19:38:57
 2. Gerekli izin alınmadan alkol satmak (evde, açık alanda)
  Gerekli izin alınmadan alkol satmanın cezası nedir?.(evde, açık alanda) vs
  Yazan: levsuk Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 03-10-2009, 00:41:10
 3. Baz istasyonu
  Şehrin göbeğindeki apartmanın çatısına kurulmak istenen baz istasyonu için ne yapılabilir? Nereye başvurulmalı, apartman tek bir şahsa ait.
  Yazan: güvenlaw Forum: Sağlık Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 08-08-2009, 09:25:54
 4. Kimseden çekmedim avukatlardan çektiğim kadar
  Kimseden çekmedim avukatlardan çektiğim kadar http://www.gunisigihukuk.com/images/kimsedencekmedim_bu.jpg Figen Erbek Avukat, İstanbul Barosu...
  Yazan: Av.Tayfun Eyilik Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 16-07-2007, 16:44:07
 5. Baz istasyonu
  il merkezinde bir işhanının üzerine kurulan kaçak baz istasyonunun kaldırılmasıyla ilgili prosedürü sırasıyla anlatan olursa çok memnun...
  Yazan: silosur Forum: Çevre Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 15-05-2006, 18:57:06

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.