+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Feb 2013
  Nerede
  Çanakkale
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  Merhabalar.Daha önce çalıştığım iş yerinde aldığım maaş 800.00TL iken sigorta primim 701.00TL üzerinden yani asgari ücret üzerinden yatırılıyordu.Konuyu yargıya yansıtmadım.Fakat bu kaybedilmiş hakkımı almak istiyorum.Ayrıca mobbing yüzünden ayrıldığım için işsizlik maaşı da alıyorum fakat kendilerini işsizlik maaşımı almaya noterden gönderdiğim ihtarnameyle ikna ettiğim için ayrıca bir tazminat almadım.Yazdığım ihtarnamede sigortamın düşük yatırıldığı için yaşadığım kaybı da belirttim.Kısacası sorum şu.İşten ayrılalı 5 ay oldu.Konu hakkında yargı yolunu kullanmak herhangi bir zaman var mı?Yani zaman aşımına uğrar mı?  Hukuki NET Güncel Haber

  Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi konulu yargıtay kararı ara
  Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2011
  Nerede
  .
  İletiler
  1.381
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  Konunun uzmani Ali tezel bey in bu konu ile ilgili görüsleri asagidadir.

  SGK’nın başsızlığının göstergelerinden biri

  Bir yandan ücretleri yükseltmek ister, diğer yandan ücretlerle ilgili davaya hayır der

  Son zamanlarda duymuşsunuzdur, SGK prim kaybını azaltmak için meslek kodlarına göre ödenecek en az ücretleri belirlemeye çabalıyor, öte yandan ücretim yüksek olduğu halde beni asgari ücretten bildirmişler diye dava eden işçilerin karşısına dikilip, davası reddedilsin diyor…

  Ali bey, 2004 yılından beridir aynı işyerindeyim ve yönetici asistanıyım, ayda 3000 lira net maaşım olduğu halde SGK’ya beni hep asgari ücretten bildirmişler. Bu sebepten işverenimi İş Mahkemesinde dava etmek istedim. Avukatım, bu davayı hem işverene hem de SGK’ya karşı açmamız lazım dedi. Bir de ekledi, davalı olacak olan SGK’da tıpkı işverenin gibi dava reddedilsin, davacı işçi yalan söylüyor der dedi. Bu doğru mu mantığım almadı. İsmi Saklı

  Sayın okurum, açmak istediğiniz dava “hizmet tespit davası”dır. Özelliği gereğince hem işvereni hem de SGK’yı dava etmek zorundasınız, avukatınız doğru ifade etmiş. Öte yandan davalı olan SGK’da tıpkı işvereniniz gibi davaya göndereceği avukatı ile sizin aleyhinize çalışıp, davanın reddedilmesini ister.

  ***KAYITDIŞILIK ÇEŞİTLERİ
  Üç çeşit kayıtdışılık var. Birincisi tam kayıtdışılık olup çalışan SGK’ya hiç bildirilmez. İkincisi aslında ayda 30 gün çalışıldığı halde SGK’ya 30 günden az bildirilmedir. Üçüncüsü de aslında daha yüksek ücret ödendiği halde SGK’ya asgari ücret veya daha düşük ücretle bildirilmektir. SGK bunlardan sonuncusu olan gerçek ücretten değil de daha düşük ücretten bildirilme olayına karşı şimdi meslek kodları ve mesleklere göre alınacak ücretleri belirlemeye çalışıyor. Daha doğrusu Primler Genel Müdürlüğü bu konuyla ilgili çalışıyor. Gerçi bu konu tartışmaya açık bir konu ama yine de SGK’nın primler dairesi mesleklere göre asgari ücret tarifesi çıkarmaya çabalıyor.

  ***SGK’NIN HUKUK İŞLERİ İSE TERSİNE ÇABALIYOR
  Tıpkı sizin gibi ücretlerim SGK’ya düşük bildirilmiş diye İş Mahkemelerinde “hizmet tespit davası” açılırsa, davaya SGK’da avukat gönderecek ve davacının davası reddedilsin diyecek. Yani, sizin davanızın mahkeme tarafından kabul edilmemesini isteyecek. Mantığınıza uymadı biliyorum ama maalesef SGK bu. Davayı kazansanız aslında sizin cebinize tek kuruş girmeyecek, SGK, bu işverenden hem prim tahsil edecek hem de idari para cezası tahsil edecek ki verdiğiniz bilgilere göre bu dava sonunca SGK’nın işverenden isteyeceği rakam 300 bin lirayı geçer. Siz ise bu davanın kazanılması halinde ilerde emekli olduğunuzda daha yüksek bir emekli aylığına kavuşacaksınız.

  ***SGK’NIN BAŞSIZ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR
  Görüyorsunuz SGK’nın bir bölümü, düşük ücretlerden prim ödenmesin diye çabalarken, diğer birimi de düşük ücretlerin mahkeme yoluyla gerçek ücrete dönüşmesini engellemeye çabalar. Bu iki SGK biriminin başında birisi olsa birini Hanya’ya diğerini de Konya’ya gönderir mi?

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Feb 2013
  Nerede
  Çanakkale
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  Artı olarak bir kaç durum daha var.Mesela iş yeri yıllık izin ücretlerimi ödemedi,resmi tatillerde iş yeri açık olmasına ve çalışmama rağmen bunları maaşıma yansıtmadı,fazla mesai diye bir şey yoktu istersen 24 saat çalış bunları ödemedi.Fazla mesai için pek çok kanıtım var.Ayrıca vergi konusunda da sıkıntıları var.
  Benim çalıştığım iş yeri bilgisayar satış ve servisiydi ben bilgisayar teknisyeni olarak çalıştım.Bu iş yeri haricinde birde eczaneleri var.Elektronik reçeteye geçilmeden önce sağlık karneleri sayesinde pek çok vatandaşın sağlık karneleri eczanede dururdu.Doktorlarla araları çok iyi olduğu için bunlara sıkıntı olmadan pek çok ilaç yazılarak devletten ödemesini alırlardı.Hatta yaşadığım ilde daha önce bir eczacı bir konuda fire verip emniyet tarafından alınınca benim çalıştığım iş yerine fazlalık ilaçları yığarak yakalanmamak için tabiri caizse ecza deposuna çevirdiler.Daha bir kaç şeyde mevcut.Bunları da katarak şikayetçi olsam durum neyle sonuçlanır?
  Aslında şikayetçi olmak istemiyorum fakat kendileriyle hiç alakam kalmamış olmasına rağmen mal çalıp sattım diye bir söylenti çıkarmışlar.Bunu söyleyen kişiyi de şahit olarak göstersem dava açabilir miyim?
  Saygılarımla.
  Konu melihb17 tarafından (10-02-2013 Saat 00:43:02 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hataları

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Dec 2011
  Nerede
  .
  İletiler
  1.381
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  T.C. YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ
  E. 2011/33414, K. 2011/23478, T. 11.7.2011

  • İZİN ÜCRETİ VE KIDEM TAZMİNATI TALEBİ ( Davacıların Murisi İşçinin İnşaat Mühendisi Olup Şantiye Şefi Konumunda Çalıştığı 10 Yıllık Meslek Tecrübesi Bulunduğu - Asgari Ücretin Biraz Üzerinde Bir Ücretle Çalışmasının Hayatın Olağan Akışına Uygun Düşmeyeceği )

  • ÜCRETİN TESPİTİ ( İşçilik Alacakları/İşçinin İnşaat Mühendisi Olup Şantiye Şefi Konumunda Çalıştığı 10 Yıllık Meslek Tecrübesi Bulunduğu - Asgari Ücretin Biraz Üzerinde Bir Ücretle Çalıştığı Değil Ticaret Odasınca Bildirilen Ücret Esas Alınarak Hesap Yapılacağı )

  • İŞÇİNİN ÜCRETİNİN TESPİTİ ( İşçilik Alacakları/Ticaret Odasınca Bildirilen Ücret Esas Alınarak Hesap Yapılacağı - İnşaat Mühendisi Olup Şantiye Şefi Konumunda Çalışan 10 Yıl Tecrübesi Olan İşçinin Asgari Ücretin Biraz Üzerinde Bir Ücretle Çalışmasının Hayatın Olağan Akışına Uygun Olmadığı )
  4857/m. 59, 1475/m. 14


  ÖZET : Davacıların murisi olan işçi inşaat mühendisi olarak şantiye şefi konumunda görev yaparken şirket çalışanı tarafından vurularak öldürülmüştür. Kıdem tazminatı ile izin ücreti talep edilmektedir. 10 yıllık meslek tecrübesi bulunan, belirtilen konumdaki bir işçinin asgari ücretin biraz üzerinde bir ücretle çalışması hayatın olağan akışına uygun düşmez. Davacıların murisinin alabileceği, Ankara Ticaret Odasının yazısında bildirilen ücret esas alınarak kabul edilmelidir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.996
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  Alıntı melihb17 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Doktorlarla araları çok iyi olduğu için bunlara sıkıntı olmadan pek çok ilaç yazılarak devletten ödemesini alırlardı.Hatta yaşadığım ilde daha önce bir eczacı bir konuda fire verip emniyet tarafından alınınca benim çalıştığım iş yerine fazlalık ilaçları yığarak yakalanmamak için tabiri caizse ecza deposuna çevirdiler.
  Bu olaylar yeni mi oldu yoksa bunların suç olduğunu o zamanlar bilmiyor muydunuz da yeni mi öğrendiniz?
  Dikkat edin, şecaat arzederken sirkatin söyleyen merd-i kıpti misali yardım ve yataklık ithamına muhatap olmayasınız.
  Saygılarımla.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jun 2012
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  35
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  Merhaba. 800,00 TL net ücretiniz yaklaşık 1115 TL gibi SGK'ya bildirilmesi gerekir. Ancak bu durumu ispat etmeniz maaşınızın ne şekilde ödendiğine bağlı. Durumu ispat edebilirseniz işyerinizin bağlı bulunduğu SGK'ya gidip dilekçe ile başvurursunuz. Orada inceleme sonucunda tespit söz konusu olursa mahkemeye gerek yok. En son tespit yapılmazsa mahkemeye gidebilirsiniz.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  24
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  merhaba benimde konuyla ilgili olarak bazı sıkıntılarım var ve ne yapacağımı bilemiyorum,ben ist.otobüs aş.de çalışıyorum,yani özel halk otobüsleri gibi erguvan otobüslerde şöför olarak çalışıyorum,maaşlarımız 1900 tl,fakat yarısı banka hesabınadan alıyoruz yarısınıda elden veriyorlar,bu konuda aynı yerde çalışan arkadaşlarda şahit bulabilirim,sigortamız hem asgari üçretten ödeniyor,hemde hiç izinsiz çalışmamıza rağmen sigortamız bazı aylarda 23 ila 26 gün gösteriliyor,bizde hiç izin yok 30 gün boyunca ful çalışıyoruz,hiçbir sosyal hakkımızda yok,bizleri köle gibi çalıştırıyorlar bunun hesabını sorduğumda bana biz kimseyi zorla çalıştırmıyoruz diyorlar,ben bu yüzden işten ayrıldım,zaten 6 ay 10 gün gibi bir çalışmılığım olmuştu,ben şimdi mahkemeye versem,benim kazancım ne olur? vermeme değermi,zaten 8 saatin üzerinde çalıştırıyorlar,lütfen bana bu konuda yardım edin.saygılarımla..

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  20.199
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  Dava açarsanız, kazanırsanız
  ödenmeyen fazla çalışma ücretlerinizi talep edip alabilirsiniz, düşük ücret ödenen sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden ödenmesini sağlayabilirsiniz.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Dec 2014
  Nerede
  yalova
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenen maaşa göre düşük yatırılan sigorta primi

  Merhaba gemi insa sektorunde taseron firmada calisiyorum 2.700tl maas aliyorum sirket ssk mi asgari ucret olarak yatiriyor. Bir diyer sorum bazi sebeplerden dolayi maas, imin 4/1ine haciz konuldu bende bu parayi odeyemeyecegimden dolayi iş verenden cikisimin verilmesini istedim ama cikisim qverilmedi aksine ssk pirimini ekisik yatirirsak hacize odeyecegin para miktari az olur dedi patronumuz ve 3 aydir ay 30 calisiyorum fakat ssk primim 10 gun olarak yatiriliyo. Patrnumuz ssk priminin geri kalanini elden vercem dedi ama vermiyo.Bu durumda ne yapmam gerekiyo tşkrler

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Tazminat ödemesi, eksik ve düşük yatırılan sgk primi hk.
  Merhabalar, 17 aylık çalışmış olduğum iş yerinden işveren tarafından çıkartıldım. Kısaca bahsetmek gerekirse sürekli fazla mesai yapıyor ama hiç...
  Yazan: qEccE Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 05-01-2014, 23:03:27
 2. Eksik ödenen sigorta primi hakkında?
  iş sözleşmemde yazan net maaşım üzerinden sgk prpimlerim yatırılmadı bunun yanında maaşın bir kısmını elden bir kısmını bankadan alıyorduk, buna...
  Yazan: smhbrn Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 03-03-2013, 09:27:38
 3. Fazladan Yatırılan Trafik Sigorta Primi
  Arkadaşlar ben 2007 yılında Almanyadan özürlü çocugum için Voswagen Sharan bir araç ithal ettim.2007 yılında ilk tescil edildiğinde araç...
  Yazan: metehan50 Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-07-2010, 10:48:15
 4. Eksik ödenen sigorta primi
  İyi günler, Bir iş yerinde çalışanların sigorta primleri aldıkları maaş kadar değil de asgari ücret ya da biraz daha üstünden yatırılıyorsa ve...
  Yazan: salmanim Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 20-04-2010, 11:14:53
 5. Eksik ödenen sigorta primi ve ücret
  Merhaba, Özel bir mühendislik şirketinde 4.5 senedir çalışıyorum, yaklaşık bir seneden beri ücretlerimiz ya eksik yatmamaktadır ya da hiç...
  Yazan: r2yil Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-08-2009, 10:06:35

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sigorta primi ne kadar yatırılıyor

sigortaya ne kadar para yatırılıyor

sigorta aylık ne kadar yatırılıyor

sigorta asgari ücretten yatırılması

sigorta en az ne kadar yatırılır

http:www.hukuki.netshowthread.php103171-odenen-maasa-gore-dusuk-yatirilan-sigorta-primi

sigorta parası ne kadar yatırılıyor

sigorta ne kadar yatırılır

sigortaya odenen para ne kadar

ssk primi eksik ödeme cezasısigortaya aylık ne kadar yatırılıyorişçi sigortası ne kadar yatırılıyorsigorta priminin eksik yatırılmasıssk eksik yatırma cezasısigortayı eksik yatırmanın cezasısigorta primini eksik yatırmanın cezasıeksik sigorta primi yatırmanın cezasısigortaya yatırılan para ne kadarssk priminin eksik yatırılmasıssk aylık ne kadar yatırılıyorsigorta primim eksik yatırılıyorsigorta ne kadar yatırılıyorsigortaya kaç para yatırılıyormaaşa göre sgk primissk primini eksik yatırmanın cezası
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.