Konuyla ilgili benzer başlıklar olmasına rağmen birkaç hususta yardımlarınızı bekliyorum.

15.02.2012 tarihinde belirsiz süreli iş sözleşmesiyle bir firmada işe başladım ve Ağustos 2013 tarihinde askerlik için ayrılıp geri dönmeyi düşünüyordum. Fakat son dönemlerde

işverenimizin ben dahil bütün departmandaki arkadaşlara tavrı kendi rızanızla işten ayrılın yada huzursuzca çalışın şeklinde. 7 aydır maaşımıza zam yapılmamakta iş sözleşmesinde belirtilmediği için yasal bir talebimizde olamıyor sanırım. Maddi şartların zorlamasından dolayı askere 2013 Nisan ayında gitmeye karar verdim.

Şimdi izlemem gereken süreç hakkında bilgi almak istiyorum. Bildirimi ne zaman yapmam gerekir? Askerliğin haklı fesih hakkını kaybetmemek için ne kadar süre öncesinde işten ayrılabilirim? İşveren işten çıkardığı 1 yılı dolmayan 2 arkadaşın son maaşlarını bile 3-4 ay sonra ödemişti ve firmanın maddi şartlarını, usullerini bildiğim için tazminatımı zamanında ödemeyeceği konusunda şüphem var. Dava yoluna gidersem ne kadar sürede sonuçlanır? Dava açarsam ne gibi maddi külfetlerle karşılaşırım? Alacağım kıdem ve Nisan'a kadar kullanamayacağımı var sayar isek senelik izin ücretim ne kadar olur. Son ay brüt maaşım 2.200 tl.

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkürler