+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Isı pay ölçer kiracı mağduriyeti hakkında

Isı pay ölçer kiracı mağduriyeti hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Isı pay ölçer kiracı mağduriyeti hakkında

Merhaba,

Evimde kiracı olarak 1 yıldır oturmaktayım. Merkezi sistemle ısınan apartmandaki her daireye ve dükkana Ekim 2012' de ısı pay ölçer ve termostatik vana taktırıldı. Ancak, benim ev sahibim bu sistemden taktırmadı. 5627 sayılı eneji verimliliği kanuna göre taktırılması zorunlu olan bu sistem dairemde olmadığı için Ocak ayı aidatı olarak her daireye 250- 300 TL civarında fatura gelirken benim oturduğum daireye nasıl hesaplandığını bilmediğim bir şekilde 400 TL fatura edildi.Buna ek olarak evimde pay ölçer okuma vericisi bulunmamasına rağmen 4 TL okuma parası da tarafıma düzenlenen faturaya eklendi. Ev sahibimle ne kadar konuşsam da sistemi eve taktırmıyor.

Bunun yanında yöneticim bu bedelin hepsini benden talep ediyor ve sürekli kapıma gelerek icraya vereceğini söyleyerek beni taciz ediyor. Ev sahibime herhangi bir yazı göndermeyen kendisi ben ödemediğim takdirde icraya vereceğini söylüyor. Ben de yöneticime-yeni evli olduğum ve çok yoğun çalışmaktan dolayı böyle şeylerle uğraşacak vaktim olmadığı için- ölçülebilen değerlerden en yüksek olanı vereyim, gerisini ev sahibimden alın şeklinde PTT vasıtasıyla 300 TL gönderdim. Açıklamayı da yukarıda yazanın özeti halinde belirttim.

Ben her ay ve bu ay bu durumdan dolayı mağdur olacağım. Evimde ısı pay ölçer olsa, eşim ve ben çalıştığımızdan dolayı, kaloriferleri evde bulunmadığımızda kısacağımızdan dolayı belki 150 TL civarında bir bedel ödeyecekken 400, belki 500 TL fatura mı ödeyeceğim?

Bir de sözleşmeyi bu yıl yenilemedik. Evden çıksak, yeni 1 yıl için kalan ayları ödemekle yükümlü müyüm? Ayrıca biliyorsunuz ki evden taşınmak bana daha masraflı bir hale gelecek.

Evde huzur kalmadı. Konu hakkında acil yardımlarınızı bekliyorum. Bu durum her ay başımıza gelecek

Ne yapmalıyım?

Çok teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Isı pay ölçer kiracı mağduriyeti hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Isı pay ölçer kiracı mağduriyeti hakkında konulu hukuk haber
    Konu nzhszr tarafından (05-02-2013 Saat 23:25:54 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: :( Mağduriyet: Lütfen acil yardım, pay ölçer ile ilgili sorulmayan ama şu anda yaşanan bir sorun hk.

İsi pay ölçer taktırmak 1.5.2012 de enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının isi yönetmeliğine göre mecburi oldu.
    Bir kat malikinin ben istemiyorum deme seçeneği yok.
    Mecbur kabul edecek.
    Ev sahibinizle iletişime geçin.
    Sizin tahminiz fazlalık olan miktarı ev sahibiniz üstlensin.
    Yada siz kiradan eksiltin.
    Aidattan Kat malikleri kanuna göre kiracıda ev sahibi ile birlikte sorumlu.
    Kiracının sorumluluğu o dairede kiracı olarak kaldığı müddetçe devam eder.
    O daireden çıkıp başka bir yere taşındığında adresini değiştirdiğinde sorumlulgu biter.
    Yeni adresinde Kiracıya önceki eksik aidatından dolayı iCRA takibi yapılamaz.
    Kalan borçları önceki ev sahibi ödemek zorundadır.

Magdur olan sizsiniz ev sahibinizi enerji verimligi ve isi pay ölcer yönetmeligine uymadigi icin cumhuriyet savciligina suc duyurusunda bulunabilirsiniz.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (06-02-2013 Saat 13:06:06 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: :( Mağduriyet: Lütfen acil yardım, pay ölçer ile ilgili sorulmayan ama şu anda yaşanan bir sorun hk.

İlginize çok teşekkür ederim.
    Bugün ev sahibimle konuştum ve kendisi ile toplam doğalgaz faturasının kat malikine arsa payına düşen miktarı ödemek istediğimi, geri kalan miktarı kendisinin üstlenmesini belirten bir anlaşma imzalamayı önerdim. Kabul etti.

Bu imzalanan anlaşmanın bir kopyasını yöneticime versem kendisi eski sistemdeki gibi arsa payına düşen miktarı hesaplatır mı sizce? Yani elimdeki kağıda göre davranmak zorunda mıdır? Çünkü bu değer dışında belirleyebileceğim kesin bir bedel yok.

Bu anlaşmanın hukuki bir geçerliliği olur mu?

Son olarak ,

Diyelim arsa payı bedelini kabul etmedi. Bana düşen bedel nasıl hesaplanır? Bununla ilgili bir kanuni madde var mıdır?

Çünkü anladığım kadarıyla pay ölçer olanları toplayıp geriye kalan miktarı bana aidat olarak gönderiyor.

Tekrar çok teşekkür ederim.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

BORCLAR KANUNU
    Temizlik ve bakım giderlerini ödeme borcu
    MADDE 317- Kiracı, kiralananın olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini ödemekle yükümlüdür.
    (Demirbaş gideri hariç sadece Normal gider aidatı öder)

KMK 20 ye göre müteselsil birlikte sorumluluk var.
    Yani kiracı ev sahibi adına ödeme yapar.
    Ama ödediginiz aidatlarin icinde demirbaş aidatları dahil ise ev sahibinizden geri talep ediniz.

Bu tablolarda hangi giderleri kiracı hangi giderleri kat maliki öder listelenmiştir.
    Dosya 1270
    .
    Dosya 1271
    .
    Kat malikinin ödemesi gereken Demirbaş aidat icerigini kat malikinizden hesaplaşma yolu ile geri talep edebilirsiniz.
    kiradan düsebilirsiniz.
    .
    Konu Hakkaniyetli tarafından (06-02-2013 Saat 17:25:04 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    348
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nzhszr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlginize çok teşekkür ederim.
    Bugün ev sahibimle konuştum ve kendisi ile toplam doğalgaz faturasının kat malikine arsa payına düşen miktarı ödemek istediğimi, geri kalan miktarı kendisinin üstlenmesini belirten bir anlaşma imzalamayı önerdim. Kabul etti.

Bu imzalanan anlaşmanın bir kopyasını yöneticime versem kendisi eski sistemdeki gibi arsa payına düşen miktarı hesaplatır mı sizce? Yani elimdeki kağıda göre davranmak zorunda mıdır? Çünkü bu değer dışında belirleyebileceğim kesin bir bedel yok.

Bu anlaşmanın hukuki bir geçerliliği olur mu?

Son olarak ,

Diyelim arsa payı bedelini kabul etmedi. Bana düşen bedel nasıl hesaplanır? Bununla ilgili bir kanuni madde var mıdır?

Çünkü anladığım kadarıyla pay ölçer olanları toplayıp geriye kalan miktarı bana aidat olarak gönderiyor.

Tekrar çok teşekkür ederim.
    Pay ölçer sizin kullandığınız ısıyı Kwh cinsinden bildiren bir araçtır. Neden arsa payı oranı gibi eski değere takılıyorsunuz anlayamadım. Yarın kış mevsimi tatile gitseniz ortam ısınızı 15 derecede tuttuğunuzda neredeyse aylık %70 tasarruf edersiniz. Anlatmak istediğiniz ısıpayölçerin demirbaş olarak imalat masrafları mı? Eğer o ise zaten bu giderleri ev sahibiniz ödeyecektir.
    Başlangıcı görmemişim.
    Yapacağınız savcılığa yönetim hakkında dilekçe vermektir. Isı pay ölçeri taktırmak aynı zamanda Yöneticinin sorumluluğu. 1600TL cezayı öder sonra ev sahibiniz ile gerekli anlaşmayı yapar. Yerinizde olsam dilekçemi verir ve yasal olmayan aidat toplandığı gerekçesiyle eski aidatı ödemeye devam ederim.
    Sorun düzelmedi mi sizi icraya götüreceklerdir. İcraya itiraz edersiniz yargıya taşınır orada da kanuni zorunluluklarını yerine getirmedikleri için dava lehinize KESİNLİKLE sonuçlanır. Hatta site 36.000TL Kanuna muhalefet cezası öder. Herksein aklı başına gelir.
    Konu Atilda09 tarafından (06-02-2013 Saat 18:42:01 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cok tesekkur ederim yardimlariniz icin o zaman bir dahaki yakiti odememem durumunda Atilla Bey' in dedigi olaylar yasanacak. Bu arada dun ogrendim yoneticimiz 2 dairede bulunan havlupan a pay olcer taktirmamis. Kendisi agzindan kacirdi.

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Isı pay ölçer kiracı mağduriyeti hk.

sayın şikayetçi aynı sorun benımde basıma geldı.sizin faturanızla kesinlikle oynamıslar.
    ısı pay ölçer yoksa daırenızde kesınlıkle fatura gelmemesı lazım .kmk 42 . maddeye gore arsa payından odemeye devam etmenız gerekır.eskişehirde oldugunuz ıcın sanımırım sızın fırma ıle aynı .yapacagınız tek sey gelen faturayı
    fotokopısını alıp antetlı kagıdın altındakı numaraya sıkayetınızı ve faturayı yollayın .firmanın yaptıgı ısı goreceksınız buyuk ıhtımalle yonetıcıde bu ısın ıcınde. gelen asıl fatura ıle yonetıcınızden odedıgınız parayı alın.bundan sonrada odeme yapmayın .asıl sorumlu daıre sahıbıdır.firmaya sorarken hangı yasaya gore benım daıreme fatura yapılmıs dıye sorun.zaten sızın daırenın okuma ıslemı yapılmadıgını goreceksınız.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ralf55 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın şikayetçi aynı sorun benımde basıma geldı.sizin faturanızla kesinlikle oynamıslar.
    ısı pay ölçer yoksa daırenızde kesınlıkle fatura gelmemesı lazım .kmk 42 . maddeye gore arsa payından odemeye devam etmenız gerekır.eskişehirde oldugunuz ıcın sanımırım sızın fırma ıle aynı .yapacagınız tek sey gelen faturayı
    fotokopısını alıp antetlı kagıdın altındakı numaraya sıkayetınızı ve faturayı yollayın .firmanın yaptıgı ısı goreceksınız buyuk ıhtımalle yonetıcıde bu ısın ıcınde. gelen asıl fatura ıle yonetıcınızden odedıgınız parayı alın.bundan sonrada odeme yapmayın .asıl sorumlu daıre sahıbıdır.firmaya sorarken hangı yasaya gore benım daıreme fatura yapılmıs dıye sorun.zaten sızın daırenın okuma ıslemı yapılmadıgını goreceksınız.
    Sayın Ralf55 öncelikle teşekkürler. Benim gibi birini bulmak bu koşullarda kusura bakmayın beni sevindirdi Ancak aynı sorunu yaşadığınız için adınıza üzüldüm.
    Bugün de yöneticim çalıştığım firmaya iadeli taahhütlü mektup yazıp arsa payı dışındaki farkı ödemezsem icraya vereceğini yazmış.Tüm

Ev sahibime arsa payı dışındaki farkın kendisine ait olduğunu belirten bir yazı imzalattım. Ancak ev sahibim ödememiş, bunun üzerine yönetici yukarıda belirttiğim yazıyı yazmış.

Siz aynı durumda firmaya talepte bulundunuz ve size hesaplama gönderdiler mi? Gönderdilerse nasıl bir fatura çıkarttılar?

Sizin şu anda durumunuz sabit bir ödemeye(hesaplamaya) bağlandı mı?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Borcu ödeyip icradan kurtulun. Ev sahibine imzaladığınız sözleşmeden dolayı kirayı öderken ödediğiniz borcu kiradan düşün.

Gerisini ev sahibi kat maliki olarak yönetimle halletsin.

Ev sahibinden ısı pay ölçer sistemini taktırması konusunda uyarın taktırmaz ise evi boşaltacağınızı söyleyin.

Isı pay ölçer taktırmaması ev sahibinin sorumluluğu ve taktırmaz ise haklı fesih hakkınız doğuyor.

Isı pay ölçer taktırmazsanız tabiki en yüksek rakamı ödeyeceksiniz.

Ama anlaşma yapmışsınız kiradan düşün rahat olun.

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın nzhszr
    önelikle size gelen faturayı izmirdekı bölge bayıne sıkayetınızı basvurun asıl faturaları ısteyın.faturalarda oynama yapmıslar.gercek faturalar geldımı zaten oyle bır borc oldugunu gorunmeyecektır.ısı pay olcer tamamen ev sahıbının sorunu yenı avukattan geldım.ben ev sahıbıyım taktırmadım.halakat mulkıyet kanunun göre oduyorum.cunku bana fatura cıkmıyor .bana ozelden ulasırsanız sıze ayrıntılı anlatırım.firmayı bakanlıga kadar sıkayet ettım.firma gercek faturayı gonderdı.benım daıreme fatura gorunmuyor.bu yuzden ben yakıt ucretını arsa payından oduyorum.sız kıracı oldugunuz ıcın odeme yapmanıza gerek yok ev sahıbının sorunu.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ısı pay ölçer hesaplama

https:www.hukuki.netshowthread.php103074-Isi-pay-olcer-kiraci-magduriyeti-hakkinda

ısı pay ölçer nasıl hesaplanır

ısı pay ölçer kanunu

http:www.hukuki.netshowthread.php103074-Isi-pay-olcer-kiraci-magduriyeti-hakkinda

havlupan isisi faturaya yansirmi

ısı pay ölçer de yaşanan sorunlar

merkezi sistem ısıtma fatura hesaplama

dogalgaz isi pay olcer nasil hesaplanir

merkezi sistem ısı pay ölçer hesaplama

merkezi sistemde fatura hesaplama

isi pay olcer yok diye dogalgaz faturasi odemiyor

aidat farkini odemeyen ev sahibiısı pay ölçer faturalandırmaısı payölçer maliyeti havlupanisi pay olcer faturakiracı doğalgaz yuklemeden kış geçiriyokalorimetrekat kaloriferi kiraci sikayetleri site:www.hukuki.netisi pay olcer hesabiisi pay ölçer kanunuisi pay olcerle odenen örnek faturalarisi pay olcerle ne kadar fatura geliyorisi pay olcer kw nasil hesaplanirmerkezi sistem isi pay olcer nasil okunur
Forum