+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Aidat borçlusu kat maliklerinin icra takibinde izlenecek yol

Sn.Hukukçu dostlar,

289 daireli oldukça büyük bir sitede kat malikiyim..evim kirada ve çok şükür aidat konusunda ödemelerini düzenli yapıyor..ancak bazı kötü niyetli kat malikleri ödemelerini aksatmış,eski dönem yöneticileri tahsilatta yeterince ısrarlı davranmamış ve özetle yaklaşık 100.000 TL alacak birikmiş..ödenmeyen paralar nedeniyle de yönetimler sağa sola borçlanmışlar ancak yönetimden alacaklı olanlar ısrarcı olmalı ki yeni yönetim bu borçları ödeyebilmek için ödemesini düzenli yapan kat maliklerinden avans adı altında bir para talep etmektedir.
    Neden ödemeyenlerin üzerine gidilmediği sorulunca da konuyu avukatın takip ettiğini her bir alacak davası için keşif bedeli dahil yaklaşık 500 TL masraf gerektiğini bu masrafalrın davanın sonucunda borçludan alınabileceğini ancak davaların sonuçlanmasının 3 yılı bulabileceğini söylemektedirler..yani özetle ödenmeyen paralar için "siz ödeme yapın borçları kapatalım,avukata bir fon oluşturalım o da davaları takip etsin alacakları bu şekilde tahsil edebilelim" demektedirler..bu bana hiç de adil bir çözüm gibi görünmüyor.
    Bu ödeme utanmazlarını ödemeye zorlayacak başka bir yaptırım şeklimiz olamaz mı?
    Açılacak her dava anlatıldığı gibi bir masrafa mı tabidir? mesela topluca bir dava açılıp takibat,icra v.b. yapılamaz mı?

Hukuk bize paran yoksa alacağını da tahsil edemezsin mi demektedir?

Sevgili dostlar bilmem sitenin ve kat malikleri olarak bizlerin çaresizliğini yeterince aktarabildim mi?
    Yardım ve önerilerinizi rica edeceğim

Saygılar,sevgiler.

Hukuki NET Güncel Haber

Aidat borçlusu kat maliklerinin icra takibinde izlenecek yol konulu yargıtay kararı ara
    Aidat borçlusu kat maliklerinin icra takibinde izlenecek yol konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Aidat borçlusu kat maliklerinin icra takibinde izlenecek yol

Kimin ne kadar borcu olduğunu biliyorsanız siz de dava açabilirsiniz.(KMK 20.Mad.3 fıkra.)
    Önce ilamsız icra takibi de yapabilirsiniz.İtiraz ederlerse icra takip davasını sulh hukuk Mahkemesine açarsınız.Herkezin kendine ait dava açacaksınız.Mahkeme masrafı 350 TL yi bulabilir.Toplu dava açılmaz.
    Konu şahin41 tarafından (31-01-2013 Saat 18:46:31 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Yönetici %51 oy ve arsa payı çoğunluğu (145) ile seçildiyse, kmk ya göre sadece aidat tahsil davaları açabilir vekil tutabilir.
    Önceki yöneticiler görevlerini tam yapmamışlar.
    Yönetim aidatını ödemeyen kat malikine en geç 1 ay içinde ikaz edip icra tahsil işlemlerini başlatmalıydı.
    Tavizler çok verilirse, taviz isteyen kat malikleri çoğalır.
    Site borçları birikir çoğalır.
    Sorunlar büyür.
    Önemli olan sorunları küçük iken çözmek.
    Dönem sonu olağan kat malikleri toplantılarına katılıp finansal gelişmeleri her zaman sorgulayın.
    Böylelikle olumsuzluklardan erken haberiniz olur.
    Her blok kendi yönetim kurulunu oluşturmalı.
    Blok yönetim kurullarda toplanıp SİTE yönetim kurulunu oluşturmalı.
    Site yönetim kurulu yönetim isini kendimi yapacak yoksa disariya profesyonel bir şirkete sözleşme ile bu görevi verecek mi kararlaştırırlar.
    Her kat maliki aidatını ödemeyen kat malikine bireysel dava açabilir.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı şahin41 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kimin ne kadar borcu olduğunu biliyorsanız siz de dava açabilirsiniz.(KMK 20.Mad.3 fıkra.)
    Önce ilamsız icra takibi de yapabilirsiniz.İtiraz ederlerse icra takip davasını sulh hukuk Mahkemesine açarsınız.Herkezin kendine ait dava açacaksınız.Mahkeme masrafı 350 TL yi bulabilir.Toplu dava açılmaz.
    Sevgili kardeşim öncelikle hızlı yanıtınız için teşekkür ederim..site yönetiminin çalıştığı avukatın bilmemesi mümkün değil gibi gelmekle beraber konuyu biraz daha kat malikleri açısından anlaşılır hale getirmek için sormak istiyorum:
    -İlamsız icra takibi tam olarak nedir ve masrafı yok mudur? (sadece borçluya borcunu hatırlatmaktan mı ibarettir)
    -Sonuç almak açısından yeterli midir? (içerisinde icra kelimesi var direkt icra yolu mu açık demek bu)
    -İtiraz edilmezse süreç nasıl işler?
    -İtiraz edilirse mahkeme yolu kaçınılmaz gibi görülüyor..hiç olmazsa bu şekilde belki bazı utanmazlar korkup ödeme yapar ve mahkeme masrafları minimize edilebilir.

Yanıtınız için peşinen teşekkürlerimi iletiyorum,sevgiler.

- - - Updated - - -

Alıntı Hakkaniyetli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yönetici %51 oy ve arsa payı çoğunluğu (145) ile seçildiyse, kmk ya göre sadece aidat tahsil davaları açabilir vekil tutabilir.
    Önceki yöneticiler görevlerini tam yapmamışlar.
    Yönetim aidatını ödemeyen kat malikine en geç 1 ay içinde ikaz edip icra tahsil işlemlerini başlatmalıydı.
    Tavizler çok verilirse, taviz isteyen kat malikleri çoğalır.
    Site borçları birikir çoğalır.
    Sorunlar büyür.
    Önemli olan sorunları küçük iken çözmek.
    Dönem sonu olağan kat malikleri toplantılarına katılıp finansal gelişmeleri her zaman sorgulayın.
    Böylelikle olumsuzluklardan erken haberiniz olur.
    Her blok kendi yönetim kurulunu oluşturmalı.
    Blok yönetim kurullarda toplanıp SİTE yönetim kurulunu oluşturmalı.
    Site yönetim kurulu yönetim isini kendimi yapacak yoksa disariya profesyonel bir şirkete sözleşme ile bu görevi verecek mi kararlaştırırlar.
    Her kat maliki aidatını ödemeyen kat malikine bireysel dava açabilir.
    Son yönetim toplantısında çoğunluk vardı ve değişik kararlar oybirliği ile alındı ancak alınan kararlar arasında avans toplamak gibi bir karar olduğunu hatırlamıyorum..bu durumda site yönetimi kafasına göre "ben eski borçları ödemek için avans toplayacağım" gibi bir uygulama yasal dayanağı olan bir durum mudur?
    zira bu tür keyfi uygulamalar yönetimlere sınırsız bir yaptırım gücü verir gibi duruyor..sonra ödeme yüssüzleri bu avansa da katılmayarak ve de üstelik avans toplamak hukuksuz ise ödememe konusunda yasal dayanak da bulmuş olmayacaklar mı?
    Katkılarınız için peşinen teşekkürlerimi iletiyorum,sevgiler.
    Konu feyizu tarafından (01-02-2013 Saat 10:11:14 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı feyizu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sevgili kardeşim öncelikle hızlı yanıtınız için teşekkür ederim..site yönetiminin çalıştığı avukatın bilmemesi mümkün değil gibi gelmekle beraber konuyu biraz daha kat malikleri açısından anlaşılır hale getirmek için sormak istiyorum:
    -İlamsız icra takibi tam olarak nedir ve masrafı yok mudur? (sadece borçluya borcunu hatırlatmaktan mı ibarettir)
    -Sonuç almak açısından yeterli midir? (içerisinde icra kelimesi var direkt icra yolu mu açık demek bu)
    -İtiraz edilmezse süreç nasıl işler?
    -İtiraz edilirse mahkeme yolu kaçınılmaz gibi görülüyor..hiç olmazsa bu şekilde belki bazı utanmazlar korkup ödeme yapar ve mahkeme masrafları minimize edilebilir.

Yanıtınız için peşinen teşekkürlerimi iletiyorum,sevgiler.

- - - Updated - - -

Son yönetim toplantısında çoğunluk vardı ve değişik kararlar oybirliği ile alındı ancak alınan kararlar arasında avans toplamak gibi bir karar olduğunu hatırlamıyorum..bu durumda site yönetimi kafasına göre "ben eski borçları ödemek için avans toplayacağım" gibi bir uygulama yasal dayanağı olan bir durum mudur?
    zira bu tür keyfi uygulamalar yönetimlere sınırsız bir yaptırım gücü verir gibi duruyor..sonra ödeme yüssüzleri bu avansa da katılmayarak ve de üstelik avans toplamak hukuksuz ise ödememe konusunda yasal dayanak da bulmuş olmayacaklar mı?
    Katkılarınız için peşinen teşekkürlerimi iletiyorum,sevgiler.
    1-Siz hangi malik ne kadar borçlu bilmediğiniz için, bu bilgileri bilen Yönetimin ilamsız icra işlemini başlatması gerekir.
    2-Kat malikleri kurulunda alınmayan bir karara uymak zorunda değilsiniz.
    Öncelik aidat yüzsüzlerinin borçlarını ödemesi.
    Yönetim görevini yapsın yada görevi devretsin.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.hakkaniyetli, size özelden bir mesaj göndermiştim, rica etsem bakabilir misiniz? Teşekkürler

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İcra daireleri adliye binalarının içersinde olur.İlamsız icra çok tehlikelidir de aslında hiç bir delil göstermeden kişiyi borçlu çıkartabilirsiniz.Yedi gün içersinde icra dairesine gidip itiraz etmezseniz icra kesinleşir.Bir iyi yönüde hiç bir gerekçe göstermeden süresi içersinde borca itiraz ediyorum diye dilekçe verirseniz takip duruyor.İcraya verme İcra dairelerine bizzat giderek gerçekleşir.İcra dairesinden alınan maktu kağıdı doldurarak başlatabilirsiniz.Masrafı 50 TL gibi tutabilir.
    Sonuç alma bakımından tek başına yeterli değil.İtiraz etme hakkı oluyor.Bu durumda Sulh Hukuk Mahkemesine icra takip davası açabilirsiniz.
    İtiraz edilmezse icra kesinleşir.İcra ya giderek başlatma girişiminde bulunulur,Çalışansa maaşının dörtde birine el konur.Bankalara ,tapuya yazı yazılır,mal varlığı incelenir,arabası varsa bağlatılır, Bankadaki parasına ipotek konur.Bir şekilde tahsil edilir.
    .

Nerede
    bursa
    İletiler
    65
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Hakkaniyetli;
    "Yönetici %51 oy ve arsa payı çoğunluğu (145) ile seçildiyse, kmk ya göre sadece aidat tahsil davaları açabilir vekil tutabilir." demişsiniz bu durumun aksine;
    Yönetici yıllık olağan toplantı dışında, olağan üstü toplantı kapsamında fakat olağan üstü toplantı esas ve usullerine uyulmadan ve %51 oy ve arsa payı oranı gözetilmeden seçildiyse durum ne olur?
    1-Dava açabilirmi, hangilerini açabilir hangilerini açamaz?
    2-Yönetimi bu şekilde devir alanlar olağan üstü toplantı koşullarına uymadığı için evrakta sahtecilikle suçlanabilirmi?
    (forumda buna benzer bir konu vardı, olağan üstü toplantı usul ve esaslarına uyulmadan devir almışlar,)

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Flipper rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Hakkaniyetli;
    "Yönetici %51 oy ve arsa payı çoğunluğu (145) ile seçildiyse, kmk ya göre sadece aidat tahsil davaları açabilir vekil tutabilir." demişsiniz bu durumun aksine;
    Yönetici yıllık olağan toplantı dışında, olağan üstü toplantı kapsamında fakat olağan üstü toplantı esas ve usullerine uyulmadan ve %51 oy ve arsa payı oranı gözetilmeden seçildiyse durum ne olur?
    1-Dava açabilirmi, hangilerini açabilir hangilerini açamaz?
    2-Yönetimi bu şekilde devir alanlar olağan üstü toplantı koşullarına uymadığı için evrakta sahtecilikle suçlanabilirmi?
    (forumda buna benzer bir konu vardı, olağan üstü toplantı usul ve esaslarına uyulmadan devir almışlar,)
    Kat maliklerinin %51 oy ve arsa payi (Cifte kosul) onayi olmadan secilen yöneticiler, ayni zamanda kat maliki de degilerse hic bir dava acamaz.
    Kat maliklerinin %51 oy ve arsa payi (Cifte kosul) onayi olmadan secilen Yönetici ayni zamanda kat maliki ise aidat tahsil davasi acabilir.
    KMK 20 ye göre her kat maliki aidatini ödemeyen kat malikine aidat tahsili icin ilamsiz icra baslatabilir.
    Sulh hukukda aidat tahsil davasi acabilir.

örnek:
    Kat maliki olmayan yönetici ortak alana müdahalenin menni davasi acamaz.

Cünki bu yetki Borclar kanunu md 504 e göre özel ilave vekalet gerektirir.

Ortak alana müdahalenin menni davasini sadece her kat maliki acabilir.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (02-02-2013 Saat 11:04:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    bursa
    İletiler
    65
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Hakkaniyetli yukarıdaki cevabınıza binaen emsal karar varsa ve paylaşırsanız memnun olurum, teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aidat icra takibi

aidat vermeyen kat maliki

aidat borcu icra takibi

apartman aidatı icra

aidat ödemeyene icra takibi

aidat borcu icra takibi dayanak belge

aidat icra

site aidat icra takibi

apartman aidat borcu icra takibi

aidat borcu icra takibi nasıl yapılır

apartman aidat borcu

aidat borcu icra

site aidatı icra takibiaidat borcunu ödemeyen kat malikiaidatını ödemeyen kat malikikat maliklerinin icraya verilmesikat malikleri kanunu aidat borcuapartman aidat icra takibikac ay aidat vermeyenlerbina yineticisi beni icraya verdisite yönetimi icraya verebilir miSİTE AİDATINI ÖDEMEYENE İCRA TAKİP FORMUapartman yönetim borcu ilamlı mı ilamsız takip miaidat ödemeyen kat malikiyöneticinin icra takibi
Forum