Acentesi olduğumuz bir firma sözleşme bitince talep ettiğimiz portföy tazminatını ödemeyince ihtar çektik 14.07.2011 de temerrüte düştüler, aralık 2012 de açtığımız dava bitti. Mahkeme avans faiziyle birlikte tazminatın ödenmesine hükmetti. Borçlu firma tazminatı zamanında ödemediği için banka kredilerini ödeyemedik, yasal takibe uğradık, avuk.ücreti, icra harçları, temer.faizi ve ödenemeyen vergi borcu gecik.zamları nedeniyle oluşan zararımız alacağımız faizin çok üstünde hepsini ispatlayacak durumdayız. Şimdi Munzam zarar davası açacağız.

1- Tazminat davası için avukatla sözleşmemiz var tahsil edilecek tutar üzerinden % 15 alacak, bunu da munzam zarar olarak talep edebilirmiyiz yoksa sadece yasal avukatlık ücreti kadar bir talepte mi bulunmamız lazım.

2- Şirketin kredi borcu için Ortak olarak şahsi evimi ipotek etmiştim. Borçlu, karara rağmen ödeme yapmaz, teminat verip temyize giderse bu süre içinde ev icradan satılacak. Mahkeme tarafından yapılan Kıymet takdiri kesinleşti. Bu tutarın altında % 60, % 40 la satılırsa veya banka alacağına mahsuben kendi alırsa zararım oluşacak. Munzam zarara girer mi ? Bunu şirket talep edemez, ortak olarak zarara uğramış olmam nedeniyle ayrı bir dava mı açmam lazım ?

3- Borçlu, tazminatı 14.07.2011 de ödeseydi bilanço çok karlı çıkacaktı, kar dağıtımıyla (AŞ dir, % 90 ortağım) kar payı alacak ve kredi kart borçlarımı da kapatacaktım, hepsinden takibe uğradım. Bunlardan doğan zararımı da talep edebilirmiyim ?

4- Şirket yasal takipler nedeniyle itibar kaybına uğradı, manevi tazminat da talep edebilirmiyiz ?

Avukat değilim, BK.105 le ilgili yazıları okudum ama yukarıdaki hususlarda açık ifadeler bulamadım. Görüşlerinizi bekliyorum.