+ Konuyu Yanıtla
5 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
41 den 50´e kadar toplam 61 ileti bulundu.
    Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkesin eşit olarak ödediği doğalgaz parasıyla üst katta olmanızdan dolayı daha çok ısınıyorsunuz. Eşit olarak ödediğiniz halde alt katlar ısınamıyorlar. Burada Adil olmayan durum alt kattakiler için geçerli değilmi?

Şimdi siz Isı pay ölçer taktıralım ben peteklerimi kapatayım diğer komşularımın ödeyerek yakılan kazandan ısınayım diyorsunuz.
    Hayır o şekilde demiyorum.Araştırdığıma göre Isı pay ölçerde zaten belli bi ısıda yakmak zorunluluğu varmış.Komşumun madur olmasını tabi ki istemem. Ayrıca benim 5 aylık bebeğim var zaten peteklerimi kapatmam imkansız.Şu durumda ben peteğimi kapatıyorum yan komşum camlarını açıyo yakıt boşa gidiyo bilinçli olmayan insanlar var.Sonrasında kira öder gibi yakıt parası ödüyorum sizce bu hakkaniyetli midir?

Hukuki NET Güncel Haber

Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk konulu yargıtay kararı ara
    Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sultan21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ayrıca binamızın iskanı yok müttahhit alma aşamasında ısı pay ölçeri müttahitten talep edebilirmiyim mahkeme kararıyla...
    Davayı hangi gerekçeyle açacaksınız? Müteahhit projede olmayan ısı pay ölçerleri takmadı diye mi?

Yönetim planınıza baktınız mı, orada ne yazıyor (Bakmadıysanız bakıncaya kadar bu konu üzerinde tartışma yapmak gereksiz)?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı EnginTarhan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Davayı hangi gerekçeyle açacaksınız? Müteahhit projede olmayan ısı pay ölçerleri takmadı diye mi?

Yönetim planınıza baktınız mı, orada ne yazıyor (Bakmadıysanız bakıncaya kadar bu konu üzerinde tartışma yapmak gereksiz)?
    02.05.2007'de yürürlüğe giren enerji verimliliği kanununa göre merkezi sisteme sahip mevcut binalar ve yeni yapılan binalarda ısı pay ölçer zorunluluğu varmış.Yani böyle bir zorunluluk varsa mütahhit bu zorunluluğu yerine getirmek durumunda değil midir?Yönetim planını bilmiyorum ama bu durumda bunun önemi var mıdır?

Nerede
    MALATYA
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bu konuda bilgi alabileceğimiz danışabileceğimiz bir telefon numarası varmı sayfa yöneticisi arkadaşlarımızdan biride olabilir teşekkürler. müsaitlerse 0553 5959559 numaradan banada ulaşabilirler.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,
    TOKİ Yapracık sakini olarak ben de mağdur durumdayım. Bizim tespit ettiğimiz ise çok daha vahim.

Aynı ay içerisinde farklı dairelere farklı fiyatlandırmalar yapılmış. Yani yönetmeliğe uygun yapılan hesaplamalara göre yeri gelmiş birim fiyat daireden daireye farklı yazılmış (yönetmelikteki hesaplamaya göre çıkması gerekenden çok daha fazlası birim fiyat olarak yazılmış mesela bize), yeri gelmiş tüketim miktarı yanlış yazılmış ve faturalar şişirilmiş. Yönetim ise gönderdiğimiz dilekçelere ve noterden gönderdiğimiz ihtarnamelere yazılı cevap vermekten kaçınıyor. En soununda sıkıştırınca "napalım borç var, kasada para yok" gibi sözlü bir itirafta bile bulundular.

Bu durumda nasıl bir hukuksal yol izlememiz gerekiyor? Konunun uzmanları yardımcı olabilirse sevinirim.

(Bir not da apartman sakinlerine, ısı pay ölçer dökümlerini inceleyin ve her sayıyı mevzuata uygun kendiniz hesaplayın. Hatalı sayıları (birim fiyat, tüketim miktarı) görünce şaşıracaksınız. başka daireler ile de aynı ay içinde gelen dökümeleri karşılaştırmalı kontrol edince de yapılan uygunsuzluklar zaten apaçık ortaya çıkıyor)

Alıntı elaciz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,

Yerimidir bilemiyorum ancak ortak ısınma gideri ile ilgili en detaylı tartışmayı burada gördüm.

Ben ve diğer sakinler de bu konudan muzdarip durumdayız. Yasal olarak nereye ne şekilde başvurabilir, incelemesini yaptırıp sonuca ulaşabiliriz?

TOKİ, Emlak yönetime Atıyor
    Emlak Yönetim, Enerji firmasına atıyor,
    Emlak yönetim saçma sapan bir hesap yapıyor, kendisi de bu hesabın içinden çıkamıyor. Fatura kesip gönderiyor.
    Bu konunun peşinden gitmemiz gerekmektedir.
    Bilgilerinizi rica ediyorum.

Problem ısınma giderleri faturası belirlenirken birim fiyattaki %100ün üzerinde ki artış.

Ankara Yapracık 13. Bölge CK-8 blokta ikamet etmekteyim.
    Ekim ve Kasım aylarında gelen "Gider Bildirimi" ile ilgili tablo ve faturalandırma bilgisi aşağıdadır.
    Bu konuda çıkılmaz bir durum içerisindeyiz.

09.10.2014 - 10.10.2014 Gider Bildiriminde "Isınma Gideri" için belirlenen "Birim Fiyat : 0,10 TL" iken

10.10.2014 - 10.11.2014 Gider Bildiriminde "Isınma Gideri" için belirlenen "Birim Fiyat : 0,21 TL" olarak %100 üzerinde bir artış göstermiştir.

Bu farklılığın dayanağı ve nedeni nedir?

Eylül - Ekim : 326 Birim Tüketime ; 38,52 TL Belirlenen fatura tutarı,

Ekim - Kasım : 1022,80 Birim Tüketime ; 249,95 TL Belirlenmiştir.

Tüketim de; 1022,80 Birim / 326 Birim = 3,138 oranda artış varken, (Kasımda belirlenen birimin Ekimde belirlenen birime olan farkı)

Fiyatlandırma da ; 249,95 TL / 38,52 TL = 6,49 oranda artış olmakta. (Kasımda belirlenen tutarın Ekimde belirlenen tutara oranı)

Bu hesapları daha iyi bilen ve bu konuda bizleri bilgilendirecek yetkili ve ilgililerin yardımlarını rica ediyoruz.
    Şimdiden teşekkür ederim.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkese merhabalar, konuya şöylece bir göz gezdirdim. Doğalgaz ortak kullanım yapan bir siteden en üst katta dubleks 150 metrekare ev kiraladım. Isı pay ölçer sistemi var ve ev minimum sıcaklığı 15 derece. Her petekte termostatik vana var. 1 ay boyunca eve çok az gittim geldim ve peteklerim minimum konumda idi. Diğer dairelerin faturalarını inceledim. %30 sabit gider 80,96 TL (148,9 kWh) olarak tarafıma yansıtılmıştı. Daha küçük bir dairenin ise 50 TL civarı olarak yansıtılmıştı. Kendi ısı pay ölçerim ise 737 kWh karşılığı 87,59TL olarak ücretlendirilmişti. Toplamda 168,55 TL fatura geldi.

Yönetmeliği okudum ve sabit gider olan %30' un metrekareye göre paylaştırıldığını öğrendim. Şimdi sormak istediğim konuya geleyim;

Dairem en üst katta ve su en son bana geliyor yani diğer dairelere göre ısı kaybım zaten fazla. Yönetmelik diyor ki sabit gider bağımsız bölümlerin alanlarına göre paylaştırılır. Benim ısı pay ölçerimden geçen su zaten en fazla ısı kaybına uğrayan su. Artı daire içerisindeki kayıplar ısı pay ölçerden daha fazla geçen su anlamına geliyor ve ısıtmak için daha fazla su çekmek zorunda kalıyorum. E bu da bana fazla ücret olarak zaten dönüyor. Yönetmelikte olan bağımsız birimlerin alanlarına göre sabit gider paylaşılması ne kadar adil? Bana pek adil gelmiyor.

Nerede
    muğla
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merkezi ısıtma sistemli daire kiraladım aidatını düzenli bir şekilde ödüyorum 24 daireden oluşan binada 7-8 dairenin ödeme yapmamasında dolayı kaloriferler yanmıyor bu konu ile ne ev sahibi ne de yönetiçi ilgilenmiyor. yasal yollara nasıl müracat ederim. ben ile beraber 14 dairede aynı maduriyette

Nerede
    Karabük
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı rookie17 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese merhabalar, konuya şöylece bir göz gezdirdim. Doğalgaz ortak kullanım yapan bir siteden en üst katta dubleks 150 metrekare ev kiraladım. Isı pay ölçer sistemi var ve ev minimum sıcaklığı 15 derece. Her petekte termostatik vana var. 1 ay boyunca eve çok az gittim geldim ve peteklerim minimum konumda idi. Diğer dairelerin faturalarını inceledim. %30 sabit gider 80,96 TL (148,9 kWh) olarak tarafıma yansıtılmıştı. Daha küçük bir dairenin ise 50 TL civarı olarak yansıtılmıştı. Kendi ısı pay ölçerim ise 737 kWh karşılığı 87,59TL olarak ücretlendirilmişti. Toplamda 168,55 TL fatura geldi.

Yönetmeliği okudum ve sabit gider olan %30' un metrekareye göre paylaştırıldığını öğrendim. Şimdi sormak istediğim konuya geleyim;

Dairem en üst katta ve su en son bana geliyor yani diğer dairelere göre ısı kaybım zaten fazla. Yönetmelik diyor ki sabit gider bağımsız bölümlerin alanlarına göre paylaştırılır. Benim ısı pay ölçerimden geçen su zaten en fazla ısı kaybına uğrayan su. Artı daire içerisindeki kayıplar ısı pay ölçerden daha fazla geçen su anlamına geliyor ve ısıtmak için daha fazla su çekmek zorunda kalıyorum. E bu da bana fazla ücret olarak zaten dönüyor. Yönetmelikte olan bağımsız birimlerin alanlarına göre sabit gider paylaşılması ne kadar adil? Bana pek adil gelmiyor.
    Saygıdeğer Rookii17,

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve insanların bütün sorunlardan muzdarip olmaması nedeniyle bu tür hesaplamalar mümkün olduğunca adil yapılmaktadır. Yani sizin evinize suyun soğuyarak gelmesi zaten ölçüm cihazı tarafından otomatik olarak dikkate alınmakta. Örn: komşunuza gelen su 60 C. peteklerin çektiği su debisi 0,5 m3/dk olsun, bu iki değer üzerinden hesap yapılır. Size gelen su 50 C derece ise ve kaç debide ise, sizin faturanız da öyle hesaplanır. O nedenle suyun soğumasının burada adalet noktasından bir ekisis mevcut değildir.

İlk paragrafta anlattığınız kwh kıyas ücret kısmını tam anlamadım, daha detaylı anlatırsanız, yardımcı olmaya çalışırım. Bununla birlikte pay ölçümleriniz hangi şirket tarafından yapılmaktadır?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk

Merhaba, Isı pay ölçer sistemini araştırmaktayım ve bu konudaki yorumları okudum fakat bu sisteme geçiş zorunlu mu acaba tam anlayamadım. Oturduğum apartmanda 12 ay boyunca yakıt parası ödememize rağmen ısınmayan ve buna rağmen 2 ay da çift aidat ödememiz istenen bir binada oturmaktayım ve bu beni rahatsız etmekte. Isı pay ölçer sistemine geçmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor, çünkü apartman sakinlerimiz bu konuda biraz pasifler. Bir yerde okuduğuma göre geçmeyen binalara para cezası uygulanacağı söylenmekteydi. Bu sistem için bakanlığa mı bildirmem gerekiyor veya nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar benim de bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim;
    Ben Ankara'da bir sitede oturuyorum. Daireyi 6 ay önce satın aldım. Sitede doğal gazlı merkezi ısınma sistemi var. Pay ölçer takılı durumda. Ekim, Kasım ve Aralık aylarının ısı gideri olan doğal gaz faturasını pay ölçerler okunarak kullanım durumuna göre fatura edildi. Fakat Site yönetiminin ve bazı daire sahiplerinin istekleri üzerine ( isteme nedenleri bazı daire sahiplerinin petekleri kapatıp az fatura ödemeleri bazı daire sahiplerinin ise çok fatura ödemeleri - çok fatura ödeyenler istemekte ) toplantı yapılarak pay ölçer iptal edilerek ( pay ölçer bilgileri okunmadan ) merkezi sistem ısınma faturası dairelere eşitçe pay edilmesi kararı alındı. Ben dahil sitedeki bazı daire sahipleri ise bu duruma karşı çıktık. Merkezi sistemde pay ölçer kullanımının zorunlu olduğunu söyledik ve pay ölçer bilgilerine göre faturaların hesaplanması gerektiğini belirttik fakat çoğunluk ve site yönetimi bundan sonraki aylarda gelecek merkezi sistem doğal gaz faturasını pay ölçer bilgilerini okumadan herkese eşit paylaştırılacağını belirtip karar aldılar. Bu durum yasaya aykırı değil mi? Site yönetimi çoğunluğu sağlayarak böyle bir karar alabilir ve uygulayabilir mi? Bundan sonra pay ölçere devam edilmesini isteyen bizler ne yapabiliriz?

Yapmamız gereken nedir acaba?
    Benim yapmayı düşündüğüm; Şubat ayında eşit pay edilen faturadan payıma düşeni ödemeyip beni mahkemeye vermelerini sağlamak ve mahkemede pay ölçer zorunluluğunu belirterek kendimi savunmak. Böyle yapmam doğru olur mu? Ne yapabilirim?

Şimdiden gelecek cevaplar için çok teşekkür ederim...

+ Konuyu Yanıtla
5 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

merkezi sistem ısıtma yönetmeliği

merkezi ısıtma yönetmeliği

https:www.hukuki.netshowthread.php102445-Merkezi-isitma-giderlerinin-paylastirilmasina-iliskin-yonetmelik

apartman kalorifer yönetmeliği

merkezi sistem doğalgaz yönetmeliği

doğalgaz merkezi sistem yönetmeliği

merkezi sistem ısıtma kanunu

apartmanda kalorifer yönetmeliği

http:www.hukuki.netshowthread.php102445-Merkezi-isitma-giderlerinin-paylastirilmasina-iliskin-yonetmelik

merkezi sistem yakıt yönetmeliği

merkezi isitma hesaplama

merkezi sistem binalarda kalorifer yönetmeliğimerkezi sistem ısıtma yönetmeliği 2014merkezi ısıtma sistemi kanunuapartman yakıt yönetmeliğimerkezi ısıtma yönetmeliği 2014merkezi sistem kalorifer yönetmeliğimerkezi sistem isitma kurallari ve musteri haklarisitelerde kalorifer yönetmeliğiapartmanlarda kalorifer yönetmeliğimerkezi sistem doğalgaz yasasıapartmanda ısıtma yönetmeliğimerkezi sistem kalorifer kanunuhttps:www.hukuki.netshowthread.php102445-Merkezi-isitma-giderlerinin-paylastirilmasina-iliskin-yonetmelikpage5merkezi ısıtma yönetmeliği 2013
Forum