+ Konuyu Yanıtla
6 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
51 den 60´e kadar toplam 61 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk

Merkezi sistemde payölçer için yasal zorunluluk kaldırıldı.
    Alınan genel kurul kararının iptali için bir ay içinde sulh hukuk mahkemesinde dava açabilirsiniz.
    (Sonuç alacağınız da garanti değil.)
    Bir ay içinde dava açmadığınız takdirde karara uymanız gerekiyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk konulu yargıtay kararı ara
    Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk konulu hukuk haber
    Konu Av.Yusuf Selçuk Ateşkan tarafından (08-02-2018 Saat 12:02:22 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk

İyi günler,

Oturduğumuz sitede kalorimetreli ısınma sistemi kullanılmaktadır. Fakat her dairede bu dijital kalori ölçer sistemi bulunmamaktadır bazı dairelerde eski sistem dijital göstergesi bulunmayan bir alet mevcuttur. Konu hakkında teknik bilgim olmadığı için net olarak izah edemiyor olabilirim kusuruma bakmayın lütfen. Bu cihazların arızalı olma ihtimalinin yüksek olduğunu o yüzden birçok dairede de düzgün çalışmadığını öğrendim.

Ayrıca dairelerde bulunan peteklerde ve daire içerisinde vanaları bulunmaktadır. Bu sayede isteyen sıcak su girişini tamamen kapatabiliyor yada sadece peteklerini kapatabiliyor. Her petekte termostatik vana olmasına ve minimum 2 derece olarak ayarlanaabilmesine rağmen peteklere sıcak su girişi tamammen kapatabiliyor. Böyle bir durumda dairelere bildirilen yakıt ücretlerinin adil olmadığını düşünüyorum. Taşındığımız bu evde yüksek ücretlerde ısınma bedeli ödüyorum.

Bizim gibi birçok kişide mağdur. Ne kadar ısınıldığını ölçen sistemi gevşetip sadece 5-10 gün yerine takan daireler olduğunu öğrendik. Evimizin tesisat donanımı her türlü hilekarlığa açık. Dürüst insanların mağdur olduğu bir durum söz konusu. Sistemini kapatanlara belli bir ücret yansıtılsada diğer kişiler o bedelim 3-4 kat fazlasını ödüyor.

1) Merkezi sisteme geçmek isteyen bir çoğunluk var acaba merkezi sisteme geçip hilekarlıkların önüne geçebilirmiyiz. Hukuki olarak bir problem yaşanır mı?
    2) Eğer merkezi sisteme geçemiyorsak yapılan hilekarlıkların engellenmesi için yönetime dava açılılıp ısınma sistemininin hilekarlığı önlemek üzere tadilattdan geçiriilmesi sağlanabilir mi?

Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyu okumama rağmen tam olarak anlayamadım ..çok özür dileyerek sorumu sormak istiyorum
    Merkezi sistemli bir sitede 5 saire sahibiyim..boş olan daireler için ısınma ücreti ödemeli miyim ? Veya ne kadarını ödemeliyim..Saygılarımla

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba. Oturduğum binada merkezi ısıtma sistemi bulunuyor. Isı ölçer yardımıyla yaktığımız yakıt kadarını ödüyorduk. Yönetim kurulu toplantısında alınan karar ile toplam yakılan yakıt gideri, metrekare hesabı yapılarak bağımsız bölümlere paylaştırılmak usulü ile ortak ödeme yöntemine geçildi.
    Bu karar için yeter oy sayısı kaçtı?
    Hangi mevzuata gitmemiz gerekiyor?
    Kararı iptal ettirebilirmiyim?

(87 bağımsız bölümün olduğu Kamu Konutudur(lojman).
    (Toplantıya 45 kişi katılmış ve 42 evet oyu çıkmıştır.)
    (Kararın üzerinden her halükarda 6 ay geçmemiştir)

Teşekkürler

Nerede
    KONYA
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Sermerin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İyi günler,

Oturduğumuz sitede kalorimetreli ısınma sistemi kullanılmaktadır. Fakat her dairede bu dijital kalori ölçer sistemi bulunmamaktadır bazı dairelerde eski sistem dijital göstergesi bulunmayan bir alet mevcuttur. Konu hakkında teknik bilgim olmadığı için net olarak izah edemiyor olabilirim kusuruma bakmayın lütfen. Bu cihazların arızalı olma ihtimalinin yüksek olduğunu o yüzden birçok dairede de düzgün çalışmadığını öğrendim.

Ayrıca dairelerde bulunan peteklerde ve daire içerisinde vanaları bulunmaktadır. Bu sayede isteyen sıcak su girişini tamamen kapatabiliyor yada sadece peteklerini kapatabiliyor. Her petekte termostatik vana olmasına ve minimum 2 derece olarak ayarlanaabilmesine rağmen peteklere sıcak su girişi tamammen kapatabiliyor. Böyle bir durumda dairelere bildirilen yakıt ücretlerinin adil olmadığını düşünüyorum. Taşındığımız bu evde yüksek ücretlerde ısınma bedeli ödüyorum.

Bizim gibi birçok kişide mağdur. Ne kadar ısınıldığını ölçen sistemi gevşetip sadece 5-10 gün yerine takan daireler olduğunu öğrendik. Evimizin tesisat donanımı her türlü hilekarlığa açık. Dürüst insanların mağdur olduğu bir durum söz konusu. Sistemini kapatanlara belli bir ücret yansıtılsada diğer kişiler o bedelim 3-4 kat fazlasını ödüyor.

1) Merkezi sisteme geçmek isteyen bir çoğunluk var acaba merkezi sisteme geçip hilekarlıkların önüne geçebilirmiyiz. Hukuki olarak bir problem yaşanır mı?
    2) Eğer merkezi sisteme geçemiyorsak yapılan hilekarlıkların engellenmesi için yönetime dava açılılıp ısınma sistemininin hilekarlığı önlemek üzere tadilattdan geçiriilmesi sağlanabilir mi?

Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,
    Sayın @Sermerin;
    Sormuş olduğunuz sorulara, hukuki durumumuzdan çok işin teknik kısmını yapan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş Ölçüm Firması olarak cevap vermek isterim.

Bizim de okumasını yaptığımız bazı sitelerde bu durumla karşılaştığımız oluyor.

Örneğin binada daire başına ortalama yakıt sarfiyatı o ay için 2000kw iken, bazı dairelerde 250kW gibi anormal küçük veya 5000kW gibi anormal büyük durumlar olabiliyor. Bu değerler kalorimetrelerden bizim sistem ekranlarımıza yansıyan değerler olduğundan dolayı öncelikle farklılığı gözlemliyoruz.

Tabi şirket olarak hemen burası sorunludur diyemiyoruz. Yetkilendirilmiş ölçüm firmalarının teknik olarak da olayları analiz edebilmesi gerekli. Öncelikle şüphelendiğimiz dairelerin geçmiş aylardaki ortalama harcamlarına bakıp ön kontrollerimizi yapıyoruz. Eğer geçtiğimiz aylarda böyle bir durum yok ise, yine hemen sorun var diyemiyoruz. Bu sefer de çok aşırı fazla veya az tüketim yapan dairenin alt ve üst komşularının yakıt sarfiyatlarına bakıyoruz. Sizin alt ve üst daireleriniz eğer o dönem içerisinde boşaltılmış veya kullanım dışı ise, ısı transferinden dolayı aşırı tüketim yapmış olma durumunuz söz konusu oluyor.

Tüm bu analizlerden de ikna olamıyorsak, site yönetiminizi hemen uyarmaktayız. İlk önerimiz kalorimetre cihazlarınızın kontrolleri. Eğer binanın tamamında aynı marka ve model kalorimetre sayacı kullanılmıyorsa, farklı tip firmalar farklı tip hesaplamalar ve oranlamalar yaptığından dolayı uyumsuzluk veya arızaya neden olabilmektedir.

Peki biz ne yapıyoruz?
    Sistemin zaten ana amacı herkese adil bir ısı paylaşımı sağlamak. Böyle durumlarla karşılaştığımızda, sizin arızalı kalorimetrenizin aşırı tüketim değerini veya alt ve üst boş dairelerdeki ısı kaybınızın bedelini size yansıtmayıp, site yönetimizi bilgilendirip onayını almak sureti ile ortalama hesabı dediğimiz yöntem ile tüm bina için bakanlık tarafından belirlenmiş olan formülizasyon neticesinde çıkan ortalama değere göre fiyatlandırma yapıyoruz.

Oldu ki daire sahibi kendi lehine olan durumu avantaj olarak kullanıp( kendisine yaktığından çok az bir fatura gelmesi ve bizim bunu sistemden farketmemiz durumunda) ortalama değeri kabul etmemesi durumunda biz aylık olarak bina ile paylaşılan genel tüketim rapor tutanağına, o daire ile ilgili özel durumu, tüm kullanıcıların bilgisine sunuyoruz.

Sonuçta yaptığımız iş site yönetiminin izni ve inisiyatifinde oluyor ama faturasından memnun olmayan kat sakinleri, bizim kendilerine verdiğimiz faturaları mahkemede delil olarak kullanabiliyorlar.

Eğer bu konuda aklınıza takılan işin teknik kısmı ile ilgili sorunuz olursa severek yanıtlayabilirim.

Not: Bu tarz sorunlar aslında aylık kontrol yapılan yerlerde yaşanıyor. Şu an kullandığımız yazılım ve programlar sayesinde, bir dairede meydana gelen anlık aksama, değişiklik, sistem modülleri ile tarafımıza bilgi olarak geldiğinden dolayı, dairede yaşanacak olan aksaklık, daha sizin haberiniz bile olmadan takip edilebiliyor.

Saygılar.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın aktassa,
    Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Kopyaladığınız konuya çok benzer bi durum yaşıyoruz. Tek farklı nokta şu, 5 kademeli vanayı enfazla 2.kademeye kadar indirebiliyoruz.Cevapladığınız üye, 2.kademe de hiç ısı geçişi olmadığından bahsetmiş. Bizdeki durum böyle değil, yani ısı geçişi sağlanıyor ve zaten bunun nedeni ilgili kanunda yazdığı üzere %30 oranında asgari yakıt tutarına katılım.(Bkz.MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK Madde 8/1)

Alınan kararla uygulanan sistem şu şekilde, yakılan toplam yakıtın dairelere metrekare başına bir fiyat ile bölüştürülmesidir. Şöyle bir durum var, ev sıcaksa, yani, kış günü evde t-shirt ile dolaşıyorsam neden 5.kademe de yakmalıyım? İhtiyacım olan kadar yakarım ve kullandığım kadarını öderim.

Mevcut sonuçta, kaloriferi yine önceki gibi kullanmaya devam ediyorum(çünkü ev sıcak), normalde 200 tl gelen fatura şuanda 400 tl geldi. Bu demek oluyor ki başkasının yakıtını ödüyorum.

Dolayısıyla, sorumu yinelemem gerekirse, ilgili kanunlarda bu şekilde bir faturalama sistemi öngörülmemesine rağmen ve faturaların nasıl belirlenmesi gerektiği kanun koyucu tarafından açıkça sayılmışken(madde 8) böyle bir karar alınması meşrumudur?

Not : Kat Mülkiyeti Kanunu Md.42’ye göre oy çoğunluğu kurulmamıştır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    217
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Av. Yusuf Selçuk Ateşkan;

Alıntı Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merkezi sistemde payölçer için yasal zorunluluk kaldırıldı.
    Merkezi sistemde payölçer için yasal zorunluluk kaldırıldı. Bu konuyu açıklık getirebilirmisiniz...?

Saygılar...

Nerede
    niğde
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba hocam kolay gelsin.
    farlı bir durum yaşıyoruz yarımcı olabilirseniz seviniriz.
    yeni oturuduğumuz evde(1. kat) binanın altındaki dükkan sahibi (5 dükkan var hepsini aynı kişi almış) , dükkanların kuullanılmadığını söyleyerek yakıt parası ödememiş ve daha sonra yöneticiye yakıt parasını ödemeyeceğini dükkanların ısınmasının kapatılmasını istemiş. yönetici karar alıp dükkanların kaloriferlerini kapatıyor. ama binanın projesinde dükkanlar ısınmaya dahil. ısınmayadahil olduğu için dükkanlarla1. kat arasına yalıtım yapılmamış ve 1. katlar aşırı derecede soğuk durumda . bu duruma itirtaz edebilir miyiz? yada dükkan sahibine yalıtım yapması konusunda talepte bulunabilir miyiz?
    teşekkür ederim.

- - - Updated - - -

merhaba
    yeni oturuduğumuz evde(1. kat) binanın altındaki dükkan sahibi (5 dükkan var hepsini aynı kişi almış) , dükkanların kuullanılmadığını söyleyerek yakıt parası ödememiş ve daha sonra yöneticiye yakıt parasını ödemeyeceğini dükkanların ısınmasının kapatılmasını istemiş. yönetici karar alıp dükkanların kaloriferlerini kapatıyor. ama binanın projesinde dükkanlar ısınmaya dahil. ısınmayadahil olduğu için dükkanlarla1. kat arasına yalıtım yapılmamış ve 1. katlar aşırı derecede soğuk durumda . bu duruma itirtaz edebilir miyiz? yada dükkan sahibine yalıtım yapması konusunda talepte bulunabilir miyiz?
    teşekkür ederim.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Merkezİ ısıtma gİderlerİnİn paylaŞtırılmasına İlİŞkİn yÖnetmelİk

Sayın aktassa Merhaba, Vakit ayırdığınız için peşin teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Ben merkezi ısıtma sistemi olan bir sitede ikamet etmekteyim. Her dairenin girişinde ısı pay ölçerler ve daire içi petek girişlerinde termostatik vanalar mevcuttur.

Benim altımdaki boş daire sahibi peteklerine giden ana sıcak su hattını daire içindeki ana vanadan kapatarak tüm kışı 0 tüketim ile geçirmekte. Site yönetimi yönetmelikler çerçevesinde daire sahibini ekteki faturada göreceğiniz üzere gaz tüketim giderine dahil etmekte. Fakat ben üst komşu olarak kendi dairemdeki petek ayarlarımı en üst seviyeye getirsem bile ısınamıyorum, bir de üstüne 700-800 TL arasında değişen faturalar ödüyorum.

Yönetmeliklerden anladığım kadarıyla bina yönetimi boş daire sahibini toplam gaz tüketimine ortak edecek şekilde fatura düzenlemekten başka bir yaptırım uygulayamayacak.

Ben kişisel olarak maddi ve manevi zararımı karşılamak için boş daire sahibi hakkında hukuki girişimde bulunabilir miyim? Veya bana başka bir tavsiyeniz var mıdır? Teşekkürler.

https://ibb.co/GtRBRjp

Alıntı aktassa rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın @Sermerin;
    Sormuş olduğunuz sorulara, hukuki durumumuzdan çok işin teknik kısmını yapan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş Ölçüm Firması olarak cevap vermek isterim.

Bizim de okumasını yaptığımız bazı sitelerde bu durumla karşılaştığımız oluyor.

Örneğin binada daire başına ortalama yakıt sarfiyatı o ay için 2000kw iken, bazı dairelerde 250kW gibi anormal küçük veya 5000kW gibi anormal büyük durumlar olabiliyor. Bu değerler kalorimetrelerden bizim sistem ekranlarımıza yansıyan değerler olduğundan dolayı öncelikle farklılığı gözlemliyoruz.

Tabi şirket olarak hemen burası sorunludur diyemiyoruz. Yetkilendirilmiş ölçüm firmalarının teknik olarak da olayları analiz edebilmesi gerekli. Öncelikle şüphelendiğimiz dairelerin geçmiş aylardaki ortalama harcamlarına bakıp ön kontrollerimizi yapıyoruz. Eğer geçtiğimiz aylarda böyle bir durum yok ise, yine hemen sorun var diyemiyoruz. Bu sefer de çok aşırı fazla veya az tüketim yapan dairenin alt ve üst komşularının yakıt sarfiyatlarına bakıyoruz. Sizin alt ve üst daireleriniz eğer o dönem içerisinde boşaltılmış veya kullanım dışı ise, ısı transferinden dolayı aşırı tüketim yapmış olma durumunuz söz konusu oluyor.

Tüm bu analizlerden de ikna olamıyorsak, site yönetiminizi hemen uyarmaktayız. İlk önerimiz kalorimetre cihazlarınızın kontrolleri. Eğer binanın tamamında aynı marka ve model kalorimetre sayacı kullanılmıyorsa, farklı tip firmalar farklı tip hesaplamalar ve oranlamalar yaptığından dolayı uyumsuzluk veya arızaya neden olabilmektedir.

Peki biz ne yapıyoruz?
    Sistemin zaten ana amacı herkese adil bir ısı paylaşımı sağlamak. Böyle durumlarla karşılaştığımızda, sizin arızalı kalorimetrenizin aşırı tüketim değerini veya alt ve üst boş dairelerdeki ısı kaybınızın bedelini size yansıtmayıp, site yönetimizi bilgilendirip onayını almak sureti ile ortalama hesabı dediğimiz yöntem ile tüm bina için bakanlık tarafından belirlenmiş olan formülizasyon neticesinde çıkan ortalama değere göre fiyatlandırma yapıyoruz.

Oldu ki daire sahibi kendi lehine olan durumu avantaj olarak kullanıp( kendisine yaktığından çok az bir fatura gelmesi ve bizim bunu sistemden farketmemiz durumunda) ortalama değeri kabul etmemesi durumunda biz aylık olarak bina ile paylaşılan genel tüketim rapor tutanağına, o daire ile ilgili özel durumu, tüm kullanıcıların bilgisine sunuyoruz.

Sonuçta yaptığımız iş site yönetiminin izni ve inisiyatifinde oluyor ama faturasından memnun olmayan kat sakinleri, bizim kendilerine verdiğimiz faturaları mahkemede delil olarak kullanabiliyorlar.

Eğer bu konuda aklınıza takılan işin teknik kısmı ile ilgili sorunuz olursa severek yanıtlayabilirim.

Not: Bu tarz sorunlar aslında aylık kontrol yapılan yerlerde yaşanıyor. Şu an kullandığımız yazılım ve programlar sayesinde, bir dairede meydana gelen anlık aksama, değişiklik, sistem modülleri ile tarafımıza bilgi olarak geldiğinden dolayı, dairede yaşanacak olan aksaklık, daha sizin haberiniz bile olmadan takip edilebiliyor.

Saygılar.
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim

Nerede
    kayseri
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

enerji verimliliği kanunu gereği herkesin ödeme yapması kiracının ve ev sahibinin ödemelerden müteselsil olarka sorumlulğu bulunmakla birlikte doğalgazın tamamen kapatılması gibi bir durum söz konusu olamaz

+ Konuyu Yanıtla
6 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

merkezi sistem ısıtma yönetmeliği

merkezi ısıtma yönetmeliği

https:www.hukuki.netshowthread.php102445-Merkezi-isitma-giderlerinin-paylastirilmasina-iliskin-yonetmelik

apartman kalorifer yönetmeliği

merkezi sistem doğalgaz yönetmeliği

doğalgaz merkezi sistem yönetmeliği

merkezi sistem ısıtma kanunu

apartmanda kalorifer yönetmeliği

http:www.hukuki.netshowthread.php102445-Merkezi-isitma-giderlerinin-paylastirilmasina-iliskin-yonetmelik

merkezi sistem yakıt yönetmeliği

merkezi isitma hesaplama

merkezi sistem binalarda kalorifer yönetmeliğimerkezi sistem ısıtma yönetmeliği 2014merkezi ısıtma sistemi kanunuapartman yakıt yönetmeliğimerkezi ısıtma yönetmeliği 2014merkezi sistem kalorifer yönetmeliğimerkezi sistem isitma kurallari ve musteri haklarisitelerde kalorifer yönetmeliğiapartmanlarda kalorifer yönetmeliğimerkezi sistem doğalgaz yasasıapartmanda ısıtma yönetmeliğimerkezi sistem kalorifer kanunuhttps:www.hukuki.netshowthread.php102445-Merkezi-isitma-giderlerinin-paylastirilmasina-iliskin-yonetmelikpage5merkezi ısıtma yönetmeliği 2013
Forum