+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 51 ileti bulundu.
    Nerede
    gaziantep
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma.

Arkadaşlar gerekli yerlere faks çekelim. gerekli yerlere mail atalım. milletvekili mail adreslerine mail atalım. geri dönüş yapıyorlar. bir şekilde bu konuyu gündeme getirmemiz lazım. İnşAllah bir sonuç çıkacak....

Hukuki NET Güncel Haber

Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma konulu yargıtay kararı ara
    Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    OSMANİYE
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma.

Arkadaşlar burdan açıklamak ne kadar doğru bilmiyorum ama ben osmaniyedeyim, ama arkadaşlarımın tanıdıkları onun tanıdıkları derken ankaradan eski askeri hakim olan ve ankara askeri yüksek idari mahkemesinde 8 yıl görev yapmış olan şimdi sırf bu işlere bakan avukat bu işlerle ilgileniyor. cep telofonu bende var. internette benım gıbı madur arkadaşlar var dedim. Beyefendi kabul etti konuşabilirsiniz.
    Konu VERTEBRA tarafından (06-12-2012 Saat 23:13:30 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Arkadaşlar, bende sizler gibi ödemem gereken 2. taksiti ödemem gerektiği halde 1 günlük gecikme ile bugün ödemek için Ümraniye Askerlik şubesine gittim, Albayla görüştüm ancak olumlu bir yanıt alamadım. Konuyla ilgili ne yapmamız gerekiyor henüz bir fikir sahibi olamadım ama normalde 15 Aralık 2012 tarihine kadar bir son gün var ve bu tarihe kadar ödeyebilecek olan bizlerin mağdur olması bana çok garip geliyor. Eğer ortak bir dilekçe verelim diyorsanız bu şekilde ilerleyelim ya da yardım alabileceğimiz birileri varsa dava açalım, ne yapmamız gerekiyorsa hızlı bir şekilde ilerlemekte fayda var.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar tekrar merhaba.dün 1.ve 2. taksit dekontları ile başvuru belgelerinin fotokopilerinden ve dilekçeden oluşan dosya hazırlayıp msb askeralma dairesi başkanlığına ve aile ve sosyal politikalar bakanlığına gönderdim.pek bir faydası olacağını sanmıyorum ama küçükçekmece askerlik şubesinden göndermemin faydalı olabileceğini söylediler.
    Ankara da birçok insanla konuştum,bir iki yüksek rütbeli askerle ve bir de askerlik şube başkanı ile konuştum.herkezin kanısı ilave bir düzenleme yapılacağı yönünde.Ancak bakanlıkta çalışan üst düzey bir arkadaştan aldığım bilgiye göre bakan ve bakanlık çalışanları konuya tepkili davranıyolar ve yapacak birşey olmadığını söylüyorlar.
    Bu arada bulduğum bulamadığım tüm gazeteci m.vekili bakan ve cumhurbaşkanına mail gönderdim.
    İşim gereği acil yurtdışına çıkmam gerektiğinden dava açamicam,lütfen sizler açın ve lütfen üşenmeyelim.
    Gelişme sağlayan,bilgi alabilen arkadaşlar buradan paylaşırsa sevinirim.
    Beraber hareket etmekte fayda var.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar yaşadığımız sorun 1111 Askerlik Kanununun Geçici 46. maddesinin uygulama esasları yönetmeliğinde hususun "ikinci taksitin başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yatırılması" şeklinde belirtilmesinden kaynaklanıyor. Bugün yaşadığımız sorun üç harften kaynaklanıyor. İlgili maddede "başvuru tarihinden" itibaren yerine "SON başvuru tarihinden itibaren" yazılmış olsa bu sorunlar yaşanmayacaktı. Konu ile ilgili çoğu insan ikinci taksi ödeme süresinin 15.12.2012 de dolduğunu düşündü ve bugün mağduriyet yaşıyor. Bu konu mümkün olduğunca yüksek sesle dile getirilerek kamu oyunun dikkatini çekmek gerekiyor. Bunun yolu da bu mağduriyeti yaşayanların bir araya gelmesi ve seslerini bu şekilde duyurmasıdır. Ayrıca bu yazılanları okuyan tüm arkadaşlar en azından sanal ortamda forumlara katılarak katkıda bulunsunlar. Sonuçta mağdur olan vatandaş sayısı ne kadar yüksekse çözüm o kadar kolay ve çabuk olacaktır.

Ayrıca VERTEBRA'nın da bahsettiği gibi mutlaka dekontu götürdüğünüz askerlik şubesinden ikinci taksitinizin kabul edilmediğinden kapsam dışına alındığınızı belirten bir yazı alın. Ben ikinci dekontu götürdüğümde dilekçe yazdım ve bana kapsam dışına alındığım konusunda cevabi yazı teslim edildi. Konu ile ilgili tüm bakanlıklara, başbakanlığa ve hatta genelkurmaya bu ve benzeri evraklarla iadeli taahhütlü posta yoluyla dilekçe göndereceğim. Ayrıca daha hızlı cevap alabilmek için konu ile ilgili "BİMER" e mail atacağım. Bu yazdıklarımı okuyan arkadaşlar lütfen benzer yollarla başvurularını yapsınlar. Bu konuda bir diğer yapılabilecek şey ise medyanın konuyu gündeme getirmesini sağlamak. Eğer konunun herhangi bir medya kuruluşunda gündeme getirilmesini sağlayabilecek arkadaş varsa konu ile ilgilenirse çok yararlı olacaktır. Örneğin bir arkadaşımızın annesi konuyu "Güzin Abla" ya bile yazmış . Bu ve benzeri şekilde konu gündeme getirilebilirse çok daha çabuk çözüm getirilebilir. Konu ile ilgili olarak bir an önce harekete geçerek, gerçekleştirdiğiniz işlemleri yazarsanız daha organize olmak mümkün olabilecektir.
    Saygılarımla.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de aynı durumdayım arkadaşlar.10 günlük bir gecikmem söz konusu.Bimer'e yazı yazdım.Pazartesi itibariyle konuyu AYİM' e taşıyacağım.Bence herkes vakit kaybetmeden konuyu AYİM'e taşımalıdır.Çünkü oraya ulaşmayan durumlarımız kendi aramızda kalıp hukuki yönden bir çoğunluk oluşturmamaktadır.Mahkemeye verirken herhangi bir rapor ya da kağıt üzerinde mazeret gerekli midir merak ettiğim konu burası sadece.

- - - Updated - - -

Alıntı Korkmaz81 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben de aynı durumdayım arkadaşlar.10 günlük bir gecikmem söz konusu.Bimer'e yazı yazdım.Pazartesi itibariyle konuyu AYİM' e taşıyacağım.Bence herkes vakit kaybetmeden konuyu AYİM'e taşımalıdır.Çünkü oraya ulaşmayan durumlarımız kendi aramızda kalıp hukuki yönden bir çoğunluk oluşturmamaktadır.Mahkemeye verirken herhangi bir rapor ya da kağıt üzerinde mazeret gerekli midir merak ettiğim konu burası sadece.

Bunlar da geçmiş yıl AYİM kararlarının bazıları:

1. Son taksidini sadece 15 günlük gecikme ile ödeyen davacının dövizle askerlik hizmetinden çıkarılması işlemi, yasanın amacıyla bağdaşmadığı gibi, 18 yıllık kazanımlarının kaybedilmesi riski karşısında hakkaniyet ve nesafet ölçülerine de ters düşmektedir.
    Dergi No:21
    Karar Dairesi:AYİM 3. D.
    Karar Tarihi:24.02.2005
    Karar No: E.2004/1106
    Karar No: K.2005/278

2. Davacının son ödeme gününden sadece 10 gün sonra son taksidini ödediği, gecikmesinin kabul edilebilir nedenlere dayandığı anlaşıldığından dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılması işlemi amaç ve sebep unsurları yönünden hukuka aykırıdır.
    Dergi No:20
    Karar Dairesi:AYİM 3.D.
    Karar Tarihi:08.07.2004
    Karar No: E.2004/204
    Karar No: K.2004/1229

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bedelli askerlik taksitinin 2. kısmını 6 aylık süre içerisinde yatırmamış ve geciktirmiş arkadaşlar, öncelikle 2. kısım olan 15.000 TL'yi 1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun Geçici 46. maddesinde belirtilen T.C. Ziraat Bankası, T. Halkbankası veya T. Vakıflar Bankası'nın ilgili hesap numarasına mutlaka yatırın. Daha sonra dekontu Askerlik Şubesinize götürdüğünüzde gecikme nedeniyle kapsamdan çıkarıldığınız tarafınıza şifahen söylenecek ve dekontu sizden almayacaklardır. Sistemde sizin durmunuz olumsuz gözükecektir. 1 günlük gecikme dahi olsa durum değimeyecektir. Bu aşamadan sonra, şu anki yasal düzenleme gereği, yapacağınız tek şey dava yoluna başvurmaktır. Eğer dava yoluna başvurmak istiyorsanız, Askerlik Şubenizden bedelli askerlik hizmeti ile ilgili ne kadar evrakınız varsa hepsini alın ve tarafınıza bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarıldığınızı gösterir bir evrak verilmesini isteyin. Bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarıldığınızı gösterir evrakı aldıktan sonra sizin için dava açma hakkı başlamış bulunmaktadır. Yani idare artık tarafınıza yazılı bir şekilde bildirim yapmış bulunmaktadır. Davanızı Askeri Yüksek İdare Mahkemsi'nde Milli Savunma Bakanlığı aleyhine açmanız gerekmektedir. Kanunen davanızın kendiniz tarafınızdan açılmasına bir engel bulunmamaktadır. Yani yargılama aşamasında avukat ile temsil zorunlu değildir. Durmunuzun ciddi olduğunu ve profesyonel bir destek alma ihtiyacı hissediyorsanız, askeri konularda uzman bir avukata başvurmanız gerekmektedir. Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun arkadaşlar.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçici Madde 46- (Ek: 30/11/2011-6252/4 md.)
    Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebepleBu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle (bu tarih dâhil) 30 yaşından gün almış ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 30.000 Türk Lirası parayı ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Başvuruda bulunanlar, öngörülen miktarı başvuru sırasında def’aten ödeyebilecekleri gibi, yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde de ödeyebilirler.

Yukarıdaki yasa metninden ikinci taksitin başvuru tarihinden 6 içinde yapılması gerektiği açık. Bakanlığın hatta Bakanlar Kurulunun idari bir kararla ek süre tanıması mümkün değil. Ek süre için mutlaka yasal değişikliğe ihtiyaç var. Bu durumda tek çare gecikmiş de olsa ikinci taksiti ödeyip yargı yoluna başvurmak.

AYİM'nin dövizle askerlik hizmetiyle ilgili kararlarına bakıldığında, bu gibi durumlarda davacılar lehine kararları olduğu dikkate alındığında mazeretleri belgeleyip süre aşımına uğramadan dava açılmasının en isabetli yol olduğunu düşünüyorum.

saygılarımla.
    Konu Av. İlter Aksoylu tarafından (07-12-2012 Saat 12:00:50 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ilave açıklama

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

selamlar. aytac bey bende 2012 bedelli askerlik yasasından yararlanmak üzere 05 haziran 2012 de başvurumu yapıp ilk taksit olan 15,000 tl yi yatırdım .2.taksit icıngecen sürede beyin felci hastası olan babamın tedavileri ile ilgilendiğimden dolayı son taksiti 1 gün gecikmeli olarak yatırdım.dekontla birlikte askerlik subesine gittigimde bedelli askerlik kapsamı dısına cıkarıldıgımı ögrendim.yani hem 30.000 tl yi yatırmıs hemde bedelli hakkımı kaybetmiş bulunuyorum.suan bana herangi bir islem yapamıyacagımı ve 15 ay askerlik görevimi yapacagım soleniyor.bende konuyla ilgili yaptığım arastırmalar ve gecmis yıllarda emsal davalar ışıgında konuyu AYIM e tasımaya hazırlanıyorum.Hem devletin istedigi meblayı yatırıp hemde hala Aralık 15 e kadar devam eden süre icerisinde 1 günlük gecikmeyle yatırmış olmamın cezası 15 ay olamaz diye düşünüyorum.Son başvuru tarihinden on gün erken para yatırmamın bana faturası da bu olmamalı.elimde bulunan babama ait ameliyat raporları ve yapılan ödemelere ait dekontlarla mahkemede hakkımı arayacagım.benım durumumda yuzlerce kişi oldugunu ögrendim.konuyla ılgılı asal ı aradım,bimer@basbakanlik.gov.tr ye madurıyet mesajı attım mali biranda twit attım arastırmalarıma gore bızım gıbı madurların bırlesıp ses getırmelerı gerektıgını soyluyolar yoksa gundeme bıle almazlar.gerekırse toplanıp ıyı bır avukatla hepberaber dava acalım.saygılar....(madurıyetım aytac beyle hemenhemen aynı oldugundan aytac beyın yorumunu kopypas yaptım)
    Konu gokalpmert tarafından (07-12-2012 Saat 13:00:34 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gokalpmert rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    selamlar. aytac bey bende 2012 bedelli askerlik yasasından yararlanmak üzere 05 haziran 2012 de başvurumu yapıp ilk taksit olan 15,000 tl yi yatırdım .2.taksit icıngecen sürede beyin felci hastası olan babamın tedavileri ile ilgilendiğimden dolayı son taksiti 1 gün gecikmeli olarak yatırdım.dekontla birlikte askerlik subesine gittigimde bedelli askerlik kapsamı dısına cıkarıldıgımı ögrendim.yani hem 30.000 tl yi yatırmıs hemde bedelli hakkımı kaybetmiş bulunuyorum.suan bana herangi bir islem yapamıyacagımı ve 15 ay askerlik görevimi yapacagım soleniyor.bende konuyla ilgili yaptığım arastırmalar ve gecmis yıllarda emsal davalar ışıgında konuyu AYIM e tasımaya hazırlanıyorum.Hem devletin istedigi meblayı yatırıp hemde hala Aralık 15 e kadar devam eden süre icerisinde 1 günlük gecikmeyle yatırmış olmamın cezası 15 ay olamaz diye düşünüyorum.Son başvuru tarihinden on gün erken para yatırmamın bana faturası da bu olmamalı.elimde bulunan babama ait ameliyat raporları ve yapılan ödemelere ait dekontlarla mahkemede hakkımı arayacagım.benım durumumda yuzlerce kişi oldugunu ögrendim.konuyla ılgılı asal ı aradım,bimer@basbakanlik.gov.tr ye madurıyet mesajı attım mali biranda twit attım arastırmalarıma gore bızım gıbı madurların bırlesıp ses getırmelerı gerektıgını soyluyolar yoksa gundeme bıle almazlar.gerekırse toplanıp ıyı bır avukatla hepberaber dava acalım.saygılar....
    AYİM kararı ne kadar uzun sürer çok açık konuşmuyor avukatlar fakat haftaya bakanlar kurulu kararıyla süreyi uzatma kararı alıp bir af çıkarırlarsa diye acaba beklemeli mi diye düşünmekteyim.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

2011 bedelli askerlik para iadesi

bedelli askelik 2 inci taksiti odemesi

parali askerlik en gec

bedelli askerlik ikinci taksiti ödemeyenler

yeni bedelli askerlik 2. taksit ödenmezse 29.12.2004

2011 de cikan bedelli askerligin ilk taksidi olan 15000 bini yatirdim ikinci taksidini yatiramadim simdicikan 2014 bedelli askerliginden nasil yararlanirim

bedelli askerlik 2 taksit son ödeme tarihi

bedelli askerlik te iade 15000bedelli askerlik odeme tarihi gecikme cezasıbedellide ilk taksidi yatirip ikinci taksidi yatiramayanlarbedelli 2011 mahkemebedelli askerlik parasini gec odemekbedeli askerlik 2014 taksiti ödeyemeyenbedelli2011 para iadesison gelisme 2011bedelli iadesidovizli askerlik danisna avukatlari almanyabedelli askerlik ilk taksiti yatirdimaskerligi iki taksit odeyen ne yapacakdovizli askerlik hakkimi kaybettimeger bedelli askerlik icin ilk taksidi vermissem ne oluraskerlik kalan taksit yatirmadimbedeli askerlik bedelini geciktirme cezadovizlu askerlik odemesi gecikirse ne oluraskerlik ödemesi gecikirsebedelli askerliğin gecikme cezası
Forum