+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 51 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma

Selamlar, 2012 bedelli askerlik yasasından yararlanmak üzere 23 Mayıs 2012 de basvurumu yapıp ilk taksit olan 15000 TL yi yatırdım. 2. Taksit icin gecen sürede kanser hastası annemin ameliyatları ile ilgilendiğimden dolayı son taksiti 1 gün gecikmeli olarak yatırdım.dekontlarla birlikte askerlik şubesine gittiğimde bedelli askerlik kapsamı dısına çıkarıldığımı öğrendim.yani hem 30000 TL yı yatırmış hemde bedelli hakkımı kaybetmiş bulunuyorum.suan bana herhangi bir işlem yapamayacağım ve 15 aylık askerlik gorevimi yapacagım soyleniyor.bende konu ile ilgili yaptıgım araştırmalar ve gecmis yıllarda açılan emsal davalar ışığında konuyu AYIM e taşımaya hazırlanıyorum.Hem devletin istediği meblayi yatırıp hemde hala Aralık 15 e kadar devam eden ödeme süreci içerisinde sadece 1 günlük gecikmeye yatırmış olmamın cezası 15 ay olamaz diye düşünüyorum.Devlet eğer beni 1 gün icin kapsam dısına çıkaracaksa hesaplarına yatırmış oldugum 15000 TL yı neden geri çevirmiyor diyede sormaktan kendimi alamıyorum.Elimde bulunan anneme ait ameliyat raporları ve yapılan ödemelere ait dekontlarla mahkemede hakkımı arayacağım.Konu ile ilgili avukatlarimizdan yönlendirme alabilirsem memnun olurum.tesekkurler...

Hukuki NET Güncel Haber

Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma konulu yargıtay kararı ara
    Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    manisa
    İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma.

1 gün geçikmeyle bütün hakkını kaybedemezsin. resmi evraklarla mazeretini ispatlarsan bir sorun olmaz kanısındayım aksi takdirde iyi bir hukuki destek almak zorundasınız

- - - Updated - - -

1 gün geçikmeyle bütün hakkını kaybedemezsin. resmi evraklarla mazeretini ispatlarsan bir sorun olmaz kanısındayım aksi takdirde iyi bir hukuki destek almak zorundasınız

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bedelli askerlik 2. Taksiti gec ödenmesine bağlı kapsam dısına çıkarılma.

Askeri Hukuk'tan iyi anlayan avukat arıyorum, referans olabilecek arkadaşlar olursa sevinirim.Teşekkürler...

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Forumda Avukat aramak forum kurallarıyla bağdaşmamaktadir.Yazılı işleyişe göre belirtilen tarihler dışında para yatıranların bu hakkı tamamn kaybedeceği yazmaktadır.Hukuken bir şey çıkacağını düşünmemekteyim ancak elbette bunu bir dava konusu yapabilirsin.Kolay gelsin.
    Konu Engin Ünalmış tarafından (30-11-2012 Saat 00:55:27 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşım parayı geri alma hakkın var biliyorsundur..aksi bir şey biliyorsan yaz mutlaka.. benim bildiğim 6 ay içerisinde başvurman gerekiyor, onlar da senin başvuru tarihin baz alınarak en geç 3 ay içerisinde belirttiğin hesabına parayı çıkartıyorlar.Dava vs ile uğraşırken paran da onlarda kalmasın..

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aytaç bey merhaba,bende sizinle aynı durumdayım bir gün gecikme ile ikinci taksiti yatırdım.
    sizin durumda bir ilerleme var mıdır? bu durumda olan birhayli insan olduğunu öğrendim,inşallah bir düzeltme yaparak bu maduriyeti giderirle..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar. Ben de aynı şekilde bu uygulamadan dolayı mağdurum. Fakat son ödeme tarihi olarak 15 aralık tarihini baz almaları daha doğru olmaz mıydı sizce de?
    Talebini son gün olan 15 haziran'da yapmış olan kişiler, 15 Aralık tarihine kadar ödeme yapabilecek iken, ilk taksitini daha önce yatıran (işini son güne bırakmamış olan)
    kişileri bu sistem cezalandırmış oluyor aslında. Umarım bu uygulamanın bu şekilde bir mantıksızlığa sebep olduğunu fark ederek gerekli düzenlemeyi kanun koyucular yaparlar ve bu mağduriyet giderilir.
    Geçmiş olsun arkadaşlar. Umarım hukuki mücadelenizde muvaffak olursunuz.

Nerede
    OSMANİYE
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar Aytaç bey. Bende bedelli askerliğe 29.05.2012 de başvurdum. Son ödeme tarihim 29.11.2012 . Ben Devlet hastanesinde doktorum , işlerin yoğunluğundan kaynaklı ve ödemem gereken tarihte raporlu olmamdan kaynaklı son ödeme tarihini kaçırdım. Bugun (05.12.2012) askerlik şubesinde gittiğimde 5 gun gecikmeli olduğundan dolayı bedelli askerliğin ikinci taksiti olan 15000 tl'yi kesinlikle yatırmamam gerektiğini yatırdığım taktirde boşa yatırmış olacağımı ve kapsam dışı kaldığımı söylediler. Şok oldum ve üzüldüm, Milli savunma bakanlığına kadar telefonla aradım ancak yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ben bedelli askerlik yasasına baktım yasada 2. taksidi geç ödemeyle ilgili hiç birşey yazmıyor. Sonuçta kötü niyetli değiliz gerçekten devletimize bu parayı ödeyerek muaf olmak istiyoruz. son ödeme tarihi olan 15 aralık 012 tarihine kadar sürenin sayın başbakanımız tarafından uzatılmasını temenni ediyorum. Bende gerekirse yüksek askeri mahkemeye başvurarak hakkımı aramayı düşünüyorum, sonuçta ilk taksidi ödeyerek buna hak kazandığımızı düşünüyorum. Umarım yetkililer en kısa sürede derdimize çare olur. Saygılar...

- - - Updated - - -

Merhabalar Aytaç bey. Bende bedelli askerliğe 29.05.2012 de başvurdum. Son ödeme tarihim 29.11.2012 . Ben Devlet hastanesinde doktorum , işlerin yoğunluğundan kaynaklı ve ödemem gereken tarihte raporlu olmamdan kaynaklı son ödeme tarihini kaçırdım. Bugun (05.12.2012) askerlik şubesinde gittiğimde 5 gun gecikmeli olduğundan dolayı bedelli askerliğin ikinci taksiti olan 15000 tl'yi kesinlikle yatırmamam gerektiğini yatırdığım taktirde boşa yatırmış olacağımı ve kapsam dışı kaldığımı söylediler. Şok oldum ve üzüldüm, Milli savunma bakanlığına kadar telefonla aradım ancak yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ben bedelli askerlik yasasına baktım yasada 2. taksidi geç ödemeyle ilgili hiç birşey yazmıyor. Sonuçta kötü niyetli değiliz gerçekten devletimize bu parayı ödeyerek muaf olmak istiyoruz. son ödeme tarihi olan 15 aralık 012 tarihine kadar sürenin sayın başbakanımız tarafından uzatılmasını temenni ediyorum. Bende gerekirse yüksek askeri mahkemeye başvurarak hakkımı aramayı düşünüyorum, sonuçta ilk taksidi ödeyerek buna hak kazandığımızı düşünüyorum. Umarım yetkililer en kısa sürede derdimize çare olur. Saygılar...

- - - Updated - - -

Bu arada ben milli savunma bakanlığını aradım (telefonu: 03124026100 dan 3417 dahili numarası). Bana bir dilekçeyle konu hakkında (bedelli askerlieğin 2. taksidinde gecikme) dilekçe yazmamı ve sonrasında Ankara Askeri Yüksek İdare Mahkemesine başvurmamı ve hakkımı orda arayabileceğimi söylediler, konuya çok olumlu bakmadılar. Aynı zamanda Başbakanlık sitesinden BİMER'e şikayette bulundum ve Kanal D de Mehmet Ali Birand beye mail attım . Konuyu gündeme getirmesini ve yetkililerin bize yardımcı olması konusunda ricada bulundum. Bu konudan müzdarip olan arkadaşlarıma duyrulur.. Saygılar....

- - - Updated - - -

Bu arada ben milli savunma bakanlığını aradım (telefonu: 03124026100 dan 3417 dahili numarası). Bana bir dilekçeyle konu hakkında (bedelli askerlieğin 2. taksidinde gecikme) dilekçe yazmamı ve sonrasında Ankara Askeri Yüksek İdare Mahkemesine başvurmamı ve hakkımı orda arayabileceğimi söylediler, konuya çok olumlu bakmadılar. Aynı zamanda Başbakanlık sitesinden BİMER'e şikayette bulundum ve Kanal D de Mehmet Ali Birand beye mail attım . Konuyu gündeme getirmesini ve yetkililerin bize yardımcı olması konusunda ricada bulundum. Bu konudan müzdarip olan arkadaşlarıma duyrulur.. Saygılar....

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Bedelli Askerlik (GEÇMİŞTE ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİNİN EMSAL DAVASI )
    ÖZETİedel taksitini geç yatırmakla beraber, bilahare Bakanlar Kurulu Kararı ile bu durumda olanlar için geç yatırılan taksitin faizinin ödenmesi halinde statüden çıkarılma işlemi yapılmaması gerekirken; davacının değişen adresine askerlik şubesince usulüne uygun tebligat yapılmadan bedelli askerlik statüsünden çıkarılma işlemi hukuka aykırılıkla sakatlanmıştır.
    Davacı vekilinin 23 Ekim 1995 tarihinde kayda geçen dava dilekçesinde, davacının ilk üç taksicini süresinde ödediğini, 28.2.1990 tarihinde ödemesi gereken dördüncü taksicini gecikmeli olarak 8.6.1990 tarihinde ödediğini, 907 441 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile getirilen af niteliğindeki ödeme kolaylığından önce bütün taksitlerini yatırdığını, daha sonra faiz ödemesi konusunda hiçbir tebligat olmadığını, uyuşmazlığın son taksiden kanuni faizin kararnamenin yürürlüğünden itibaren 6 ay içinde ödenmemesinden kaynaklandığını, 90/441 sayılı kararnamenin 14 ncü maddesinde, ilk taksitten sonraki taksitlerin ödenip ödenmediği yükümlünün kayıtlı bulunduğu Askerlik Şubesince takip edilir hükmünün bulunduğunu, yüksek mahkemenin görüşünde aynı doğrultuda olduğunu, davacının geç ödediği son taksidin kanuni faizini ödemesi için son taksidi, 8.6.1990 gününden ve 90/441 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girdiği 21.6.1990 tarihinden sonra herhangi bir tebligat yapılmadığını, bu nedenle işlemin sebep unsuru yönünden hukuka aykırı olduğunu, açıklanan nedenlerle işlemin iptaline ve öncelikle yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi istemi ile işbu davanın açıldığı anlaşılmıştır.
    Davacının yürütmenin durdurulmasına ilişkin istemi hakkında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi İkinci Dairesinin 8 Kasım 1995 gün ve Gensek No. 1995/1873 Esas No. 1995/931 sayılı kararı ile yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir.
    Dava dosyası ile davalı idarenin 11 Ocak 1996 tarih ve HUK.MÜŞ..DAV.: 4943b17195 TC. sayılı yazı ekinde gönderilen davacının askerlik işlemlerine dair özlük dosyasından gerekli fotokopiler çekildikten sonra Dairemizin 10 Temmuz 1996 tarih ve 1995/931 esas sayılı ara kararı ile ilgili Bafra Askerlik Şubesine gönderilen özlük dosyasının dava dosyasındaki fotokopilerin incelenmesinden; davacının 3358 sayılı yasa hükümlerinden yararlandırılarak askerlik hizmetini bedel ödemek suretiyle yerine getirmek üzere 11.8.198811 Kasım 1988 tarihleri arasında temel askerlik eğitimine tabi tutulup, geçici terhisinin yapıldığı, askerlik bedelinin ilk taksidini tarihinde, ikinci taksidini 7.4.1989 tarihinde, üçüncü taksidini tarihinde yatırdığı, ancak dördüncü taksidin 28.2.1990 tarihinde yatırması gerekirken, gecikerek 8.6.1990 tarihinde yatırdığı ancak geç ya tırdığı dördüncü taksidinin kanuni faizini yatırmadığmın görülmesi üzerine Bafra Askerlik Şubesi Başkanlığının 3.9.1990 gün ve 2. Ks. 0913190 (19647 1167) sayılı yazısı ile davacının bilinen Karadeniz Mh.Divitçioğlu Cad. No. 317 5 Samsun adresinde geç ödediği dördüncü taksidinin faizinin ödettirilebilmesi için Samsun Valiliğine yazı yazıldığı bu yazıya cevap olarak verilen Samsun Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakol Amirliğinin 13.9.1990 gün ve 509 sayılı yazılarında davacının bu adresten ayrıldığı halen Hürriyet Cad. No. 188/3 DikmenAnkara adresinde ikamet ettiğinin .bildirilmesine rağmen bu adresinde herhangi bir araştırma yapılmadan Bafra Askerlik Şubesi Başkanlığının 31 Ocak 1991 gün ve 2. Ks. 0913191 (196425) sayılı yazısı ile davacının son taksidini ödemediği için bedelli askerlik statüsünden çıkarıldığını davacının noksan hizmeti olan 14 ay 20 günlük askerlik hizmetini tamamlamak üzere 95. Zh. A. 1. Mknz. Tb. K. lığı MalkaraTekirdağ'daki birliğine şevkinin ya pılabilmesi için şubeye celbinin sağlanmasının bildirilen Ankara adresinden ve Ankara Çankaya Kaymakamlığından istendiği anlaşılmıştır. Dairemizin 10.7.1996 tarih ve 1995/931 esas sayılı ara kararı ile davacıya tebligat ya pılarak geç ödediği dördüncü taksidinin gecikme faizini yatırıp, yatırmayacağının yatırması halinde makbuzunun Mahkememize gönderilmesi istenmiş Bafra Askerlik Şubesi Başkanlığının 15.8.1996. gün ve As.Şb. 091365796/3. Ks. (1964025) sayılı yazısı ekinde davacının hesaplanan gecikme faizinin 62.500. TL. olduğu ve bu meblağı Bafra Mal Müdürlüğüne yatırdığına dair 1.8.1996 gün ve 3315050 sayılı T.C. Ziraat Bankası dekontundan ve Bafra Mal Müdürlüğünün 30.7.1996 gün ve 980075/2475 sayılı vezne alındısı makbuzundan anlaşılmıştır.
    1111 Sayılı Askerlik Kanunun 3358 Sayılı Kanunla değişik 10 ncu maddesine göre hazırlanan 10.7.1987 tarih 87/1945 sayılı, "Türk Silahlı Kuvvetleri İhtiyaç Fazlası Yükümlülerin Askerlik Görevlerini Yerine Getirme Esaslarının 14 ncü maddesinde yer alan "... Yükümlüler 2 nci, 3 ncü, 4 ncü taksitlerini, yukarıdaki fıkra hükmüne göre belirlenecek ve geçici terhis çizelgelerinde gösterilecek tarihlerde bulundukları yerlerdeki mahalli mal sandıklarına ödeyerek, alacakları makbuzların asıllarını kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine gönderirler.... Yükümlüler taksit tutarlarını bu esaslarda belirtilen süreler içinde ödemedikleri takdirde; bedelli askerlikten yararlandırılmaz ve kalan askerlik sürelerini Türk Silahlı Kuvvetlerinde erbaş veya er olarak tamamlarlar..." şeklinde hüküm,
    21.06.1990 tarih 20555 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3.5.1990 tarih ve 90/441 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İhtiyaç Fazlası Yükümlülerin Askerlik Görevlerini Yerine Getirme Esaslarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Esaslar başlıklı Bakanlar Kurulu kararının 14 ncü maddesi 3 ncü paragrafı "Herhangi bir mazeretleri bulunmaksızın, süresi gelen taksidini ödememiş olanlardan, temel askerlik eğitimi süresi dışında kalan 15 aylık askerlik sürelerini tamamlamak üzere sevk için aranan yükümlüler taksidin ödenmesi gereken tarihten itibaren 3 ay içinde ele geçmiş olmaları ve sevk tarihine kadar, ödenmeyen taksidini yıllık kanuni faizi ile birlikte ödemeleri veya ödediklerini belgelemeleri halinde sevk işlemine tabi tutulmazlar. Ancak müteakip taksitlerden herhangi birinin de mazeretsiz olarak ödenmemesi halinde, bedelli askerlikten yararlandırılmazlar." hükmü ile aynı kararnamenin üçüncü maddesi ile eklenen Geçici Madde de ise "Taksitle bedel ödenmek üzere ayrılmış olan yükümlülerden her ne sebeple olursa olsun taksitlerini ödeyememiş ya da geç ödeme yapmış ve halen kalan askerlik hizmetini tamamlamak üzere silah altına alınmamış bulunanlar, bu esasların Resmi Gazetede yayımını takip eden 6 ay içinde geçmiş olan taksit tutarlarını yıllık kanuni faizi ile birlikte, geç ödeme yapmış olanlar da gecikme faizini ödedikleri takdirde bedel ödemek suretiyle askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma ile ilgili hükümlerdan yararlanırlar" hükmü getirilmiştir.
    Davacının süresinde yatırmadığı dördüncü taksidini yukarıda tarih ve numarası belirtilen Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girmesinden önce 8.6.1990 tarihinde ödediği geciken taksitlerin faizi ile birlikte ödeneceğine dair hükmün ise kararnamenin yayın tarihi olan 21.6.1990 tarihinde yürürlüğe girdiğinden geciken taksidini faizi ile birlikte yatırmadığı, Bafra Asker Şubesi Başkanlığınca davacının bu şubece bilinen Samsun adresine geç yatırdığı dördüncü taksidinin faizini yatırması için yapılan tebligatta davacının bu adresten ayrılarak AnkaraDikmen adresinin olduğunun bildirilmesi üzerine davacının bildirilen AnkaraDikmen Hürriyet Cad. No. 188/3 adresinde de aranarak geç yatırdığı dördüncü taksidinin gecikme faizini de yatırması için tebligat yapılması gerekirken, bildirilen Ankara adresinde herhangi bir araştırma yapılmadan davacının bedelli askerlik statüsünden çıkarıldığı anlaşılmıştır. 90/441 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 21 Aralık 1990 tarihine kadar ödenmesi gereken gecikme faizini zamanında tebligat yapılamadığı ve geciken dördüncü taksidini adı geçen kararnamenin yürürlüğe girmesinden önce yatırması, bu kararnameden önce taksidin gecikmesi halinde faizi ile birlikte yatıracağına dair hüküm bulunmaması nedeni ile geciken dördüncü taksidinin faizini süresinde ödemediği gerekçesiyle (Bafra Askerlik Şubesinin yazısında son taksidini ödemediği için denmesine rağmen bu husus davalı idarenin savunmasında geç ödediği son taksidinin gecikme faizini ödemediği diye düzeltilmiştir) bedelli askerlik statüsünden çıkarılarak 18 aylık askerlik hizmetine tabi tutulmasına ilişkin işlemin sebep ve amaç unsurları bakımından hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.
    Açıklanan nedenlerle, davacının bedelli askerlik statüsünden çıkarılarak 18 ay süreli askerlik hizmetine tabi tutulmasına ilişkin İŞLEMİN İPTALİNE.

Dergi No:12
    Karar Dairesi:AYİM.2.D.
    Karar Tarihi:25.09.1996
    Karar No: E.1995/931
    Karar No: K.1996/966

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba. Ben de aynı durumdayım arkadaşlar. Bir günlük gecikme ile hakkımı kaybettiğim söylendi. Bakanlığa dilekçe yazdım ancak cevap gelmedi.Bu konuyla ilgili çalışmalar olduğundan bahsediyorlar ancak kesin bi'şey söyleyen yok.BİMER 'e şikayette bulunmak mantıklı. Durumdan haberdar olmalarını sağlamak gerekiyor.Mahkemeye başvuranınız oldu mu acaba ? saygılar

Nerede
    OSMANİYE
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar müjdeeeeeeeeeeeeee
    Ben bugün eski emekli askeri hakim olan şuan avukatlık yapan bir abi ile konuştum. Yapmanı gereken işler;
    Kesinlikle günü geçse dahi ikinci taksidi yatırın ve dekontunuzu alın. Sonra başvurduğunu askerlik şubesine gidin.Tabiki askerlik şubesi dekontunu almayacaktır. Askerlik şubesinden mutlaka kapsam dışına alındığınıza dair bir belge alın.
    İkinci adım kendiniz bir avukat bulun ve vekalet verin. Avukatınıza ilk ve son taksitin dekontları askerlik şubesine bedelli başvurunula ilgili nekara belge varsa verin ve birde nufus cüdanı fotokopisi. Eğer askerlik şubesi kapsam dışına alındınız belgesi vermek istemiyorsa bu belgeyi avukatını milli savunma bakanlığından alacak. Sonraki adım dava süreci başladığında en geç 1 ay içerisinde yürütmeyi durdurma kararı alınarak askerliğiniz dava sonuçlanana kadar askıya alınıyor. Dava ise en geç 6 ay içinde sonuçlanıyormuş . Bu avukat abimii dediğine göre davayı kazanma oranımız çok yüksekmiş.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

2011 bedelli askerlik para iadesi

bedelli askelik 2 inci taksiti odemesi

parali askerlik en gec

bedelli askerlik ikinci taksiti ödemeyenler

yeni bedelli askerlik 2. taksit ödenmezse 29.12.2004

2011 de cikan bedelli askerligin ilk taksidi olan 15000 bini yatirdim ikinci taksidini yatiramadim simdicikan 2014 bedelli askerliginden nasil yararlanirim

bedelli askerlik 2 taksit son ödeme tarihi

bedelli askerlik te iade 15000bedelli askerlik odeme tarihi gecikme cezasıbedellide ilk taksidi yatirip ikinci taksidi yatiramayanlarbedelli 2011 mahkemebedelli askerlik parasini gec odemekbedeli askerlik 2014 taksiti ödeyemeyenbedelli2011 para iadesison gelisme 2011bedelli iadesidovizli askerlik danisna avukatlari almanyabedelli askerlik ilk taksiti yatirdimaskerligi iki taksit odeyen ne yapacakdovizli askerlik hakkimi kaybettimeger bedelli askerlik icin ilk taksidi vermissem ne oluraskerlik kalan taksit yatirmadimbedeli askerlik bedelini geciktirme cezadovizlu askerlik odemesi gecikirse ne oluraskerlik ödemesi gecikirsebedelli askerliğin gecikme cezası
Forum