Arkadaşlar selam,

İlk çocuğuma 2 aylık hamileyim. Doğum, Allah nasip ederse, Haziran 2013'ün ilk 2 haftası içinde gerçekleşecek.

Dolayısıyla 2011 Temmuz ayında kiracı olarak kontrat imzalayıp oturmaya başladığımız, Temmuz 2012 dönemimde mülk sahibimizin istediği oranda kira artışı yapmış oldğumuz çok da severek oturduğumuz evden, çıkmayı düşünüyoruz.
Zira oturduğumuz ev, asansörsüz 5.kat; hem gebeliğin ilerleyen aylarında bana o kata tırmanmak gerçekten zorluk yaşatacak, hem de yaşımdan dolayı (38 yaşındayım) riskli gebelik kategorisinde bulunuyorum, kendimin ve bebeğimin sağlığımı bu sebepten riske atmak istemiyorum.

Bu şartlar altında ben gebeliğimn 3.ayına geldiğimde mülk sahibimiz ile bu konuyu görüşmek istiyorum.
Sizce sözlü olarak bildirim yaptıktan sonra, noter kanalıyla da durumumu izah eden bir bildirimde bulunmalı mıyım? Noter kanalıyla bildirim yaparken gebeliğimi gösterir doktor raporu vb.'yi de eklemeli miyim?

Kontratımızda konuya ilişkin bir madde bulunmakta ve aynen şu şekilde yazmakta "Kiracı tayin, sağlık vb gibi özel durumlardan dolayı ev sahibine tahliye edeceğini 30 gün önceden yazılı olarak bildirmesi halinde bu durum sözleşmenin feshi olarak kabul edilecektir. Kiracı; sözleşme dönemi bittikten sonra, tahliye etmek istediği zaman, 30 gün önceden haber vermeyi ve bu süreçte gayrimenkulü yeni kiracılara göstermeyi de kabul eder."

Benim için net olmayan konu ise; ev bulduktan sonra 30 gün içinde mi çıkacağımı bildireyim, yoksa çıkacağımı bildirip 30 gün içinde bir ev mi bulmaya çalışayım. Cidden anlayamadım.

Evi kiracı adaylarına göstermekte hiç bir itirazım olmaz, elbette ki mülk sahibimizin mağdur etmek niyetinde değilim.

Diğer yandan benim gebeliğim çok ilerlemeden hem ev aramam, ev bulmam ve evimi taşımam için önümde en fazla 3 aylık bir süreç var, 6.aydan sonra bunları yapmam zorlaşacak dolayısıyla 5. ayımda bu işi neticelendirmiş olmam gerekiyor.

Hayat şartlarım gereği 2 ayrı eve kira ödeyebilme gücüm de yok. Malum zaten gebelik ve doğum için de masraflarımız oluyor. Üstelik taşınma masraflarının da altından kalkmamız gerekecek.

Bana bu konuda yol gösterir ve önerilerde bulunursanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.